Dodaj do ulubionych

Malta na wakacje?

23.11.09, 18:57
Wymyśliłam sobie, że może na Maltę... tradycyjnie chciałabym
zasięgnąć informacji tych, którzy jużna takich wakacjach byli. Czy
jest gdzieś aktywne forum poświęcone Malcie? Na "moja malta" chyba
nikt nie zagląda.
Ciekawa jestem, jakie macie refleksje z pobytu. Dwa tygodnie to za
dużo? Czy na Malcie można wypożyczyć "bugi"? Nie wiem, czy poprawnie
nazywam otwarty czterokołowiec. Sporo tego na Kos. A rozmiary Malty
raczej powinny sprzyjać takim formom.

--
Czasem trzeba zamilknąć, żeby zostać wysłuchanym.
Edytor zaawansowany
  • chiara76 23.11.09, 19:40
    jak chcesz, napisz do mnie na priv, podeślę Ci moje wspomnienia z wyprawy na
    Maltę, która okazała się baaaardzo udana. To jedne z milszych w ogóle wakacji,
    jakie mieliśmy. Pozdrawiam.
    --
    Japonia
    Kryminały i sensacje
  • panda_w 26.11.09, 16:56
    chiara76 napisała:

> jak chcesz, napisz do mnie na priv, podeślę Ci moje wspomnienia z
    wyprawy na
    > Maltę, która okazała się baaaardzo udana. To jedne z milszych w
    ogóle wakacji,
    > jakie mieliśmy. Pozdrawiam.

Tak, bardzo chcę. Odbierz pocztę. Pozdrawiam.

--
  • chiara76 26.11.09, 20:22
    panda_w napisała:

> chiara76 napisała:
    >
    > > jak chcesz, napisz do mnie na priv, podeślę Ci moje wspomnienia z
    > wyprawy na
    > > Maltę, która okazała się baaaardzo udana. To jedne z milszych w
    > ogóle wakacji,
    > > jakie mieliśmy. Pozdrawiam.
    >
    >
    > Tak, bardzo chcę. Odbierz pocztę. Pozdrawiam.
    >
    już wczoraj dostałam Twój email i natychmiast wieczorem na niego odpisałam,
    czyżby nie dotarł? Może sprawdź spam...daj proszę znać, czy masz mój email z
    wczoraj.

--
    Japonia
    Kryminały i sensacje
  • 2man2man 24.11.09, 17:03
    Polecam! Byłem na Malcie wraz z żoną w ostatnie wakacje. Dwa tygodnie cudownych
    przeżyć i całe mnóstwo piękny wspomnień. To był bez cienia wątpliwości nasz
    najbardziej romantyczny wyjazd. Nie udałoby się gdyby nie www.ok-tours.com.pl
    Świetne biuro, doskonała obsługa.
  • Gość: gosc IP: *.chello.pl 01.12.09, 18:11
    A mi,jak najbardziej ,udalo sie swietnie spedzic tam czas bez posrednictwa
    ZADNEGO biura podrozy.
    Malta jest warta odwiedzin!
    Bylam tam w marcu,a we wrzesniu na Kos.
    Malta w marcu nie jest oblezona przez tlumy turystow,choc jest ich i tak sporo.
    Za dnia jest cieplutko,wieczorami chlodno.Latem musi byc tam niezly upal.
    Cudowne zabytki,przepiekne wybrzeza,ruch lewostronny!!
    Nie zapomnijcie odwiedzic wyspy Gozo.
    Na pewno na Malcie jest duzo wiecej do ogladania ,niz na Kos.
    Na greckiej wyspie tylko ruiny po zamku Zakonu Maltanskiego,a na
    Malcie...zreszta sami porownajcie:)
    Moim zdaniem przewaga Kos nad Malta,to tylko termy.Korzystaliscie?
    Inne atuty po stronie Malty.
    Ale chetnie wrocilabym w oba miejsca.
    Pozdrawiam

• panda_w 01.12.09, 21:19
    Witaj, z kąpieli termalnych to tylko małżonek korzystał. Ale i owszem
    podobało mu się tak, że nawet sam tam jeździł (byliśmy niedaleko w
    Hippocratesie). Niestety belfer jestem i inne terminy nie wchodzą w
    grę. Dobrze, że choć ciepełko mi nie przeszkadza. Ostatecznie zmieniłam
    hotel na Riviera Resort - vis a vis Ramla Bay. W promocji okazał się
    mocno tańszy, a my i tak niewiele siedzimy na miejscu. Też mam często
    ochotęwrócić w to samo miejsce, a potem mi żal, że nie zobaczę jeszcze
    czegoś i wybieramy nowe.
    --
  • ahittos 19.07.10, 20:25
    jak ktos sie wybiera na Malte to radze skorzystac z: www.wyloty-z-niemiec.pl/
  • ptrk1 31.07.10, 17:47
    My lecimy w te wakacje na Malte tanimi liniami z Polski, hotel
    zarezerwowalismy przez internet. Oszczędzamy jakieś 30% tego co
    byśmy wydali w biurze podróży czyli ok. 1 000 zł. Można tam pozyczyć
    jakieś małe samochodziki bez dachu żeby zwiedzić całą wyspę?
  • Gość: Martin IP: *.dynamic.chello.pl 04.10.15, 16:08
    Republikę Malty można obiechać śmiało komunikacją miejską (autobusy klimatyzowane). Ja byłem w sierpniu 2015 roku i było super. Super ciepła i czysta woda w Morzou Śrudziemnym 31
  • Gość: Martin IP: *.dynamic.chello.pl 04.10.15, 16:09
    Republikę Malty można obiechać śmiało komunikacją miejską (autobusy klimatyzowane). Ja byłem w sierpniu 2015 roku i było super. Super ciepła i czysta woda w Morzu Śródziemnym
  • przemyslaw-r 01.02.16, 10:27
    Malta to mała wyspa - akurat na 2 tygodnie - będzie czas żeby wypocząć i pozwiedzać.
    Relacja i zdjęcia z mojego wyjazdu można zobaczyć tu: digitalphoto.pl/podroze/malta-gozo/
    Pozdrawiam!
  • exmarc 27.11.16, 13:14
    A jaka pogoda można się trochę zagrzać ? Wybieram się 16 stycznia
  • Gość: Szymon IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.05.16, 22:24
    Mam bardzo złe wrażenia

Po wpisaniu do przeglądarki maltaigozo.pl
    mamy dostęp do polskiej strony o Malcie

Na pierwszy rzut oka wrażenie jest fantastyczne, stronka jest bardzo dobrze zrobiona graficznie oraz znajdziemy tam sporo informacji o wyspie.

Czar pryska, jak zadamy konkretne pytanie na blogu.
    Po pierwsze pytanie musi być zaakceptowane przez właścicieli

Po drugie właściciele bloga współpracują z konkretnymi firmami na Malcie i pośredniczą w sprzedaży noclegów, wycieczek, itd.
    Te firmy sa na blogu reklamowane, inne są całkowicie pomijane.

Jak się zapytasz o oferty konkurencji, to odpowiedź jest żadna, czyli spadaj gościu, przeszkadzasz nam robić biznesy

To byłoby pół biedy, bo każdy z czegoś żyć musi....
    Choć na blogu nie ma informacji, że jest ono blogiem reklamowym konkretnych firm, a nie jest niezaleznym blogiem o Malcie...

Ale to co jest już lekko skandaliczne, to pospolite robienie ludzi w...

Próbowałem kupić bilety na wycieczki autobusowe z odkrytym dachem North i South

Dzieci mają mieć zniżkę do 15 lat. Tak pisze jak byk na blogu !
    Moje mają 14 i 12 lat
    Po wpisaniu ich dat urodzenia system "nie przepuszcza" dzieci i żąda dla nich normalnego biletu, jak dla dorosłych !!!

Innym razem blog reklamuje wycieczkę statkiem z voucherem rabatowym jako wielką okazję dla rodziny 2+2 za 128 euro.
    Ta sama wycieczka bezpośrednio u organizatora kosztuje 105 euro dla tej samej rodziny...

Ręce opadają

Jak ktoś zna angielski, niech poszuka sam czegoś fajnego w lepszej cenie, a omija blog szerokim łukiem
  • Gość: Eddie IP: 85.11.114.* 29.05.16, 13:19
    Rzeczywiście, coś jest na rzeczy

Pierwsze na co zwróciłem uwagę to bardzo duża ilość konkretnych poleceń biur podróży.
    Nie tylko reklamuje się wycieczki po wyspie, ale także rezerwację noclegów, transferów z lotniska, wynajęcia samochodu, itp.
    Reklama jest wyjątkowo perfidna, bo reklamowana firma jest przedstawiana jako firma Sary, Roberta,zawsze jest to firma przyjaciela lub przyjaciółki, itp.
    Ludzie są zachęcani określeniami w stylu,, że oferta jest to "wyjątkowy gest naszego zaprzyjaźnionego partnera", że oferta "nie jest bezpośrednio dostępna do masowego użytku", że oferta wynika z "wyjątkowej sympatii do Polaków", "szacunku do Jana Pawła II", itp.
    Koszty noclegów przy wynajęciu na tydzień czasu za pośrednictwem bloga
    są porównywane z kosztem rezerwacji noclegów na tydzień w booking.com.
    Trudno te koszty zweryfikować, bo nie podaje się linków do obu ofert.
    Rezerwując na tydzień prawie zawsze musi wyjść taniej niż przez booking.com, obojętnie, czy się rezerwuje przez blog czy też nie.
    Turysta zaostający na 7 dni zwykle otrzymuje pokażny rabat. Najczęściej taki rabat jest już uwzględniony w cenie noclegów na 7 dni. Jak nie jest, to zawsze można go negocjować.
    Blog nie robi nikomu łaski z "przyjaźni do Polaków", to jest normalna praktyka.

Powyżej opisano praktyki związane z rezerwacjami wycieczek. Chciałbym dodać, że na Malcie zniżki na wycieczki udziela wiele firm, wycieczki czasem z lepszymi rabatami sprzedawane są w internecie, w hotelach, u ulicznych sprzedawców.
    I nie ma takich niepodzianek, jak opisano powyżej, że reklamowana na blogu cena nie ma nic wspólnego z rzeczywistą ceną wycieczki sprzedawanej przez "przyjaciela Polaków".

• wislok1 24.07.16, 23:22
    Wszystko się zgadza, o czym pisze Eddie !!!!

Blog liczy na naiwnych, spokojnie da się uzyskać lepsze ceny bez ich pośrednictwa !!!!
  • dabecja 25.07.18, 10:50
    po prostu zarabiają .Transfer na gozo oferują za 52 euro,specjalnie dla Polaków,tymczasem samemu można znaleźć za 15 +20 bez zbytniego szukania.
    Ale dobrze jest to poczytać.Zrobić rozeznanie.
  • aywi 27.05.16, 10:07
    Czy ktoś z Was może polecić sprawdzony apartament/mieszkanie na 10 dni dla rodziny 2+2 ?
  • Gość: zbigi IP: *.zeto.com.pl 01.06.16, 09:51
    Witam

Czy korzystał ktoś z kampingów na Malcie?

Pozdrawiam
    Zbyszek
  • wislok1 24.07.16, 23:23
    Myślę, że takich miejsc tam nie ma....

Albo kwatery prywatne, albo hotele i hostele

• wislok1 24.07.16, 23:28
    2 tygodnie to ZA MAŁO, żeby poznać Maltę...

Wróciliśmy w sobotę...
    Było rewelacyjnie, bardzo sympatyczne miejsce i bardzo interesujące...
    Każdemu polecam Maltę...

Postaram się napisać swoje uwagi.
    Polaków-turystów i Polaków-pracowników jest na Malcie bardzo dużo...

Jak ktoś chce się o coś zapytać, postaram się pomóc...
  • biemak 26.07.16, 22:44
    Witam!
    Znalazłam dość tanie loty na Maltę,chcielibyśmy jechać,ale nie znamy języka,zastanawiam się czy znajdzie się ciekawe wycieczki fakultatywne z polskim przewodnikiem,czy bez języka damy rade.
    Szukam hotelu,zrobiłam małe rozeznanie,a może wy macie namiary na jakiś fajny i niedrogi hotel,z gory dziękuję.

Pozdrawiam Grażyna
  • wislok1 26.07.16, 23:33
    Język angielski jest językiem urzędowym, drugi to maltański...
    Maltańczycy są bardzo mili i bez problemu da się dogadać znając tylko podstawowe angielskie słówka...

Nie trzeba kupować drogich wycieczek fakultatywnych. Wystarczy kupić bilety komunikacji publicznej, np. karta Tallinja 12JourneysCard kosztuje 15 euro i umożliwia 12 przejazdów autobusem...
    Jeden przejazd może trwać 2 godziny, dozwolone są przesiadki...
    Czyli w praktyce koszt jednego przejazdu to 1,25 euro

Dla porównania bilet ważny 1 dzień na autobus z odkrytym dachem dla turystów kosztuje 21 euro.

Autobusy kursują często...

O Malcie sa przewodniki po polsku, trzeba tylko poczytać...

Polecam bardzo rejsy statkiem, najlepiej kupować na miejscu...
    Bardzo fajne wycieczki ma firma Hornblower Cruises, z Malty na Gozo i Błękitną Lagunę, statek jest komfortowy...

Jak bazę na pobyt polecam Bugibbę, jest sporo hoteli i kwater prywatnych...
    Tani i dobry jest hotel Coral...

• wislok1 26.07.16, 23:39
    Nie ma co z góry dziękować, tylko proszę się pytać dalej...
    Malta stała się modna w tym roku wśród Polaków i ja się temu nie dziwię, jest warta podróży...
  • biemak 27.07.16, 23:43
    Dzięki,dzięki:)
    Czyli trzeba lecieć,zapowida sie fajny wyjazd.Hotel Coral w naszym terminie nie ma niestety wolnych pokoji,ale będziemy szukać czegos ciekawego.Cieszę się,ze moge liczyć na pomoc,jak coś to będę pytać...

Pozdrawiam Grażyna
  • wislok1 01.08.16, 22:37
    W prezencie 2 panoramy:

Golden Bay
    lh3.googleusercontent.com/sF6slHQkEmkxiCXGXeCIY52Jcuh8dBXXi8Mm3Xx_zSH8-UY-PQ=w1920-h487-no

Wyspa Comino, Crystal Lagoon:
    lh3.googleusercontent.com/696hMBIn1K5KQ20N71aonrLpqFcWEQ1FD19TBEO9dtolbb0quw=w1920-h554-no

• kasiek511 10.10.16, 16:43
    Dla mnie Malta to jedno z najpiękniejszych miejsc… jest co robić, gdzie odpocząć, piękne widoki no i pogoda też zawsze idealna :D Byłam na takim wyjeździe z kochamwakacje i mogę szczerze polecić.
  • wislok1 10.10.16, 19:07
    Pogoda latem jest zawsze słoneczna !!!
    No i słoneczko ładnie grzeje !
    Ma to też swoje minusy, bo latem trudno mi wyobrazić sobie kogoś, kto cały dzień wędruje od rana do wieczora w słońcu po wyspie...
    Co innego podróż autotobusami i zwiedzanie "przeplatane" pobytami na plaży...
    Rowery nie polecam, bo jest dużo górek, a ogromny ruch na drogach przeszkadza rowerzystom...
    Pobyt na plaży jest miły, jak się pamięta o kremach z mocnym filtrem i o tym, żeby nie zapomnieć o parasolu...
    Inaczej można się "upiec" błyskawicznie
    No, ale woda cieplutka, są obok żwirkowych i kamienistych plaże piaszczyste....

Niewątpliwie trzeba latem pamiętać o tym, że jest duża wilgotność powietrza oraz wieje wiatr z Afryki, który przynosi piasek z Sahary...
    Wszystko jest pokryte piaskiem, co najlepiej widać po autach...

Wielkimi atutami Malty są zabytki historyczne, piękne widoki, łatwość dogadania się po angielsku i niewielkie odległości oraz bardzo dobrze zorganizowana komunikacja publiczna !
  • camera-camera 02.09.18, 18:03
    Czy możesz polecić jakiś hotel na Malcie?
  • wislok1 02.09.18, 22:03
    Dolmen Resort Hotel

Zasluzone ****

WIelki kompleks hotelowy z bardzo dobrym jedzeniem i fajnymi basenami oraz niezlymi pokojami
  • anja32 23.04.19, 12:32
    wislok1 czy możesz doradzić? Chce polecieć na Malte, ale w sierpniu. Czytam na forach, ze w tym okresie są tam tłumy i upał. Zastanawiam się jak bardzo? Znam tłumy i upał z wysp greckich? Czy jest porównywalnie? Drugie pytanie to wynajem aut- ponieważ chcemy dotrzeć w każdy zakątek Malty i Gozo i poszukać odludnych miejsc -auto to jedyne wyjście- czy Malta jest cała zakorkowana, czy tylko Valletta ( tu planujemy piesze wędrówki). dziękuje za wskazówki
  • wislok1 23.04.19, 18:17
    Tlumy na pewno beda, ale szansa na zadeptanie jest znikoma, nikt nikogo nie tratuje, po prostu sezon
    Raczej porownywalne wszystko z Grecja co doilosci turystow nakilometr kwadratowy
    ( poza tym, ze na Malcie miejscowi sa znacznie bogatsi, zyja glownie z przemyslu i bankowosci oraz innych wykwalifikowanych uslug, a Grecy tylko z turystyki )
    Auta bym nie wynajmowal, bo komunikacja autobusowa jest o WIELE tansza i bardzo WYGODNA
    Korki sa norma
    w rejonie miasta Valletta ( to jest cala aglomeracja, praktycznie jedno calkiem spore miasto, Valletta to oficjalnie tylko stare miasto, 90% ludzi mieszka poza starowka )
    Poza aglomeracja Valletty korki tez moga byc, ale juz rzadziej
    No i na Malcie jest jak w Wielkiej Brytanii, ruch prawostronny, dla kierowcy to plus korki to duzy stres
  • tomek9991 23.04.19, 19:47
    Do odludnych miejsc autobusy raczej nie dcieraja, ale z drugiej strony z powodu upalow naprawde malo ludzi tam wedruje pieszo latem

Co do komunikacji autobusowej, mozna sobie sciagnac na komorke aplikacje i wtedy nie trzeba znac rozkladu jazdy, wszystko jest podane na tacy

Malta to jest cos takiego jak Bielsko-Biala, miejska aglomeracja z kilkuset tys.mieszkancow, oficjalnie starowka,czyli Valletta to stolica, okolice sa czasem prawie bezludne, ale generalniegestosc zaludnienia jest bardzo duza...

Co jest najbardziej zauwazalne, to piasek z Sahary, ktory pojawia sie latem codziennie w ogromnych ilosciach i wszystko wyglada jakby bylo brudne, a jest tylko pokryte piaskiem

--
    ...mało co bywa staranniej zorganizowane niż. tzw. spontaniczny bunt
    ( Karel Czapek )
  • anja32 28.04.19, 22:31
    Dziękuję za informację
  • wislok1 26.10.16, 19:29
    Jedno z bardzo sympatycznych miejsc na Malcie...

Specjalnie dla potrzeba nakręcenia filmu "Popeye" zbudowano miasteczko filmowe...
    Film okazał się średnio fajny, nie uratował go nawet Robin Wililams.
    Scenariusz okazał się kiepski, jak na komedię był po prostu mało śmieszny...

Miasteczko filmowe nie zostało rozebrane, stało się maszynką do zarabiania pieniędzy i przyciąga
    sporo ludzi.
    Specjalnie nie napisałem tłumy, bo tłoku i ścisku tam nie ma...
    Ale turystów nie brakuje, z czego podczas nasze wizyty bardzo duży procent stanowili Polacy.
    Płaci się bilet wstępu i można skorzystać z wszystkich atrakcji, łącznie z ładną plażą. Pływa się łodką, ogląda film o filmie "Popeye", jest teatr lalek, otwarty basen, marynarski poncz dla dorosłych, itp.
    Nudy nie ma, jest bardzo sympatycznie.
    Dojazd jest z miasta Mellieha autobusem komunikacji publicznej...
    Można też oczywiście wypożyczyć auto albo pójść na piechotę z Mellieha ( zadaniew lipcu i sierpniu dla skrajnych desperatów, bo upały latem straszne )

Noje fotowrażenia z wizyty:
    photos.google.com/u/0/album/AF1QipO900eALxfbspy22CIpnzJ8fZpO4h4BaMqAlF6J
    Strona oficjalna:
    popeyemalta.com/
    Naukowy opis:
    pl.wikipedia.org/wiki/Popeye_Village
  • lisia312 28.10.16, 21:42
    znalazłam takie ciekawe miejsca:
    r.pl/atrakcje/malta/majestatyczna-czerwona-wieza
  • wislok1 28.10.16, 22:20
    No, widziałem z daleka, sama wieża jest w rzeczywistości mała, nie majestatyczna
  • Gość: Asia i Maciek | On IP: *.ssp.dialog.net.pl 09.03.17, 15:06
    Trzbea przynzać, że Popey Village jest całkiem ciekawą atrakcją. Byliśmy mile zaskoczeni Generalnie to trzeba zobaczyć na własne oczy. Wygląda dosłownie jak z kreskówki :)
    onedaystop.com/blog/skaly-plaze-malcie/
    onedaystop.com/wp-content/uploads/2016/06/DSC04954-Copy-576x1024.jpg

Pozdrawiamy!
    Asia i Maciek | OneDayStop.com
  • wislok1 09.03.17, 21:20
    Popeye nas bardzo pozytywnie zaskoczyły...
    Nie sądziliśmy, że da się tam spędzić cały dzień i ani trochę nie będziemy się mudzić...
  • wislok1 28.10.16, 22:30
    W centrum Valletty jest stary pałac z XVI wieku, siedziba arystokratycznego rodu Piro...
    photos.google.com/album/AF1QipOyd_CPv3wLXVSJ-OvPPT0eD1RrRODhhTuvF9PY

Ród był z pochodzenia włoski, po przeprowadzce na Maltę wiernie służył Kawalerom Maltańskim zajmując się biznesem...
    Potem rodzina Piro wiernie służyła Brytyjczykom zarządzającym Maltą...
    W zasadzie rodzina Piro jest teraz brytyjska, ojciec obecnego markiza był bardzo dobrym kolegą Elżbiety II
    W odróżnieniu do wnętrz wielu pałaców i zamków, które sprawiają wrażenie sztucznych, na siłę umeblowanych, pałac Rocca Piccola jest do dziś mieszkaniem rodziny Piro.
    Turyści są wpuszczani w dni robocze w pewnych godzinach. W czasie wizyty spotkaliśmy córkę markiza w domowym archiwum. Pałac jest pełen rodzinnych pamiątek, w jadalni do dziś jada się w niedzielę lunch i dinner.
    W czasie II wojny światowej rodzina Piro zbudowała prywatny schron, który jest schowany pod pałacem...

Strona oficjalna pałacu:
    www.casaroccapiccola.com/
    O pałacu naukowo:
    pl.wikipedia.org/wiki/Casa_Rocca_Piccola
  • wislok1 28.10.16, 22:48
    Malta latem to przede wszystkim pobyt na plażach...
    Tych piaszczystych nie ma za dużo...
    Najciekawsze są Mellieha Bay, Ghajn Tuffieha Bay i Golden Bay...

Wielkie plusy tych plaż to czysta i ciepła woda, delikatny oraz złoty piasek, bardzo ładne okolice.
    Minusem były wodorosty na plażach Ghajn Tuffieha Bay i Golden Bay, które w kilku miejscach były bardzo widoczne...

photos.google.com/album/AF1QipNkkpj_t-E5wfo5Es3ps_Bbt7OHnJ7Z4IU3C0Jg
  • wislok1 30.10.16, 18:58
    Turystyczne centrum Malty

photos.google.com/u/0/share/AF1QipP5FyEvquXhWrL_XRZhTBu-65lE_0eHUrXb9dfcmZNvbpPnAIN7oWq5WfPnEAhP0g?key=NS1BbTRRaFllQlk1dmNFRjc2ekVQU1hsTllnV1d3
  • wislok1 30.10.16, 19:01
    Oficjalnie jest to część miasta Saint Paul's Bay ( Zatoka Świętego Pawła ) . Nazwa miasta wzięła się od Wyspy Świętego Pawła ( widocznej na pierwszych zdjęciach ). Według tradycji w jej pobliżu rozbił się statek z apostołem i ten znalazł się jako rozbitek na wyspie. Bugibba jest największą dzielnicą z największym hotelem Dolmen Resort i rynkiem Bugibba Square. Właściwe Saint Paul's Bay to dzielnica portowa. Jest jeszcze Qawra z 2 wielkimi hotelami, położona naprzeciwko Bugibby. Bugibba jest największą dzielnicą. W całym mieście żyje 21000 ludzi, w sezonie trzeba do tego dodać turystów i mamy średniej wielkości miasto z 60000. Najładniejsze nie jest, ale ujdzie.... Najwięcej turystów zwiedza niedawno otwarte wielkie Akwarium ( tunel podwodny z rekinami ! )
  • wislok1 04.11.16, 18:39
    ...photos/fmk6SypjXnWTwJww5

Mosta nie jest nadmorskim kurortem. Ma przeszło 20000 mieszkańców. Sercem miasta wielki kościół NMP z ogromną kopułą, trzecią co do wielkości po bazylice św. Piotra w Rzymie i katedrze św. Pawłą w Londynie. W 1942 roku Mosta przeżyła niemieckie bombardowanie. Jedna z bomb w czasie nabożeństwa wpadła do kościoła i nie eksplodowała. Nazwano to cudem...
    W Moście jest całkiem spore centrum handlowe Pama
  • wislok1 04.11.16, 18:40
    Myślę, że dobry link:
    photos.google.com/share/AF1QipPdFVbx7fPFADZHDyTjY-TzqmwdVzyDVb24l1j0Q-p8VF50uJ9wunoZ6v9n8WAhxg?key=bW9uTlpYVnhfekhITmFyUERCR0o5bDZCa1FNenhn
  • wislok1 04.11.16, 18:50
    O kościele i cudzie:
    pl.wikipedia.org/wiki/Rotunda_w_Mo%C5%9Bcie
  • wislok1 04.11.16, 18:45
    ...photos/vbFKTEdwHZxuAkw49
    Sliema to nadmorskie miasto na Malcie, naprzeciwko stalicy Valletty. Sliema ma oficjalnie 12000 mieszkańców. Sprawia wrażenie sporego miasta. Głównie dlatego, że w ostatnich latach miasto bardzo się zmienia. Miejsce starych, mało ładnych kamienic, zajmują nowoczesne apartamentowce i sklepy. W Sliemie jest nowe centrum handlowe Point, kilka sporych hoteli oraz port, gdzie cumują statki wycieczkowe oraz jachty.
  • wislok1 04.11.16, 18:48
    Coś te linki szaleją,
    ten jest chyba dobry:

photos.google.com/share/AF1QipN7uEFDRCRNSfJyjmH3gLoIlhGkmNkLkMSXRpW1K1z6THRfELkoGBFbTBec_VHiOg?key=N0ZFTVItWlNVeW11MHR2SXdFa19iUFlkTnUxSUF3
  • wislok1 04.11.16, 19:04
    photos.google.com/share/AF1QipMXqrRjSSKg4CJDAYy8K7jAGBH2f8xsixSV49L332rWRqCbAvA7GpbcUR043zGBBw?key=eFQxYmJuSHBvM0hCU01HR3UyY2hWUzZQSmZsdW5R
    Naprzeciwko Valletty z jednej strony jest Sliema, z drugiej są 3 miasta Vittoriosa, Senglea i Cospicua, znane też pod maltańskimi nazwami Birgu, Isla, Bormla...
    Kiedyś były to ruchliwe miasta, teraz są prawie wyludnione, straciły w porównaniu z czasami przed II wojną światową 2/3 mieszkańców.
    Czyli mała katastrofa demograficzna... Katastrofę tę trudno nie zauważyć, ulice są prawie puste, nie widać mieszkańców, nie ma dużych sklepów i restauracji, wiele domów sprawia wrażenie opuszczonych...
    Po 1945 roku Brytyjczycy zaczęli likwidować swoje bazy wojskowe na Malcie położone w 3 miastach, ludzie tracili w nich pracę, przenosili się gdzie indziej.
    W Vittoriosie jest bardzo ciekawe Muzeum Morskie oraz Pałac Inkwizytorów, gdzie przez kilka wieków więziono nieszczęśników uznanych za wrogów Kawalerów Maltańskich...
  • wislok1 07.11.16, 20:38
    Oficjalnie stolica Malty Valletta ma tylko 6600 mieszkańców...
    Faktycznie zespół miejski Valletty zamieszkuje kilkaset tysięcy ludzi...
    Valletta oficjalnie to tylko teren starego miasta, zespół miejski obejmuje także okoliczne miasta...

Nazwa stolicy pochodzi od wielkiego mistrza Kawalerów Maltańskich o ładnym nazwisku Jean Parisot de la Valette. Miasto założono w 1566 roku, wytyczono wtedy ulice przecinające się pod kątem prostym, zbudowano poteżne mury obronne oraz Twierdzę Św. Elma.
    Główna ulica Republic Street prowadzi do centralnego placu St Geoge's Square z Pałacem Prezydenckim ( dawnym pałacu Wielkego Mistrza, potem pałacem brytyjskiej rodziny królewskiej ). Valletta ma 2 ładne katedry: katolicką św. Jana i anglikańską św. Pawła, sporo kościołów, ogromną ilość ślicznych kamienic, pełno fajnych sklepów i knajpek.
    Główne ulice tętnią życię, boczne są spokojne. Jest to świetne miejsce do spacerowania.
    Valletta słusznie została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i będzie w 2018 roku Europejską Stolicą Kultury

photos.google.com/u/0/share/AF1QipPZJuGMWC6swOG8HUVzt8UMC0L0LPY4DkHZFT7pmXcT-xo5HDoGuuHLgxO2NPycZw?key=MUY4OWVMc1J1VWhkVjd0T19TUXZZVVBqTVBRcWxR
  • wislok1 07.11.16, 20:49
    Stolica Malty może się pochwalić ciekawymi muzeami...
    Warto zwiedzić Narodowe Muzeum Archeologiczne. Na Malcie znajdują się najstarsze wolno stojące budowle na świecie !!! Megalityczne świątynie są starsze od egipskich piramid, mają około 6000 lat.
    Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych ma całkiem ładną kolekcję dzieł sztuki, przeważnie włoskiej i brytyjskiej ....
    Pałac Prezydencki, dawniej Pałac Wielkich Mistrzów jest częściowo udostępniony do zwiedzania. Komnaty przypominają o panujących na Malcie kiedyś wiekich mistrzach zakonu i brytyjskich monarchach. Impomująco prezentują się wielkie zbiory wojskowe...
    Twierdza św. Elma, do niedawna poteżna brytyjska baza wojskowa to obecnie Narodowe Muzeum Wojny, z bardzo ciekawą ekspozycją...

photos.google.com/u/0/share/AF1QipNwNF5k6Ql2ebAvKW2tpm2BRSajvWqlfNanu7shs9RRsTkYkdUHUrmcxVt72LZeqw?key=eWRoemxXTDZZRmxKVl9KRFY1OW1RcXpJQjdkZEFR
  • wislok1 07.11.16, 21:23
    Mdina to dawna stolica Malty, założona przez Arabów, któzy zbudowali potężne mury miejskie. Arabów przegonili Normanowie
    ( Wikingowie ). Teraz żyje tam około 300 ludzi.
    Mdina nazywana jest "miastem ciszy", co raczej mało ma wspólnego z rzeczywistością. Miasto jest bardzo popularne wśród turystów. W centrum wznosi się okazała katedra św. Pawła. W sklepach można kupić wyrabiane tam szkło artystyczne.
    W dawnym brytyjskim szpitalu znajduje się Narodowe Muzeum Przyrodnicze, pokazujące florę i faunę Malty.
    Uroki Mdinie dodają małe uliczki.
    Rabat przylega bezpośrednio do Mdiny. Warto zwiedzić Dom Rzymski, pozostałości starej willi.
    Ładne uliczki prowadzą do Katakumb św. Pawła - starożytnego podziemnego miasteczka, gdzie spotykali się pierwsi wyznawcy chrześcijaństwa na Malcie.
    W Rabacie mieszka przeszło 11000 ludzi.
    Latem okolice miast Mdina i Rabat są wypalone słońcem, a wszędzie, na domach, samochodach sa spore ilości saharyjskiego piasku...

photos.google.com/u/0/share/AF1QipOci1BHxUdGo_4oeQca0hn8FSFX1iPY4CrGAdXVlKynH6r3M-7Rc1fRERo4O369vw?key=Z3FxTFV1dkVPQl9MUlhaUVBtRWFVZmJSTGI3emZn
  • j363 08.11.16, 10:43
    Z wielkim zainteresowaniem przeczytałam opowieści z Malty.bardzo mnie zainteresowała.corocznie zima wybieram się na wakacje,zazwyczaj na Kanary.ale lot tam jest długi .
    Czy zima Malta nie jest wymarla wyspa?jakie tam są średnie temperatury?
    Czy dogadam się tam po niemiecku ?nie znam angielskiego.
    Interesuje mnie wyjazd samodzielny,bez biura.Samoloty Ryaner tam latają.
    Zwiedzilam sąsiednią Sycylię w kwietniu,i było super i ciepło.
  • wislok1 08.11.16, 17:04
    Malta nie jest wymarłą wyspą, mieszka tam kilkaset tysięcy ludzi, więc w praktyce jest to spore miasto Valletta i tereny wiejskie...
    Turyści dominują liczebnie w Bugibbie, Paceville.
    Średnie temperatury:
    pl.wikipedia.org/wiki/Klimat_Malty
    W styczniu mocno wieje i jest najzimniej...

Po niemiecku ? Raczej średnio da się dogadać, ale różnica między angielskim a niemieckim nie jest aż tak duża...
    Jak wyjazd samodzielny, to największa baza noclegowa jest w Bugibbie. Odradzam Paceville, gdzie są tłumy młodych Anglików odwiedzających miejscowe dyskoteki i bary...
    Komunikacja autobusowa na wyspie działa bardzo dobrze i nie trzeba wynajmować samochodu.
    Malta jest na tyle nieduża, że podróżuje się i zwiedza wygodnie...
  • j363 08.11.16, 17:33
    Uprzejmie dziękuję z szybką odpowiedź.
    I tak tam ciepłej niż w PL.
    Myślę że jako tako się dogadam.Na Krecie też nikt nie mówił po niemiecku,a daliśmy radę .kilka angielski słów,ręce do pomocy .
    Pozdrawiam
  • wislok1 10.11.16, 19:40
    Comino to trzecia co do wielkości i najmniejsza zamieszkana wyspa archipelagu Wysp Maltańskich, położona pomiędzy Maltą a Gozo.
    Na Comino płyną liczne statki wycieczkowe, na stałe mieszka tam podobno jedna rodzina.
    My popłynęliśmy tam statkiem "Hera", a kilka dni później popłynęliśmy na Comino statkiem "Hornblower".
    Na wyspie znajduje się jedna z głównych atrakcji turystycznych Malty - Blue Lagoon ( Błękitna Laguna ). Jej nazwa wzięła się od specyficznego koloru wody.
    Wczesnym przedpołudniem jest tam jeszcze spokojnie. Potem jest prawdziwe oblężenie laguny przez turystów.
    Niedaleko Błękitnej Laguny jest Crystal Lagoon ( Kryształowa Laguna ), z pięknymi skałami !
    Na wyspie są też fajne jaskinie, dostępne tylko od strony morza.
    Na Comino jest tylko jeden hotel oraz stara wieża strażnicza.

photos.google.com/u/0/share/AF1QipMQFc79UBv8kDgnSgWhGYoHb0VhflR8pbI0YVGCq_ROCboPd7rCF1FRPbNxG8IGkQ?key=VXZoUjJTLUptRWFlbU5GZHVkN0k0cnZEWVJ6c3Vn
  • wislok1 10.11.16, 20:04
    Gozo to druga co do wielkości wyspa archipelagu Wysp Maltańskich.
    Mieszka tam około 37000 ludzi.
    Na Gozo docierają statki z Malty. Głównym portem wyspy jest Mgarr.
    Na drugim końcu wyspy jest miejscowość Dwejra. Turyści przybywają tam, żeby obejrzeć Azure Window (Lazurowe Okno) - skalny most nad samym morzem. Obek jest skała Fungus Rock i zatoka Inland Sea połączona z morzem tylko niewielkim "korytarzem".
    Centrum religijnym wyspy Gozo jest bazylika Ta Pinu z sanktuarium maryjnym.
    Stolica Gozo nazywa się Victoria na cześć brytyjskiej królowej. Nazywana jest też Rabat.
    Nad miastem góruje twierdza Cytadela z wielką katedrą, muzeami przyrodniczym i archeologicznym oraz murami obronnymi. Centrum Victorii to ładne stare domy, kościół parafialny i teatr.
    Wybrzeże Gozo to m.in. ładne zatoki, stare kamieniołomy.
    Gozo jest na pewno warte odwiedzin !

photos.google.com/u/0/share/AF1QipNNv46EH7Yn2p8-IGz_JQ8j5SExvFBNYfknx0X8uCGMqESGZmAaEk3AgXG_ezsjxA?key=VWhjd2NKZ0FBLXJzNW9DakxKUlk5MlBHcWoxLU1R
  • wislok1 10.11.16, 20:18
    Malta nie jest ogromną wyspą. Wypływając z portu w Sliemie przed południem da się ją w całości opłynąć do wieczora !

Wycieczki organizują różne biura turystyczne. My skorzystaliśmy z oferty firmy Hera Cruises.
    Kupując w internecie jest taniej ! W cenie rejsu jest lunch ( średnio smaczny ), owoce i piwo oraz napoje bezalkoholowe.

Statek wypływa ze Sliemy, mija przepiękną Vallettę, płynie wokół wyspy wzdłuż południowego jej brzegu. Po drodze mija się coś, co autentycznie wdeptuje w pokład, czyli gigantyczne klify Dingli !!!

Statek zatrzymuje się na wyspie Comino, przy innym cudzie natury Błękitnej Lagunie.
    Potem wraca do Sliemy wzdłuż północnego brzegu wyspy.
    Od morza jest najładniejsza panorama Sliemy i Valletty !

photos.google.com/u/0/share/AF1QipMP_g6T4dlmYOSPIYROuOTFZetEkJIj0q-Egp5PaA4tEUP0hpx_TKYWScMv7cOGSQ?key=OGw2bFVVaUhNTDdOeEhGY1Q5cDd6eWlzRXdyX0Vn
  • exmarc 27.11.16, 13:19
    A jak temperatury ? Wybieram się w połowie stycznia
  • wislok1 27.11.16, 23:17
    W styczniu jest najzimniej...
    Ale w porównaniu do Polski jest różnica ( nie delikatna )

www.travelplanet.pl/przewodnik/malta/temperatury/

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Booking.com
Nakarm Pajacyka