Dodaj do ulubionych

Medytacje Al-Anon w czerwcu

01.06.18, 12:50
MEDYTACJA - 01.06.

Pewnego wieczoru jedna z naszych czlonkin przypomniala historie z ksiazki Al.-Anon wobec alkoholizmu, mowiacej o pewnej pasazerce, ktora kazdego dnia, jadac do pracy pociagiem rozmawiala z nieznajomymi.

W czasie kazdej podrozy znajdowala kogos z problemem alkoholowym: mlodego ojca, ktory odwozil dziecko pod opieke swej matki; starszego mezczyzne, ktorego doskonale prosperujacy interes zalamal sie z powodu jego pijacego wspolnika; kobiete, ktora w wieku szescdziesieciu lat musiala zaopiekowac sie wnukami, poniewaz zarowno syn jak i jego zona byli alkoholikami. „Ten krotki szkic nasunal mi pewna mysl” – powiedziala ta czlonkini. „Kiedy zdamy sobie sprawe, jak rozpowszechniony jest to problem, naszym zadaniem bedzie, aby pomoc komus – sasiadowi, krewnemu, przyjacielowi lub nawet nieznajomemu, gdyz ma to wielkie znaczenie dla naszego osobistego rozwoju”.

Rozwazanie na dzisiaj
Program Al.-Anon jest cennym darem, wiec pragne sie nim dzielic. Nie pozbawie siebie mozliwosci niesienia pomocy tym, ktorzy jej potrzebuja.

„To, co moge ofiarowac, nie dorownuje temu, co sama otrzymuje od tego, komu daje”.
-----
A...
Edytor zaawansowany
  • aaugustw 02.06.18, 14:20
    MEDYTACJA na dzien - 02.06.

W Al-Anon czesto slyszymy ostrzezenia przed pielegnowaniem uczucia zlosci i urazy. Rzadko zdarza sie osoba, ktora nie poddaje sie zlosci, kiedy zostaje skrzywdzona. Mamy pretensje do losu o brak szczescia i niepowodzen w zyciu. Nawet silna samodyscyplina nie moze wyleczyc nas ze zlosci. Czasami wydaje sie, ze iz bardziej z nia walczymy, tym bardziej w nas wzrasta, wdzierajac sie w swiadomosc jak mroczna choroba powodujaca zamieszanie w uczuciach.

Wiemy, ze dziala to destrukcyjnie; mozemy szczerze pragnac uwolnic sie od tego. Co jednak mozemy zrobic? Najpierw zastanowmy sie nad tym, co jest dla nas dobre. Czy rani to osobe do ktorej odczuwamy uraze? Czy tez rani nas samych? Wtedy zastanowmy sie, czy szkodliwe uczucia pochodza z braku zrozumienia ich przyczyny. Poddajmy to drobiazgowej analizie, aby znalezc w nas samych przyczyne, ktora wlasnie spowodowala taka wlasnie racje.

Rozwazanie na dzisiaj
    W nowym zalecanym przez Al-Anon sposobie zycia nie ma miejsca na obrazanie sie. Nie bede tego zwalczac z nieugieta determinacja, ale dzieki zrozumieniu przyczyny, spokojnie sobie to wyjasnie.

Jeden z czlonkow Al-Anon napisal: "Najlepszym antidotum na obrazanie sie jest uczucie nieustajacej wdziecznosci".

„Nic na swiecie nie niszczy czlowieka bardziej niz sklonnosc do obrazania sie”.
    (Fryderyl Nitzsche)
    ----
    A...

--
    --
    spirytum contra spiritus
  • aaugustw 03.06.18, 17:30
    MEDYTACJA - 03.06.

Filozofowie, poczynajac od starozytnych Grekow, kladli zawsze duzy nacisk na korygowanie zlych nawykow poprzez codzienne praktykowanie dobrych. W Al-Anon rowniez wiele robimy w tym kierunku. Uczymy sie, ze jezeli mamy nadzieje naprawic nasze zycie, nie mozemy dluzej funkcjonowac tak jak dotychczas - impulsywnie I automatycznie.

Jezeli rzeczywiscie pragniemy spokoju umyslu, musimy przede wszystkim sobie uprzytomnic, ze nie jest on zalezny od warunkow zewnetrznych, ale od naszego stanu wewnetrznego. Uczciwe poszukiwanie wlasnych motywow moze wykazac, ze znajdujemy przyjemnosc w naszej udrece lub nawet, ze obawiamy sie nieswiadomie, iz na to zaslugujemy.

Kiedy odkryjemy przyczyny naszych zmartwien i frustracji, mozemy wprowadzic nowe sposoby zachowania sie, aby pozbyc sie tych uczuc.

Rozwazanie na dzisiaj

Program poznania i zmiany siebie jest "latwy do przeczytania, ale trudny do wykonania". Wiele bledow mozna popelnic probujac robic zbyt duzo, zbyt szybko i spodziewajac sie wynikow z dnia na dzien. Wyszukam chociaz jeden blad, jeden zwykly nawyk i bede pracowac nad usunieciem go. Kiedy zaobserwuje zmiany, jakie przyniosly te wysilki w wydarzeniach wokol mnie, znajde odwage do dalszej zmiany siebie na lepsze.

"Nie jest rzecza latwa, przyswoic sobie zasade tak, aby stala sie moja wlasna, jezeli nie bede jej stosowac i pracowac nad nia kazdego dnia".
    (Epiktet)
    ----
    A...

--
    --
    spirytum contra spiritus
  • aaugustw 07.06.18, 16:25
    MEDYTACJA Al-Anon na dzien - 07.06.

Odrywajac sie od moich wiecznie wirujacych mysli, zastanowie sie spokojnie nad slowem "uprzejmosc". Znaczy to duzo wiecej, niz zdawkowa grzecznosc; mozna byc grzecznym bez odrobiny osobistej milosci. Uprzejmosc z drugiej strony jest wyrazem milosci i glebokiego zainteresowania sie dobrem innej osoby, jej samopoczuciem i spokojem. Nawet udzielanie wskazowek zmartwionemu, nieznanemu czlowiekowi, moze byc aktem uprzejmosci, jezeli w sposob jasny i rozsadny wypowiem sie na temat jego klopotow.

Praktykowanie uprzejmosci w domu, daje kazdego dnia wiele mozliwosci wyrazania naszej milosci w drobnych sprawach. Jakze czesto zapominam o tym w codziennych kontaktach z tymi, ktorych kochamy.

Rozwazanie na dzisiaj

Skorzystam z kazdej mozliwosci, aby byc uprzejma dla moich najblizszych, jak rowniez dla osob nie nalezacych do mojej rodziny. Cieplo i uprzejmosc "wyrwa zadlo zlosci" i dadza poczucie godnosci i wartosci czlonkom mojej rodziny oraz sprawia, ze poczuja sie bezpieczni i kochani.

"Uprzejmosc czyni gre zycia mniej przykra. Nieporozumienia znikaja; uwalniamy sie od nieistotnych przeszkod".
    ----
    A...

--
    --
    spirytum contra spiritus
  • aaugustw 17.06.18, 11:30
    MEDYTACJA - 17.06.

Kiedy dojdziemy do studiowania Stopnia Trzeciego, bedziemy miec wrazenie, ze lagodnie i stopniowo jestesmy prowadzone do prawd, o ktorych nie slyszalysmy i nie stosowalysmy ich w zyciu.

Stopien ten jest osobistym wyzwaniem. Proponuje nam podjecie decyzji, aby "pozostawic" i pozwolic Bogu wziasc nasze sprawy w Jego rece co moze on uczynic jedynie wtedy, gdy zrezygnujemy z uporu i oddamy nasze zycie pod Jego opieke.

Stopien Trzeci jest esencja najglebszych mysli filozofow, wszystkich wiekow. Czy nie byloby madrze zaakceptowac fakt, ze ich madrosc jest wieksza od mojej wlasnej?

Rozwazanie na dzisiaj

Slowa: "Postanowilismy powierzyc nasza wole i ansze zycie opiece Boga, jakkolwiek Go pojmujemy" - moge ulatwic moje zycie, jezeli tylko podporzadkuje moja wole jego woli. Jest to przeszkoda nie do przebycia dla wielu z nas. Uwazamy, ze mamy obowiazek stosowania wlasnej woli i sily do rozwiazywania naszych problemow. W ten sposob nie znajdziemy rozwiazan.

"Kazdy z nas ma przewodnika i przez pokorne sluchanie uslyszymy wlasciwe slowo. Z pewnoscia istnieje prawda, ktora nie wymaga wyboru z twojej strony. Umiesc sie w samym srodku strumienia mocy i madrosci, ktory wplywa do twego zycia. Wtedy bez wysilku zostaniesz doprowadzony do prawdy i calkowitego zadowolenia".
    (Ralph Waldo Emerson)
    ----
    A...

--
    --
    spirytum contra spiritus
  • aaugustw 18.06.18, 12:00
    MEDYTACJA Al-Anon (dla osob wspoluzaleznionych) na dzien - 18.06.

Grecki filozof Sokrates powiedzial: "Poznaj samego siebie". stopien Czwarty mowi, jak sie do tego zabrac, czyniac "szczery i odwazny rachunek sumienia". Mamy zobaczyc siebie takimi, jakimi jestesmy w rzeczywistosci- nasz charakter, motywy, nastawienie i dzialanie.
    Gleboko zakorzeniony nawyk usprawiedliwiania sie, moze kusic mnie, abym wytlumaczyla kazdy moj odkryty blad. Czy bede winic innych za to, co robie, uwazajac, ze do takiej reakcji zmusza mnie ich zle zachowanie?
    Mowi sie, ze nawet doswiadczony psychiatra nie jest w stanie zanalizowac samego siebie ze wzgledu na takie wlasnie bloki myslowe. To prowokuje mnie do udowodnienia, ze osobista uczciwosc i pokora moga dokonac tego, czego nadzwyczajna wiedza czesto nie moze.

Rozwazanie na dzisiaj
    Pelen spis moich dobrych i zlych cech moze byc interesujacy i uzyteczny do rozpoczecia pracy nad Stopniem Czwartym. Jednak kiedy bede gotowa wydobyc na jaw i skorygowac moje wady, bede pracowac za kazdym razem tylko nad jedna lub dwiema i to tak dlugo, az bede zadowolona, ze zrobilam prawdziwy postep w ich usuwaniu.

"Droga do doskonalosci jest daleka, ale postep mozesz osiagnac kazdego dnia".
    -----
    A...

--
    --
    spirytum contra spiritus
  • aaugustw 22.06.18, 22:26
    MEDYTACJA - 22.06.

Dzisiaj spokojnie i gleboko bede rozwazac stopien Osmy: "Sporzadzilismy liste osob przez nas skrzywdzonych i postanowilismy im wszystkim zadoscuczynic".

Glowna mysla jest gotowosc do wyznania uchybien, abysmy mogly pozbyc sie wewnetrznego poczucia winy. Jedynym dzialaniem, do ktorego wzywa ten stopien jest zrobienie listy. moge to uczynic, co pozwoli mi uswiadomic sobie dreczace, dokuczliwe poczucie winy, ktore moge usunac, aby mnie wiecej nie dreczylo.

Rozwazanie na dzisiaj

Kogo zranilam? Oczywiscie swoich najblizszych- rodzine. Wiem, ze moje wrogie usposobienie do alkoholika bylo szkodliwe. Czy szkodzilam rowniez moim dzieciom, subtelnie nastawiajac je przeciwko ich pijacemu ojcu? Czy dzielilam sie z nimi niepokojem i zloscia? Czy musza one cierpiec z powodu mojego rozgoryczenia?

"Stopien Osmy prowadzi do uwolnienia sie od nienawisci do siebie; otwiera drzwi do nowego spokoju umyslu, ktorego raz doswiadczywszy, nigdy nie bedziemy chcialy utracic".
    ----
    A...

--
    --
    spirytum contra spiritus
  • aaugustw 25.06.18, 13:00
    MEDYTACJA Al-Anon dla osob wspoluzaleznionych na dzien 25.06.

Stopien Jedenasty przedstawia duchowe zasady stosowanie praogramu Al-Anon w praktyce.

"Przez modlitwe i medytacje poszukiwalismy coraz doskonalszej wiezi z Bogiem, jakkolwiek Go pojmujemy, proszac jedynie o poznanie Jego woli wobec nas i o sile do jej spelnienia".

Jezeli zastosujemy sie do sugestii Al-Anon: "Najwazniejsze - najpierw", modlitwa i medytacja beda mialy pierwszenstwo, gdyz w ten sposob uzyskujemy wskazowki do podejmowania decyzji.

Rozwazanie na dzisiaj
    Czy jestem zbyt zajeta aby sie modlic? Czy nie mam czasu na medytacje? jezeli tak, powinnam zapytac siebie, czy bylam w stanie rozwiazac moje problemy bez pomocy. Kiedy dzien po dniu wychodze im naprzeciw, wiem ze potrzebna mi jest Boza pomoc. Od tej chwili nie pozwole, aby ten dzien i nastepne przeminely bez swiadomosci obecnosci Boga.

"Bog co moca mnie przepasuje
    i nienaganna czyni moja droge"
    (Psalm 18, 33)
    ----
    A...

--
    --
    spirytum contra spiritus
  • aaugustw 28.06.18, 09:35
    MEDYTACJA Al-Anon na dzien - 28.06.

Posrod wielu rzeczy, ktorych nauczylismy sie w naszej wspolnocie Al-Anon jest i to: "Badz dobra dla siebie samej". To zdanie jest zadziwiajaco trudne dla wielu z nas. Niektore z nas rozkoszuja sie swoim cierpieniem tak bardzo, ze cokolwiek sie dzieje, wyolbrzymiaja to do nieprawdopodobnych rozmiarow. Osobom, ktore lubia sie nad soba litowac, bardzo trudno jest zrezygnowac z "cierpietnictwa", dopoki w Al-Anon nie znajda radosci, dzieki osiagnieciu pogody ducha i zadowolenia.

Inne, pielegnujac swoje zmartwienia, maja pretensje do zycia, szukaja kozlow ofiarnych, aby oskarzyc o wszystko, co sie dzieje, szczegolnie zas chetnie obarczaja wina alkoholika. One nie nauczyly sie jeszcze byc dobrymi dla siebie. Jeszcze maja przed soba to radosne doswiadczenie "odseparowania sie"od problemow - wspanialej przygody otrzasania sie z ciezaru krzywd.

Rozwazanie na dzisiaj

W codziennym zyciu niewiele wydarza sie spraw, ktore sa warte zmartwienia, oburzenia lub litowania sie nad soba. jezeli zawsze jestem gotowa przyjac zaczepke i pozwolic sie zranic, bardzo tanio sprzedaje swoje zadowowlenie. Musze pamietac, aby byc dobra dla samej siebie!.

"Moglabym byc szczesliwa i uzyteczna, gdybym ciagle nie dzwigala na barkach ciezaru nieprzyjemnego, emocjonalnego podniecenia. Nikt tego odemnie nie wymaga, wiec dlaczego to robie?"
    ----
    A...

--
    --
    spirytum contra spiritus
  • aaugustw 29.06.18, 14:50
    MEDYTACJA - 29.06.

Z alkoholkiem mamy jednego wspolnego wroga: "samooklamywanie sie". Zmartwiona nowicjuszka w Al-Anon opowiada o klopotach, czesto ze szczegolami okropnych cierpien; historie opowiadane przez oboje malzonkow moga byc tsk samo okropne. Tym zas, ktorzy wysluchuja obu stron, wydaje sie, ze zostaly opisane calkiem inne sytuacje rodzinne.

Kazdy reaguje na swoj sposob na to, co sie dzieje. kazdy nieswiadomie zataja fakty, ktore moglyby rzucic na niego zle swiatlo i wyolbrzymia czyjes bledy. chociaz sytuacja moze wydawac sie niemozliwa do zniesienia, okazuje sie, ze zadna ze stron nie wykazuje checi wyrwania sie z niej! Zadne z nich nie jest w stanie spojrzec na to racjonalnie, dopoki nie zmieni nastawienia.

Rozwazanie na dzisiaj

Bede unikac wydawania sadow w osobistych sprzeczkach innych ludzi. kazda ze stron jest zaklamana, a ja nie moge tego oceniac. bede sie wystrzegac doradzania komukolwiek podjecia drastycznego kroku, na ktory on lub ona nie jest emocjonalnie przygotowana..

"Zostaw i pozwol dzialac Bogu" - jest to dobre haslo, ktore mozemy zastosowac, gdy prosza o udzielenie rady w klopotliwej, domowej sytuacji".
    ----
    A...

--
    --
    spirytum contra spiritus
  • aaugustw 30.06.18, 13:20
    MEDYTACJA Al-Anon (dla osob wspoluzaleznionych) na dzien 30.06.

Czas, ktory spedzam na rozpamietywaniu przeszlosci i lamentowaniu nad popelnionymi bledami, jest czasem straconym. Dlatego tak mocno podkresla sie, zarowno w AA jak i w Al-Anon, pojecie "dwudziestu czterech godzin".

Nasze "wczoraj" nie jest wazne z wyjatkiem przypadku, kiedy doswiadczeniem wzbogaca nasze "dzisiaj". Ubolewanie i potepianie siebie za to, co zrobilysmy lub czego nie zrobilysmy, niszczy tylko poczucie godnosci, ktore moglybysmy zdobyc, patrzac na siebie obiektywnie.

Rozwazanie na dzisiaj
    Poczucie winy z tego powodu, ze zranilam innych mozna zlikwidowac przez zadoscuczynienie w mozliwie najlepszy sposob.

Zal za utraconymi mozliwosciami zniknie, jezeli dzisiaj sprobuje podejmowac madre decyzje. chce wypelnic ten jeden dzien myslami i dzialaniem, ktorych nie bede musiala zalowac. chce brac na siebie tylko tyle, ile moge dobrze wykonac, bez pospiechu i napiecia nerwow.

"Wlasnie dzisiaj zajme sie tylko tym jednym dniem i nie bede rozwiazywala wszystkich problemow jednoczesnie. To, co zdarzylo sie w przeszlosci, nie musi zajmowac mnie dzisiaj. W przyszlosci stawie czola sprawom, gdy sie pojawia".
    (z Al-Anon: Wlasnie dzisiaj)
    ----
    A...

--
    --
    spirytum contra spiritus
  • aaugustw 06.07.18, 10:10
    MEDYTACJA - 06.07.

Przejscie od aktywnego picia do trzezwosci wywoluje wielki przewrot w naszym zyciu. Jest to wyzwanie dla obojga partnerow. Aby przystosowac sie do tego trudnego okresu, potrzeba zupelnie nowych wzorcow myslenia.

Podczas lat aktywnego picia, mezowie majacy zony alkoholiczki musieli wziac na siebie wiele dodatkowych obowiazkow. oprocz zarabiania pieniedzy na utrzymanie rodziny, musieli zapewnic opieke dzieciom, zadbac o dom i przygotowanie posilkow. Zony alkoholikow czesto musialy pracowac, aby uzupelnic nadszarpniety budzet lub obywac sie bez wielu koniecznych artykulow, jak tez wykonywac przy domu prace nalezace do mezczyzny.

Wraz z powrotem trzezwosci, wiele z tych spraw trzeba zmienic, wielu nawykow trzeba sie oduczyc. Program Al-Anon, stosowany kazdego dnia, pomoze nam przystosowac sie do normalnego zycia.

Rozwazanie na dzisiaj

Naucze sie nie oczekiwac zbyt duzo, zbyt szybko, a przede wszystkim nie oczekiwac, ze trzezwosc zmieni mojego malzonka w superdoskonala istote ludzka, stworona zgodnie z moim zyczeniem. Al.-Anon pomoze mi w odzyskaniu zdrowego i normalnego sposobu myslenia tak, abym z miloscia i zrozumieniem mogla dawac sobie
    rade ze sprawami rodzinnymi.

"Nic nie moze polepszyc doli czlowieka, dopoki nie nastapi zmiana w jego sposobie myslenia".
    ----
    A...

--
    --
    spirytum contra spiritus

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.