Dodaj do ulubionych

"Mayflower", początki USA

20.11.17, 14:39
Większość przyszłych kolonistów płynących na „Mayflower” stanowili purytanie, przedstawiciele założonej w 1607 r. radykalnej kongregacji separatystów, żądających bezwzględnej samodzielności dla każdej gminy religijnej[1]. Pochodzili oni z wioski Scrooby w hrabstwie Nottingham. W 1607 założyli tam kongregację, która nie akceptowała władzy kościoła anglikańskiego. Na jej przywódców nałożono grzywny i kary więzienia.

W 1608[1] w poszukiwaniu wolności religijnej trafili do Lejdy w ówczesnych Zjednoczonych Prowincjach Niderlandów. Jednak tu mimo większej tolerancji dla innowierców Anglicy czuli się nieswojo w miejskim otoczeniu i brakowało im samodzielności gospodarowania.
(Wikipedia)
Edytor zaawansowany
 • netfan 20.11.17, 17:55
  Dążenie wspólnoty do ustanowienia autonomii spotkała się z silnym sprzeciwem władz. We wrześniu 1608 roku część separatystów uciekając przez represjami przybyła do holenderskiej Lejdy. Obca kultura i w dalszym ciągu brak pełnej samodzielności zniechęcały purytan do stałego zamieszkania w Holandii.
  histmag.org/mayflower-okret-dzieki-ktoremu-powstaly-stany-zjednoczone-11865
 • netfan 24.11.17, 19:34
  Jamestown – pierwsza stała osada angielskich kolonistów w Ameryce Północnej, na terenie dzisiejszego stanu Wirginia, założona 14 maja 1607. Historycznie była to druga trwała osada na obszarze dzisiejszych Stanów Zjednoczonych po założonym w 1565 przez Hiszpanów mieście St. Augustine na Florydzie. Poprzednie 17 prób osadnictwa anglosaskiego (w tym tzw. „Zaginiona Kolonia” na wyspie Roanoke w Karolinie Północnej) zakończyło się niepowodzeniem. (Wikipedia)
 • netfan 24.11.17, 19:36
  Roanoke (kolonia)

  Zaginiona Kolonia (ang. Lost Colony) na wyspie Roanoke w stanie Karolina Północna w USA – pierwsza angielska osada na obszarze Ameryki Północnej. Jej mieszkańcy zniknęli w tajemniczy sposób, przypuszczalnie zostali zabici lub zasymilowani przez okoliczne plemiona Indian.
 • netfan 24.11.17, 19:39
  Pierwsze próby[edytuj]

  Pierwszą wyprawę kolonizacyjną zaaranżował Humphrey Gilbert w 1583. Jej celem były tereny dzisiejszego stanu Rhode Island. Dotarł na Nową Fundlandię i ogłosił akt aneksji do królestwa Anglii. Gilbert zaginął w czasie powrotnej podróży do Anglii. Dzieło kontynuował jego przyrodni brat Walter Raleigh. W 1584 jeden statek kierowany przez niego dotarł do wybrzeży Karoliny Północnej, gdzie na wyspie Roanoke utworzono zalążek kolonii. W 1587 przybyło do niej kolejnych 117 mężczyzn i kobiet z gubernatorem Johnem White. Początki kolonii były zachęcające. Raleigh w udał się do Anglii w poszukiwaniu dalszego wsparcia i kolejnych ochotników. Wojna z Hiszpanią zatrzymała go w Europie dłużej niż planował, gdy w końcu powrócił do kolonii w 1590 został ją opuszczoną i splądrowaną. Nigdy nie odnaleziono śladów jej mieszkańców, między innymi najbliższej rodziny Raleigh'a. Najprawdopodobniej kolonia została zniszczona, a jej mieszkańcy wymordowani przez Indian, lub - co jest bardziej prawdopodobne - przez Hiszpanów.

  Kompania Wirgińska

  Te tragiczne wydarzenia zahamowały brytyjską kolonizację na blisko dwadzieścia lat. Dopiero w 1606 król Jakub I Stuart założył Kompanię Wirgińską i Anglicy ponownie przystąpili do kolonizacji, tym razem z wielką energią. W ciągu następnych kilkunastu lat powstało dwanaście kolonii brytyjskich w Ameryce kontynentalnej oraz kilka innych na Karaibach.
  (Wikipedia)
 • netfan 24.11.17, 19:41
  List of English and British colonies in North America (in rough chronological order)[edit]

