IP: *.internetdsl.tpnet.pl 15.04.04, 11:17
Co może oznaczać podwyższony wynik tego hormonu?
Obserwuj wątek
    • maretina Re: Estrogen 15.04.04, 11:26
      zbyt duzo estrogenu hamuje rozwoj pecherzykow. na tej zasadzie dzialaja
      tabletki anty.
      --
      Uwaga sigma! Uwaga pi! Nadszedł kolejny rozkaz z matplanety!smile
        • ikrol1 Re: Estrogen-do Ikrol 23.04.04, 17:31
          Już zaglądam. Dobrze, że pamiętam tytuł tego watku, bo jak bym szukała tego do
          którego mnie posłałaś to bym sie zgubiła.
          Nie napisałaś w jakich jednostkach jest twój wynik.
          Jeśli w pg\ml to taki wynik świadczy o przebytej owulacji.
          Jeśli wynik jest w pmol\l to nie wiadomo (albo owu była niedawno albo jej nie
          było). O takim wyniku można powiedzieć tylko tyle, że to za mało jak na środek
          II fazy. Nic więcej.
          Nie wiem która z moich odpowiedzi Ciebie dotyczy.
          A badałaś progesteron ? Ilona
          • Gość: ola Re: Estrogen-do Ikrol IP: *.rzeszow.cvx.ppp.tpnet.pl 23.04.04, 18:40
            dziekuje za pomoc! moj wynik to 415 pg/ml, myslisz ze owulacja była? a ile dni
            temu mogło to byc? bo na wyniku mam normy:
            faza folikul. 18- 147 pg/ml
            faza przedowul. 93-573 pg/ml
            faza lutealna 43-214 pg/ml
            a ja mam dzisiaj 23 dzien cyklu, nic juz nie rozumiem, 14 dnia moj wynik
            estradiolu wynosił jak pamietasz 20 !!
            a jesli chodzi o progesteron to w 21 dniu był : 0.41
            prosze odpisz
            pozdrawiam
            • ikrol1 Re: Estrogen-do Ikrol 23.04.04, 21:54
              Myślałam, że to poowulacyjny wzrost stężenia estrogenów, ale progesteron jest
              na to za niski. Takie wyniki raczej oznaczają, że owulacja dopiero bedzie jutro
              albo pojutrze. W takim razie sensownie byłoby zrobić badanie progesteronu w
              przyszły piatek i zobaczyć czy to prawda. Czy ty nadal bierzesz Duphaston ?
              Jesli tak to od którego do którego dnia cyklu ? Ilona
                • ikrol1 Re: Estrogen-do Ikrol 23.04.04, 22:09
                  Szkoda, że nie można zrobic teraz USG i zobaczyć. Tak to możemy tylko
                  przypuszczać. A jeśli odstawisz Duphaston to robienie jakichkolwiek dalszych
                  badań progesetronu nie ma sensu, bo w następny piątek to ty możesz mieć
                  miesiaczkę. Pomyśle jeszcze co by ci tu poradzić. Ilona
                    • ikrol1 Re: Estrogen-do Ikrol 24.04.04, 10:58
                      Witaj Olu,
                      Myślę, że w twojej sytuacji warto:
                      Po pierwsze: zrobić USG (niestety nie ma gwarancji, że coś zobaczysz, nawet jak
                      mam racje z ta owulacja to może być za późno na uwidocznienie pęcherzyka a za
                      wcześnie na ciałko żółte) - tym niemniej uważam, że warto spróbować.
                      Po drugie skonsultować z lekarzem twój ostatni wynik, zapytać czy może oznaczac
                      owulację, a jeśli nie to co dokładnie oznacza.
                      Po trzecie: opisać swoją sytuację (estradiol i USG z 14dc + ostatnie wyniki) na
                      forum "Pytania do eksperta z Białegostoku" na www.nasz-bocian.pl i zapytać o to
                      samo co wyżej. Jeśli bedziesz miała jakieś problemy to moge napisać za Ciebie a
                      ty będziesz śledzić odpowiedzi.
