Dodaj do ulubionych

Granice... granice...

21.07.19, 09:42
Z naszego punktu widzenia Europa jest kontynentem najbardziej dostępnym i, co tu dużo mówić, najlepiej poznanym. Zniesienie wiz do większości krajów europejskich, wzbogacenie społeczeństwa i obfitość tanich linii lotniczych sprawiło, że "Europę mamy w kieszeni". O ile kiedyś czymś "normalnym" była podróż autokarem do Włoch czy nawet Hiszpanii, dziś turyści zwiedzający Stary Kontynent preferują lot samolotem. Szybciej, łatwiej i... taniej (na ogół).
Przekraczanie granic drogą lądową stało się znacznie rzadsze.

Czy wiecie, ile jest granic lądowych wewnątrz Europy? Mam na myśli granice pomiędzy państwami, które można przekroczyć drogą lądową (także mostem lub tunelem)?

Osiemdziesiąt dziewięć!
Pomijam granice zewnętrzne, czyli Bułgaria-Turcja, Grecja-Turcja a także Rosja-państwa azjatyckie. Wliczam granice Hiszpania-Wielka Brytania (Gibraltar) i doliczam granicę pomiędzy Naddniestrzem (de facto państwem istniejącym) a Mołdawią i Ukrainą. Gruzję zaliczam do Azji i pomijam.

Mamy zatem blisko 90 granic. Niektóre bardzo łatwo dostępne, przykładowo Polska-Niemcy, inne - egzotyczne, chociaż całkiem blisko. Choćby Białoruś-Łotwa: ciekawy jestem, czy na forum jest osoba, która przekraczała tę granicę? Przy okazji: od 1 lipca 2019 możemy wjeżdżać do Obwodu Kaliningradzkiego na e-wizie).

W dobie tanich linii lotniczych, przekraczanie granic lądowych może być pewnego rodzaju atrakcją, ale też i wyzwaniem a przeto obiektem rywalizacji ;-) Ludzie wymyślają różne aktywności, ostatnio czytałem o zaliczaniu... lotnisk :)

Wracając do granic lądowych: macie jakieś ciekawe wspomnienia z przekraczania ich? Planujecie jakieś mniej oczywiste przekroczenie granicy? A może ktoś przekraczał granicę na dziko? (nie mam na myśli skrótów drogi w górach). Lub nielegalnie?

Kornel
PS. Z 89 granic europejskich przekroczyłem 54.
--
Cenisz dobre dziennikarstwo? Forum Gazeta.pl
"Kornel: moje podróże"
Edytor zaawansowany

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Booking.com
Nakarm Pajacyka