Dodaj do ulubionych

Kałuże na grobli

26.06.19, 22:41

Inspiracja
Korzystając z długiego weekendu czerwcowego wybrałem się do Irlandii Północnej. Głównym celem była Grobla Olbrzyma, czyli Giant's Causeway. Miejsce powszechnie znane, ale, z racji położenia na peryferiach Europy, nie stanowiło dla mnie wcześniej priorytetowego kierunku.
Trasa moja wiodła z lotniska w Belfaście do Portrush, dalej wybrzeżem Do Grobli, następnego dnia przejazd do Belfastu, zwiedzanie, kolejnego dnia ciąg dalszy Belfastu i transfer do Dublina.

Meritum
Deszcz, o który tutaj najłatwiej, sprawił, że tłumy turystów, na ogół podwożone z Visitor's Center autobusem, wpadały na teren geologicznego fenomenu, obfotografowywały go i uciekały do cieplejszego i suchego miejsca.

To, co mnie zaskoczyło, to możliwość nieskrępowanego szwendania się po terenie obiektu z Listy Światowego Dziedzictwa. Hordy Irlandczyków, Japończyków, Brytyjczyków i innych nacji wchodziły na każdy bazaltowy słup, by zrobić sobie urocze selfie i wrzucić na fejsa. Wydawać by się mogło, że tak restrykcyjnym kraju - pełnym zakazów, ogrodzeń i ostrzeżeń - jakim jest Wielka Brytania, w takim miejscu turyści poruszać się będą mogli tylko po wyznaczonej trasie, po metalowych lub drewnianych pomostach przerzuconych nad sześciokątnymi kamolami - tak jak to bywa w rezerwatach geologicznych. A jednak nie! Można łazić gdzie się chce i jak się chce. Gwizdki dwóch zmokniętych policjantów z rzadka przerywały przekrzykiwania turystów - jedynie w sytuacjach ekstremalnych zachowań. Efektem tego brytyjskiego podejścia są wytarte milionami butów wgłębienia na powierzchni słupówi gromadząca się w postaci tytułowych kałuż woda.

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/lb/mc/yk4b/LA5ks7CR5ew5HakfaB.jpg

Wrażenia
Generalnie Irlandia Północna jest miłym miejscem na odpoczynek, zwłaszcza dla zmęczonych upałami Europejczyków. Ja przeszedłem wzdłuż wybrzeża od Portrush do Portaneevy Car Park już za Ballitoy. Po drodze odwiedziłem ruiny zamku Dunluce i wiszący most k/Bllintoy. Bez wątpienia najpiękniejsze są tu klify z wielometrowej wysokości murami ze słupów bazaltowych - znacznie większych niż Giant's Causeway. Do tego morskie ptactwo i bydło na ogrodzonych pastwiskach. Wracając do Grobli Olbrzyma, jak widać na zdjęciu, oprócz sześciokątnych słupów trafiają się pięcio-, siedmio- a nawet czterokątne słupy.

Technikalia
Grobla Olbrzyma - jest za darmo!
W czerwcu akurat jest promocja na bilety autobusowe: return w cenie one way.
Przejazd z Belfastu do Coleraine 13 GBP, ja głównie jeździłem stopem.
Generalnie problemy ze spaniem na dziko - na wybrzeżu wszystko pogrodzone.
Autobus Belfast-Dublin od 8 GBP.
Ja leciałem KRK-BFS/DUB-LTN-KRK ze względu na chęć powrotu w niedzielę.

Kornel
--
Cenisz dobre dziennikarstwo? Forum Gazeta.pl
"Kornel: moje podróże"
Edytor zaawansowany

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Booking.com
Nakarm Pajacyka