Dodaj do ulubionych

Iran - polecam!

03.01.13, 09:45
W listopadzie 2012 r. byłem na objazdówce po Iranie z polskim biurem podróży.
Wyjazd do Iranu bardzo mnie pozytywnie zaskoczył. Kraj piękny o bardzo ciekawej historii, piękne zabytki a przede wszystkim bardzo mili i sympatyczni ludzi, bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów. Bardzo dużo młodych ludzi, chętnych do rozmowy i bardzo dobrze znających angielski. Pytanie o drogę zawsze kończyło się osobistym odprowadzeniem na miejsce, mimo że szli w innym kierunku.
Czysto na ulicach i w hotelach. W miastach dużo pięknych ogrodów. Spaliśmy w hotelach 3 gwiazdowych były to hotele o wysokim standardzie.
Mimo że wielokrotnie chodziliśmy późno w nocy czuliśmy się bezpiecznie. Na ulicach w miastach dużo policji. Nigdy nas nie spotkała żadna niechęć ze strony Irańczyków, często nas zaczepiali aby porozmawiać. Zapraszali do domów.
Polacy są tam bardzo lubiani. Niektóre sanktuaria szyickie są niedostępne dla chrześcijan, czy turystów, ale jak się powiedziało, że jest się z Lachestanu (Polski) nie było żadnych problemów z wejściem.
Sami szyici zdecydowaniem bardziej otwarci od sunnitów, zapraszający do zwiedzenia meczetu, zapraszający na herbatkę.
Także obraz Iranu totalnie inny niż przestawiają go w naszych mediach.
Sytuację polityczną, można porównać do Polski z lat 80-tych, kiedy ludzie mieli najczęściej inne poglądy od władzy. Zaskoczyło mnie nastawienie proamerykańskie i proeuropejskie Irańczyków.
Wycieczek z Europy bardzo mało, głównie wycieczki z Japonii i Korei. Sporo osób samodzielnie zwiedzających Iran szczególnie ze Skandynawii (spotkaliśmy też 3 Amerykanki).
Niedogodnością dla pań jest konieczność noszenia chusty zasłaniającej włosy. Niedogodnością jest też brak możliwości wypłaty kasy z bankomatów bo są odcięci w ramach sankcji od Visy i Mastercardu.
Edytor zaawansowany
 • Gość: MI$ IP: *.devs.futuro.pl 04.01.13, 12:28
  Byłem tam od 2006 roku. Potwierdzam i także zdecydowanie polecam.

  Także na narty!
 • Gość: Turysta IP: *.kir.com.pl 07.01.13, 09:49
  Wyjezdzam indywidualnie w marcu i mam 2 pytanka
  -jak tam dzialaja telefony polskich operatorow? czy warto zakupic na miejscu iranski starter?
  -co fajnego warto przywieść z iranu?
 • bluszcz2a 08.01.13, 09:16
  Ja mam telefon w plusie i nie miałem żadnym problemów zarówno z rozmowami jak i SMS-ami. Ci co mieli w Tmobile i Orange narzekali, że 2 dni nie mieli sygnału poźniej mieli 2-3 dni i znowu znikał sygnał. Nie korzystałem, że startera, ale można było bez problemu kupić startery. Nie mogę tego potwierdzić ale słyszałem, że przy rozmowach z Polską nie wychodzi to sporo taniej.
  Kupiłem tam kilka albumów z Iranu, są przepięknie wydane i tanie ok. od 10 do 20 zł za album. Kupiłem też ładne, ręcznie zdobione pudełeczka, cena od 50 zł do 500 zł. W Esfahanie można kupić fajne obrusy ręcznie drukowane, ceny od 15 zł do 100 zł w zależności od wielkości. Bardzo ładne są też obrazki malowane na płytkach wyciętych z kości wielbłąda. Ogólnie to jest dużo pięknych rzemieślniczych rzeczy, ale ceny nawet jak dla nas są wysokie.
 • Gość: Turysta IP: *.dynamic.chello.pl 15.01.13, 17:22
  Jak uważasz, czy na zwiedzanie Yazd-u wystarczy 1 dzień? Z kolei na Isfahan przeznaczyłem 2 dni. W Isfahanie w jakim hotelu mieszkaliście? polecasz go i jak cena była tam za pokój?
  Jakbyś miał udostępnione zdjęcia z wyjazdu to prześlij link, wysłałem na co ciebie mail z moim adresem.
 • bluszcz2a 17.01.13, 11:12
  Na Yazd 1 dzień wystarczy. Jest to małe miasto w zasadzie większość rzeczy do zwiedzania jest w niewielkiej odległości, poza wieżami milczenia które są w niewielkiej odległości od miasta. Tam bez problemu i za nie duże pieniądze dojedziesz taksówką.
  Isfahan to najpiękniejsze według mnie miasto Iranu. 2 dni może wystarczyć, ale przy bardzo dużym tempie zwiedzania. W zasadzie większość rzeczy do zwiedzania jest w miarę blisko. Warto by było zarezerwować trochę czasu na zakupy pamiątek bo to najlepsze miejsce na zakupy.
  W Isfahanie mieszkaliśmy w hotelu Ali Qapu, znajduje się on przy głównej ulicy miasta. Z hotelu do mostu Si-jo-se pol jest 3 minuty pieszo a do placu Imama ok 20-25 min. Z tego co pamiętam to pokój 2 osobowy kosztował ok. 60-70 dolarów. Tylko nie bierz pokoju od strony ulicy bo hałas jest duży.
  Link do zdjęć przesłałem na Twojego mail-a.
 • eumk61 17.01.13, 10:42
  Witaj.
  Ja też mam ochote na ten Iran.
  Polskie biuro ale jakie?
  Ja myślałam o Logos Śliwka.
  A jaki termin -wiosna jesień?
  Pozdrawiam.E.
 • bluszcz2a 17.01.13, 11:22
  Do Iranu wyjazdy jeszcze organizują Logostour (ja z nimi byłem), Ecco Travel i Opal Travel. Niestety wiele terminów nie jest realizowanych, także nie nastawiaj się na biuro, tylko wybieraj te gdzie termin jest potwierdzony.
  Najlepiej unikać terminów letnich bo jest bardzo gorąco.
 • Gość: Asia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.01.13, 16:03
  Napisz proszę, jakimi liniami lecieliście i ile to trwało? Przesiadka w Stambule czy jakoś inaczej? Zakładam, ze nie bylo czarteru? Ile dni byłas i w jakim dniu tygodnia był wylot? Gdzie nocowaliście po przylocie, jakie tam sa hotele?
 • bluszcz2a 26.01.13, 17:14
  Lecieliśmy liniami Lufthansa, najpierw do Frankfurtu (ok.2h) i stamtąd do Teheranu (ok.7h). Wylot był w piątek i byliśmy w Iranie przez 10 dni. Po przylocie nocowaliśmy w Teheranie w hotelu Parsian Kowsar. Nocowaliśmy w Iranie w hotelach 3/4 gwiazdowych. Hotele były bardzo dobre, bardzo czysto, śniadania dobre, obsługa bardzo miła. Hotele były bardzo dobrze położone w samych centrach miast, które zwiedzaliśmy.
 • Gość: Asia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.01.13, 20:48
  Dzięki serdeczne. Będę teraz dłużej w Turcji, więc myślałam, zeby stamtąd polecieć. Ale pewnie problem z wizą byłby. Załatwialiście w Polsce czy na lotnisku w Teheranie?
 • bluszcz2a 26.01.13, 21:07
  Wizę załatwialiśmy w Polsce. W Turcji słyszałem, że procedura wizowa do Iranu jest prostsza i dużo krócej trwa. Z Turcji lata dużo samolotów do Iranu i można super okazje złapać do Teheranu, szczególnie w Pegasus Airlines (www.flypgs.com/en/default.aspx ). Także nie rezygnuj, pomysł jest naprawdę dobry, aby z Turcji wyskoczyć do Iranu.
 • Gość: Asia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.01.13, 19:17
  Dzięki za link. Fajne ceny z TR. Jak tylko mi się uda, to polece 4-5 dni. Pozdrawiam
 • schwinn1 24.03.13, 10:06
  Jeśli jesteś w Turcji, to wizę do Iranu powinnaś załatwić w Trabzonie w... dwie godziny.
  --
  www.ararattrek.pl
 • Gość: Tomek IP: *.dynamic.chello.pl 14.03.13, 18:03
  Zdecydowałem się na wyjazd w terminie kwietniowym również z Logosem. Na termin kwietniowy jest komplet chętnych. Zdecydowałem się na nich bo w innych biurach brak chętnych i terminy są odwoływane. Jak oceniasz swój wyjazd z Logosem? może jakieś rady?
 • bluszcz2a 18.03.13, 18:25
  Z wycieczki z Logostour-em raczej byłem zadowolony, choć mam pewne zastrzeżenia. Była to najmniej intensywna objazdówka na jakiej byłem. Większość dni zaczynało się ok. 9.00 i kończyło się ok. 16.00. Przed wyjazdem zapoznałem się z 2 przewodnikami (Iran-Lemańczyk i Iran-lonely planet) i sporo rzeczy jak dla mnie było pomijanych choć były w niedalekiej odległości. Niektóre pominięte zabytki starałem się zwiedzać sam, taksówki w Iranie są bardzo tanie. Np. w Esfahanie byłem sam w meczecie piątkowym, jest przepiękny, nie można go pominąć. Także ten wolny czas trzeba koniecznie dobrze rozplanować w oparciu o przewodniki, ewentualnie o rozmowy z Irańczykami.
 • Gość: Tomek IP: *.dynamic.chello.pl 21.03.13, 18:06
  a masz może zdjęcia z wyjazdu w necie lub możesz przesłać na mail?
  mój e-mail tome22@gmail.com
 • Gość: ali-baba IP: *.wtvk.pl 22.03.13, 19:02
  Właśnie wróciliśmy z wycieczki do Iranu organizowanej przez Logostour (10 - 20.03.13).
  Przeloty, hotele i program takie same jak na imprezie opisanej przez bluszcz2a. Przelot raczej nie powinien nikogo zmęczyć - na trasie Frankfurt - Teheran trwa ok. 5,5 h, z Warszawy do Frankfurtu ok. 1,5 h, czas na przesiadkę nie wymagający długiego siedzenia na lotnisku, akurat tyle, żeby przejść (i to w miarę sprawnie) na odpowiednie bramki.
  Nasze odczucia z pobytu już na miejscu bardzo podobne do tego, co napisał bluszcz.
  Program i owszem, interesujący, ale wyjątkowo "luzowy", zapoznawszy się przed wyjazdem z informacjami zawartymi w wymienionych przez bluszcz-a przewodnikach a także w kilku innych publikacjach i info na stronach internetowych, mogę stwierdzić dokładnie to samo co autor powyższej wypowiedzi: można było zwiedzić jeszcze wiele innych miejsc i obiektów, a tych w Iranie nie brakuje i efektywniej wykorzystać czas. Stanowczo zbyt wiele czasu poświęcali nasi przewodnicy na prowadzanie uczestników po różnych sklepach, części grupy to odpowiadało, natomiast osoby nie zainteresowane zakupami nie miały żadnej alternatywy, zmuszone były wyczekiwać pod sklepami, ponieważ zakupy odbywały się w trakcie zwiedzania i nigdy nie było wiadomo jak długo potrwają (a przeważnie trwały długo - te niby prezentacje, czasem herbatka itp aby tylko zachęcić do kupna) i kiedy przewodnicy przystąpią do dalszej realizacji programu. Tym sposobem samodzielne udanie się w tym czasie w interesujące nas miejsca było problemem, tym bardziej, że przeważnie nigdy do końca nie było wiadomo co, w jakiej kolejności i o jakim czasie będzie się działo dalej (zmiany planów następowały w trakcie dnia dość często). A przecież można było - i należało - najpierw zrealizować program zwiedzania a potem ciągać zainteresowanych po sklepach dając tym, którzy przedkładali zwiedzanie nad zakupy, możliwość samodzielnego obejrzenia interesujących ich miejsc. Tak więc mogę podpisać się pod tym co na początku wątku napisał bluszc2a - kraj interesujący, piękne miasta i zabytki, wspaniali ludzie - ale, niestety, zła organizacja czasu (już na etapie układania programu a potem chaosie organizacyjnym na miejscu), który można było wykorzystać naprawdę lepiej i bardziej interesująco.
  Sam Iran na pewno wart aby go zwiedzić.
  Dla zainteresowanych dodam, że różnice temperatur ogromne, teraz na północy było w dzień przyjemnie, "wiosennie", wieczory zdecydowanie chłodne, natomiast na południu kraju temperatura w dzień ok. 26 - 27 st., wieczorem przyjemniej bo kilkanaście st.
  Dla pań chusty na głowach obowiązkowe, można się przyzwyczaić, rękawy teoretycznie długie, ale trochę podwinięte nie budziły żadnych zastrzeżeń, "odważniejsze" panie paradowały w krótkich, co na pewno jest niezgodne z lokalnymi wymaganiami i niewłaściwe i mimo, że nie spotkały się z jakimiś represjami to jednak należałoby szanować obyczaje panujące w danym miejscu.
 • bluszcz2a 22.03.13, 22:33
  To na naszym terminie nie było za dużo "prowadzanie uczestników po różnych sklepach", choć namawiania na dywany trochę mieliśmy dosyć. U nas polskim przewodnikiem był Michał A. , a irańskim Mohsen. A kto u Was był przewodnikiem?
 • Gość: ali-baba IP: *.wtvk.pl 23.03.13, 19:11
  Polskim pilotem był też Michał A., natomiast irańskim niejaki Ali, i na tym chyba właśnie polegała różnica :-)
 • bluszcz2a 23.03.13, 21:17
  O naszym irańskiem przewodniku Mohsenie mogę powiedzieć same pozytywne słowa. Bardzo dobry przewodnik, wszelkie sprawy handlowe go w ogóle nie interesowały. Dobrze panował nad grupą i był dobrze zorganizowany. Szkoda tylko, że sam program wycieczki jest mało intensywny i pomija wiele ciekawych a bliskich miejsc. Jedyne miejsce i bardzo ciekawe które było poza programem to w Shiraz Mauzoleum Mira Sajjeda Ahmada.
  Kilka zdjęć z naszego wyjazdu:
  picasaweb.google.com/109843891594139469112/IranListopad2012?authkey=Gv1sRgCKasyPnIoobSew&feat=email
 • Gość: ali-baba IP: *.wtvk.pl 24.03.13, 12:55
  Obejrzałam zdjęcia, miła chwila wspomnień bo moich nie zdążyłam jeszcze wgrać do komputera - widzę, że mieliśmy więcej słońca, więc moje chociaż podobne to w trochę innym świetle. Postaram się kilka (w późniejszym czasie) wstawić. Widzę też, że zwiedzaliście Pasargade, my - mimo próśb, bo to tylko 3 km od drogi, którą jechaliśmy, nie dostąpiliśmy tej łaski.
  Można Wam tylko pozazdrościć tego Mohsena, zresztą Michał A. wspomniał w jakiejś luźnej rozmowie, że poprzednia grupa miała innego przewodnika. "Nasz" Ali to młody cwaniak, jak pisałam już - ciągał nas po "swoich" sklepach (w tym był dobry, poza tym organizacja beznadziejna), chętni oczywiście byli, to ich sprawa, ale osoby nie zainteresowane tymi zakupami były skazane na marnowanie czasu.
  Jestem absolutnie tego samego zdania, że program wycieczki jest zbyt "luzowy", w tym czasie można by zwiedzić jeszcze dużo interesujących miejsc. Pisałeś, że zwiedziłeś indywidualnie Meczet Piątkowy w Isfahanie - ja również to zrobiłam (po wczesnym powrocie grupy do hotelu, korzystając z taxi) i byłam nim zachwycona, samodzielnie też (też w czasie między powrotem do hotelu a kolacją) zwiedziłam wnętrze twierdzy w Sziraz, interesujące. Poza tym obejrzałam wnętrze i ekspozycję w starym hammamie Vakil w Sziraz oraz zdążyłam wejść na kopułę Pięciu Badgirów w Yazd - ale oba miejsca już biegiem, żeby nie zgubić grupy, kiedy już wreszcie wyjdą ze sklepu czy bazaru.
  Tak więc podsumowując raz jeszcze: uważam, podobnie jak Ty, że należałoby wzbogacić program zwiedzania i efektywniej wykorzystać czas bo Iran i jego liczne zbytki są tego warte.
 • Gość: Tomek IP: *.dynamic.chello.pl 28.03.13, 23:27
  Dzięki za udostępnienie zdjęć. Zdjęcia bardzo ładne, utwierdziły mnie, że decyzja o objazdówce po Iranie była dobra. Nie mogę się doczekać wyjazdu.
 • Gość: elka IP: *.dynamic.chello.pl 25.03.13, 21:04
  Nie miałam pojęcia, że organizuje się też objazdówki po Iranie, mam ciągle w świadomości kraj, który się izoluje, do którego trudno dojechać, trochę tajemniczy, a na pewno nie skomercjalizowany. Swoją drogą, słyszałam, że są bardzo korzystne połączenia z Berlina do Teheranu z przesiadką w Stambule. Ktoś coś o tym wie?
 • bluszcz2a 26.03.13, 07:28
  Zajrzyj tu Pegasus Airlines www.flypgs.com/en/default.aspx
 • Gość: Blazej20K IP: *.centertel.pl 30.12.16, 10:32
  my z żoną, w tym roku zaplanowaliśmy wyjazd do Iranu ale z biurem podróży. Nie wystarczyło nam odwagi by jechać tam samemu. W Aliena Tours wszystko mamy już zorganizowane, teraz tylko czekamy na datę wyjazdu
 • kaktus01 27.04.18, 22:04
  Witam, szukam osób które były w Iranie z biurem Aliena Tours. Jak oceniasz organizację wycieczki, hotele, pilota i czy zamiast zwiedzać było chodzenie po sklepach i zakupy. Chcę pojechać do Iranu i natrafiłam na ofertę tego biura, ale opinii w necie nie ma. Dziękuję za odpowiedź
 • jaarekl 29.05.18, 21:12
  Byliśmy z Aliena Tours w Iranie w terminie 6.04 - 15,04. 2018. Bardzo dobra organizacja wyjazdu, program zrealizowany z nadwyżką - zwiedzaliśmy miejsca, których nie było w programie np. Ambasadę Amerykańską w Teheranie. Grupa 12 osobowa + pilot, w każdym mieście Irańscy przewodnicy, autokar, hotele, posiłki na dobrym poziomie. Wróciliśmy pełni wrażeń i bardzo zadowoleni - w przyszłym roku wybieramy się z Alieną do Uzbekistanu
 • Gość: yusti IP: 91.192.57.* 06.01.18, 14:53
  Czy ktoś był ostatnio na objazdówce "Perski Szach" z Rainbow i moze podzielic się aktualnymi opiniami o programie i organizacji?
 • Gość: Matalb IP: *.static.ip.netia.com.pl 06.01.18, 18:46
  Jadę na ten objazd 11.04. Jeśli to wcześniej od Ciebie, to po powrocie jestem do dyspozycji jeśli chodzi o pytania. Jeżeli starczy mi motywacji to zamieszczę też tutaj obszerną relację. Jeśli Ty jedziesz wcześniej to proszę o to samo. A jeśli też jedziesz w tym terminie, to cóż, do zobaczenia :)
 • Gość: yusti IP: 91.192.57.* 07.01.18, 13:29
  Jeszcze nie zdecydowalam się na konkretny termin, bo nie wiem jak dostane urlop. Ale raczej nie pojadę wczesniej, niż Ty, wiec bede czekać na relację i dopytywac :)
 • Gość: Matalb IP: *.static.ip.netia.com.pl 16.01.18, 19:01
  Jasne, to w kontakcie. P.S. Tak z ciekawości: masz zamiar zdecydować się na wypoczynek? Jeśli tak to który hotel? My zdecydowaliśmy się na Iberotel Miramar, ale rozpiętość cen była duża w sumie za dość zbliżoną, ale nadal wysoką jakość i zastanawiam się z czego to wynika. Wiesz coś może?
 • kamerdynerka 27.01.18, 21:21
  Lecę 30.05! :) tak, na wypoczynek zdecydowałam się na hotel Al Raha Beach Hotel , przyznaję, że trochę przypadkowo - jak dla mnie wszystkie te hotele były tak jak mowisz, w dobrej jakości, może to jakas lokalna kategoria je bardziej róznicuje...
 • Gość: Matalb IP: *.static.ip.netia.com.pl 27.01.18, 23:35
  Myślę, że akurat w tej części świata, gdzie wszystko jest nowe, świeże i na bogato raczej nie będzie aż tak wielkich zróżnicowań. Ewentualnie na bardzo dobrą jakość oraz luksus. Pozdrawiam.
 • Gość: Penelopa IP: *.static.ip.netia.com.pl 05.06.18, 10:13
  Podbijam pytanie, rozważam wybór tego objazdu na wrzesień i mam parę pytań, zwłaszcza do osób, które były w nieodległej przeszłości na tym objeździe, a najlepiej również we wrzesniu. Pierwsza sprawa: temperatura: jak jest we wrześniu? Bardzo upalnie? Druga sprawa: strój: czy muszę cały czas chodzić z chustą na głowie, w długich nogawkach i rękawie? Czy mogę chodzić np w koszulce na ramiączkach? Czy mogę nie nosić stanika pod ubraniem? Niby prozaiczne głupotki, ale nie chcę się ugotować, jeśli będzie gorąco. Trzecia rzecz: jak wygląda pomoc wizowa ze strony Rainbow i ile kosztuje?
 • Gość: Zuzana IP: *.static.ip.netia.com.pl 23.05.18, 18:35
  Czy ktoś jechać przez Iran motocyklem? Jak wygląda kwestia carnet de passage, a raczej jego braku? Wpuszczą czy nie? Jeśli tak, to jaki jest koszt pozwolenia?
 • baska74632 17.07.19, 11:41
  Ja byłam w Iranie w tamtym roku i to był mega wyjazd. Świetni ludzie, jedzenie super i zabawa do białego rana. Polecam bardzo biuro podóży Aliena www.alienatours.pl/wszystkie-wyprawy/iran/iran-tour. Fajna cena i dobra organizacja.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Booking.com
Nakarm Pajacyka