• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Moi znajomi zachwycają się tym winem.Ja niestety go nie znam i proszę o
    jakieś informacje.
    • Dla mnie praktycznie niepijalne
      --
      SPv - Sanus per vinum
      • Gość: tryton4 IP: *.bojko.krakow.pl 08.07.05, 10:37
        nerodavola napisał:

> Dla mnie praktycznie niepijalne
        Kadarka moze byc dobrym winem, tylko nie hipermarketowa polslodka!! W wakacje
        pilem swietna od teklera, podobno liszt i duzsi tamas robia rownie wysmienita
        lub nawet lepsza kadarke.
    • Jak sam widzisz z ilości odpowiedzi - wino KADARKA nie należy do...znanych win -
      w pewnych kręgach :)

Węgry najbardziej znane są z TOKAJI i...to wszystko.

Egri Bikaver (Bycza Krew) znane jest tylko z atrakcyjnej nazwy.
      Samo wino jest miernej jakości - nawet te z najlepszych winnic.

O "zachwytach" nad tymi winami nie mowy.

Z wyjątkiem gatunków z rodziny TOKAJI :)

• > Jak sam widzisz z ilości odpowiedzi - wino KADARKA nie należy do...znanych win

Nie może być, bo Kadarka to nazwa odmiany winogron, robi się z niej wiele
        różnych win, na przykład u wielu producentów wchodzi w skład Bikavera. Owszem,
        w polskich supermarketach jest synonimem taniego słodkiego sikacza, ale to
        wielka krzywda dla tej odmiany i wielu robionych z niej win.

> Węgry najbardziej znane są z TOKAJI i...to wszystko.

Że nabardziej, to zgoda, ale to na pewno nie wszystko.

>
        > Egri Bikaver (Bycza Krew) znane jest tylko z atrakcyjnej nazwy.
        > Samo wino jest miernej jakości - nawet te z najlepszych winnic.

Właśnie wróciłem z Egeru, gdzie miałem przyemnośc spróbowania wielu bikaverów,
        tylko o kilku powiedziałbym, że były mierne. Thummerer (zwłaszcza Reserve
        2000), Istvan Toth, St. Andrea, Grof Buttler, Demeter, Atilla Juhasz, Korona
        Borhaz, Vincze Bela no i śp. Tibor Gal (pewnie kogoś pominąłem, ale cytuję z
        pamięci) zrobili naprawdę świetne wina.

>
        > O "zachwytach" nad tymi winami nie mowy.

Skąd ten kategoryczny ton? Owszem, nie należą jeszcze do światowej czołówki,
        ale niektórym już do niej całkiem blisko.

>
        > Z wyjątkiem gatunków z rodziny TOKAJI :)

A takie Villany? A odradzające się Somlo? Nie jest tak źle z Węgrami,
        wystarczy tylko pozbyć się uprzedzeń i spróbować.

Pozdrawiam!

• Gość: madzi1 IP: *.aster.pl / *.aster.pl 11.07.05, 11:28
          pilam chyba to supermarketowe polslodkie, pomijam to ze wina polslodkie do
          moich ulubionych nie naleza, ale to naprawde bylo straszne. niestety bylam na
          takiej imprezie ze nie moglam odmowic.
          • Gość portalu: madzi1 napisał(a):

> pilam chyba to supermarketowe polslodkie, pomijam to ze wina polslodkie do
            > moich ulubionych nie naleza, ale to naprawde bylo straszne. niestety bylam na
            > takiej imprezie ze nie moglam odmowic.

Dokładnie takie samo przeżycie niestety na imprezie gdzie nie można odmówić (
            szczególnie że to mnie obdarowano), dodam tylko że jeszcze w skład prezentów
            weszły Carlo Rossi i Caruso, gdyby nie mały zapasik prywatny to bym się chyba
            pochorował od tych win :)
            --
            SPv - Sanus per vinum
            • Gość: Jakub IP: *.gemini.net.pl / *.gemini.net.pl 13.07.05, 01:20
              A ja piłem różową Kadarkę z Villany - rewelacja
      • Z tego co widze KADARKA figuruje także wśród win Bułgarskich.
      • Gość: Piotr IP: *.crowley.pl 13.07.06, 14:30
        Sz.Kolego Alembik.Na Twoim miejscu nie wypowiadalbym sie tak stanowczo
        negatywnie nt.win wegierskich.Odnosnie win typu Bikaver to zapamietaj Sobie
        takie wina jak;Wytw.Thummerer-Egri Bikaver Reserve 2000/St.Andrea-Merengo Egri
        Bikaver Superior2002 i 2003/Grof Buttler-Egri Bikaver Superior 2003oraz
        B.Vincze-Egri Bikaver Selection 2002.Oprocz ostatatniego wina sklasyfikowane na
        5* tj.90-95Pkt/Przeglad Win Wegierskich/.Sa to wina znakomite klasy
        miedzynarodowej.Egri Bikaver Vinczego z pewnoscia tez zostanie sklasyfikowany
        podobnie.Jest to wino eleganckie igladkie w bukiecie i w smaku soczysta
        czeresnia i wisnia a na finiszu slady czekolady -kwasowosc i taniny slabo
        doszczegalne.Wino wzorowo zharmonizowane-nie podobne do innych Bikaverow.To
        odnosnie win typu Bikaver.A teraz podam ci Kolego kilka przykladow win
        wegierskich Klasy Swiatowej/czerwonych wytr./oczywiscie oprocz Tokaji-ktorych
        jest w tej klasie b. wiele.Region Villany;A.Gere-Solus2000/2002/2003.W 2004r w
        Wiedniu w slepym tescie pokonal m.in.Ch.Petrus/Ch.Latouroraz supertoskanery
        Antinoriego Masseto i Ornellaia.To dot.rocznika 2000 natomiast rocznik2002
        wygral konkurs Top-Merlot gdzie rowniez pokonal Petrusa i uzyskal najw.ocene
        punktow w srod 75 najl.wytworni z 6 ciu krajow.Zrodlo;Wein&Co 2004.Kopar Cuvee
        2000 i 2003ktory w slepym tescie w Marcu 2005r w Los Angeles rowniez pokonal
        Ch.Petrus1989r/100Pkt.wg.Parkera/ Ch.Trotanoy1970r orazkalifornijskie i
        australijskie wina najw. klasy.Cabernet Franc Selection 2000.Tiffan E.iZs.-
        Cuvee Carissimae2002 oraz Grande Selection2000 i 2003.Malatinszky Kuria-
        Cabernet Franc Szuretlen2003/nie filtrowany/.Szekszard;F.Takler-Primarius
        2003.F.Vesztergombi-Szekszardi Cabernet Sav.Reserve2003.Szent Gaal-
        Passinata2003.Sopron;Weninger-Merlot-Cabernet Franc2003.Eger;T.Gal-Egri Syrah-
        Merlot2002.St.Andrea -Mithos2002.Szan.Kolego jesli uda ci sie kupic cos z w/w
        win to bedziesz Mial prawdziwa uczte za 35-70euro za but.Zycze ci tego z calego
        serca iJestem pewien ze zmienisz zdanie nt.win wegierskich.Serdecznie
        pozdrawiam.
    • ja wiem ze na forum sa sami znawcy i kadarka jest niepijalna i koniec.
      mimo ze nie znam sie na winach, nie jestem w stanie wypic takiego fresco ktore moja rodzina serwuje przy kazdej mozliwej okazji. wiec moze nie jest ze mna tak zle.
      Ostatnio na weselu pilam kadarke "rosenthal kadarka", polslodka. I byla bardzo dobra. Myslalam ze to tak jednorazowo, bo wesele, ale kupilam ja na imieniny i znowu mi smakowala. wiec uznaje ja za smaczna, no i kosztuje smieszne pieniadze(11zl).
      Na tym samym weselu byla tez kadarka polwytrawna. Nie lubie wytrawnych, ani nawet polwytrawnych win bo wszystkie ktore kiedys probowalam byly po prostu kwasne a to chyba nie o to chodzi. Ta kadarka( z granatowa etykieta, nie pamietam nazwy) byla po prostu nieslodka i fajna, i nie miala nawet odrobiny kwasnego posmaku.
      • > wszystkie ktore kiedys probowalam byly po prostu kwasne
        > a to chyba nie o to chodzi.

Nie tylko o to chodzi, ale wino wytrawne, półwytrawne, czy nawet słodkie BEZ
        odpowiedniej kwasowości byłoby dla mnie zupełnie niepijalne. Wyobraź sobie
        szarlotkę z bardzo słodkich jabłek. Byłaby pewnie zupełnie mdła, myślę, że nie
        byłabyś w stanie skończyć nawet jednego kawałka. Do pieczenia używa się
        kwaśnych jabłek, właśnie po to, by czymś zrównoważyć słodycz.

Pamiętaj też, że zdecydowana większośc win świata jest robiona po to, by je pić
        do jedzenia. Winem bez kwasowości trudno byłoby popijać pieczeń wołową,
        spaghetti, pizzę, gulasz, mięso z grilla.

Pozdrawiam!
    • Gość: dominik IP: *.warszawa.dialog.net.pl 06.03.06, 21:28
      marne
    • Ja mam zle doswiadczenia, wlewam wiec tylko do bigosu;)
    • raz spróbowałem, znawca win nie jestem,
      ale uznałem to za sciek...smak metalu był dominujacy,
      po pierwszym łyku wino staneło mi w gardle
      i wciaz mialem wrazenie ze mam w ustach brudna monete.

nie bylbym w stanie tego wlac nawet do bigosu.

--
      szczęście trzeba rwać jak świeże wiśnie,
      bo potem przyjdzie mróz i szczęście pryśnie...
      /w.jastrzębiec/

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.