Dodaj do ulubionych

Krok Dwunasty AA

01.12.19, 19:35
1 grudnia - Codzienne Refleksje AA
KROKI JAKO ZBIÓR ZALECEŃ
Dwunasty Krok mówi również o tym, że w rezultacie stosowania wszystkich Kroków każdy z nas doznał czegoś, co można określić jako przebudzenie duchowe… Sposobem, w jaki AA przygotowuje nas do przyjęcia tego daru, jest stosowanie programu Dwunastu Kroków. - 12 Kroków i 12 Tradycji, str. 106, 107

Pamiętam, co opowiadał mi mój sponsor, gdy zauważyłem, że Kroki są jedynie zbiorem “zaleceń”. Odparł, że “zaleca się” je w podobny sposób, jak “zaleca się” pociąganie za linkę wyzwalającą spadochronu, jeżeli wyskakując z samolotu chce się zachować życie. Zwrócił mi uwagę na fakt, że jeśli chcę pozostać przy życiu, to “zaleca się” abym stosował Dwanaście Kroków. Dlatego też co dzień staram się pamiętać, że dysponuję całym programem zdrowienia opartym na wszystkich Dwunastu Krokach, które są jedynie zbiorem “zaleceń”.

cytat: Codzienne Refleksje; (C) BSK AA; copyright.
----
A...
Obserwuj wątek
  • aaugustw Re: Krok Dwunasty AA 02.12.19, 09:35
   2 grudnia - "Codzienne Refleksje" AA

   POGODA DUCHA
   Przebudzeni duchowo w rezultacie tych Kroków… - 12 Kroków i 12 Tradycji, str. 106

   Z czasem – im dłużej chodziłem na mityngi i pracowałem nad Krokami – zaczęło dziać się ze mną coś niezwykłego. Byłem zdezorientowany, bo nie wiedziałem, co właściwie czuję; aż w końcu uświadomiłem sobie, że doświadczam pogody ducha. Było to dobre uczucie, ale skąd się we mnie wzięło? Zdałem sobie sprawę, że jest ono naturalnym rezultatem stosowania Kroków.
   Nie zawsze łatwo jest stosować Program, ale musiałem przyznać, że osiągnąłem pogodę ducha w efekcie pracy nad Krokami. Wprowadzając Kroki w życie we wszystkim, co robię – czyli stosując zawarte w nich zasady we wszystkich moich poczynaniach – odkrywam, że doznałem przebudzenia w odniesieniu do Boga, innych ludzi i samego siebie.
   I przebudzenie to – którym cieszę się w rezultacie pracy nad Krokami – polega na świadomości, że nie jestem już dłużej sam.
   cytat: Codzienne Refleksje; (C) BSK AA; Wszelkie Prawa Zastrzezone
   ----
   A...
   • aaugustw Re: Krok Dwunasty AA 03.12.19, 15:55
    3 grudnia - "Codzienne Refleksje" AA

    WE WSZYSTKICH NASZYCH POCZYNANIACH
    …staraliśmy się nieść posłanie innym alkoholikom i stosować te zasady we wszystkich naszych poczynaniach. - 12 Kroków i 12 Tradycji, str. 106

    Przekonałem się, że niesienie posłania innym alkoholikom jest rzeczą łatwą, ponieważ pomaga mi zachować trzeźwość i daje pełne zadowolenia poczucie, że mój własny proces zdrowienia przebiega prawidłowo. Trudny natomiast jest dla mnie ten fragment Kroku Dwunastego, który mówi o stosowaniu zasad AA “we wszystkich naszych poczynaniach”. Ważne jest abym dzielił się pożytkami, jakie otrzymuję we Wspólnocie – szczególnie w domu. Czyż moja rodzina nie zasługuje na taką samą cierpliwość, tolerancję i zrozumienie, jakimi tak chętnie darzę alkoholików?
    Robiąc przegląd dnia, stawiam sobie takie na przykład pytania: “Czy miałem dziś okazje zachować się jak dobry przyjaciel i czy ją przegapiłem?”;Czy miałem dziś okazję wznieść się ponad paskudne okoliczności i wycofałem się przed nią?; Czu miałem dziś okazję przeprosić kogoś i nie uczyniłem tego?”
    Tak jak co dzień proszę Boga o pomoc w radzeniu sobie z moim alkoholizmem, podobnie też proszę, aby moje zdrowienie rozciągało się na wszystkie sytuacje życiowe i obejmowało wszystkich ludzi!
    cytat: Codzienne Refleksje; (C) BSK AA; Wszelkie Prawa Zastrzezone
    ----
    A...
    • aaugustw Re: Krok Dwunasty AA 04.12.19, 21:05
     4 grudnia - "Codzienne Refleksje" AA

     DO CZYNU
     AA to coś więcej niż zbiór zasad – to wspólnota alkoholików w działaniu. Musimy nieść posłanie, bo inaczej AA zacznie się kurczyć i rozsypywać, a Ci, których nie obdarowano prawdą, mogą po prostu umrzeć.
     JAK TO WIDZI BILL, STR. 13

     Rozpaczliwie pragnąłem żyć, ale jeśli miało mi się to udać, musiałem wykazać aktywność w naszym zesłanym przez Boga Programie. Przyłączyłem się do alkoholików, którzy stali się moją grupą; otwierałem salę przed mityngami, parzyłem kawę, sprzątałem i zmywałem naczynia. Gdy nie piłem około trzech miesięcy, uczestnik AA z długim stażem trzeźwości powiedział mi, że właśnie stosuję Krok Dwunasty. Ależ miałem satysfakcję, słysząc to! Czułem, że naprawdę coś osiągam. Bóg dał mi kiedyś drugą szansę, a AA wskazało mi drogę; i dary te były nie tylko darmowe, ale i bezcenne! Teraz, gdy z radością obserwuję, jak rozwijają się nowicjusze, przypominam sobie, skąd ja sam przyszedłem, gdzie się obecnie znajduję i jak bezgraniczne możliwości mam jeszcze przed sobą. Potrzebuję mityngów, gdyż na nich “ładuję akumulator”, tak bym w razie potrzeby miał z czego zaczerpnąć mądrość i siłę. W służbie wciąż jestem osobą początkującą, ale już teraz otrzymuję więcej niż sam daję. Nie zachowam ofiarowanych mi darów, jeśli nie będę ich rozdawał. Gdy ktoś prosi o pomoc, to ja jestem odpowiedzialny za udzielenie jej. Chcę być do dyspozycji- trzeźwy.
     cytat: Codzienne Refleksje; (C) BSK AA; Wszelkie Prawa Zastrzezone
     _____
     A...
     • aaugustw Re: Krok Dwunasty AA 05.12.19, 17:35
      5 grudnia - "Codzienne Refleksje" AA

      NOWA ŚWIADOMOŚĆ
      Otrzymał on dar w postaci nowego stanu świadomości i istnienia. - 12 Kroków i 12 Tradycji, str. 106

      Wielu z nas, uczestników AA, głowi się nad tym, czym właściwie jest przebudzenie duchowe. Ja osobiście skłonny byłem oczekiwać cudu, czegoś równie dramatycznego co trzęsienie ziemi. Zwykle jednak dzieje się tak, że poczucie dobrostanu, uczucie spokoju – przeobraża nas, wprowadzając nas na nowy poziom świadomości. Tak właśnie było ze mną. Moja niepoczytalność i chaos wewnętrzny zniknęły – i wkroczyłem w nowy wymiar nadziei, miłości i spokoju.
      Myślę, że tego nowego wymiaru istnienia będę doświadczał w tym większym stopniu, z im większą szczerością , przenikliwością i oddaniem będę stosował Dwanaście Kroków AA.
      Codzienne Refleksje; (C) BSK AA; Wszelkie Prawa Zastrzezone
      ------
      A...
      • aaugustw Re: Krok Dwunasty AA 06.12.19, 10:35
       Myśl przewodnia AA z: "24 godziny na dobę - grudzień dzień 6" - (Refleksje te nie naleza do literatury AA)

       Ci, którzy zapijają, odczuwają wstyd; czasem wstydzą się tak bardzo, że powstrzymuje ich to od powrotu do AA... Znowu uważają się za gorszych od innych - mówią sobie, że są beznadziejni, do niczego, że zawiedli swoich przyjaciół; że nigdy im się nie uda wytrzeźwieć. Stany owe bywają niekiedy bardziej dojmujące niż pierwotny kompleks niższości.

       Oczywiście „wpadkowicze" są - zarówno fizycznie, jak i psychicznie osłabieni przykrymi doświadczeniami; ale przesadą byłoby twierdzenie, że cały ich dotychczasowy trud poszedł na marne - przecież coś już wiedzą i umieją, i jeśli tylko wezmą się w garść, zawsze mogą wrócić do Wspólnoty.

       Zawsze też mogą liczyć na Bożą pomoc, o ile tylko o nią poproszę.

       Pytanie:Czy wierzę, że nigdy do końca nie zaprzepaszczę tego, czego już się nauczyłem w AA ?
       -----
       A...
       • aaugustw Re: Krok Dwunasty AA 07.12.19, 14:55
        7 grudnia - "Codzienne Refleksje" AA

        PRAWDZIWA AMBICJA
        Prawdziwa ambicja jest czymś innym niż sądziliśmy. Prawdziwą ambicją jest szczere pragnienie pożytecznego życia i pokornej wędrówki w promieniach łaski Bożej. - 12 Kroków i 12 Tradycji, str. 124

        Gdy piłem, moją jedyną ambicją było, to żeby inni ludzie mieli o mnie wysokie mniemanie.. Wszystkiemu, co robiłem, przyświecało nieokiełznane pragnienie posiadania władzy i znajdowania się na szczycie. Moje wewnętrzne ja mówiło mi w prawdzie co innego, ale nie byłem w stanie tego zaakceptować. Wzbraniałem się nawet przed uświadomieniem sobie, że ciągle noszę maskę. W końcu, kiedy maska opadła i zwróciłem się do jedynego Boga, jakiego umiałem sobie wyobrazić – zesłał mi ON Wspólnotę AA, moją grupę i Dwanaście Kroków. Nauczyłem się, jak przemieniać urazę w akceptację, lęk w nadzieję i złość w miłość. Kochając bez oczekiwań, dzieląc się swoimi sprawami i dbając o innych ludzi, nauczyłem się też, że każdy dzień może być radosny i owocny. Swój dzień zaczynam i kończę wyrażeniem wdzięczności Bogu, który tak szczodrze obsypał mnie swoimi łaskami.
        cytat: Codzienne Refleksje; (C) BSK AA; Wszelkie Prawa Zastrzezone
        -----
        A...
        • aaugustw Re: Krok Dwunasty AA 08.12.19, 10:20
         8 grudnia - "Codzienne Refleksje" AA

         SŁUŻBA
         Praca z innymi wniesie do życia każdego z nas nowe wartości. Zobaczyć, jak ludzie odzyskują zdrowie, jak pomagają innym, jak znika samotność i rozwija się Wspólnota, mieć wokół siebie mnóstwo przyjaciół – to przeżycia, których nie wolno stracić… Częste wzajemne kontakty między nami oraz spotkania z nowymi przybyszami do Wspólnoty są jasną stroną naszego życia. - Anonimowi Alkoholicy, str. 77

         Najwięcej korzyści i satysfakcji można osiągnąć poprzez służbę. Ale by móc zaoferować innym prawdziwie pożyteczną i skuteczną służbę, muszę najpierw popracować nad sobą….
         wycinek z: Codzienne Refleksje; (C) BSK AA; Wszelkie Prawa Zastrzezone
         -----
         A...
         • aaugustw Re: Krok Dwunasty AA 09.12.19, 11:05
          9 grudnia - "Codzienne Refleksje" AA

          MIŁOŚĆ, NA JAKĄ NIE MA CENY
          W swym najgłębszym sensie, Dwunasty Krok mówi o miłości, o takim jej rodzaju, na który nie ma ceny.
          12 Kroków i 12 Tradycji, str. 106

          Aby móc rozpocząć pracę nad Krokiem Dwunastym, musiałem popracować nad szczerością i uczciwością oraz nauczyć się postępować z pokorą. Niesienie posłania jest darem składanym z samego siebie, niezależnie od tego, od jak dawna się trzeźwieje. Moje marzenia mogą się urzeczywistnić. Umacniam własną trzeźwość, dzieląc się tym, co za darmo otrzymałem. Wracając myślami do początków mojego zdrowienia, widzę, iż zawsze hołubiłem nadzieję, że pomogę kiedyś jakiemuś pijakowi wyrwać się z piekła nałogu. Moje pragnienie pomagania innym alkoholikom jest kluczem do mojego zdrowia duchowego. Nigdy jednak nie zapominam, że to Bóg działa poprzez mnie; ja sam jestem tylko narzędziem w Jego rękach. Nawet jeśli osoba, której chcę pomóc, nie jest jeszcze gotowa na przyjęcie tej pomocy, moje działanie i tak jest sukcesem – ponieważ wysiłek na jej rzecz pomaga mi utrzymać własną trzeźwość i czyni mnie silniejszym. Wciąż działać, nigdy nie poddając się znużeniu – oto, co jest najważniejsze w pracy nad Dwunastym Krokiem. Obym nigdy nie zapomniał dni, w których płakałem – nawet jeśli dziś mogę się śmiać. Bóg przypomina mi, że jestem zdolny do odczuwania współczucia.
          Codzienne Refleksje; (C) BSK AA; Wszelkie Prawa Zastrzezone
          -----
          A...
          • aaugustw Re: Krok Dwunasty AA 10.12.19, 14:55
           10 grudnia - "Codzienne Refleksje" AA

           NIESIENIE POSŁANIA
           Przejdźmy teraz do pozostałej części Dwunastego Kroku. Wyzwolone przezeń energia i zapał, z jakim przekazujemy posłanie kolejnemu cierpiącemu alkoholikowi, a także stosujemy Dwanaście Kroków we wszystkich naszych poczynaniach – to nagroda i wspaniała rzeczywistość Anonimowych Alkoholików.
           12 Kroków i 12 Tradycji, str. 109

           Odejście od pijanego świata nie polega na porzuceniu go, tylko na działaniu w zgodzie z zasadami, które pokochałem i które kultywuję, oraz na przywracaniu tym, którzy jeszcze cierpią, pogody ducha jakiej sam zaznaję. Gdy głęboko angażuję się w ten cel, bez znaczenia jest, jak się ubieram albo z czego żyję. Moim zadaniem jest nieść posłanie i świecić przykładem, a nie olśniewać wyglądem.
           Codzienne Refleksje; (C) BSK AA; Wszelkie Prawa Zastrzezone
           -----
           A...
           • aaugustw Re: Krok Dwunasty AA 11.12.19, 09:20
            Myśl przewodnia AA na dzien 11 grudnia z "24 godzin na dobe"

            Lekarze widzą we Wspólnocie AA swego rodzaju terapię grupową. Zgadzając się po części z tą oceną, uważamy zarazem, że zawęża ona nieco i spłyca istotę naszego ruchu. Określenie „terapia grupowa" jest właściwe o tyle, o ile uznajemy Wspólnotę wyłącznie za środek służący uzyskaniu i zachowaniu trzeźwości. Terapia grupowa oparta bywa w dużej mierze na egoizmie i niejako instrumentalnym traktowaniu ludzi - jednostka „bierze sobie" pomoc od pozostałych członków grupy, poniekąd „wykorzystując" ich dla swoich potrzeb.
            A przecież pełne uczestnictwo we Wspólnocie nie kończy się na takim „używaniu" innych alkoholików. Z czasem zaczynamy dawać siebie innym...

            Pytanie: Czy rozumiem i czuję prawdziwą istotę Wspólnoty ?
            Medytacja

            Nasza choroba sprawiła, że na własnej skórze doświadczyliśmy bólu i tragizmu życia. Poznając najciemniejsze jego strony, doznawaliśmy klęsk, trosk, upokorzeń i wyrzutów sumienia. Ale w chwili, gdy powierzyliśmy się opiece Siły Wyższej, zaznaliśmy spokoju i radości, która wszystko odmieniła.
            Każdy wschód słońca to kolejny dar od Boga, który wykorzystujemy do tego, by służyć Jemu i naszym bliźnim. Mroczna noc przeszłości jest już za nami, przed nami zaś - światło nowego dnia.
            ------
            A...
            • aaugustw Re: Krok Dwunasty AA 12.12.19, 10:00
             12 grudnia - "Codzienne Refleksje" AA

             WSPOLNA DROGA DO ROZWIAZANIA PROBLEMU
             Faktem nadzwyczajnym dla kazdego z nas jest to, ze odkrylismy wspolna droge do rozwiazania problemu. Znalezlismy sposob, ktory aprobujemy, w imie ktorego mozemy polaczyc sie w braterskiej i harmonijnej akcji. To jest Wielka Nowina, ktora objawia ta ksiazka wszystkim cierpiacym z powodu alkoholizmu.
             Anonimowi Alkoholicy, str. 14

             Najbardziej dalekosieznym wyrazem Dwunastego Kroku byla publikacja naszej Wielkiej Ksiegi, czyli “Anonimowych Alkoholikow”. Niewielu dorownuje temu, co ksiazka ta uczynila w kwestii niesienia poslania AA. Ja osobiscie wychodze poza siebie, ku ludziom, i robie po prostu to, co moge. Nawet jesli nikt nie prosil mnie o sponsorowanie i moj telefon rzadko dzwoni, to i tak jestem w stanie pomagac innym w ramach Dwunastego Kroku. Aktywnie uczestnicze w “braterskiej harmonijnej akcji”.
             Na mityngi przychodze nieco wczesniej, aby przywitac sie z ludzmi i pomoc przygotowac sale; dziele sie tez na nich swoim doswiadczeniem, sila i nadzieja.
             Na miare moich mozliwosci staram sie takze sluzyc. Moja Sila Wyzsza daje mi dokladnie to, czego w danym punkcie zdrowienia potrzebuje, aby wykonac to, czego Ona ode mnie oczekuje; jesli tylko pozwole Jej we mnie dzialac, niemal automatycznie uzyskam gotowosc do pelnego realizowania Dwunastego Kroku.
             Codzienne Refleksje; (C) BSK AA; Wszelkie Prawa Zastrzezone
             -----
             A...
             • aaugustw Re: Krok Dwunasty AA 13.12.19, 09:55
              13 grudnia - "Codzienne Refleksje" AA

              MYSLENIE O INNYCH
              Nasze osobiste zycie jako alkoholikow zalezy od stalego myslenia o innych i o tym, jak mozemy dopomoc im w potrzebie. - Anonimowi Alkoholicy, str. 16

              Myslenie o innych nigdy nie przychodzilo mi latwo. Nawet teraz, gdy staram sie pracowac nad programem AA, mam sklonnosc do myslenia przede wszystkim o sobie: "Jak ja dzisiaj czuje?" albo: "Czy ja jestem szczesliwy, radosny i wolny?" Chcac byc w zgodzie z Programem, musze skierowac swoje mysli na otaczajacych mnie ludzi: "Moze ten nowicjusz chcialby z kims porozmawiac?" albo "Ta osoba wyglada dzis na troche smutna; moze moglbym podniesc ja na duchu?"
              Dopiero gdy zapominam o wlasnych problemach i wychodze ludziom na przeciw, aby dac im cos z siebie, zaczynam uzyskiwac pogode ducha i swiadomosc Boga, ktorych tak poszukuje.
              Codzienne Refleksje; (C) BSK AA; Wszelkie Prawa Zastrzezone
              ------
              A...
              • aaugustw Re: Krok Dwunasty AA 14.12.19, 10:40
               14 grudnia - "Codzienne Refleksje" AA

               POMOCNA DLON
               Nigdy nie rozmawiaj z alkoholikiem z wyzyn moralizatorstwa. Przedstaw mu po prostu komplet “narzedzi” sluzacych do rozwoju duchowego. Objasnij mu, jak ty je w swojej pracy na soba stosowales.
               Anonimowi Alkoholicy, str. 82

               Gdy kiedy stykam sie z nowicjuszem, to sklonny jestem patrzec na niego z punktu widzenia sukcesu, jaki w swoim mniemaniu odnioslem w AA? Czy porownuje go z wieloma uczestnikami mityngow, ktorych poznalem we Wspolnocie? Czy w mentorski sposob przemawiam do niego w imieniu calego AA? Jaka jest moja prawdziwa postawa wobec niego?
               Zawsze gdy mam do czynienia z nowicjuszem, powinienem uwaznie przyjrzec sie sobie, aby miec pewnosc, ze niose poslanie AA z prostota, pokora i szczodroscia. Ten kto wciaz jeszcze cierpi na skutek strasznej choroby, jaka jest alkoholizm, powinien znalezc we mnie przyjaciela, ktory zapozna go z zasadami AA – poniewaz gdy ja sam trafilem do Wspolnoty, to ktos stal sie dla mnie wlasnie takim przyjacielem. Dzis kolej na mnie, abym z miloscia wyciagal do kogos pomocna dlon i pokazal memu bratu i siostrze droge do szczescia.
               Codzienne Refleksje; (C) BSK AA; Wszelkie Prawa Zastrzezone
               -----
               A...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka