Dodaj do ulubionych

Krok Dziewiaty AA...

08.09.19, 18:55
Codzienne Refleksje AA, dzien 01. wrzesnia

GOTOWOŚĆ DO WZROSTU I ROZWOJU
Jeśli mamy ich [darów] otrzymywać więcej, proces przebudzenia musi postępować naprzód.
JAK TO WIDZI BILL, STR. 8

Trzeźwość wypełnia bolesną “wyrwę w mojej duszy”, spowodowaną przez alkoholizm. Czasem czuję się tak świetnie pod względem fizycznym, iż zaczynam wierzyć, że moja praca dobiegła końca. Jednakże radość nie polega jedynie na nieobecności bólu; jest ona darem nieprzerwanego procesu przebudzenia duchowego. Radość płynie z nieustannej; pełnej zaangażowania nauki, jak również ze stosowania zasad zdrowienia w codziennym życiu oraz dzielenia się tym doświadczeniem z innymi. Moja Siła Wyższa stwarza mi wiele okazji do pogłębienia mojego życia duchowego. W swoje zdrowienie muszę jedynie wnieść gotowosc do rozwoju. Dziś jestem gotów wzrastać i rozwijać się.

Copyright © 1997, Alcoholics Anonymous World Services, Inc. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone
----
A...
Edytor zaawansowany
  • aaugustw 08.09.19, 18:56
    Temat mityngu do Refleksji AA na dzien 01. wrzesnia (nie tylko dla je-rzyga):
    - Na czym polega twoja gotowosc, po zaprzestaniu picia alkoholu?
    ----
    A...
  • aaugustw 08.09.19, 18:58
    Codzienne Refleksje AA, dzien 02. wrzesnia

ZNALEZIENIE “PODSTAW DO WIARY”
    Gotowość do wzrostu i dojrzewania jest istotą wszelkiego rozwoju duchowego. - JAK TO WIDZI BILL, STR. 171

W pewnej piosence są oto takie słowa: ”I szukam czegoś, co by sprawiło, że uwierzę…“ Przypomina mi to, że kiedyś nie byłem w stanie znaleźć podstaw do tego, by uwierzyć, że moje życie jest w porządku. Choć przyjście do AA uratowało mi życie, trzy miesiące później wypadłem ze Wspólnoty i zapiłem. Potem ktoś powiedział mi tak : “Nie musisz wierzyć. Ale czy nie chcesz uwierzyć, że istnieje jakiś powód po temu, że obdarzono Cię życiem, nawet jeśli ty sam tego nie znasz i mimo że czasem nie wiesz, jak powinieneś żyć?” Gdy zrozumiałem, jak bardzo chcę wierzyć, że żyję nie bez powodu, mogłem rozpocząć pracę nad Krokami. Gdy teraz wypowiadam słowa: “Chcę i jestem gotowy…“, używam “magicznego zaklęcia”, które prowadzi mnie do działania, uczciwości i otwartości na to, by Siła Wyższa była czynnie obecna w moim życiu.
    Copyright © 1997, Alcoholics Anonymous World Services, Inc. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone
    ----
    A...
  • aaugustw 08.09.19, 19:00
    Codzienne Refleksje AA, dzien 03. wrzesnia

BUDOWA NOWEGO ŻYCIA
    …sądzimy, że człowiek, który uważa, iż tylko wystarczy nie pić, nie przemyślał wszystkiego. - Anonimowi Alkoholicy, str. 71

Zastanawiając się nad Krokiem Dziewiątym, dochodzę do wniosku, że trzeźwość fizyczna musi mi wystarczyć. Muszę pamiętać stan beznadziei, w jakim się znajdowałem, zanim znalazłem trzeźwość w AA, i jak byłem gotów dać z siebie wszystko, by ją osiągnąć. Jednakże sama trzeźwość fizyczna nie wystarczy tym, którzy mnie otaczają – rozumiem bowiem, że tego daru od Boga mam używać do budowy nowego życia dla mojej rodziny i wszystkich, których kocham. Równie ważne jest, abym był dostępny dla tych, którzy pragną aowskiej drogi życia. Proszę Boga, aby pomógł mi dzielić się darem trzeźwości, tak by płynące z niej pożytki i korzyści były widoczne dla tych, których znam i kocham.
    ----
    A...
  • aaugustw 08.09.19, 19:05
    Codzienne Refleksje AA, dzien 04. wrzesnia

PROCES ODNOWY I ODBUDOWY
    Niewątpliwie, każdy z nas, alkoholików, musi przejść proces odnowy wewnętrznej. - Anonimowi Alkoholicy , str. 71

Odbudowa mojego życia jest podstawowym celem zdrowienia – dlatego dzień po dniu nie sięgam po pierwszy kieliszek. Zadanie to można wykonać z powodzeniem za pomocą Dwunastu Kroków. Zycie duchowe to nie teoria; przynosi efekty, jeśli naprawdę się nim żyje. Krok Drugi wyprawił mnie w podróż mającą rozwinąć moje życie duchowe; Krok Dziewiąty pozwala mi wkroczyć w ostatnia fazę kroków początkowych, które nauczyły mnie, jak żyć życiem duchowym. Bez przewodnictwa i mocy Siły Wyższej niemożliwe byłoby przemierzanie kolejnych etapów odbudowy. Rozumiem, że Bóg działa dla mnie i poprzez mnie. Dowodem tego jest moja świadomość, że Bóg uczynił dla mnie to, czego ja sam nie umiałbym uczynić, a mianowicie – uwolnił mnie od zżerającej mnie obsesji picia. Co dzień muszę nadal poszukiwać przewodnictwa Boga. Co dzień okazuje On mi łaskę ”odroczenia wykonania wyroku” i z pewnością użyczy mi mocy potrzebnej do odbudowy mego życia i odnowy wewnętrznej.

----
    A...
  • aaugustw 08.09.19, 19:05
    5 wrzesnia - 'Codzienne Refleksje' AA

ROWNOWAGA EMOCJONALNA
    Zadoscuczynilismy osobiscie wszystkim, wobec ktorych było to mozliwe...
    (DWANASCIE KROKOW I DWANASCIE TRADYCJI str 83)

Gdy robie przeglad moich lat picia, przypominam sobie wielu ludzi, ktorzy tylko okazjonalnie otarli sie o moje zycie, ale ktorych dni zaklocilem swoja zloscia i sarkazmem. Ludzi tych nie jestem w stanie odnalezc, wiec nie moge im bezposrednio zadosuczynic. Jedyne zadosuczynienie, jakiego moge dokonac wobec tych zaginionych bez sladu osob, jedyna 'zmiana na lepsze', jaka moge im zaoferowac - to zadoscuczynienie niebezposrednie, dokonane wobec innych ludzi, ktorych drogi zycia przecinaja sie na krotko z moja. Uprzejmosc i zyczliwosc - jesli cwicze je regularnie - pomagaja mi zyc w stanie rownowagi emocjonalnej, w spokoju i zgodzie ze soba.

Copyright © 1997, Alcoholics Anonymous World Services, Inc. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzezone
    ----
    A...
  • aaugustw 08.09.19, 19:10
    7 września - "Codzienne Refleksje"

"OCZYSCIC NASZE PODWORKO"
    Chcemy oczyscic nasze podworko ze swiadomoscia, iz jest to podstawa, na ktorej budujemy nowe wartosci. Osobie, do ktorej chcemy sie zblizyc, nie dajmy rad sugerujacych, jak ma postepowac. Zajmujemy sie wylacznie naszymi wlasnymi problemami.
    ANONIMOWI ALKOHOLICY str. 63

Zadoscuczynilem ojcu niedlugo po tym, jak przestalem pic. Pozostal gluchy na moje slowa, poniewaz zawsze obwinialem go za moje klopoty. Kilka miesiecy pozniej postanowilem ponownie mu zadoscuczynic.. Tym razem napisalem list, w ktorymi nie obarczalem go wina ani nie wytykalem mu jego wad. Zadzialalo - i w koncu zrozumialem! Ponosze odpowiedzialnosc tylko za oczyszczenie s w o j e g o podworka i - dzieki Bogu i AA - jest ono dzis czyste.
    Copyright © 1997, Alcoholics Anonymous World Services, Inc. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzezone
    ----
    A...
  • aaugustw 09.09.19, 09:05
    9 wrzesnia - "Codzienne Refleksje" AA (Anonimowych Alkoholikow)

OTWARCIE NOWYCH DRZWI
    Urzeczywistniaja sie [obietnice Programu] czasem szybko, czasem wolniej…
    Anonimowi Alkoholicy, str. 72

Obietnice, o ktorych mowa w powyzszym fragmencie materializuja sie z wolna w moim zyciu. To, co tchnelo we mnie nadzieje, pomaga mi pracowac nad Krokiem Dziewiatym. Krok ten pozwala mi wyznaczyc sobie cele zdrowienia. Trudno jest wyzbyc sie starych nawykow i zachowan. Praca nad Krokiem Dziewiatym umozliwia mi zamkniecie drzwi za starym, pijacym soba i otwiera przede mna nowe perspektywy jako trzezwiejacym alkoholikiem. Dokonanie zadoscuczynienia ma dla mnie kluczowe znaczenie. Naprawiajac stare zwiazki i zachowania, staje sie lepiej przygotowany do trzezwego zycia! Choc nie pije juz od paru lat, od czasu do czasu musze zajmowac sie “starymi smieciami”;
    Krok Dziewiaty zawsze dziala - jesli tylko ja dzialam

(copyright © 1997 Alcoholics Anonymous World Services Inc.)
    ----
    A...
  • aaugustw 10.09.19, 11:01
    10 wrzesnia – ''Codzienne Refleksje'' AA

ZDROWIENIE PRZEZ POSREDNIKA
    [Obietnice] zawsze materializuja sie, jesli nad nimi pracujemy. - ANONIMOWI ALKOHOLICY str. 72

Czasem mysle sobie tak: "To cale zadoscuczynienie to juz za wiele. Nikt nie powinien musiec sie tak upokarzac". A jednak to wlasnie pokora przybliza mnie do swiatla Ducha. AA jest moja jedyna nadzieja, jezeli mam nadal zdrowiec i osiagnac zycie szczesliwe, harmonijne i pelne przyjazni.

----
    A...
  • aaugustw 10.09.19, 11:01
    Obietnice Programu AA
    ...już w połowie drogi zadziwiają nas osiągnięte rezultaty. Poznamy nową wolność i nowe szczęście. Nie będziemy żałować przeszłości ani zatrzaskiwać za nią drzwi. Pojmiemy sens słów "pogoda ducha" i zaznamy spokoju. Bez względu na to, jak nisko upadliśmy, dostrzeżemy, że i z naszego doświadczenia mogą skorzystać inni. Zniknie uczucie bezużyteczności i pokusa rozczulania się nad sobą. Bardziej niż sobą zainteresujemy się bliźnimi.
    Zniknie egoizm. Zmieni się nasz cały stosunek do życia. Opuści nas strach przed ludźmi i niepewnością materialną.
    Znajdziemy intuicyjnie sposób postępowania w sytuacjach, których dotąd nie umieliśmy rozwiązać. Nagle zaczniemy pojmować, że Bóg czyni dla nas to, czego sami nie byliśmy w stanie dla siebie uczynić. Czy są to obietnice bez pokrycia ?
    Sądzimy, że nie. Urzeczywistniają się czasem szybko, czasem wolniej, ale zawsze się materializują, jeśli nad nimi pracujemy.
    Obietnice programu AA pochodzą z rozdziału 6 Wielkiej Księgi
    ----
    A...
  • aaugustw 11.09.19, 11:42
    11 wrzesnia – ''Codzienne Refleksje'' AA
    ZADOSCUCZYNIENIE
    Zawsze... powinnismy miec calkowita pewnosc, ze przyczyna zwloki nie jest tchorzostwo.
    - DWANASCIE KROKOW I DWANASCIE TRADYCJI str 87

Odwaga i wolnosc od obaw to dary mojego zdrowienia. Umozliwiaja mi one poproszenie o pomoc i dokonanie zadosuczynienia zarazem z pokora, jak i poczuciem godnosci. Zadosuczynienie moze wymagac pewnej dozy uczciowsci, ktorej byc moze mi brakuje, ale z pomoca Boga i madroscia innych ludzi bede mogl siegnac w glab siebie i zaczerpnąć stamtad sile potrzebna do dzialania. Moje zadoscuczynienie moze zostac zaakceptowane albo nie, ale kiedy go juz dokonam, bede mogl odejsc z poczuciem wolnosci i pewnoscia, ze takze tego dnia, jak co dzien, przyjalem na siebie odpowiedzialnosc.

----
    A...
  • aaugustw 12.09.19, 11:05
    12 wrzesnia – ''Codzienne Refleksje'' AA

PONOSZE ODPOWIEDZIALNOSC
    ... gotowosc do przyjecia odpowiedzialnosci za popelnione w przeszlosci uczynki - przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedzialnosci za dobro innych – stanowi duchowa istote Dziewiatego Kroku. - ANONIMOWI ALKOHOLICY str. 87

W procesie zdrowienia – i dzieki pomocy AA – przekonuje sie, ze to, czego sie najbardziej lekam, jest zarazem istota mojej wolnosci. Obawy biora sie z mojej sklonnosci do cofania sie przed odpowiedzialnością za cokolowiek. – zaprzeczam, ignoruje, obwiniam, unikam. Az nagle przychodzi dzien, w ktorym czemus sie przygladam, do czegos sie przyznaje, cos akceptuje. Wolnosc, uleczenie i zdrowienie, ktorych doswiadczam, jest efektem przygladania sie, przyznawania i akceptowania. Ucze sie mowic: ''Tak, ponosze odpowiedzialnosc''. Jesli szczerze i uczciwie moge wypowiedziec te slowa, znaczy to, ze jestem wolny.

----
    A...
  • aaugustw 13.09.19, 09:00
    13 wrzesnia – ''Codzienne Refleksje'' AA
    NAPRAWA SZKOD
    Zdrowy rozsadek, umiejetnosc wyczucia chwili, odwaga i ostroznosc – oto zalety, ktore beda nam potrzebne w Dziewiatym Kroku
    DWANASCIE KROKOW I DWANASCIE TRADYCJI str. 83

Zadoscuczynienie mozna postrzegac na dwa sposoby. Mozna w nim widziec naprawe szkod, bo jesli zniszczylem plot sasiada, to mu go naprawiam – i to jest zadosuczynienie bezposrednie. Ale mozna je tez rozumiec jako modyfikacje mojego zachowania, bo jesli swoimi czynami wyrządzilem komus krzywde, to co dzien zdobywam sie na wysilek, by nie wyrządzac juz wiecej krzywd. I to naprawianie mojego sposobu bycia jest zadoscuczynieniem niebezposrednim. Ktore podejscie jest lepsze? Oba sa rownie dobre, pod warunkiem, ze nikomu nie wyrzadzam dodatkowej krzywdy. Jesli istnieje ryzyko, ze kogos skrzywdze, to po prostu zmieniam na lepsze swoje zachowanie. Podjecie dzialania w taki sposob gwarantuje mi uczciwe dokonanie zadosuczynienia.

----
    A...
  • aaugustw 15.09.19, 21:00
    5 wrzesnia – ''Codzienne Refleksje'' AA
    NOWE ZYCIE
    ... zamiast alkoholu oferujemy wam nie jego namiastke, substytut, ale znacznie wiecej!
    Proponujemy wam wejscie do wspolnoty Anonimowych Alkoholikow... Zycie nabierze nowego sensu.
    ANONIMOWI ALKOHOLICY str 133

Zycie bez alkoholu jest zyciem lepszym. AA i obecnosc Sily Wyzszej utrzymuja mnie w trzezwosci, ale laska Boza czyni nawet cos wiecej – a mianowicie, wnosi w moje zycie sluzbe.. Kontakt z programem AA uczy mnie nowego i glebszego zrozumienia, czym jest Wspolnota i na czym polega jej dzialanie; przede wszystkim jednak pokazuje mi, kim jestem - alkoholikiem, ktory nieustannie potrzebuje doswiadczenia AA, aby moc przezywac zycie otrzymane w darze od Sily Wyzszej.

----
    A...
  • aaugustw 16.09.19, 09:25
    16 wrzesnia – ''Codzienne Refleksje'' AA

STOIMY – I UPADAMY – RAZEM
    ...zadna spolecznosc mezczyzn i kobiet nigdy nie miala wiekszej potrzeby ciaglej efektywnosci i stalej jednosci. My alkoholicy, widzimy, ze musimy dzialac i trzymac sie razem, w przeciwnym wypadku wiekszosc z nas w koncu umrze samotnie. - ANONIMOWI ALKOHLICY str. 182

Tak jak Dwanascie Krokow nie bez powodu napisane jest w okreslonej kolejności podobnie rzecz ma sie z Dwunastoma Tradycjami. Pierwszy krok i Pierwsza Tradycja maja wpoic mi dosc pokory, azebym mial szanse przezyc. Razem stanowia podstawe, na ktorej oparte sa wszystkie pozostale Kroki i Tradycje. Proces ukrocania ego pozwala mi wzrastac jako jednostce z pomoca Krokow i jako czlonkowi grupy – z pomoca Tradycji. Pelna akceptacja Tradycji Pierwszej pozwala mi odlozyc na bok osobiste ambicje leki i zlosc, kiedy koliduja one z naszym wspolnym dobrem, pozwalajac mi tym samym pracowac z innymi na rzecz wzajemnego wspierania sie w przetrwaniu. Bez Pierwszej Tradycji mialbym niewielkie szanse na utrzymanie jednosci, jakiej trzeba, by skutecznie pracowac z innymi; bez niej rozsypalyby sie tez pozostale Tradycje, cala Wspolnota i moje zycie.

----
    A...
  • jerzy30 16.09.19, 20:57
    gucio do gucia 15 razy - co ty chcesz udowodnic dewocie
  • aaugustw 16.09.19, 21:25
    jerzy30 zapytal (A...):
    gucio do gucia 15 razy - co ty chcesz udowodnic dewocie
    ______________________________________________.
    Ze jestem dla ciebie Sila Wyzsza…! ;-))
    A...
  • aaugustw 18.09.19, 16:45
    18 wrzesnia – ''Codzienne Refleksje'' AA

PRZEZ MILOSC DO ZDROWIENIA
    Musielismy odrzucic cala tak dotad przez nas holubiona filozofie samowystarczalnosci. Ale nie uczynilismy tego za pomoca staromodnej sily woli; polegalo to raczej na tym, ze rozwinelismy w sobie gotowość do z a a k c e p t o w a n i a nowej rzeczywistosci zycia. Ani nie uciekalismy, ani nie walczylismy. Po prostu naprawde zaakceptowalismy. I to nas wyzwolilo.
    BEST OF THE GRAPEVINE - (NAJCIEKAWSZE ARTYKULY Z MIESIECZNIKA GRAPEVINE, t.I, str. 198)

Moge uwolnic sie od dawnego siebie, ktory tylko mnie zniewala. Z czasem rozpoznaje kryjace sie we mnie dobro i zaczynam w nie wierzyc. Widze, ze dzieki Sile Wyzszej, ktora z miloscia mnie obejmuje, moge wrocic do zdrowia. Moja Sila Wyzsza jest zrodlem milosci i mocy, nieustannie dokonujacym we mnie cudow. Jestem trzezwy... i pelen wdziecznosci.

----
    A...
  • jerzy30 18.09.19, 18:45
    gicio dalej ........ - przepisuje fragmenty z ksiazki - a ze nikt tego nie czyta to juz druga sprawa - gucio czyta gucia - to jednostka chorobowa
  • aaugustw 18.09.19, 20:10
    je-rzyg napisal:
    gicio dalej ........ - przepisuje fragmenty z ksiazki - a ze nikt tego nie czyta to juz druga sprawa
    _____________________________________________________________________________.
    O la, la... - widze, ze w twojej glowie zyja jeszcze i inni, skoro wiesz, ze nikt inny tego nie czyta! :-))
    A...
  • aaugustw 19.09.19, 11:20
    19 wrzesnia – ''Codzienne Refleksje'' AA

AKCEPTACJA
    Przyznalismy, ze w pojedynke, za pomoca wlasnych, skapych zasobow, nie poradzimy sobie z alkoholem; zaakceptowalismy wynikajacy z tego logicznie fakt, zeby dokonac tego niemozliwego w innym razie zadania musimy zdac sie na jakas Sile Wyzsza (chocby byla nia po prostu jakas grupa AA). W chwili gdy w pelni to zaakceptowalismy, rozpoczal się proces uwalniania nas od przymusu picia. - JAK TO WIDZI BILL, str 109

Wolnosci zaznalem dopiero wtedy, gdy zaakceptowalem to, ze mogę powierzyc moja wole i moje zycie opiece Sily Wyzszej, ktora ja osobiście nazywam Bogiem. Pogoda ducha saczyla sie kropla po kropli, przenikając do mego pelnego zametu zycia kiedy zaakceptowalem fakt, ze to przez co przechodze jest po prostu zyciem, i uwierzylem, ze Bog pomoze mi przezwyciężyć trudnosci – a nawet uczyni znacznie wiecej. Od tamtej pory pmogl mi we wszystkich trudnych sytuacjach! Gdy to, co niesie zycie, akceptuje w prawdzie, nie ulegajac zyczeniowemu mysleniu, moge wzrastac i cieszyc sie pogoda ducha i spokojem umyslu.

----
    A...
  • aaugustw 22.09.19, 09:25
    22 wrzesnia – ''Codzienne Refleksje'' AA

"NIEOGRANICZONE ZASOBY"
    Bylismy jak poszukiwacze zlota, ktorzy w pogoni za drogocennym kruszcem nie zauwazyli, ze konczy im sie zywnosc. Znajdowalismy się w stanie bezgranicznej radosci z powodu wyzwolenia sie od zycia bedacego ciaglym pasmem frustracji. Ojciec rodziny sadzi, ze znalazł cos cenniejszego niz zloto. Moze tez sadzi, ze powinien zachowac ten skarb dla siebie. Zauwazy wkrotce, ze zasoby sa nieograniczone. Najwieksze korzyści odniesie wowczas, gdy bedzie eksploatowal owo zloze przez cale zycie, rozdajac swoj ''urobek'' innym, potrzebujacym ludziom.
    ANONIMOWI ALKOHOLICY, str. 113

Kiedy rozmawiam z nowicjuszem w AA, widze w nim odbicie mojej wlasnej przeszlosci.. Widzac bol w tych pelnych nadziei oczach, wyciagam do niego reke, i wtedy staje sie cud – ja sam doznaje uleczenia. Moje problemy znikaja bez sladu, gdy wychodze naprzeciw tej rozkolatanej duszy.

----
    A...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka