Forum Kuchnia Wino
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

Gdzie kupować dobre wino w Poznaniu???

21.05.02, 15:11
    Witam. Niedawno sprowadziłem się do Poznania. Gdzie mogę kupić tu jakieś fajne
    wino? Na razie nic nie znalazłem, a przecież nie mogę tylko kupować w czasie
    wyjazdów zagranicznych...

Pozdrawiam.
    Edytor zaawansowany
    • docg 21.05.02, 15:47
      zawsze możesz kupować w supermarketach (carrefour, geant, auchan, tesco itd) i
      w specjalistycznych sklepach, które z reguły są łatwe do odszukania w centrach
      handlowych.
      pozdrawiam
    • drago2 22.05.02, 08:36
      docg napisał(a):

> zawsze możesz kupować w supermarketach (carrefour, geant, auchan, tesco itd) i
      > w specjalistycznych sklepach, które z reguły są łatwe do odszukania w centrach
      > handlowych.
      > pozdrawiam

Drogi DOCG: traktujesz mnie jak niedorozwiniętego. Lubisz odpisywać tylko aby
      podnieść "aktywność" na forum??? Po co? ...w Poznaniu nie ma Carrefour'a, Gean'ta
      ani żadnego sklepu winiarskiego w "centrum handlowym" (więc przyjedź i "z reguły
      łatwo" go znajdź!)- to tytułem informacji dla Ciebie, gdybyś nagle tego
      typu "cenne" porady chciał udzielać innym. Podejrzewam, że jesteś z Wa-wy, bo to
      w tym mieście jest taka wielka fascynacja, jak i ilość "Carrefour'ów" i jemu
      podobnych. Zapytałem na forum, bo oczekuje odpowiedzi od kogoś z Poznania lub
      okolicy, kto zna to miasto i pija wino.

Mimo, że właściwie to mnie obrażasz (nie wprost), to dziękuję za odpowiedź.

Pozdrowienia
    • Gość: Alchemik IP: *.poznan.sdi.tpnet.pl 22.05.02, 16:35
      Na ul. 23 Lutego od Placu Cyryla Ratajskiego w dół masz chyba największy sklep
      winiarski w Poznaniu "Swiat Win" aby nie być posądzonym o reklamę dodam, że od
      czasu kiedy chciałem tam zapoznać się z ofertą szampanów i jedyne co byli mi
      wstanie doradzić to "polecam Panu szampana którego Bond pił w ostatnim odcinku"
      to już tam nie zaglądam. Choć tak naprawdę powód jest inny, a mianowicie nie
      mam zamiaru oddawać fiskusowi ani złotówki więcej niż jest to możliwe (już mnie
      dostatecznie skubią) Więc jadę od czasu do czasu albo bliżej do Frankfurtu albo
      dalej do Berlina.
      No ale ten sklep to jest największy i raczej praktycznie jedyny tak dobrze
      zaopatrzony.
      Dobrze zaopatrzona w alkohol jest także sieć sklepów/marketów Piotr i Paweł, a
      i załoga dośc kompetentna (Ta na sprzedaży klasycznej bo na samoobsłudze to już
      nic nie wiedzą) Denerwuje mnie tylko, że dobre drogie wina oraz szampany
      trzymają w gablotach oświetlonych żarówkami pisałem kiedyś do nich, że to
      grzech śmiertelny i mogli by sobie kupić specjalne chłodziarki ale mają to w
      dupie nawet nie odpowiedzieli ale generalnie także w inne produkty to sieć
      dobrze zaopatrzona no i w Poznaniu jest modnie kupować w ich sieci bo lokalna
      wielkopolska, a nie jakaś francuska czy inna.

pzdr
      Alchemik
    • drago2 23.05.02, 10:38
      No tak... najwiekszy to moze on jest. ...ale: moim zdaniem prawie nic tam nie
      ma i ceny sa z kosmosu!!! Obsluga ponizej wszelkiej krytyki. Nie do
      zaakceptowania. Tam nikt zadnego wina chyba nie pil. Piotr i Pawel OK, ale
      wybor nie za duzy... dzieki za post!
    • Gość: Alchemik IP: *.poznan.sdi.tpnet.pl 23.05.02, 11:10
      drago2 napisał(a):

> No tak... najwiekszy to moze on jest. ...ale: moim zdaniem prawie nic tam nie
      > ma i ceny sa z kosmosu!!! Obsluga ponizej wszelkiej krytyki. Nie do
      > zaakceptowania. Tam nikt zadnego wina chyba nie pil.

No tak jak pisałem z tymi szampanami, a jest tak jak piszesz pewnie dlatego, że
      to jedyny taki sklep w Poznaniu, a jak jest monopol to wiadomo ma się wszytko w
      tyłku. Dlaczego nie ma większej ilości takich sklepów w Poznaniu? Chyba
      wytłumaczeniem może być bliskość granicy i tam ludzie się zaopatrują. Choć
      Wrocław jest jeszcze bliżej NRD-owa i wybór mają ot zagadka.

• docg 23.05.02, 09:55
      drago2 napisał(a):

> Drogi DOCG: traktujesz mnie jak niedorozwiniętego. Lubisz odpisywać tylko aby
      > podnieść "aktywność" na forum??? Po co? ...w Poznaniu nie ma Carrefour'a, Gean'
      > ta
      > ani żadnego sklepu winiarskiego w "centrum handlowym" (więc przyjedź i "z reguł
      > y
      > łatwo" go znajdź!)- to tytułem informacji dla Ciebie, gdybyś nagle tego
      > typu "cenne" porady chciał udzielać innym. Podejrzewam, że jesteś z Wa-wy, bo t
      > o
      > w tym mieście jest taka wielka fascynacja, jak i ilość "Carrefour'ów" i jemu
      > podobnych. Zapytałem na forum, bo oczekuje odpowiedzi od kogoś z Poznania lub
      > okolicy, kto zna to miasto i pija wino.
      >
      > Mimo, że właściwie to mnie obrażasz (nie wprost), to dziękuję za odpowiedź.
      >
      > Pozdrowienia
      No tak, po zastanowieniu doszedłem do wniosku, że faktycznie głupawo
      odpowiedziałem. Codziło mi o to, że sam preferuję zakupy winne w supermarketach
      raczej niż we wściekle specjalistycznych sklepikach w centrum.
      Przypadkiem akurat wczoraj byłem w Poznaniu i przejeżdżałem obok dużego CENTRUM
      HANDLOWEGO w Komornikach, z dużym sklepem Auchan, więc jednak jakieś centrum
      (handlowe) tam macie. 7 km od ulicy Św. Marcin w kierunku Wrocławia, z którego to
      miasta
      pozdrawiam
    • drago2 23.05.02, 10:41
      Nie obrazaj sie, ale tam nic prawie nie ma... a o zadnych naprawde smakowitych
      winkach to zapomnij!))) Dzieki.
    • shuriken 22.05.02, 12:25
      Pomieszal mi sie Poznan z Toruniem - najmocniej przepraszam :-|
    • Gość: Alchemik IP: *.poznan.sdi.tpnet.pl 22.05.02, 16:37
      Na ul. 23 Lutego od Placu Cyryla Ratajskiego w dół masz chyba największy sklep
      winiarski w Poznaniu "Swiat Win" aby nie być posądzonym o reklamę dodam, że od
      czasu kiedy chciałem tam zapoznać się z ofertą szampanów i jedyne co byli mi
      wstanie doradzić to "polecam Panu szampana którego Bond pił w ostatnim odcinku"
      to już tam nie zaglądam. Choć tak naprawdę powód jest inny, a mianowicie nie
      mam zamiaru oddawać fiskusowi ani złotówki więcej niż jest to możliwe (już mnie
      dostatecznie skubią) Więc jadę od czasu do czasu albo bliżej do Frankfurtu albo
      dalej do Berlina.
      No ale ten sklep to jest największy i raczej praktycznie jedyny tak dobrze
      zaopatrzony.
      Dobrze zaopatrzona w alkohol jest także sieć sklepów/marketów Piotr i Paweł, a
      i załoga dośc kompetentna (Ta na sprzedaży klasycznej bo na samoobsłudze to już
      nic nie wiedzą) Denerwuje mnie tylko, że dobre drogie wina oraz szampany
      trzymają w gablotach oświetlonych żarówkami pisałem kiedyś do nich, że to
      grzech śmiertelny i mogli by sobie kupić specjalne chłodziarki ale mają to w
      dupie nawet nie odpowiedzieli ale generalnie także w inne produkty to sieć
      dobrze zaopatrzona no i w Poznaniu jest modnie kupować w ich sieci bo lokalna
      wielkopolska, a nie jakaś francuska czy inna.

pzdr
      Alchemik
    • drago2 23.05.02, 15:59
      Wyglada na to, ze chyba nikogo z Poznania tu nie ma... (((

Szkoda.
    • Gość: Alchemik IP: *.poznan.sdi.tpnet.pl 23.05.02, 17:04
      Czytaj uważnie ja jestem z Poznania:-)))).

pzdr
      Alchemik
    • Gość: Alchemik IP: *.poznan.sdi.tpnet.pl 23.05.02, 17:05

pzdr
      Alchemik
    • drago2 23.05.02, 18:12
      No milo... zauwazylem, ale ty kupujesz wina w NRD... wiec nie ma z
      Ciebie "wielkiego pozytku" w kwestii tego pytania... Oczywiscie zartuje i
      dzieki za odp. Natomiast pozostaje dla mnie dziwne nadal, ze tylko Ty jeden z
      Poznania sie tu "udzielasz"...
    • Gość: Alchemik IP: *.poznan.sdi.tpnet.pl 24.05.02, 09:36
      Wydaje mi się, że powodem jest to, iż naród generalnie pije mało Wina
      (specjalnie napisałem przez duże W) jak do tego dodac ilosc osób mającą dostęp
      do internetu znających to forum itd. to wychodzi nas statystycznie 2 szt. i tak
      mamy dobrze bo niektóre regiony jak zauważyłem to chyba wogóle nie są
      reprezentowane.

pzdr
      Alchemik
    • selya 02.08.02, 11:11
      Wlaśnie wróciłam z urlopu, zajrzałam na forum i z radością odkryłam wątek
      poznański, bo myślałam, że oprócz mnie to nie nikogo z Poznania nie ma.
      Co do sklepów w P., to też cały czas ubolewam nad tym, że delikatnie mówiąc:
      nie jest dobrze. W związku z tym ucieszyłam sie na wieść, że na Garbarach jest
      coś nowego. Coprawda ci co byli nie bardzo zachęcają, ale pójdę i sama sprawdzę
      jak jest.
      Ostatnio miałam okazję bywać w Gdańsku i tam trafiłam do Festusa, gdzie uważam
      wybór jest całkiem dobry, i udało mi się poczynić parę udanych zakupów, np:
      Oxford Landing 2001, South Australia, Yalumba - 43zł
      Valpolicella Classico superiore, Serego Alighieri, Possessioni Rosso 1999
      Pozdrawiam i opowiem o moich wrażeniach po wizycie w sklepie na Garbarach
      Selya
    • shuriken 24.05.02, 19:06
      Wlasnie sie dowiedzialem na warszawskiej (sic!) degustacji.

Otoz spotkalem tam wlasciciela sklepu zwacego sie bodaj "Winiarnia", a polozonego przy ul.
      Wolsztynskiej 1 (rog Marcelinskiej). Chwalil sie, ze ma w ofercie 400 (slownie: czterysta)
      gatunkow wina, a przy sklepie dziala "ogrodek degustacyjny".

Poznaniacy! Do dziela! :-) Sprawdzcie lokal i napiszcie, jak bylo <:-)
    • Gość: Alchemik IP: *.poznan.sdi.tpnet.pl 25.05.02, 10:00
      O jej to drugi koniec miasta ale sprawdzimy co mają w temacie szampanów i nie
      tylko. Dzięki za info.

pzdr
      Alchemik
    • drago2 25.05.02, 18:07
      Dzieki za info o sklepie na Marcelinskiej!

...ale: choc nie liczylem to 400 jest raczej mocno przesadzone. Szkoda tez, ze
      to jest zwykly sklep monopolowy z wodka i piwem z najnizszej polki jakosciowej
      z mocno poszerzona oferta win. Nazwa "Winiarnia" obiecuje nieco wiecej. Oferta
      jest na poziomie lepszego marketu samoobslugowego, a pare starych mebli tego
      nie zmieni. Ceny z okolo 35-40% marza od cen dystrybutora, co w wypadku
      sklepu "na zadupiu" swiata i we wlasnym domu jest lekkim przegieciem.

Jesli chodzi o oferte to dla potwierdzenia poziomu merytorycznego:

- najlepsza Rioja to Faustino I (dobrze, ze chociaz 1994!) i "generic" Bujanda
      - najlepsze Chianti to prawdopodobnie Frescobaldi Chianti Rufina z
      Nipozzano '98 albo Villa Antinori Chianti Classico '98, przyznacie, ze to
      marny "top"
      - o "francuzach" nie wypowiadam sie
      - kilka win Banfiego, ale bez ZADNEJ gornej polki
      - szampany zostawiam Alchemikowi, ale sam juz widzialem, ze znacznie lepiej
      jest w Piotrze i Pawle... najlepsze (chyba) co mieli to Veve Cliquot Ponsardin
      (tak sie to chyba pisze - jezyk szatana!) i zadnych rocznikowych cuvee.

Szkoda. Spodziewalem sie czegos lepszego. Przy tym sklepie to
      nieszczesny "Swiat Wina" na 23 Lutego jest niezly. Wstyd mi to pisac, bo tam
      tez nie moge nic sobie wybrac smakowitego.

Pozdrawiam i czekam na opinie Alchemika.
    • Gość: Alchemik IP: *.poznan.sdi.tpnet.pl 27.05.02, 13:50
      drago2 napisał(a):

> Veve Cliquot Ponsardin
      > (tak sie to chyba pisze - jezyk szatana!)

Co racja to racja (z tym językiem) dobrze choć, że wielu producentów to z
      pochodzenia Niemcy bo z nimi łatwiej i w pisowni i w wymowie. Tak na marginesie
      Bolinger to nazwisko niemieckie więc jak w sumie wymawiać nazwę tego szampana
      Bolinger czy Bolinżer (zez francuska) większość mówi Bolinżer ja się upieram przy
      Bolinger. Bo inaczej to zamiast mówić Krug musielibyśmy mówić Kruż czy jakoś tak.
      Co do wdowy to ja też mam z tym problem więc piszę VCP i wszystko jasne :-)))) (o
      wymowie w tym przypadku to już nie wspomnę)

pzdr
      Alchemik

• spol 27.05.02, 14:36
      Szanowni Koledzy!

Podoba mi się pogląd głoszący, że diabeł mówi po francusku. Ale jeśli tak jest,
      to na pewno mówi z włoskim akcentem :o)

Służę pomocą w kwestii wymowy i pisowni francuskich nazw:

<b>Veuve-Clicquot Ponsardin </b>[wew kliko pąsardę], przy czym "wew" wymawiać
      należy tak jakby był tam niemiecki dyftong "oe"
      <b>Bolinger </b>[borlęże]
      <b>Krug [krig]</b>, "i" wymawiać jak niemiecki dyftong "ue"

Przykro mi bardzo, ale tak to niestety wygląda...
      W razie innych wątpliwości zapraszam na priv.

Pozdrawiam!
    • spol 27.05.02, 14:38
      hmmm... nie pozwalają na tym forum używać html-a...
    • drago2 25.05.02, 18:14
      shuriken napisał(a):

> Wlasnie sie dowiedzialem na warszawskiej (sic!) degustacji.
      >
      > Otoz spotkalem tam wlasciciela sklepu zwacego sie bodaj "Winiarnia", a polozone
      > go przy ul.
      > Wolsztynskiej 1 (rog Marcelinskiej). Chwalil sie, ze ma w ofercie 400 (slownie:
      > czterysta)

Hmmm... niektory to nie maja wstydu. Ja znam to zjawisko jako konfabulacja, ale i
      tak dzieki za info.
      > gatunkow wina, a przy sklepie dziala "ogrodek degustacyjny".
      >
      > Poznaniacy! Do dziela! :-) Sprawdzcie lokal i napiszcie, jak bylo <:-)

• drago2 27.05.02, 09:32
      Byles tam?
    • Gość: Alchemik IP: *.poznan.sdi.tpnet.pl 27.05.02, 13:43
      Niestety jeszcze nie byłem w tym sklepie na Marcelińskiej. Jak tam pójdę to
      będę musiał sie chyba jakoś zakamuflować może dla niepoznaki kupie jakieś wino
      za 3.50PLN :-))))).
      Co do oferty szampanów w Piotrze i Pawle to rzeczywiście jest imponująca (jak
      na polskie warunki) w porywach mają ze 20 gatunków i różne rocznikowe też
      bywają (tylko te polskie ceny można pójść z torbami:-)))) tylko sposób
      przechowywania jest niedopuszczalny (przecież to wino się gotuje :-(((()
      W ostatnim "Świecie Win" (gazeta) jest reklama w której napisano, że w czerwcu
      otwiera podwoje piwnica winiarska na ul. Garbary (może coś się rusza) tylko nie
      podali Garbary ile ale myślę, że musi to być gdzieś na odcinku Solna - Pl.
      Bernardyński.

pzdr
      Alchemik
    • Gość: Alchemik IP: *.poznan.sdi.tpnet.pl 19.07.02, 14:10
      Znalazłem ten nowy sklep z winami w Poznaniu na ul. Garbary 40 (praktycznie na
      narożniku z ul. Wszystkich Świętych). Miła obsługa, niezłe zaopatrzenie na
      pewno warto zajrzeć. Czynny jest od paru dni więc ciągle w jakimś tam rozruchu.

pozdrawiam

Alchemik
    • Gość: GiorgioP IP: *.icpnet.pl / *.icpnet.pl 19.07.02, 14:42
      tak dziala... bylem tez, ale nic nie kupilem...
    • Gość: Alchemik IP: *.poznan.sdi.tpnet.pl 19.07.02, 16:19
      Gość portalu: GiorgioP napisał(a):

> tak dziala... bylem tez, ale nic nie kupilem...

Ja też byłem i nic nie kupiłem. Oni się pewnie załamią jak tak dalej pójdzie.
      Możesz napisać dlaczego nic nie kupiłeś.

Alchemik
    • Gość: GiorgioP IP: *.icpnet.pl / *.icpnet.pl 19.07.02, 17:20
      Szczerze? Ze dwa wina moze bym tam wybral (wiem, ze mam specyficzne wymagania),
      ale naprawde to jestem na etapie inwestowania pieniazkow w cos, co nie pozwala
      mi teraz kupowac wina w sklepach... Win jest tam troche za duzo jak dla mnie i
      do tego masa oslawionej "niskiej polki"...

papa.

PS. Przyznam sie niebawem w co wkladam pieniazki.
    • Gość: Alchemik IP: *.poznan.sdi.tpnet.pl 20.07.02, 09:55

> Win jest tam troche za duzo jak dla mnie

Ciekawe spostrzeżenie. Przeważnie narzekamy na zbyt ubogi wybór:-)))) Z mojej
      strony jest odwrotnie dwa szampany (to zbyt uboga oferta. W winach musującej
      jest już lepiej). Generalnie to dobrze, że powstał nowy sklep zobaczymy jak
      będzie się rozwijał. Być może wreszcie ktoś zrozumie, że akcyza zabija tego
      typu przedsiębiorczość . Chyba nikt nie ma wątpliwości, że jak zniknie granica
      na Odrze, a ceny alkoholu pozostaną na tym samym poziomie to ja z wyjazdu do
      Niemiec nie przywiozę "skrzynki" lub dwóch wina tylko całą ciężarówkę.

pozdrawiam

• Gość: GiorgioP IP: *.icpnet.pl / *.icpnet.pl 20.07.02, 19:41
      Moze to brzmi dziwnie, ale naprawde uwazam, ze za duzo tam win. Cenie
      sobie "autorski" wybor do listy win. W tym wypadku widze przeglad oferty kilku
      importrerow, zebrany w jednym miejscu. Moze i to jest jakas metoda, ale ja
      osobiscie jestem postawiony w identycznej sytuacji jak przy sprzedazy
      wysylkowej, a tego akurat nie lubie. Podobna metode stosuja "markety" - po
      sklepie winiarskim oczekuje czegos innego.

Przy okazji: nie wiem jak taka cene uzyskal Piotr i Pawel od Partner Center,
      ale Rosemount Shiraz 2000 (generic) jest obecnie po 39zl (co jest ich cena
      hurtowa)!!! Napewno warto kupic!!! Dzis wieczorem sprawdze jaki jest.

Pa

PS. Alchemik! Sadze, ze moglibysmy sie kiedys spotkac "na wizji")))
    • Gość: hm IP: *.pozn.gazeta.pl 23.07.02, 15:18
      georgio wie co mowi:) wino w jego ustach nabiera dopiero samku:)

ps.
      (z e m s t a hahahaha)
    • Gość: Alchemik IP: *.poznan.sdi.tpnet.pl 23.07.02, 16:14

> PS. Alchemik! Sadze, ze moglibysmy sie kiedys spotkac "na wizji")))

Może być. Powoli szykuję się do zasłużonego :-)))) urlopu, który potrwa
      praktycznie do końca sierpnia. Wrócimy do tematu na początku września. Ty
      stawiasz wino ja szampana.

Pozdrawiam

Alchemik
    • Gość: vinnie3 IP: *.fbp.fh-weingarten.de 26.07.02, 19:21
      czolem,jesli bedzie ktos z was w Zielonej Gorze gdzies w polowie wrzesnia(dni
      Z.G.-Winobranie) to polecam(oczywiscie nie tylko wtedy)maly ale ciekawy sklepik
      z winami ok.10 m od ul.Kupieckiej-nazywa sie chyba "Swiat win"-jest moim
      zdaniem pewien wybor.od razu zastrzegam,ze nie jestem
      wlascicielem,he,he.pozdrawiam.
    • Gość: bleks IP: 80.50.54.* 25.02.14, 12:39
      Zamawiam w sklepie internetowym .paletawin.pl b.duży wybór i cena dostawy do domu tylko 12 zł .
    • wina 25.01.03, 23:29
      Nie musisz szukać. Przywiozą bezpośrednio do domu. Gwarancja jakości. Tylko
      oryginalne z renomowanych winiarni.
    • prezesus1 27.01.03, 18:03
      wina napisał:

> Nie musisz szukać. Przywiozą bezpośrednio do domu.
      Gwarancja jakości. Tylko

> oryginalne z renomowanych winiarni.

Sorki ale takie listy to chyba lekka przesada. Moze
      jeszcze tu cennik wstawisz? Moze jakies konto, link na
      strone, a wtedy cale forum bedzie tam kupowalo, lacznie
      ze mna (Hihi).

--

Pozdrawiam.

Prezesus
    • Gość: smakosz IP: *.poznan.sdi.tpnet.pl 27.01.03, 16:40
      Polecam Kilera-dech zapiera (przy słabej wątrobie wypróbować na teściowej).
    • Gość: Fiesta IP: *.icpnet.pl 13.11.13, 19:51
      zapraszamy do fiesta del vino po Wina poznań
    • Gość: Fiesta IP: *.icpnet.pl 19.11.13, 11:28
      Zapraszamy do nas Wina Poznań miła atmosfera atrakcyjne ceny i naprawdę fajne winka
    • Gość: Kaja IP: *.dynamic.chello.pl 19.11.13, 12:43
      "fajne winka" i od razu wiadomo gdzie NIE kupować
    • Gość: Spam Nie Przejdzie IP: *.proxnetwork.com 19.11.13, 14:45
      Szemrane typki z ich "winkami" z przemytu. Komedia.
    • Gość: Klient IP: *.icpnet.pl 15.01.14, 20:58
      Profesjonalne doradztwo i degustacje oraz atrakcyjne ceny maja w fiesta del Vino. Poza tym można spędzić czas w bardziej kameralnej atmosferze niż np w Mielżyńskim - gdzie jest lans bounce itp:)
    • Gość: degustatorka IP: *.wist.com.pl 23.04.14, 12:38
      witam po co chodzić szukać i tracić czas kiedy można go inaczej spożytkować proszę o to strona www.slonecznawinnica.pl/ masz tam bardzo duży wybór wszelkiego rodzaju win które możesz sobie zamówić sama korzystam z tej strony i powiem ci ze jestem bardzo zadowolana i nie tracę czasu na chodzenie i szukanie

pozdrawiam
    • Gość: Carra IP: *.icpnet.pl 22.03.15, 16:25
      TRYWINE. EU , polevam noesamowite wytrawne wina slowackie
    • makaronio1 30.04.15, 09:16
      Fiesta Del Vino. Mają chyba z 300 rodzajów win, więc do wyboru do koloru. W ogóle bardzo sympatyczna restauracja, jedzenie bardzo fajne. ;)
    • Gość: jurkowska IP: *.146.167.248.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 25.02.19, 16:36
      osobiście wolę zamawiać w pewnym , sprawdzonym sklepie w sieci, zobacz sobie tutaj w Winezja - wina z całego świata winezja.pl/wina/musujace

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka