Dodaj do ulubionych

Dzieciństwo zabrała nam wojna.

27.09.17, 13:59
Witam, pani terapeutka opowiadała mi o Czesi Kwoce, dziecku Zamojszczyzny, zamordowanym w Auschwitz.
Suche dane z Wikipedii:
13 grudnia 1942 roku Czesława Kwoka trafiła do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau[1] razem z matką, Katarzyną Kwoką (ur. 1 stycznia 1896, zm. 18 lutego 1943; numer obozowy: 26946) pierwszym transportem z obozu przejściowego w Zamościu. Została zabita zastrzykiem fenolu 12 marca 1943 roku[3].
Czeslawa Kwoka - Brasse.jpg
Zdjęcia Czesławy Kwoki wykonane zostały w obozie koncentracyjnym Auschwitz przez obozowego fotografa Wilhelma Brasse. Według relacji Brassego bezpośrednio przed ich wykonaniem dziewczyna dla wymuszenia posłuszeństwa była bita pejczem przez jedną z nadzorczyń[4]. W 2005 roku powstał film dokumentalny Portrecista, w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego, który opowiada o Brassem i jego pracy w obozach zagłady (m.in. o wykonanym zdjęciu Czesławy Kwoki)[5]. Opis okoliczności wykonania zdjęć Czesławy Kwoki stał się inspiracją dla Teresy Edwards i Lori Schreiner do stworzenia cyklu obrazów oraz wierszy[2]. Ich współpraca na polu artystycznym została doceniona w 2007 roku nagrodą Tacenda Literary Awards[6].

Mojego dziadka bracia 13-letni Włodzimierz i 7-letni Franciszek zostali zamordowani w Auschwitz :(. Mojego dziadka siostry 7-letnia Stenia i 9-letnia Karolcia zostały deportwane do Oświęcimia w 1941?. Zostały wyzwolone.

Pozdrawiam. Justyna.
Edytor zaawansowany

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.