                      A branie Duphastonu uważam za bezsensowne. Znam przypadki kiedy lekarze
                      zalecają Duphaston profilaktycznie ale tylko wtedy kiedy wiadomo kiedy jest
                      owulacja ! Przy twoich cyklach np 34 dniowych owu nawet jeśli jest to występuje
                      około 20dc, a Duphaston brany od 16dc w takim układzie działa bardziej jak
                      antykoncepcja niż poprawia płodność ! Poza tym zaciera obraz cyklu. Moim
                      zdaniem i jak wiesz nie tylko moim to zupełnie nie ma celu. Jesli miesiaczka
                      wystepuje samoistnie a tak było z tego co piszesz to nie rozumiem czego lekarz
                      na siłę aplikuje ci leki bez badań, a nie próbuje monitorować
                      ultrasonograficznie i hormonalnie twój naturalny cykl. Cykle krótsze niż 40 dni
                      to jeszce wciąż norma. Wiele dziewczyn ma tak przez całe życie ! Zdecydowanie
                      mi się to nie podoba. Może poradź się innego lekarza. Jak nie wiesz do kogo
                      pójść to popytaj dziewczyny o jakiegos dobrego specjaliste w twojej okolicy,
                      napewno kogoś Ci polecą. Ale sama musisz wyczuć sytuacje, okreslic na ile masz
                      zaufanie do swojego dotychczasowego ginekologa i zadecydować. Daj znać co
                      postanowiłaś. Ilona
                      • ikrol1 Re: DO OLI 24.04.04, 12:00
                        Już zapytałam ekspertów. Mam nadzieję, że sie nie gniewasz. Post nazywa sie Co
                        sie dzieje w moim cyklu ? a jego autorem jestem ja czyli dlugi_nosek. Zajrzyj.
                        Ilona
                        • ikrol1 Re: DO OLI 25.04.04, 14:01
                          Wiesz po przemyśleniu całej tej sytuacji muszę Ci napisać, że nie do końca
                          rozumiem co się dzieje w twoim cylu. Widziałm w swoim życiu kilkadziesiat
                          wyników badań z estradiolem i ich interpretację ale one były inne. Próbowałam
                          pomóc i będę pomagać jeśli tylko będe znać odpowiedzi ale na interpretację tych
                          konkretnych wyników to potrzeba Ci kogoś lepszego. Wolę się przyznać, bo nie
                          chcę, żebyś się przeze mnie niepokoiła.Trzymaj sie. Ilona
                          • Gość: ola Re:do Ikrol IP: *.rzeszow.cvx.ppp.tpnet.pl 25.04.04, 19:57
                            Dziekuje Ilonko za pomoc!! bardzo jestem Ci wdzieczna! nie mogłam wczesniej
                            napisac bo nie było mnie od wczoraj! dzwoniłam do mojego lekarz poczatkowo
                            miałam wrazenie ze troche sie zdziwił ale powiedział ze z hormonami to roznie
                            bywa i ze w ogole to najlepiej sprawdzac w tym samym laboratorium!! nie wiem co
                            robic naprawde! on sie upiera ze to PCO - mam duzo pecherzykow w jajnikach a
                            jak 14 dnia nie było owulacji i estradiol taki niski to wszystko mu pasowało,
                            powiedział ze jajniki nie pracuja i juz! ale nie mogła mi sie owulacja
                            przesunac skoro estradiol mi tak skoczył z 20 na 415 ? naprawde jestem głupia,
                            nie wiem co robic tym bardziej ze to znajomy itd. Ilonko napisz mi jeszcze
                            gdzie moge na bocianie znalezc to wypowiedz eksperta bo szukałam i nie moge
                            znalezc !!! jeszcze raz serdecznie Ci dziekuje za pomoc !!! pozdrawiam goraco
                                • ikrol1 Re:do Ikrol 26.04.04, 13:45
                                  A może zacznij od nowa w następnym cyklu i przestań dochodzić co sie stało w
                                  tym ? Owulacja mogła byc i wczoraj ale równie dobrze mogło jej nie być i chyba
                                  już tego nie rozgryziemy, bo mamy za mało danych. Zagryzanie sie do niczego nie
                                  doprowadzi. Zameczysz się. Zrób badania w 3dc, sprawdź jeszcze w jednym cyklu
                                  czy możesz mieć owulację i wtedy z lekarzem uzgodnij czy bedziesz próbować
                                  samoistnie czy stymulujecie owulację. I tyle. Ściskam ciepło. Ilona
    • ikrol1 Re: Estrogen 15.04.04, 14:50
      Z Maretiną sie nie zgadzam. Przynajmniej w pewnym sensie. Estrogeny hamują
      owulację tylko jeśli są podawane z zewnątrz ! I na dodatek muszą to być silne
      estrogeny. Bo np takie estrogeny dla kobiet po menopauzie nie daja takich
      efektów.
      Normalnie estrogeny sa produkowane przez dojrzewające pecherzyki i ich wysoki
      poziom raczej dobrze świadczy o nadchodzącej czy przebytej owulacji.
      Pati napisz jaki to konkretnie jest wynik, w jakich jednostkach, jakie sa normy
      laboratorium, dzień cyklu i czy jesteś czymś stymulowana. Wtedy napisze ci
      bardziej dokładnie. Pozdrawiam Ilona
    • Gość: Pati Re: Estrogen IP: 213.17.223.* 15.04.04, 20:14
      Troszku się pomyliłam to estradiol mam za wysoki. 34.18 pg/ml
      A normy, które mi tu podali to

Faza foliukularna 39-189
      szczyt przedowulacyjny 94-508
      faza lutealna 48-309
      menopauza 20-41

Badane miałam w 9 dc.
      Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
      • ikrol1 Re: Estrogen 15.04.04, 21:24
        Czegoś nie rozumiem. Pytasz o wysoki estradiol, gdy tymczasem on jest za niski
        zarówno według mojego pojecia i według norm laboratorium. Przydałby sie wyższy.
        Wyglada na to,że twoje pęcherzyki jeszcze nie wystartowały
        (tzn nie ma pęcherzyka dominującego) i albo owulacja będzie później, albo będą
        z nią kłopoty. Wierzę w bardziej optymistyczną wersję. Jak długie masz cykle ?
        Robiłaś jeszcze jakieś badania ? POzdrawiam Ilona
            • ikrol1 Re: Estrogen 16.04.04, 14:58
              Widze, że założyłaś nowy watek i może miałam rację z ta późniejszą owulacją. Co
              do wyników to prolaktyna jest w normnie choć mogłaby być troche niższa. A co do
              FSH i LH to jeśli były robione w 9dc to sie nie wypowiem, że by ci czegos nie
              pokrecić. Potrafie zinterpretować wyniki z 3-5dc jesli takie masz. A co do
              testu ciażowego to 16dni to owu powinien dać rozstrzygający wynik. Trzymam
              kciuki ! Ilona
        • ikrol1 Re: Estrogen 17.04.04, 14:22
          Nic mądrzejszego nie napiszę poza tym co prawdopodobnie wiesz sama,a
          mianowicie, że jeśli nie jest to błąd laboratorium to to jest tragicznie mało.
          Warto zweryfikowac na USG tak skrajny wynik (tzn zmierzyć grubość endometrium).
          Wszystko zalezy od tego czy masz jakieś kłopoty z miesiaczkowaniem i czy ten
          wynik to tylko przypadek czy potwierdzenie wczesniej postawionych przypuszczeń.
          Sądząc po wyniku ten cykl jest prawie napewno bezowulacyjny i moga byc kłopoty
          z miesiaczką. Ale trzeba na ten wynik patrzeć jak na część układanki, żeby nie
          wyciagnąc pochopnych i błędnych wniosków. Ilona
          • Gość: ola Re: Estrogen IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.04.04, 14:40
            Droga Ilono! cykl miałam na pewno bezowulacyjny,kłopotoz z mies raczej nie
            mam,biore duphaston od 16 d. i dostaje mies bez problemu!endometrium było 7.8,
            dlaczego ten estrogen jest taki niski? nic nie rozumiem!
            dziekuje za pomoc, strasznie sie denerwuje!
            pozdrawiam
            • ikrol1 Re: Estrogen 17.04.04, 15:15
              Moim zdaniem wynik nie jest wiarygodny i trzeba go powtórzyć w nastepnym cyklu.
              A tym sie nie przejmować. Cudów nie ma. Endometrium rośnie w pierwszej fazie
              cyklu tylko przy pomocy estrogenów i jak ich brakuje to nie urośnie do 7,8 mm,
              choćby niewiem co. Przy takim poziomie estradiolu nie miałoby szans. Potraktuj
              to jak błąd laboratoryjny. Ilona
                • ikrol1 Re: Estrogen 17.04.04, 19:37
                  O ile pamietam napisałam ci, że endometrium rośnie tylko pod wpływem
                  estrogenów W PIERWSZEJ FAZIE CYKLU. W drugiej fazie rośnie pod wpływem
                  progesteronu. Na USG można odróżnić pierwszą fazę od drugiej (czyli endometrium
                  które zostało poddane tylko działaniu estrogenów od takiego które zostało
                  poddane działaniu także progesteronu) po echogenności. W drugiej fazie jest
                  jasnym paskiem, a w pierwszej ciemnym z trzema liniami. Wtajemniczam cie w te
                  szcegóły, żeby ci powiedzieć, że ginekolog oprócz tego, że mierzy endometrium
                  to jeszce rozpoznaje w której jest ono fazie. Endometrium z pierwszej fazy o
                  grubości 7,8 mm potrzebuje estrogenów więcej niż 20pg/ml i stad moja poprzednia
                  odpowiedź. Wszystko zalezy od tego kiedy miałaś mierzoną ta grubość.(???) Jesli
                  masz dalej watpliwosci czy inne pytania to pisz. Ja przeważnie staram sie
                  wspierac to co mówią lekarze bo oni w odróżnieniu ode mnie maja przed oczami
                  cały obraz kliniczny a ja tylko kawałek. Wynik 20ng ng/ml nie jest niemozliwy
                  ale mało prawdopodobny. Jak twój lekarz zinterpretował znaczenie tego wyniku ?
                  ILona
                    • ikrol1 Re: Estrogen 18.04.04, 12:11
                      Myślę, że nie bedę sie wiecej madrzyć na temat wiarygodności twojego wyniku i
                      zapytam się bardziej doswiadczonego w tych sprawach ginekologa. Jesli masz
                      ochote wpaść tu na forum we wtorek późnym wieczorem to odpisze ci co powiedział.

A poza tym myślę, że wynik estradiolu jest zawsze wynikiem pomocniczym do
                      obrazu USG. Jeśli wynik byłby wysoki to moze nalezałoby sprawdzic czy na USG
                      czegoś się nie przegapiło, a jak jest niski to czy to jest 20 czy 40 to
                      oznacza, że cykl był bezowulacyjny i tyle. Teraz trzeba sprawdzić czy taka
                      sytuacja potwierdza sie w innym cyklu, a jeśli tak to poszukać przyczyn
                      (odpowiednio dobrane badania hormonalne), wyleczyć co sie da i/albo stymulować
                      owulacje jesli chcesz miec dzieci. Wynik tak naprawdę jest ważny kiedy wpływa
                      na dalsze leczenie czy diagnostykę. Ten mógłby być wskazaniem do zbadania
                      gonadotropin na początku cyklu (LH i FSH), ale nie jestem twoim osobistym
                      lekarzem. Pozdrawiam i odezwę się we wtorek. Ilona
                      • aniuszkaa Re: Estrogen 18.04.04, 18:06
                        Ilonko, czy mogłabym Cię prosić o pomoc? Przeczytałam o stosunku LH:FSH, u mnie
                        LH -2,8; FSH -9,9. Badanie w 4dc. Do tej pory nie interesowałam się zbytnio
                        wynikami, bo mój problem z zajściem jest zupełnie innej natury (tak mi się
                        wydaje). Badania miałam robione przy okazji kwalifikacji do programu
                        bezpłatnego IV. Wiem, że lekarz miał jakieś wątpliwości ale ostatecznie po
                        zrobienu USG zostałam przyjeta do programu. A teraz czytając Twoją wypowiedź
                        troszkę zaczęłam się zastanawiać i niepokoić...Co o tym sądzisz?
                        Pozdrawiam serdecznie
                          • ikrol1 Do Oli 20.04.04, 21:34
                            Witaj,
                            Pytałam o ciebie. Lekarz twierdził, że przy takim wyniku estradiolu jak u
                            Ciebie trzeba koniecznie sprawdzić LH , FSH, prolaktynę i TSH na początku cyklu
                            (albo 7-10dc).To pomoże w określeniu skąd mogł się wziąć taki wynik i na ile
                            tak naprawdę jest wiarygodny. Bez dalszych badań nic wiażącego nie da sie o nim
                            powiedzieć. Wiem, że masz zlecone LH i FSH a co z prolaktyną i TSH ?
                            Jesli nie miałaś dotychczas robione to zrób koniecznie.
                            A endometrium może rosnąć nawet samo z siebie, choć prawidłowe powinno swoją
                            grubością odpowiadac poziomowi estrogenów. A jakąś hipotezę co do prawidłowości
                            endometrium można postawić mierząc je na początku cyklu (powinno być bardzo
                            cienkie - 2-3mm), a potem obserwując nie tylko grubość ale także jego wygląd w
                            środku cyklu. Lekarz twierdził też, że raczej skupiłby sie na badaniach
                            hormonalnych niz szukał na siłę przyczyny czemu endometrium nie odpowiada
                            grubością stężeniom estradiolu.
                            Pytał po co i jak długo bierzesz Duphaston. Tego mu nie potrafiłam powiedzieć.
                            Takie leki według niego można brać doraźnie, a zanim sie podejmie decyzje o
                            stosowaniu ich w każdym cyklu to powinno sie zrobić badania hormonalne.
                            Odezwij się jak zrozumiałaś to co napisałam. Pozdrawiam. Ilona
                            • Gość: ola Re: Do Ikrol1 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.04.04, 08:48
                              Ilonko dziekuje Ci baaaaardzo serdzecznie!
                              jesli chodzi o badania to prolaktyne miałam sprawdzana 2 razy, pierwszy wynik
                              13.3 drugi 8 ! dzisiaj ide sprawdzic progesteron( 21 dzien ) a na poczatku
                              nastepnego cyklu bede sprawdzac LH i FSH,a THS nic mi lekarz nie mowił ale
                              zapytam, jesli chodzi o duphaston to kazał mi go brac poprzedni lekarz do
                              ktorego chodziłam,po odstawieniu tabl. anty okres mi sie troche wydłuzał ( 32-
                              34) a jedna mies mi sie zatrzymała i miałam wywoływana luteina,(po 5 dniach
                              brania 8 dnia dostałam mies,czyli prawidłowa reakcja) a poniewaz powiedziałam
                              lekarzowi ze mysle o dzidzi to powiedział ze wyglada u mnie na niedomoge
                              lutealna i lepiej brac duphaston bo jak zajde w ciaze to tak bedzie lepiej!
                              co o tym myslisz Ilonko?
                              pozdrawiam
                              • ikrol1 Re: Do Oli 21.04.04, 10:43
                                TSH jest badaniem dotyczącym tarczycy.
                                Choroby tarczycy moga wpływać na cykl i dawać podobne objawy do wielu
                                ginekologicznych zaburzeń. Dlatego warto je wykluczyć (lub wykryć i wyleczyć).
                                Badanie można zrobić w dowolnym dniu cyklu. Z tym Duphastonem to trochę nie
                                widzę sensu, bo zanim się go poda to trzebaby mieć przynajmniej jakieś
                                uzasadnione podejrzenia, a długośc cyklu 32-34 to jest słaby argument. Lepszym
                                jest badanie progesteronu (ew monitoring). A o tym co ja sądzę o Duphastonie
                                pisałam już jednej dziewczynie. Poczytaj moją i inne opinie.
                                forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=191&w=12102280&v=2&s=0
                                Tylko musisz to wszystko obgadać z lekarzem albo znaleźć takiego z którym się
                                dogadasz. My możemy sobie przekazywać różne wskazówki, ale w końcu to oni nas
                                leczą. Ja szczęśliwie znalazłam takiego z którym zgadzam sie w 100 % i to
                                właśnie jego pytałam wczoraj o Ciebie. Pozdrawiam cieplutko i słonecznie. Ilona
                        • ikrol1 Re: Estrogen 18.04.04, 20:10
                          Chyba mam weekendowy dyzur. Hi hi. A niepokój to ostatnia rzecz, którą
                          chciałbym wzbudzać swoimi postami.
                          Stosunek LH:FSH jest ważny w diagnostyce PCOS, albo w ocenie wydolności
                          przysadki. W pierwszym przypadku wynik jest ɭ,5. W drugim przypadku
                          obie gonadotropiny mają WZGLEDNIE NISKI ALBO NISKI poziom i LH:FSH ɘ,7.
                          U ciebie nie ma co liczyc tych proporcji bo wynik FSH jest wysoki. To raczej
                          wzbudza podejrzenia co do funkcji jajników niz przysadki. Lekarzy taki wynik
                          niepokoił bo co jak co ale jajniki do programu inv to powinny być sprawne. Ale
                          rezerwę jajnikową można tez ocenić patrząc na USG jak rosną pęcherzyki albo
                          analizujac twoje reakcje na wcześniej podawane leki. Jeśli lekarze uznali, że
                          sie nadajesz to znaczy, że jest ok. W takich programach chodzi o pokazanie
                          dobrej skuteczności wiec nikogo naprawdę podejrzanego nie zakwalifikują. A tak
                          w ogóle to gonadotropiny są wydzielane pulsacyjnie i mogło ci sie tak trafić.
                          Nie martw się. Ilona

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka