Dodaj do ulubionych

Mutyzm wybiórczy - jakie suplementy?

22.01.13, 23:56
Podejrzewam u córki mutyzm wybiórczy.
Nie mam tego "na piśmie", ale cóż innego to może być, skoro moja córka przed 1,5 roku pobytu w przedszkolu nie odezwała się ani słowem? Ani "dzień dobry" ani "do widzenia".
Uwielbia przy tym zabawę z dziećmi, ale do żadnego z nich nie odezwała się ani słowem.
Ma przy tym tak ściśnięte usta, że nawet gdyby postanowiła coś powiedzieć - nie dałaby rady.
Byliśmy ostatnio na rozmowie z nauczycielką i ona zasugerowała nam wizytę u psychologa. Być może skorzystamy z rady, ale na razie bronimy się przed tym rękami i nogami..
Mam bowiem wątpliwości, czy to pomoże..
Wątpliwości wzięły się stąd, że ona może nawet i polubić panią psycholog, zacząć z nią normalnie rozmawiać (bo ze "znajomymi" rozmawia bez przeszkód, zwłaszcza jeśli ci, poświęcają jej 100%..Zawłaszcza sobie wtedy tę osobę i nie chce oddać nikomu - nie pozwala nawet rozmawiać, bo przecież ona rozmawia..)..
Na razie chcę postawić na suplementy - i w nich widzę JEDYNĄ deskę ratunku.
Co byłoby dla takiej 5 - latki najlepsze i w jakich ilościach?
Dodam, że prócz problemów z niemówieniem w przedszkolu czy tez w miejscach publicznych, ma także histerie, trudne do opanowania. Wcześniej były dużo gorsze i trwały wiele godzin, z wiekiem i częstotliwość maleje i długość. Nadal jednak są..
Myślałam nad B15.. - czy to dobry wybór?
Co jeszcze mogłabym jej podawać?
Edytor zaawansowany
 • abs555 23.01.13, 16:47
  Witaj,
  moja córka również nie odezwała się w przedszkolu przez cztery lata do nikogo. Już na pierwszej wizycie psycholog stwierdził mutyzm wybiórczy. Córka została skierowana do logopedy, który przeprowadził terapię. Okazała się ona dość skuteczna. Dlatego mogło pójść do szkoły integracyjnej i o dziwo tam zaczęła odzywać się do nauczycielek i jednej koleżanki. Teraz ma 14 lat, jest w gimnazjum i mimo, że jest cicha, odnosi sukcesy szkole i ma jedną przyjaciółkę.
  Czyli - warto jednak pójść do dobrej PPP do psychologa.

  Suplementy, które polecił marian 770 pomogły nam bardzo.
  To wit. b15 przede wszystkim, ale też Ashwagandha ( córka miała bardzo wysoki poziom lęku, dlatego bała się mówić) Inozytol i inne, które pomogły opanować stereotypie ruchowe i zachowania mutystyczne.
  Jeśli chcesz, zobacz moje posty na forum. Tylko pamiętaj, że mam dwie córki - jedną z mutyzmem wybiórczym a drugą z zespołem Aspergera. Obie przyjmują inne suplementy.
  Pozdrawiam
 • marian770 23.01.13, 21:32
  abs555, a czy leczenie mutyzmu nie polega też na pracy psychologa ?
  może to ma jakąś przyczynę też w podświadomości ?