  The British Colonies in North America, 1763–1775Roanoke Colony, founded 1586, abandoned the next year. Second attempt in 1587 disappeared (also called the Lost Colony).
  Cuttyhunk Island, established as a small fort and trading post by Bartholomew Gosnold in 1602, abandoned after one month.
  Virginia Company, chartered 1606 and became the Virginia Colony in 1624 London Company Jamestown, Virginia, founded 1607 (briefly abandoned in 1610)
  Bermuda, islands located in the North Atlantic, first settled in 1609 by the London Virginia Company; administration passed in 1615 to the Somers Isles Company, formed by the same shareholders. Known officially as the Somers Isles, they remain today a British overseas territory.
  Citie of Henricopolis, founded in 1611 as an alternative to the swampy Jamestown site and destroyed in the Indian massacre of 1622.
  Plymouth Company Popham Colony, founded 1607, abandoned 1608
  (Wikipedia)
 • netfan 24.11.17, 19:44
  Osada od początku miała kłopoty z powodu konfliktów z miejscowymi plemionami indiańskimi z federacji Powatanów (po raz pierwszy – już w dwa tygodnie po przybyciu, gdy Smith poprowadził grupę osadników w górę rzeki Chickahominy celem zdobycia pożywienia; w pewnym momencie oddziałek został otoczony przez Powatanów i wybity niemal do nogi, a sam Smith – schwytany i skazany na śmierć – został w ostatniej chwili uratowany za wstawiennictwem córki wodza o imieniu Matoaka, ale w dziejach wczesnego osadnictwa lepiej znanej pod imieniem Pokahontas). W roku 1609 Smith zraniony przypadkowo[4], wyjechał do Anglii, po czym nastąpił okres rozprzężenia (zwłaszcza po śmierci jego następcy – Ratcliffe’a – zamęczonego na śmierć przez Powatanów) i głodu, który przetrwało zaledwie 65 kolonistów.

  Jamestown (Wirginia), Wikipedia
 • netfan 24.11.17, 19:46
  Jamestown:
  W roku 1622 nastąpił atak Indian, którym osadnicy zabierali ziemię, co zakończyło się śmiercią 350 mężczyzn, kobiet i dzieci[7]. Odwetowe uderzenie sprawiło, że Indianie zostawili osadników w spokoju na następne dwadzieścia lat, po czym (w 1644) nastąpił kolejny atak powodujący spory zamęt i ponowny spadek liczebności mieszkańców już ukształtowanej kolonii. Każdy z indiańskich ataków powodował odwetowe ekspedycje karne, których celem było zabicie jak największej ilości Indian, zniszczenia ich wiosek, zapasów żywności i pól uprawnych.
 • apersona 24.11.17, 20:31
  Brytyjczycy konkurowali w Ameryce Pn w tamtych rejonach z Holendrami, Francuzami i Hiszpanami, niektóre kolonie przejęli od nich.
 • apersona 25.11.17, 22:23
  Mapa kolonialnej Ameryki w XVII w. z wyprawami Normadczyka La Salle'a
 • apersona 02.12.17, 21:14
  Zastanawiam się jak to jest:
  La Salle kilkadziesiąt lat po Mayflower i Jamestown odbył prawie sam 3 długie wyprawy po terytorium Indian bez większych problemów, a purytanie ciągle zderzają się z rzeczywistością. Czy mieli wielkiego pecha czy w jakiś sposób sami to prowokowali? Nie wiedzieli, że wylądują w Ameryce jesienią?
 • netfan 03.12.17, 09:17
  Wyprawa to co innego, osadnictwo stwarza zagrożenie dla terytorium.
 • jeepwdyzlu 06.12.17, 19:02
  Polecam Imoerium Nialla Fergusona. Po pierwsze - najpierw osadnictwo było organizowane i finansowane niejako prywatnie. Bez angażowania potęgi Korony. Czemu? Bo kasa płynęła z Karaibów. Nawet w połowie XVIII wieku Jamajka - sama jedna - generowała dla Londynu wiecej kasy niż cała Ameryka Północna. Po drugie - Anglia zaczęła patrzeć na Amer. Północną uważniej - w kontekście Francji. Hiszpania przestała się liczyć a na głównego wroga wyrośli Francuzi. Notabene bez ich wsparcia bunt kolonii i powstanie USA w ogóle by się nie udał.

  Cofając się do Mayflower - purytanie to byli wariaci. Mieli pełną wolnosć religijną, wpływy, kasę ale.. było im mało. Chcieli represji wobec nielicznych katolików, umiarkowanych protestantów, byli bardziej niebezoieczni niż inkwizycja.
  I ta ich szalona wiara była elementem załżycielskim nowych terytoriów. Co moim zdaniem do dziś jest widoczne - w innej, jakby niewspółczesnej religijności w USA...

  --
  YCDSOYA
 • apersona 06.12.17, 22:02
  W Anglii ani w Szkocji nie było pełnej wolności religijnej, był oficjalny kościół aprobowany przez króla a bardziej radykalne odłamy protestantyzmu dyskryminowano lub prześladowano.
 • jeepwdyzlu 07.12.17, 15:07
  Etam...
  z tymi prześladowaniami... Katolikom zabrano nieruchomości, ale osobiście nikogo nie dyskryminowano. O ile nie szykował prochu na króla :-)
  Podobnie z protestantami. Anglikański, państwowy kościół dominowal, ale odrębni purytanie mieli się świetnie...

  --
  YCDSOYA
 • jeepwdyzlu 07.12.17, 15:08
  Nieruchomości kościelne zabrano. Nie osobiste.

  --
  YCDSOYA
 • apersona 04.06.19, 20:25
  jeepwdyzlu napisał:

  > Polecam Imoerium Nialla Fergusona.


  Też polecam Imperium, napisane w gawędziarsko-plotkarskim stylu, bardzo wciąga.
 • netfan 01.12.17, 10:50
  pl.wikipedia.org/wiki/Masakra_w_Jamestown
  pl.wikipedia.org/wiki/I_wojna_z_Powatanami
  pl.wikipedia.org/wiki/II_wojna_z_Powatanami

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka