Dodaj do ulubionych

Methrotexat, proszę o opinie, czy ktoś brał ?

22.06.10, 12:47
Przechodzę z sulfasalazyny na methrotrexat bo nic nie
pomaga.Zaczynałem od ketonal 100mg 6 tabletek dziennie, potem
Rodanol S 3 razy dziennie, poza tym Diklak, DicloDuo, ApoNapo,
Piroxikam, naproxen i wiele wiele innych( na bóle DHC
continius ,,morfina,,- i Tramal ,,opium,, ) Obecnie sulfasalazyna z
kwasem foliowym 2 razy 2 tab, DHC continius 2 razy 1. Tramal
dorażnie.
Bóle reumatyczne są tak okropne że nie mogę z łóżka wstać. Lekarz na
ostatniej wizycie powiedział że jak teraz nie pomoże to już mnie nie
będzie męczył i przepisze methotrexat. Proszę o opinie czego mogę
się spodziewać po tym leku, bo trochę się boję zwłaszcza przytyć bo
mam tendencje do tycia.
Bóle reumatyczne mam od 3 i pół roku, i od tego czasu mnie tak męczą
lekami które nic nie dają.
Edytor zaawansowany
  • blacktess 22.06.10, 19:35
    Cześć,

z tego co wiem sulfasalazyna jest bardzo słaba.
    Ja jestem leczona Metotreksatem od początku mojej choroby, tzn. 1,5
    roku.Poprawa zaczęła następować po kilku tygodniach brania przy dawce 15 mg raz
    w tygodniu. Przez te 1,5 roku nie brałam leków przeciwbólowych ani razu, więc
    jest to dowód,że działa.
    mam lekkie dolegliwości palca wskazującego prawej dłoni, ale jest to ból nie
    wymagający leków p/bólowych.
    Funkcjonuję normalnie , jedyna niedogodność to to,że następnego dnia po wzięciu
    MTX często boli mnie głowa i jestem słaba, bez energii. jak już ten dzień minie
    to jest OK.

Po MTX nastąpił też spadek OB, CRP i aCCP. Spadły też niestety leukocyty(
    poniżej 4 tys), ale nie trapią mnie żadne infekcje, więc jest to poziom bezpieczny.
    Mam nadzieję,że Tobie też ten lek pomoże bo jest to złoty standard w leczeniu
    RZS. Czy masz wysoki OB, albo inne wyniki?
    Jak masz jakieś pytania to chętnie odpowiem.

Pozdrawiam
  • dzini12 15.10.11, 14:06
    witam1 biore od lat Metotrexat 1x w tyg 15 mg bo nie ma innego lepszego leku na całym świecie,który częściowo zaliczylam,lecza w Izraelu,w USA,sZWAJCARII,warunek trzeba brac systematycznie miałam różne wyniki za 42 lata choroby ale teraz gdy wreszcie biore systematycznie ob 20 crp 9 a bywało i 90 ob było 136.Ostatnio jestem po klinice 1 m-c i dostawałam tzw.pulsy 3 dniowe to nic innego jak wlewy dożylne solo-medrolu jednym słowem steryd ale jestm juz 4 m-ce po wlewach i nic nie boli,jednak ciagle czekam,że po nocy któregos dnia nie wstane tak jak bywało wiele razy.Poza tym tjMTX 1x dziennie biore pastylke tj.4mg metypredu i to wszystko,zero p.bólowych,jeżdże na rowerze,anadal pracuje mimo emerytury.Mogłabym książke napisac i zrobie to jak sie "odrobię" z zaleglości.Jak czytam,że komus zapisuja sulfasalazyne to mnie to smieszy,jesli choroba sie zaczyna trzeba drastyczne leki wprowadzić i to te najnowsze nawet biologiczne by nie dopuścic do rozwiniecia sie jej na wszystkie stawy.Jak sobie przypomne 40 lat temu jak mi zapisywano arechine to uwierzyc nie moge,ale takie były realia.Radze gdzy ktos ma rzut choroby zarezerwować na klinike reumatolog.termin/czeka sie długo/zrobia takie badania o jakich miejskie przychodnie tylko marzą ,ustala profil leczenia i uwierzcie mozna z rzs życ normalnie.Zal mi tylko tych nieodwracalnie zniszczonych stawów i mojego bólu nie do opisania,zniszczonego żołądka,jelit od leków p.bólowych.Oczywiście zalecam diete warzywna,ryby zamiast mięsa,wędlin,mleka zero chyba,że sojowe,pomidory odstawić,bo szczawiany,zreszta jest na necie dieta przy rzs warto ja stosować.Ale sie rozpisałam,może ktos przeczyta i cos dobrego dla siebie wyciagnie z tego mojego pisania pozdrawiam,polepszenia zycze DANA
  • kania1106 22.06.10, 23:29
    czesc ja biore methrotexat od 4 lat i czuje sie bardzo dobrze
    normalnie funkcjonuje lekarstwo to nie powoduje zwiekszenia
    laknienia biore 15mg raz w tygodniu jak zaczyna sie to brac to nie
    spodziewaj sie efektu natychmiast lek ten zaczyna dzialac po okolo 5
    tygodniachale i wtedy czuj sie niesamowita ulge cal bol zaczyna
    odpuszczac na twoim miejscu zmienilabym lekarz ktory meczy cie przez
    3 lata moja lekarka odrazu przepisala mi ten lek w polaczniu ze
    sterydami co po 6 tygodniach dalo niesamowita poprawe po roku
    sterydy zostaly odstawione koniecznie zmien lekarz pozdrawiam
  • malinka-23 27.06.10, 13:48
    czesc! dziwi mnie, ze twoj lekarz odrazu nie przepisal ci
    metotreksatu. w moim przypadku odrazu mialam podany ten lek, a bylo
    to 1,5 temu. nie przytylam, nie mialam i nie mam zmian skornych. ani
    innych dolegliwosci. wszystko zalezy od organizmu. zmien lekarza bo
    ten w ogole cie nie leczy. wracajac do metotreksatu to zaczyna
    dzialac po 5 - 6 tygodniach. i jest prawda, ze pomaga. zmniejszaja
    sie wysieki a co za tym idzie ustepuje bol i sztywnosc stawow. dzis
    chodze a 1,5 temu jezdzilam na wozku. pozdrawiam
  • izabela1665 05.07.10, 12:19
    Cześć! Ja zachorowałm w maju. Od razu dostałam mtx raz w tygodniu 15
    mg i sterydy. Może nie uwierzycie, ale poprawa była juz nastepnego
    dnia. Mogłąm wstać z łóżka, a dzień wczesniej miałam problem, żeby
    dotrzeć do lekarza. Na początku miałam następnego dnia po mtx
    nudności i osłabienie,a teraz czuję się dobrze. Według zaleceń
    lekarza dzielę mtx po 2 tabletki 3 razy co 12 godzin i jest OK.
    Pozdrawiam.
  • gr.een 06.08.10, 20:16
    ja też biorę trexan od początku 15 mg , tego dnia kiedy muszęwziąć dawkę czuję
    się źle, ale następne już są lepsze. Mimo to ciągle czuję ból większy lub
    mniejszy ale jest.
    Tycie mogą powodować sterydy no i tu staram się pilnować co jem i ile. Mimo to
    tycie jest typowe dla sterydu.
  • agga271 06.07.10, 08:57
    Ja jeszcze nie biorę... mój plan to zajść w ciążę, urodzić a potem szybciutko
    przejść na MTX na nic nie patrząc.
    Po tym co piszecie to wierzę w ten lek, to chyba moja jedyna szansa...obym go
    tylko tolerowała tak dobrze jak wy...
  • mbwj88 17.07.10, 21:24
    Dzisiaj zażyłam pierwsza tabletkę MTX,poza tym od kilku miesięcy biorę metypred
    ( niestety sam metypred nie był w moim przypadku skuteczny)
  • joan51 05.08.10, 13:45
    Witam.Choruję na rzs od 17 lat brałam różne leki ale niezbyt
    systematycznie.2 lata temu przez rok brałam arechin, ale nie
    widziałam poprawy.Wczoraj rozpoczęłam przyjmowanie methrotexu 3 x 2.5
    w ciągu dnia zauważyłam lekkie zawroty głowy.Mam przyjmować 1 raz w
    tygodniu.Po 4 tygodniach wizyta kontrolna. Na efekty trzeba
    poczekać.Pozdrawiam
  • mandy5 29.06.11, 18:24
    Ja biorę metotrexat wraz z metypredem od grudnia. Pierwsza dawka to było 15mg mtx raz w tygodniu i 16 mg metypredu codziennie. Początkowo po tych lekach miałam lekką biegunkę zawroty głowy i czasem bóle głowy ( do zniesienia, ale zaczęłam brać oba leki jednocześnie) Różnice w bólu stawów zauważyłam już następnego dnia, po dwóch - trzech ból zniknął całkowicie :)) Czułam się rewelacyjnie, nawet znajomi żartowali ze mnie, że po tych "dopalaczach" rzeczywiście widać zmianę. Teraz mam zmniejszony metypred do 4mg, mtx bez zmian. Stawy nie bolą, mogę nawet biegać bez bólu :)) Czasem gdzieś w "stawie piszczy" ale nawet nie zwracam na to uwagi, da się z tym żyć . Niestety samopoczucie do bani, ciągle jestem niewyspana, zmęczona, a ciśnienie bardzo niskie 89/59, za to puls 102-106. Po powrocie z pracy muszę się położyć, bo nie jestem w stanie ruszyć ani ręką ani nogą, nie z bólu wbrew pozorom, a ze zmęczenia, Ostatnio spałam po południu 5 godzin,potem wieczorem zdołałam wtoczyć się pod prysznic,przespałam całą noc, a rano wstałam jeszcze bardziej zmęczona niż się kładłam :( Już sama nie wiem co się ze mną dzieje i jak to ogarnąć :((
  • nati 02.08.11, 17:49
    Dostałam dziś receptę na Metotrexat... Choruję na ZZSK. Mam pytanie do Was jako do bardziej doświadczonych: jak wygląda zajście w ciążę po stosowaniu tego leku? Mam 30 lat i za 2 chciałabym zacząć starać się o dziecko. Lekarka powiedziała mi, że wszystko będzie ok, że po odstawieniu poczekam 3 miesiące i będę mogła mieć dzieci. Ale po tym, co przeczytałam w internecie - zwątpiłam. Wiecie coś na ten temat?
  • gr.eenka 24.08.11, 22:14
    jest taka strona
    www.rzs.pl
    na niej jest fajny poradnik
  • dzini12 15.10.11, 14:10
    BARDZO DUZO BIERZESZ TEGO mtx,ALE SADZE,ZE LEKARZE ZMNIEJSZA cI DAWKE DO 15 MG i najlepiej w zastrzykach,nie daja tak złego samopoczucia,sama sobie możesz podawać,ostatnio na klinice jak byłam wszystkim idącym do domu dc zapisywała Metoject tj.to samo co MTX.rADZE spróbować,pozdrawiam dzini
  • partycjasan 09.10.11, 13:38
    Witam serdecznie mam 27 lat i ok półtora roku temu dokładnie 2 miesiące po urodzeniu córci stwierdzono u mnie rzs. Czułam się fatalnie. Bolały i sztywniały mi palce, ręce oraz kolana. Najgorsze było dla mnie to że nie mogłam utrzymać na rękach córci, bo leciała mi z rąk. Chciało mi się tylko płakać. Lekarz skierował mnie na wyniki ktore wyszły fatalnie między innymi antyCCp >500 (norma do 5), a czynnik reumatoidalny >35 (norma do 14). Trafiłam do reumatologa pełna nadziei ze mi wreszcie pomoże. Przepisał mi kwas foliowy 15mg, Trexan 2,5mg (6 tabletek raz w tygodniu) i movalis przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Niestety leki zamiast pomagać tylko mnie ogłupiły, a ból wcale nie ustawał tylko narastał. Nie poddawałam sie tylko szukałam naturalnych metod, próbowała m różne zioła, aloesy dżemiki i nic. Az wreszcie przyjaciel moich rodziców zadzwonił do mojej mamy z czymś co mogło mi pomóc. zażywam to (nie chce robić reklamy wiec nie podaje nazwy) od 2 miesięcy i cud. Ból ustąpił a wyniki są o wiele lepsze anty ccp 200, czynnik rf 5,5!!! ob, hemoglobina i crp też są w normie. Odstawiam własnie tabletki, postanowiłam zaufac temu niesamowitemu specyfikowi. I z całego serca go polecam. Jeśli chcesz to napisz do mnie patrycjaszusz@o2.pl to powiem Ci więcej na jego temat. Ja sprawdziłam na sobie i efekty mnie po prostu zaskoczyły, na reszcie mogę być prawdziwą mamą.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.