  może skuteczne byłoby mocne i ciągle ćwiczenia na zwiększenie poczucia wartości ?
 • abs555 24.01.13, 02:20
  Jedno jest pewne - należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do psychologa.
  Obserwując swoją córkę wiem, że mutyzm to dla dziecka cierpienie z powodu blokady uniemożliwiającej normalny rozwój społeczny.
  Tu więcej o mutyzmie www.bibliotekawszkole.pl/wds/archiwum/2005/01/mutyzm.php
 • jago_da12 10.02.15, 16:06
  marian jesteś mi potrzebny marian, chciałabym zacząć podawać vit B15 mojej 2,5 letniej córeczce. Napisz proszę na mojego meila gazetowego. Pozdrawiam Jagoda
 • zielonazielona1 29.01.13, 15:17
  suplementy podajemy tylko za zgodą i zaleceniem lekarza.bałabym się leczyć dziecko na własną rękę.
  zalecam wizytę u logopedy- mutyzm, jeśli to jest mutyzm, jest zaburzeniem mowy , terapię logopedyczną wspomaga psycholog lub/i psychiatra dziecięcy
  --
  "tylko matoły likwidują szkoły"
 • abs555 29.01.13, 19:47
  Moje dziecko ma 14 lat. Lekarze tylko kiwali głowami i mówili "widać tak ma być, niech pani nie wymaga cudów". Nie umieli pomóc mojej córce. W poradni PPP jedyna pomoc, jaką mi oferowali, to była szkoła specjalna. Nie żartuję. Mówili, "będzie tam szczęśliwa, wśród swoich". Nie odpuściłam, szukałam jak pomóc dziecku. I znalazłam - terapie, suplementy, systematyczna praca.
  Co do psychiatrów - miałam tylko złe doświadczenia. Oprócz przepisywania leków, które otumaniały dziecko, szukali na siłę "winnego". Wprowadzali niepokój w rodzinne życie. Dopiero uczyli się, ze mutyzm może mieć podłoże genetyczne. Ja też w dzieciństwie i w wieku nastoletnim przeszłam fazę mutyzmu wybiórczego, ale nie zdominował mnie tak bardzo jak moje dziecko.
  Co do suplementów polecanych przez mariana 770 - działają. Moje dziecko w trzeciej klasie szkoły podstawowej było (jako nierokujące) odsyłane do szkoły specjalnej. Spróbowałam i zostawiłam je w szkole masowej w klasie integracyjnej. Wtedy zaczęłam podawać suplementy. Obecnie jest w I klasie gimnazjum w szkole integracyjnej. Na półrocze ma wyższą średnią niż koledzy. Dodatkowo w ogóle nie choruje, co też jest zasługą suplementów.
  Kiedy sama zachorowałam, zaczęłam podjadać mu te preparaty. Wiem, że działają. Jedyny problem w tym, że są naprawdę drogie.
  Pozdrawiam.
 • maja_sara 16.03.15, 11:34
  Mutyzm wybiórczy to nie jest zaburzenie mowy. Mowa u takiego dziecka rozwija się prawidłowo. Dziecko z mutyzmem w domu może posługiwać się nienaganną polszczyzną, mieć bogate słownictwo bierne i czynne. Mutyzm to psychika. Tu logopeda, który jednocześnie nie jest psychologiem terapeutą, nie pomoże za wiele.
  --
  Na zawsze to się tylko odchodzi,
  porzuca i znika na zawsze.
  A wszystko inne jest na chwilę...
 • boy_or_girl 03.02.13, 17:23
  ABS,
  w tej chwili podaję córce jedną tabletkę izonitolu (650 mg) - wieczorem, oraz jedną tabletkę B15 (otwieram kapsułkę i podaję jej na łyżeczce, najczęściej z syropem multiwitaminowym, który uwielbia. Samej kapsułki nie umie jeszcze przełknąć, a kiedy podałam jej otwartą, całą zawartość wypluła. Zastanawiam się teraz czy tak mogę robić, tj. mieszać ją z tym syropem, a druga kwestia jest taka, czy mogę ją podawać wieczorem? Trapi mnie to, bo kiedy wychodzę do pracy, córka jeszcze śpi, więc jedyną porą dnia, kiedy mogę jej cokolwiek podawać, jest wieczór. Ale czy tak można? A kolejna kwestia jest taka, czy taka dawka jest ok? Czyli po jednej kapsułce inozitolu i jednej B15?
 • justysialek 04.02.13, 13:41
  Mutyzm wybiórczy ma podłoże emocjonalne. Potwierdzony mutyzm wybiórczy leczy psycholog nie logopeda. Należy się jak najszybciej udać do psychologa, aby wykluczyć inne problemy i pomóc dziecku.
  --
  My pretty mouth will frame the phrases that will
  Disprove your faith in man
 • abs555 08.02.13, 12:09
  justysialek - może taka jest teoria, że mutyzm wybiórczy leczy psycholog. W praktyce wysyła do logopedy. Przynajmniej jeśli pójdziesz do PPP. Córka jest od 10 lat pod "opieką" PPP i nikt jej mutyzmem się nie przejmuje. Psycholog spotyka się z dzieckiem raz, dwa razy w roku, z trudnościami kieruje albo do pedagoga, albo do logopedy. Logopeda spotyka się z dzieckiem raz góra dwa razy w miesiącu. Tak samo pedagog.
  Można też udać się do Poradni Zdrowia Psychicznego. Tam psychiatra skieruje na terapię. Po odczekaniu w kolejce - około miesiąca, dwóch - psycholog umawia dziecko na terapie. Odbywa się ona (przynajmniej u nas) raz na dwa, trzy tygodnie. Ale terapeuta, który nic z dziecka nie wydusi na pierwszej wizycie, chętniej rozmawia z rodzicami, upatrując w rodzinie problem. Rozmowy są miłe i przyjemne. Rodzic może poopowiadać o tym, co go niepokoi. Psycholog wykluczy negatywny wpływ domu ( tak u nas było) i powie - ludzie są różni. Zamknięci w sobie i otwarci. Widać zdarzył się wam taki zamknięty egzemplarz. Sami przecież też jesteście państwo mało towarzyskimi domatorami.

  Tak było u nas. Szkoda czasu. Tu na forum dostałam wskazówki, co robić z dzieckiem.
  Oto ostatnie osiągnięcie mojej córki, która do trzeciej klasy szkoły podstawowej nie odzywała się prawie do nikogo obcego:
  Podczas ferii chodzi na warsztaty tańca teatralnego. Wszyscy uczestnicy otrzymali zadanie, by wyjść na oświetloną scenę i przez trzy minuty opowiadać o sobie. Zrobiła to.
  To moja i tylko moja praca. Oraz wiedza, którą dzieli się z nami marian770.
 • boy_or_girl 12.02.13, 06:50
  Od jakiegoś czasu podaję córce po jednej tabletce inozitolu i jednej B15, ale wydaje mi się, że dawka tej ostatniej jest za mała..(rezultatów jakoś brak:-(().
  Ile można podawać dziecko przy wieku 5 lat tej B15 i czy jeśli rezultatu brak to znaczy, że jednak dawka za mała, czy po prostu ona na nią nie reaguje?
 • abs555 13.02.13, 00:11
  Z tego co pamiętam wit. b15 jest nietoksyczna. Górna dawka to 200mg dziennie. ja daje dziecku rano i wieczorem po jednej tabletce czyli po 50 mg. Jeśli chodzi o Inozytol to czytałam, ze dawka dzienna nie jest ustalona. Ja podaję rano i wieczór po jednej kapsułce. Ale marian zwrócił mi uwagę, ze powinnam suplementować też cynk i magnez. Inozytol normuje poziom cynku i magnezu w mózgu. Podaję Chela cynk (pół kapsułki) i Chela magnez firmy Olimp. Cynk rano, magnez wieczorem.
  Wiesz, same suplementy nie wiem , czy pomogą. Szukaj terapii - na poczatek indywidualnej, później grupowej. Idź do PPP (Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna). I tak tam trafisz, bo dziecko będzie musiało mieć opinie do szkoły. Może będziesz miała szczęście i psycholog lub logopeda będą znali się na terapii mutyzmu wybiórczego.
  Jeśli Cię na to stać, wybierz się z dzieckiem na jakiś dobry turnus rehabilitacyjny ( koszt ok. 4-5 tyś.).
  Musisz pamiętać, że dziecko (przynajmniej moje tak miało) cierpi, bo nie potrafi nawiązać kontaktu z otoczeniem. Nie wiem, jak jest u Was, ale u majej córki powodem był ogromnie wysoki poziom lęku - stwierdzony na wstępnym badaniu przed terapią Biofitback. Ta terapia nastawiona była na obniżanie tego leku. Chyba pomogła. Nie wiem, ale coś dobrego zaczęło się po niej dziać.
  Teraz bierzemy (oprócz B15, Mg, Zn, Inozytolu) Ashwagandkę , Omega 3 firmy Olimp, od czasu do czasu Kurkumę z czarnym pieprzem.
  Jednego jestem pewna - mutyzm wybiórczy można leczyć i wyleczyć. Jednak na to potrzeba czasu.
  Powodzenia.
 • boy_or_girl 15.02.13, 08:30
  U nas sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana.
  Córka od września idzie do szkoły i będzie miała wtedy 5 lat. Żadna opinia nie jest jej potrzebna..
  Nie mieszkamy w Polsce, dlatego nie wiem, czy jest sens szukać jakiegokolwiek psychologa znającego się na mutyźmie, bo raczej..nikt nie będzie się znał. Ano dlatego że tu gdzie mieszkam, to jest bardzo rzadkie(nie wiem jak to nazwać:choroba?Schorzenie?). Jej pani w przedszkolu powiedziała, że ona w swojej praktyce (ponad 20 – letniej) nigdy się z czymś takim nie spotkała.
  Córka zaczeła chodzić do przedszkola w Polsce gdy miała 3 lata. Wtedy panie nauczycielki mówiły, że dużo dzieci w tym wieku nie mówi i radziły, by się nie martwić.Tyle, że córka przecież w domu normalnie mówiła?! Potem poszła do przedszkola tutaj, gdzie chodzi już rok. Rok to wystarczająco dużo czasu dla 4-latki by nauczyć się języka, a na pewno bez trudu powinna się witać i żegnać.
  Nie robi tego..
  Ale..
  Miała koleżankę, do której nigdy się nie odzywała. Gdy wyjechaliśmy na jakiś czas do Polski, coś się w niej stało (do tej pory nie wiem co) i już po przyjeździe zaczęła do niej mówić i już mówi do niej normalnie..
  Nawet gdybym była w Polsce i zaczęłabym z nią terapię indywidualną, myślę, że nie miałaby żadnego problemu z nawiązaniem kontaktu z psychologiem, bo ona uwielbia, gdy poświęca się jej uwagę. W stosunku do jednego dorosłego człowieka( a najlepiej by była to kobieta) jest bardzo otwarta! Kiedyś byłam z nią – kiedy jeszcze byłam w Polsce -w PPP. Miała spotkanie z logopodą i psychologiem. Obie dziwiły się o co mi chodzi?! Przecież to takie kontaktowe dziecko! Pięknie mówi! Świetnie nawiązuje kontakt..
  O co mi chodzi – pytały..
  |Jeśli klasyfikuje się mutyzm, to ona ma jego łagodną formę..
  Dlatego myślę, że terapia nie będzie jej potrzebna,a ja ze swej strony robię wszystko, by miała konkakt z dziećmi – zapraszam do domu tą dziewczynkę o któej pisałam,praktycznie w każdy weekend. Zaprosiłam jej kolegę z grupy.
  Żadna terapia nie zrobi za mnie więcej..
  Dlatego pomyślałam, że suplementy mogą jej pomóc odblokować się w przedszkolu...
 • justysialek 15.02.13, 15:51
  Mutyzm wybiórczy ma podłoże lękowe. Logopeda ma tu niewiele do zrobienia. Należy znaleźć i usunąć (złagodzić) przyczyny lęku albo nauczyć dziecko sobie z nimi radzić. Może pomóc psychoterapia, czasami włącza się psychiatrę i leczenie farmakologiczne. Logopeda może tylko nieznacznie pomóc i to raczej w późniejszej fazie terapii. To, że psychologowie nie chcą pracować z autyzmem i jąkaniem to inna kwestia. Każdy specjalista ma obszary, w których czuje się mocniej i takie, w których czuje się słabiej albo nie zna się na nich wcale. Nie ufałabym psychologowi, który wysyła dziecko z mutyzmem do logopedy. Należy poszukać takiego, który potrafi prowadzić terapię u osób z mutyzmem.

  Częstotliwość wizyt (jak i dostępność specjalistów) to zupełnie inna kwestia. Przyjmujemy tak często, jak nam narzucą przełożeni (w zależności od ilości potrzebujących na terapeutę). W naszej poradni przyjmujemy raz na 2 tygodnie.


  --
  My pretty mouth will frame the phrases that will
  Disprove your faith in man
 • boy_or_girl 16.02.13, 22:48
  justysialek - skoro odpowiadasz na posty, to staraj się je czytać. Jeśli ich nie czytasz, nie odpowiadaj, proszę.
 • boy_or_girl 17.02.13, 21:28
  Mały sukces!
  Jemy suplementy już od jakiegoś czasu - tj. inozytol oraz B15, i już traciłam nadzieję, że cokolwiek pomoże, gdy tymczasem moja córka..
  ...zaczeła odzywać sie do swojej nauczycielki!
  Zrobiliśmy taki mały experyment. Jakiś czas temu byliśmy u niej - tylko my i nasza córka. Robiliśmy wszystko, by zaczęła tam mówić - chociaż do nas! Nie powiodło się. Wpadłam więc na pomysł by tym razem zaprosić panią do nas do domu. Już traciliśmy nadzieję - przez pierwszą godzinę kompletnie nic!Pani już miała sobie iść do domu, gdy..córka zaczeła mówić! Najpierw cichutko - szeptała mi do ucha, potem także tacie, aż w końcu zaczęła mówić głośno, a na samym końcu właściwie już..wrzeszczała!!Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni, łącznie z panią, która po raz pierwszy usłyszała jej głos! Potem razem z panią śpiewały różne piosenki z przedszkola, których ona oczywiście nigdy w przedszkolu nie śpiewa. I to córka rzucała propozycje - jaką piosenkę teraz zaśpiewać!
  Tego samego dnia poszlismy do znajomych na urodziny. Wczesniej córka nie odzywała się u nich przez dobrą godzinę, albo i ponad, a gdy zaczeła, to odzywała się tylko do swojej koleżanki. Tymczasem tym razem odzywała się nie dość, że od razu, to jeszcze na cały głos - nie wstydząc się tego, że słyszą ją inni! Głośno domagała się tego, czy tamtego - a ja byłam ZDUMIONA! Nawet koleżanka - mama jej koleżanki - była zdziwiona i zauważyła, że córka jest inna niż zawsze!
 • abs555 18.02.13, 23:02
  Brawo!!!! :)
  U nas po B15 też tak było.
  Życzę spektakularnych sukcesów i pozdrawiam. :)
 • marian770 18.02.13, 23:12
  ja moze dodam od siebie jeszcze

  B15 ( lub inaczej DMG ) to jedna z najbezpieczniejszych witamin.
  badania dowiodły że NIE można przedawkować wit. B15.
  mozna to przyjmować całe zycie ( tak jak niektórzy np. muszą przyjmować insulinę bo są cukrzykami ) bez negatywnych skutków ubocznych. Aczkolwiek, ja kiedyś wziąłem dośc dużą dawke i rozbolała mnie głowa.

  Negatywem jest że ona działa bardziej doraźnie, aczkolwiek po długoterminowym podawaniu,a później odstawieniu korzyści zwiększonej śmiałości powinny się trzymać jeszcze jakiś czas.

  Chęc do mówienia zwikesza także l-carnosine ( l -karnozyna ), niestety dość kosztowna ( 100 kapsułek 130 zł )
 • boy_or_girl 19.02.13, 20:53
  Chwytam się wszystkiego, co tylko możliwe..
  A tę l-carnosine ile razy dziennie się podaje?
  I ile mg powinna miec jedna kapsułka?
 • marian770 20.02.13, 23:00
  pół kapsułki ( 500 mg ) 2 razy dziennie ( rano i popołudniu )
 • boy_or_girl 21.02.13, 20:10
  czyli jedno opakowanie starcza na 2 miesiące?
  Moja córka wciąż nie mówi w przedszkolu..
  Mam w planach dodać tę l-carnosine...
 • boy_or_girl 21.02.13, 20:35
  Tak szybko policzyłam w myślach, że jedno opakowanie starcza na..200 dni??!
  Dobrze liczę?
  Jeśli tak, to jest chyba jeden z najtańszych suplementów!
 • abs555 21.02.13, 22:01
  Podając po pół rano i wieczorem starczy na 100dni.
 • boy_or_girl 23.02.13, 11:01
  To i tak na długo..
  ABS, podawałaś to swojej córce?
 • abs555 23.02.13, 21:56
  Tak, podawałam. To bardzo dobry suplement.

  Dodam, ze naszym dzieciom najbardziej potrzebny jest suplement na obniżenie stresu. One nie mówią, bo odczuwają lęk. Marian polecił mi Ashwagandka. Kupuję na allegro.
  Inozytol również ma działanie uspokajające. No i magnez oraz cynk.
  Ja podaję wszystkie te suplementy. Może spróbuj na początek jednego. Ja zaczynałam od Inozytolu. Byłam bardzo zadowolona z działania.

 • echoo 24.02.13, 22:01
  Mam córkę z mutyzmem już po diagnozie od miesiąca. Jest mala . Ma 2l 4m. Powiedzcie co z tych suplementów można wycisnac na łyżeczkę?

 • boy_or_girl 24.02.13, 22:48
  chyba wszystkie, bo one są zazwyczaj w proszku, który można zmieszać z czymkolwiek.
  Ja ostatnio mieszam jej z jogurtem, próbowałam już z sokiem i z syropem witaminowym.
 • echoo 25.02.13, 12:59
  Czy to b15 da się kupić w aptece. Byłam dziś i powiedzieli mi ze nie ma w ogóle takiego preparatu. Gdzie to mogę kupić?
 • abs555 25.02.13, 19:53
  na allegro
 • boy_or_girl 11.03.13, 19:24
  Podałam córce rano i B15 i inozytol, ale mam wrażenie, że ten inozytol za bardzo ją wyciszył - i choć ostatnimi czasy w kontaktach z pewną dziewczynką nie było źle, a nawet wyśmienicie, tym razem dość mało mówiła - wydaje mi się, że przez to właśnie, że przyjęła ten inozytol rano,razem z B15.

  Do tej pory dawałam jej inozytol zawsze wieczorem - i było z dnia na dzień coraz lepiej.
 • marry32 24.03.13, 11:18
  witam.moja córka ma 6lat i mutyzm wybiórczy.od 6 miesięcy korzysta z terapii.jest mały postęp,zaczęła mówić szeptem do terapeutki.od dwóch tygodni stosujemy suplementację wit b15 i inozytolem.bardzo proszę napisać po jakim czasie można spodziewać się jakiś efektów(o ile takie będą)wiem że to bardzo indywidualna sprawa ale tak średnio.oczywiście codziennie dopatruję się jakiejś zmiany ale chyba wszyscy wiecie jak to jest.
 • echoo 24.03.13, 12:25
  Moja córka 2,4 l również przyjmuje inozytol, b15 od prawie miesiąca i eye-q od 2 miesięcy. Zrobiła się jakby odważniejsza. Przestała bać się huśtać, odkurzacz stał się przyjacielem i zniknęło jeszcze parę innych lęków no i troszkę więcej mówi. W czwartek zaczęła mówić do mojej koleżanki!!!! tak normalnie, spontanicznie. Pierwszy raz koleżanka słyszała jej głos, była w nie mniejszym szoku niż ja, tym bardzie,j że widzimy się dość często i już przyzwyczaiła się, że raczej nie pogadają ;-)

