Dodaj do ulubionych

Medytacja Al-Anon (dla osob wspoluzaleznionych)

01.12.19, 19:30
MEDYTACJA Al-Anon na dzien 01.12.

Przez caly ten miesiac ktory prowadzi do konca jeszcze jednego roku, zrobie przeglad wydarzen w moim zyciu, tak jakbym stala obok i przygladala sie komus innemu.

Czy zrobilem postep w wysilkach, aby poprawic moje bledne podejscie do pewnych spraw? Czy pozwolilam aby zniechecenie pograzylo mnie ponownie w zlych, starych nawykach? jezeli cos, co robilam, w konsekwencji czynilo moje zycie trudnym, czy probowalam obwiniac za to kogos innego? W jaki sposob Al-Anon pomogl mi w uswiadomieniu sobie wlasnych mozliwosci?

Rozwazanie na dzisiaj
Kiedy bede myslec o mijajacym roku, spokojnie rozwaze moje postepowanie i nastawienie jak gdybym oceniala zachowanie sie obcej mi osoby. Nie bedzie to okazja do obwiniania siebie i uzalania sie. Za to, co sie wydazylo, nie bede nikogo obwiniala, gdyz w Al-Anon nauczylam sie, ze nie jestem sedzia innych. Ten dzien oraz dni, ktore maja nadejsc beda okazja, aby bardziej stac sie soba

"Celem mojego rachunku jest obiektywna ocena miejsca, w ktorym sie obecnie znajduje, rozpoznawanie moich bledow ktore ciagle wymagaja korygowania oraz unikanie samooszukiwania sie, w celu ich usprawiedliwienia."
----
A...
Obserwuj wątek
    • aaugustw Re: Medytacja Al-Anon (dla osob wspoluzaleznionyc 02.12.19, 09:40
      MEDYTACJA Al-Anon na dzien 02.12.

Kiedy jestesmy na spotkaniu, idee Al-Anon wydaja sie nam tak zrozumiale, ze nie watpimy nigdy w mozliwosc zastosowania ich w codziennym zyciu. Ale niestety, stare wzorce myslenia biora gore i nastepuje to, co w AA nazywa sie "wpadka" lub nawrotem. Nie jest to powod, aby sie zniechecac.

Jazeli zastanowie sie nad moim nastawieniem do zycia, przed przystapiemiem do Al-Anon, zauwaze, jak wiele nauczylam sie, jak wiele z tego pamietam i stosuje w zmaganiu sie z codziennymi problemami. Perfekcyjne opanowanie tego. to wiecej niz moglabym oczekiwac od siebie. bede cierpliwa.

Rozwazanie na dzisiaj
      Jezeli jest mi trudno widziec siebie tak, jak mnie widza inni oraz rozpoznac, jak wielki osiagnelam postep, wystarczy, ze bede obserwowac postep innych w mojej grupie. Nawet ci, ktorzy przyszli z "beznadziejnymi" problemami, zrobili wielkie postepy w nauczeniu sie emocjonalnego odseparowania sie od wielu dreczacych wydarzen, ktore niesie alkoholizm. Zdaje sobie sprawe z tego, ze ich myslenie i ich dzialanie, nie zawsze byly rozsadne. Stosuja oni program Al- Anon, aby powrocic do bardziej rozsadnego i pogodnego nastroju.

"Al- Anon nie czyni cudow z dnia na dzien, ale kiedy patrzymy w przeszlosc, widzimy, ze tym cudem jest proces zmiany jaka w nas zachodzi".
      -----
      A...
      • aaugustw Re: Medytacja Al-Anon (dla osob wspoluzaleznionyc 03.12.19, 16:00
        MEDYTACJA Al-Anon, na dzien 03.12.

Istnieja pytania, ktore wiele z nas zadaje, a ktore prowadza nas do calkowitego rozczarowania: "Dlaczego on nie moze...?" - "Do czego on jest zdolny?" - "Dlaczego nie nie moge mu wyjasnic...?" Pytania te sa proste, ale mowia tak wiele. Odslaniaja one przekonanie, ze kontrolujemy wszystko, ze my wiemy, co nalezy zrobic, ze nasza madrosc przewyzsza madrosc innych. Prowadzi to do rozczarowania, gdyz my nie mamy kontroli nad nikim i niczym, z wyjatkiem samych siebie.

W ksiazce Znak Jonasza znany pisarz, Tomasz Merton mowi "Przestan zadawac sobie pytania, ktore nie maja sensu. Nawet, jezeli go maja, znajdziesz na nie odpowiedz, kiedy bedzie Ci potrzebna, poznasz wtedy zarowno pytania, jak i odpowiedzi".

Rozwazanie na dzisiaj
        Raczej bede pytac sama siebie: "Co sklania mnie do mowienia lub robienia rzeczy, ktore powoduja przykrosci?" - "Dlaczego koncentruje sie na wadach charakteru innych, a nie na moich wlasnych?" Na takie pytania moge znalezc odpowiedz, jezeli bede jej naprawde wystarczajaco gleboko i uczciwie szukala.

"Zastanowienie sie nad punktem widzenia oraz motywami postepowania innych ludzi jest strata czasu i sil. Szukanie zrozumienia moich wlasnych pobudek postepowania jest odkrywcza podroza".
        ----
        A...
        • aaugustw Re: Medytacja Al-Anon (dla osob wspoluzaleznionyc 04.12.19, 21:05
          MEDYTACJA Al-Anon, na dzien 04.12.

Niektore z nas przychodza do Al-Anon, aby dowiedziec sie, dlaczego alkoholik pije. Obawiamy sie, iz przyczyna jest to ze: "on mnie juz nie kocha", ze zrobilysmy lub zrobimy cos, co powoduje jego niezadowolenie.

Czujemy gleboka ulge dowiadujac sie, ze alkoholizm jest choroba. Pomaga nam rowniez swiadomosc, za wlasnie to, co robilismy, moglo przeszkadzac w uzdrowieniu z tej choroby.

Majac najlepsze intencje, probowalysmy leczyc chorobe i bylysmy przekonane, ze on wszystko robi w sposob zamierzony i zlosliwy. Powiedziano nam, ze wszystko co robimy, aby ponizyc i oskarzac alkoholika, powieksza jedynie jego poczucie winy albo wzmacnia przekonanie, ze to my jestesmy wszystkiemu winne. Uczy nas to, jak ogromne znaczeniema zasada "trzymania sie z boku". Trudno jest tak postepowac, ale daje to cudowne rezultaty.

Rozwazanie na dzisiaj
          Nie bede marnowac czasu na szukanie przyczyn, dla ktorych alkoholik pije. Naucze sie w Al- Anon, ze moge skutecznie dawac sobie rade z moimi problemami, dzieki zmianie sposobu myslenia o nich: korygujac wlasna bledna postawe i pozwalajac, aby alkoholik sam zajmowal sie swoimi problemami.

"Prosze Boga, aby mi pomogl pozostac na drodze, na ktorej zmienie moje zycie na lepsze".
          ----
          A...
          • aaugustw Re: Medytacja Al-Anon (dla osob wspoluzaleznionyc 05.12.19, 17:40
            MEDYTACJA A-Anon, na dzien 05.12.

Zycie wedlug programu Al-Anon, do ktorego zwracamy sie, kiedy mamy powazne klopoty, moze w ostatecznosci wymagac od nas szczegolnej decyzji. Po pierwsze, mozemy miec watpliwosci: "Jak mozna okropny problem rozwiazac jedynie poprzez przylaczenie sie do grupy?" Wtedy przychodzi objawienie. Uczymy sie zyc, i znajdowac pogode ducha, w samym srodku alkoholowego wzburzenia. Zdajemy sobie sprawe, ze sie rozwijamy, zaczynamy rozumiec i pomagac.

Kiedy jednak glowny problem zostanie usuniety w wyniku przylaczenia sie alkoholika do AA, mozemy poczuc sie doswiadczonymi wygami w sprawach Al-Anon. Myslimy "udalo sie". Zaczynamy opuszczac spotkania, nie mamy czasu na to, aby podnosic na duchu zmartwionych nowo przybylych, zapominamy o czytaniu ksiazek Al-Anon. Nadchodzi wtedy okres, kiedy okazuje sie, ze problemy istnieja w dalszym ciagu i raz jeszcze zdajemy sobie sprawe, jak bardzo w dalszym ciagu potrzebujemy Al-Anon.

Rozwazanie na dzisiaj
            Nie zwracam sie do Al- Anon tylko po to, aby nauczyc sie zyc z aktywnie pijacym alkoholikiem. Jest to moj sposob na zycie - zycie coraz bogatsze i lepsze, ktorego ucze sie przez stosowanie programu w calej rozciaglosci.

"AA doprowadza pijacego do trzezwosci, aby byl w stanie przyswoic sobie glebsze znaczenie programu. Al -Anon zmienia nasz sposob myslenia w tym samym celu".
            ------
            A...
            • aaugustw Re: Medytacja Al-Anon (dla osob wspoluzaleznionyc 06.12.19, 10:40
              MEDYTACJA Al-Anon, na dzien 06.12.

Ponad dwa tysiace lat temu starozytny filozof napisal pelne madrosci slowa, ktorych znaczenie wydaje sie nam, osoba studiujacym dwanascie Stopni bardzo wspolczesne. Dotycza one bledow, jakie od poczatku istnienia popelniamy jako ludzie.

Nie jest w pelni czlowiekiem ktos, kto wierzy, ze jego awans zyciowy zalezy od zniszczenia innych ludzi; martwi sie sprawami, ktorych nie moze zmienic; albo jest przekonany, ze to czego sam nie mogl osiagnac, jest rowniez nieosiagalne dla kogos innego.

Nie posiada madrosci czlowiek, ktory nie potrafi zrezygnowac z ustalonych zajec, aby pokrzepic umysl przez odpoczynek, zmiane i medytacje.

Wiele potrzebuje ten, ktory mysli, ze moze zmuszac innych do zrobienia tego, co sam uwaza za sluszne.

Rozwazanie na dzisiaj
              Slowa madrosci daja natchnienie, ale naprawde maja wartosc tylko wtedy, kiedy umiemy wziac je sobie do serca i wykorzystac w codziennym zyciu.

"Podstawowe prawdy przedstawione w Al-Anon, maja niezmierzona moc w niesieniu mi pomocy"
              ------
              A...
              • aaugustw Re: Medytacja Al-Anon (dla osob wspoluzaleznionyc 07.12.19, 15:00
                MEDYTACJA Al-Anon, na dzien 07.12.

Te slowa, jak mowi legenda, zostaly odnalezione w 1692 roku na dziedzincu kosciola w Baltimore i staly sie inspiracja dla wspolczesnego poety z Bostonu Maxa Ehrmanna, do napisania w 1927 r. utworu, ktorego tytul brzmi: Desiderata.

„Krocz spokojnie wsrod zgielku i pospiechu i pamietaj, jaki pokoj moze byc w ciszy. Tak dalece, jak to mozliwe, nie wyrzekajac sie siebie, badz w dobrych stosunkach z innymi ludzmi. Glos swoja prawde spokojnie i jasno. Sluchaj tez tego, co mowia inni, bo nawet glupcy i ignoranci takze maja swoja opowiesc”.

Rozwazanie na dzisiaj
                Tak jak Modlitwa o Pogode Ducha powyzsze slowa powtarzane kazdego ranka moga ustalic nasz nastroj na dany dzien – co sprawi, ze bedzie on dobry. moze to sluzyc jako przypomnienie, ze powinnismy zwrocic uwage na nasze reakcje, gdyz tak, jak uczymy sie w Al-Anon, wszystko od nas zalezy!

"Nie pozwole, aby moj spokoj wewnetrzny zostal zaklocony poprzez zamet panujacy wokol mnie. Broniac prawa do wlasnej indywidualnosci, bede uprzejma i tolerancyjna. bede sluchac uwaznie i nie osadzac tych, ktorych slucham".
                -----
                A...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka