Co Polacy myślą o Ukraińcach Dodaj do ulubionych

www.polityka.pl/psychologia/okiemeksperta/1528371,1,eska-rock-i-obrazanie-ukraincow.read
Tak sobie myślę, że najbardziej niebezpieczne w wypowiedzi Wojewódzkiego i Figurskiego było wklejenie w społeczną świadomość stereotypu: Ukraina -> sprzątaczka.
Nawet w powyższym mądrym artykule autor gdy mówi o Ukraińcach w Polsce, to skupia się na sprzątaczkach.

Bo powiedzmy sobie szczerze: Poza Warszawą mało jest w Polsce skupisk Ukraińców. (Na Podkarpaciu są, i tam jeśli funkcjonują stereotypy, to całkiem inne - związane z historycznymi zatargami.) Natomiast reszta Polski nie wie nic o Ukraińcach.

Nawet Euro tego nie zmieniło - to w sumie straszne, ja uważam to za ogromną porażkę organizatorów.

Dużym skupiskiem Ukraińców jest Warszawa. Ja zauważyłam, że tutaj wielu Ukraińców pracuje jako naukowcy, urzędnicy. Ale nie zwracają na siebie uwagi, bo zazwyczaj mówią po polsku bez akcentu. Więc warszawiakom pozostaje stereotyp Ukrainki-sprzątaczki. Tylko że takiego stereotypu dotychczas nigdzie indziej w Polsce nie było. No to dzięku panom W&F teraz już jest. sad

Dla mnie to smutne. Pochodzę z Podkarpacia. Lubię jeździć na Ukrainę i jeździłam tam na wakacje na długo zanim zrobiło się to w Polsce modne. Dla mnie Ukraina rodzi skojarzenie - ciekawy kraj, jednocześnie podobny do Polski i trochę egzotyczny. Mój mąż pisze hobbystycznego bloga o różnych ciekawostkach z Ukrainy. A ja pamiętam, gdy byłam mała, stałam w Bieszczadach, patrzyłam na majaczącą w dali Przełęcz Użocką i zastanawiałam się, co za nią jest. Wtedy granica była zamknięta i kraina po drugiej stronie wydawała mi się tajemniczym dalekim wschodem. Byłam bardzo szczęśliwa, gdy granice się wreszcie pootwierały i mogłam bardziej swobodnie zaglądać na tę drugą stronę.

Więc gdy teraz widzę, co Polacy myślą o Ukraińcach i Ukrainie, to mam ogromny dysonans. Bo moje myślenie rozwijało się inną drogą, ominęło zupełnie ten etap stereotypów, zaczęło się od zaciekawienia. Zawsze mnie jakoś boleśnie dotyka, gdy spotykam ludzi, którzy tak nie mają.

--
Moje jedynie słuszne poglądy na wszystko
--
Moje jedynie słuszne poglądy na wszystko
Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.