  W środę zaliczyłam doła po środowej terapii u naszej psycholog a w czwartek taka niespodzianka ;-)
 • abs555 24.03.13, 19:43
  Koleżanki mówiły mi, ze podając B15 czekaly czasami na poprawę dwa, trzy miesiące. Czasami szybciej dziecko reagowało. Ale zawsze była poprawa. Warto też podać Ashwagandha.
 • marry32 25.03.13, 09:46
  domyślam się że na efekty trzeba poczekać.jednak obawiam się czy na Nią podziałają.
  dziś jestem pewna że córka ma mutyzm wrodzony i odziedziczony po mnie.ja też miałam straszne problemy emocjonalne.mówiłam kiedy musiałam.z dziećmi miałam super kontakt ale z dorosłymi było gorzej.w szkole mówiłam do nauczycieli tylko jak mnie pytali.często szłam do szkoły super przygotowana z nadzieją że się zgłoszę do odpowiedzi.kiedy jednak nauczyciel pytał kto chce odpowiadać cała robiłam sie sztywna.nie mogłam się ruszyć,oblewały mnie poty.to było coś strasznego i jak sobie pomyślę że moje dziecko tak cierpi to aż mnie ściska
 • marry32 25.03.13, 09:53
  dodam że nie byłam poddana żadnej terapii.wtedy takie pojęcia jak mutyzm nie istniało.w klasie miałam jeszcze 2 dziewczyny co wcale nie mówiły.zarówno ja jak i one dzis funkcjonujemy dobrze.chociaż nigdy nie należałam do osób które potrafią sie "rozpychać".tak więc jest nadzieja dla naszych dzieci.ale trzeba im pomóc przejść przez to,jeżeli nie da się pokonać mutyzmu to chociaż złagodzić.
 • anuszkaa 26.03.13, 19:24
  Metoda terapii dzieci cierpiących na mutyzm wybiórczy opracowana przez dr Barbarę Arską-Karyłowską
  kobieta.onet.pl/dziecko/male-dziecko/niesmiala/nw3p0
 • marry32 04.07.13, 11:46
  witam.stosujemy wit.b15,inozytol ,magnez i wit.b.complex od 4 miesięcy.niestety żadnych efektów.dodatkowo terapeutka córki zrezygnowała,stwierdziła że nie może więcej nic zrobić.chodzimy teraz do innej pani psycholog i od nowa to samo.najgorzej,że juz finansowo nie daję rady,wizyty są prywatne.ale póki co nie poddajemy się
 • marian770 05.07.13, 00:10
  ja bym zwiększył dawkę witaminy B15 (DMG )
 • marry32 05.07.13, 08:19
  córka bierze 2xdziennie B15.a to chyba maksymalna dawka
 • boy_or_girl 28.03.13, 20:54
  Minęły 2 miesiące od kiedy zaczęliśmy i..naprawdę widać różnicę!
  W przedszkolu zaczeła mówić, ale jeszcze nie traktuję tego jako sukces, bo mąż był z nią i to on przymusił ją do mówienia. W pierwszy dzień - NIC, ale już w drugi dzień udało się! Zaczęła mówić, a dzieci mówiły, że ma słodki głos:-)
  Teraz wakacje od przedszkola, ale ja experymentalnie wysłałam ją do innego na 2 tyg. od 9j do 18:30. Długo..tym bardziej, że normalnie chodzi tylko 3 h.
  Mój experyment jest experymentem bo..to polskie przedszkole, a normalnie chodzi do angielskiego (nie mieszkamy w PL).
  No i..tam mówi! Normalnie odzywa się do Pani, odpowiada na pytania, śpiewa piosenki.
  Pani mówi, że może nie jest duszą towarzystwa, ale..mówi normalnie!!
  (Dodam, że przez pół roku chodzila do polskiego przedszkola w PL, i tam też się nie odzywała wcale).
  Dla mnie więc..sukces!
 • shayah 22.01.14, 13:13
  Najskuteczniejszą metodą leczenia mutyzmu wybiórczego jest terapia poznawczo-behawioralna, którą z powodzeniem stosuje Pani Barbara Ołdakowska - Żyłka z poradni "Mówię" w Warszawie. Poradnia prowadzi również szkolenia dla rodziców, warto się zorientować.
 • boy_or_girl 23.01.14, 20:28
  nam pomogły sumplementy - naprawdę warto spróbować! Moja córka w chwili obecnej odzywa się bez przeszkód - chodzi teraz do szkoły i kiedy mówiłam Pani że córka miała taki problem w przedszkolu, nie mogła mi uwierzyć!
 • macko_star 24.02.14, 11:29
  Lepiej nie faszerować dziecko niepotrzebnie. My zasięgnęliśmy porady w poradni terapii mutyzmu "Mówię". Nie musieliśmy długo czekać na efekty.
 • katarko 16.03.14, 22:31
  Czy ktos zauwazyl negatywne skutki podawania eye q i wit. B15 u dziecka z mutyzmem? Podaje od miesiaca oba te produkty corce (6 lat, mutyzm zdiagnozowany 3 lata temu). I od pierwszych dni widze zmiane, ale wcale nie na lepsze. Corka stala sie nienaturalnie pobudzona, jakby nagle dostala ADHD, malo spi, nie usiedzi spokojnie, ma przez to wieksze problemy z koncentracja i szybciej sie irytuje. Natomiast wcale nie pomaga jej to w przelamaniu strachu przed mowieniem i wogole w kontaktach z rowiesnikami. Poczekam jeszcze pare tygodni i przestane podawac, bo mam wrazenie, ze jej te suplementy wiecej szkodza niz pomagaja.
 • stiwenek 25.02.16, 10:52
  Witam. Słuchajcie to od czego najlepiej zacząc w suplementacji dziecka z mutyzmem. U nas stwierdzony przez psychiatre. Córka w trakcie hipoterapi , terapi w przedszkolu .Na niespełna 6 lat -efektów brak. Tak jak u większości mutym odziedziczyła w spadku po rodzicach ale chyba że zdwojoną siłą. Chciałabym spróbować suplementow. Czy na początek b 15 czy cos jeszcze ? Jaka dawka? Ma dokładnie 5 lat ,3 miesiące. Pozdrawiam
 • bielka_2005 11.07.14, 10:04
  mój synek ma obecnie 7 lat, nie chciał z nikim rozmawiać i miał te zachowania co twoja córka, jak kogoś polubił to tylko on mógł z tą osobą rozmawiać, ja byłam takom adwokatem jego od trzeciego roku miał terapię gdyż okazało się że to autyzm. radzę jechać do specjalistycznej poradni, dzisiaj nikt nie widzi u mojego synka autyzmu, nieraz myślą że jest dziwak lub rozpieszczony ale my cieszemy się że mu pomogliśmy
 • zajanka 26.01.15, 13:29
  Mam jedno pytanie: wolisz wyleczyć czy maskować chorobę? bo leki to jest właśnie ta druga opcja. tutaj potrzeba terapii, rozmowy ze specjalistą, terapeutą w poradni mutyzmu. Wychowywać je też będziesz na lekach? jak przyjdzie z problemem to dasz jej tabletkę? może czas dorosnąć.
 • boy_or_girl 28.01.15, 18:25
  Moja córka w obecnej chwili - a minęło dokładnie 2 lata od założenia przeze mnie tego wątku - nie ma objaw mutyzmu wybiórczego.
  Nie rozmawiałam ze specjalistą.
  Nie rozmawiałam z terapeutą.
  Ani z psychologiem, psychiatrą, neurologiem ani nikim innym.
  Tak, udało nam się z tego wyjść.
  A co, zajanko, jak moja córka będzie miała problem, to mam od razu ją ciągać po terapeutach, psychologach, a może od razu po psychiatrach?
  Udało nam się bez tego wszystkiego, z czego niezmiernie się cieszę.
 • zajanka 03.03.15, 11:52
  Obyło się bez terapii i rozmowy ze specjalistami, bo zastosowałaś farmakologię? Przecież o to pytałaś.
  Cieszę się, że udało wam się pokonać problem mutyzmu, miejmy nadzieję, że bez uszczerbku na zdrowiu spowodowanym korzystaniem z leków.
  Jestem zawsze zdania, że lepiej pójść na terapię, do psychologa, niż faszerować się chemią. Wszystko zależy od zaparci i chęci.
  Nie mniej jednak - szczerze gratuluję!
  boy_or_girl - możesz zdradzić jak wam się udało?
 • maja_sara 16.03.15, 11:28
  Mutyzm jest jednym z pierwszych objawów ... fobii społecznej. Tak. Jakkolwiek szokująco to brzmi, jest stwierdzeniem prawdziwym. Dziecko z mutyzmem powinno być pod opieką doświadczonego psychologa, a nie farmaceuty z chemią w tabletce.
  --
  Na zawsze to się tylko odchodzi,
  porzuca i znika na zawsze.
  A wszystko inne jest na chwilę...
 • wchodze_w_to_bez_gadania 13.04.15, 15:09
  mutyzm nie jest objawem fobii społecznej, proszę nie wprowadząc ludzi w błąd (lub podać literaturę)

  Z MW poradzi sobie doszkolony. oczytany rodzic, logopeda i nauczyciel.
 • maja_sara 29.05.15, 02:16
  Mutyzm JEST objawem fobii i lęków. I mało który logopeda i nauczyciel ot tak sobie z tym problemem poradzą. Tu potrzebny psycholog-logopeda, samo "oczytanie w temacie" nie rozwiąże problemu.

  mutyzm.pl/Artyku%C5%82y/Czym_jest_mutyzm_wybi%C3%B3rczy
  mutyzmwybiorczy.pl/index.php/baza-wiedzy-mutyzm-wybiorczy/fobia-spoleczna-mutyzm-wybiorczy
  www.poradnikautystyczny.pl/post/artykuly/mutyzm_wybiorczy__czyli_niepelnosprawnosc_ukryta_w_gardle_
  mutyzmporadnia.pl/fobia-spoleczna/
  www.poradnikzdrowie.pl/eksperci/pytania/mutyzm-wybiorczy-u-dziecka/92860/1/
  www.primopsyche.pl/mutyzm-wybiorczy-moje-dziecko-nie-mowi  --
  Na zawsze to się tylko odchodzi,
  porzuca i znika na zawsze.
  A wszystko inne jest na chwilę...
 • wchodze_w_to_bez_gadania 06.06.15, 13:09
  > rel="nofollow">www.poradnikautystyczny.pl/post/artykuly/mutyzm_wybiorczy__czyli_niepelnosprawnosc_ukryta_w_gardle_

  to jest moj artykuł w którym napisałam wyraznie, ze oczytany świadomy rodzic i wspierająca szkoła sobie poradzą

  specjalista potrzebny jest tylko jako doradca - więcej na www.mutyzm.org.pl
 • maja_sara 03.03.16, 09:54
  W takim razie warto byłoby zrobić listę szkół, w których nauczyciele sobie radzą z tym objawem fobii. Cos takiego jak "biała lista lekarzy". Z praktyki wiem, że takich nauczycieli, pedagogów ze świecą można szukać. Teoria teorią, a życie swoje ;-(

  --
  Martwi jesteśmy, to tylko krew w nas płynie.
  Życie to zupełnie co innego.
 • mutyzm.org.pl 12.03.16, 10:57
  Wcale nie trzeba tego robić. Wielu rodziców i specjalistów wyposażonych w wiedzę pomaga dzieciakom bez zbędnego wyolbrzymiania i dramatyzowania.
  Jaka szkoła jest najlepsza? Ta najbliżej domu do kórej chodzą koleżanki i koledzy z podwórka, których można zaprosić na spotkanie i których można odwiedzać.
  W szkole trzeba poszukać sojusznika - być proaktywnym i asertywnym.

  Ania Strzelecka

  PS Profil wchodze_w_to_bez_gadania już nie będzie używany - bo ten projekt jest zamknięty.
 • stiwenek 09.05.16, 12:42
  hej! Od czego najlepiej zacząć suplementację? Córka ma 5 lat i 5 miesięcy, jest w ciągłej terapii od paru miesięcy, efekty małe ale są. Myślałam żeby włączyć b15 i inozytol, wystarczy dołączyć coś jeszcze? pozdrawiam
 • boy_or_girl 13.06.16, 22:44
  Parę lat temu pomogło...Dziś znowu wracam do suplementów bo było już tak dobrze, że córka przestała je brać..
  Widzę jednak ogromny regres i wracam do nich od nowa...
 • stiwenek 18.06.16, 22:04
  Jakie teraz podajesz? Ile córka ma lat? Do kogo się odzywa? Jest w terapii?
 • boy_or_girl 22.06.16, 08:41
  Córka ma w obecnej chwili 8 lat.
  3 lata temu podawałam jej: inozytol, B15, B12, L-carnosine i było już tak dobrze, że po jakimś czasie zarzuciłam je wszystkie. Myślałam, że efekt utrzyma się cały czas. Kiedy je przyjmowała, odzywała sie właściwie już do wszystkich. Po zaprzestaniu - wydaje mi się, że efekt jeszcze się utrzymywał, bo dopiero teraz zauważyłam, że jest naprawdę źle - ale źle zaczynało dziać się powoli. W obecnej chwili nie odzywa się już do nikogo, prócz domowników. Jeszcze nieco odzywa się do najlepszej koleżanki, ale dotarły do mnie sygnały, że powoli nawet i tego przestaje..
  Zaczynam kompletować suplementy, bo dopiero teraz dotarło do mnie, że one jednak pomagały!
 • macierzankaaa 08.08.16, 13:16
  Witam. Czy po ponownym podaniu suplementów nastąpiła poprawa, czy córka odzywa się? Jakie otrzymuje dawki?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka