Z pasją o podróżach, wycieczkach i wyjazdach

paszport - jak wyrobic nowy bedac za granica Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Potrzebny mi nowy paszport.
    Czy jako obywatelka polska moge go wyrobic w polskiej ambasadzie?
    Jak wyglada ta cala procedura i jak dlugo sie czeka?
    • Ja wyrobilam przed podroza do Polski: tzn. wyslalam dokumenty poczta, oplaty
      dokonala rodzina w Polsce / przeslali mi takze kwestionariusz /. Wyjezdzajac do
      Polski wiedzialam, ze jest juz gotow i nie bede miala problemow z powrotem w
      terminie.
      Z tym, ze taki sposob moze byc dla Ciebie niemozliwy. Warto jednak o nim
      pamietac jesli waznosc sie konczy i planuje sie podroz do Polski.
    • Generalna zasada jest taka, ze paszport wyrobic mozesz w miejscu zamieszkania.
      Czyli jesli mieszkasz legalnie zagranica nic nie stoi na przezszkodzie aby
      lokalny konsulat wyrobil Ci nowy paszport. Jednak jesli tam legalnie nie
      mieszkasz paszportu nie dostaniesz. Konsulat moze jedynie wydac ci dokument
      uprawniajacy do powrotu do kraju, gdzie bedziesz mogla wystapic o nowy paszport.
      nl
    • Gość: stow IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.10.05, 12:07
      jezeli mieszkasz w ktoryms z krajow ue to nie potrzebny ci paszport. nie piszesz
      tez, czy wychodzac za maz zmienilas nazwisko. jezeli nie, to twoj dowod osobisty
      jest ok i na jego podstawie mozesz uzyskac dokument na wjazd do kraju. a tak na
      prawde, to najlepiej by bylo, gdybys skontaktowala sie z najblizszym konsulatem
      i bedziesz miala najbardziej wiarygodna odpowiedz.
      pozdrawiam, powodzenia
      • No wlasnie zmienila. Najlepiej nazwiska nie zmieniac...
      • Gość: P. IP: *.adsl.realpoptel.net 03.10.05, 13:55
        Paszport jest mi potrzebny, bo chce wyjechac do kraju nie nalezacego do UE.
        Niestety zalatwienie nowego przez konsulat troche trwa...
        A mi zalezy na czasie... hmm...
        • To proste. Prosisz w konsulacie o paszport. I po zlozeniu podania o 10-letni,
          zwracasz sie o tzw. paszport tymczasowy. Jest on wazny rok i konsulat powinien
          Ci go wydac w ciagu tygodnia.
          --
          Tierralatina
          • Gość: P. IP: *.adsl.realpoptel.net 03.10.05, 15:55
            Oj chyba nie masz racji:
            Paszport tymczasowy na powrót do kraju wydawany jest osobom, które w trakcie
            pobytu na terenie okręgu konsularnego (tj. w Anglii, Walii lub Irlandii Płn.)
            utraciły dotychczas posiadany dokument podróży (paszport, dowód osobisty), a
            przebywajš na tym terenie tymczasowo.
            Należy pamiętać, że paszport tymczasowy uprawnia jego posiadacza wyłšcznie do
            wjazdu na terytorium Polski i wydawany jest na krótki termin ważno?ci
            umożliwiajšcy powrót do kraju.
            Czas oczekiwania na paszport tymczasowy wynosi do 2 tygodni.
            • Oj na pewno mam racje, bowiem sam od kilku miesiecy mam taki wlasnie paszport
              tymczasowy wydany mi przez konsula wlasnie dlatego, ze nie moglem czekac bez
              zadnego dokumentu na paszport 10-letni. Dokument uprawniajacy do powrotu do
              kraju, oraz paszport tymczasowy to dwie zupelnie rozne rzeczy. O ten drugi
              mozesz wystapic tylko PO zlozeniu podania o paszport normalny. Paszport
              tymczasowy wyglada prawie tak jak ten normalny - ma jednynie mniej stron, jest
              wypisywany recznie i jest wazny tylko rok. Czeka sie na niego rzeczywiscie "do
              dwoch tygodni" ale w praktyce trwa to krocej. Ja dostalem go 5 dni po zlozeniu
              podania. I od marca jezdze na nim po calym swiecie.
              --
              Tierralatina
    • Tak. Paszport tymczasowy jest wazny tak jak normalny, tylko ze przez rok czasu.
      --
      Tierralatina

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.