Forum Kuchnia Wino
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

Tokaji - aszu 1972, szamorodni 1979...

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.01.10, 13:43
    Witam:) Robiąc ostatnimi czasy porządki w piwnicy natknąłem się na dwie ciekawe buteleczki..i chciałbym sie prosić o pomoc. Otóż znalazłem 2 tokaje:

1. Tokaji Aszu 1972 3 putt - 0,5l
    2. Tokaji Szamorodni EDES 1979 - 0,5l
    Producent wina czy też winiarnia to tak mi sie przynajmniej wydaje --"allami gazdasagi borkombinat"

Chciałbym się dowiedzieć czy istnieje jakaś wartość tych alkoholi???
    Nie znam się kompletnie na winach, także proszę o poradę:)

Z góry dziękuje i pozdrawiam:)

Edytor zaawansowany
    • Gość: Maciej Janowski IP: *.pl 15.01.10, 14:00
      W jakiej pozycji je znalazłeś (korkiem do góry, na boku, innej?), jakie warunki
      masz w piwnicy (np. czy w zimie temperatura spada ponizej zera).

Tokaje znane są ze swojej długowieczności, ale ani aszu 3 putt ani szamorodni
      nie są Tokajami najwyższej jakości (mają np. mniej cukru, który działa w winach
      słodkich jako naturalny konserwant).

Generalnie, warto spróbować, raczej się nie otrujesz ;).
    • Gość: manio161 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.01.10, 14:47
      Otóż znalazłem je stojące korkiem do góry czyli normalnie stały między jakimis tam kompotami, konfiturami:) A warunki są takie że poniżej zera nie spada ale jest tak w okolicach 10 w zimie- mniej raczej tam niebywa, a latem też można sie ochłodzić znowuż:)

A sprzedaż tych win wchodzi w grę?? Czy raczej wartość mają taką że je można spróbować jedynie wypić??
      Dzieki za odpowiedz:)
    • Gość: Maciej Janowski IP: *.pl 15.01.10, 15:00
      Skoro stały korkiem do góry, to jest duża szansa, że korek wysechł, puszczał
      powietrze i winko uległo oksydacji (utlenieniu) :(.
    • Gość: Wojtek P IP: *.adsl.inetia.pl 15.01.10, 16:25
      Powiem ci tak te wina na pewno nie przetrwały tej próby czasu bo nie powstają one do długiego leżakowania, ale to drugie wino dla mnie miało by ogromną wartość z powodu rocznika mojego rocznika :).

Jak będziesz miał wyrzucić to daj znać. Raczej nie otwieraj bo już nic z tego nie będzie.
    • Gość: Piotr IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.01.10, 17:46
      Tokaje:Aszu 3Putt.oraz Szamorodni Edes to faktycznie tokaje slodkie najniższej
      klasy.Aczkolwiek znam dwa b.chlubne przykłady zaprzeczające tej opinii/regule/.A
      więc-znakomite Aszu 3Putt.2000r xxxx+/xxxxx Oremus oraz przede wszystkim
      rewelacyjny Szamorodni Edes 2003r xxxxx+ Szepsego/nawiasem mówiąc dedykowany
      narodzinom 1-szego wnuka Daniela/.No ale to tak na marginesie.Odnośnie
      potencjału starzenia to w/w wina mają podobny potencjał 30-40 a nawet 50lat w
      zależności od rocznika.Chociaż cukru w 1lwina Aszu3Putt.conajmniej 60g ale nie
      więcej niż 90g,natomiast w Szamorodni jest różna i nie ma górnej granicy więc tu
      jest jego przewaga choć należy pamiętać że to wino nieselekcyjne.Np Szamorodni
      Szepsego zawiera aż 140g cukru a więc prawie tyle ile wymagana jest dolna
      granica /150g/ dla Aszu 6Putt.Odnośnie roczników: 1979-dobry natomiast 1972
      wręcz rewelacyjny.W literaturze węgierskiej określa się go jako jeden z
      najznakomitszych po 2-giej Wojnie Swiatowej wraz z
      rocznikami-1947,1963,1983,1993i 1999.Jeśli wina stały na półce w piwnicy w
      znośnych warunkach i nie uległy oksydacji/korki/ to wina powinny być dobre i
      mogą smakować nawet bardzo.W tym przypadku wartość win oceniam od 70-100zł.Pozdr.
    • Gość: manio161 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.01.10, 21:51
      Dzieki wszystkim za odpowiedzi:)
      A może zadam takie pytanie gdzie mógłbym zasięgnąć informacji na temat czy te wina są jeszcze zbywalne czy juz nie??? W jakims sklepie z winami czy gdzies indziej??? Pozdrawiam:)
    • Gość: Janek IP: *.adsl.inetia.pl 17.01.10, 23:46
      Już przeciez przeczytałes, że 70-100 zł. W dodatku w Polsce nie możesz handlować
      alkoholem bez koncesji. Po co to się chytrzyć na paredziesiąt złotych, zamiast
      po prostu zorganizować wieczór z przyjaciółmi?
    • Gość: lotomitoto IP: *.pools.arcor-ip.net 21.02.10, 17:36
      No widzisz jaka polska odpowiedz gosciu zaservowal? To sa winka
      historyczne, sa ludziska, co za taki gadzet np rocznik urodzinowy,
      jubileuszowy, placa dobra kaske.Kiedys szukalismy tokaj 1971 i nie
      bylo:(Przy starych rocznikach nawet z dobrego, prawidlowego
      lezakowania i z dobrych apelacji jest ryzyko.
      Sa takie portaliki jak wina/gadzety historyczne jako prezenty
      www.historia-wine.com/index.php/preis/10,50
      przyklad:)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka