Dodaj do ulubionych

Metotreksat ( za i przeciw)

24.11.11, 11:27
Witam,

od 3 lat biorę metotreksat, mój reumatolog nie wyobraża sobie odstawienia tego leku.
Zaleca nawet 20 mg tygodniowo.
Wczoraj byłam u lekarza rodzinnego, który z kolei odradzał mi bardzo ten lek.
lekarka sama choruje na RZS ( seronegatywne) i odmówiła przyjmowania tego leku.
Straszy mnie skutkami ubocznymi, które przeważają nad korzyściami.
jestem zbita z tropu. Nie wiem co lepiej : brać MTX czy leczyć się bardziej naturalnie.
Jakie są wasze doświadczenia w tej kwestii ?
Edytor zaawansowany
  • magdaxzx 25.11.11, 12:39
    jesli chodzi o metotreksat w ampułkach to wiem,ze mniej szkodzi i pomaga słyszałam duzo pozytywnych opinii
  • joanna-113 25.11.11, 17:33
    Witam, sama ciagle stawiam sobie to pytanie, rowniez slyszalam o wielu skutkach ubocznych tego leku, jednak na dzien dzisiejszy nie ma lepszego leku powstrzymujacego rozwoj tej choroby. Na calym swiecie standardy sa takie same, jest oczywiscie leczenie biologiczne ale ono jest ciagle w fazie badan, i rowniez niesie za soba wiele skutkow ubocznych, z tego co zdazylam sie zorientowac jeszcze grozniejszych niz mtx. Tak wiec na dzien dzisiejszy standardowo mtx raz w tyg i sterydy no i oczywiscie srodki przeciwbolowe. Ciagle jestem na etapie poszukiwan jakiegos cudownego srodka jednak narazie bez rezultatow. Apropo czy ktos slyszal cos na temat leczenia jadem, ponoc w Kazimierzu Dolnym lecza w ten sposob na ich stronie opisuja ze skutki leczenia sa zadziwiajace ponad 70% po takim turnusie wraca bez bolu i zapalen, niestety nie znam nikogo kto skorzystal z tej formy leczenia, moze ktos cos wie na ten temat?? Pozdrawiam
  • blacktess 09.12.11, 20:22
    ja też szukam innych metod leczenia. ostatnio zamówiłam tabletki Ayurwedyjskie na zapalenie stawów ( wg medycyny indyjskiej), skład maja dość obiecujący - imbir, boswella, kurkuma. Ale czy są skuteczne- nie wiem. Pewnie trochę pomagają , ale choroby nie wyleczą.
    Oczywiście warto brać kwasy Omega 3.
    Mam pytanie, czy stale musisz brać sterydy ? To podobno bardziej szkodliwe niż sam MTX.
    Ile MTX bierzesz, bo ja biorę 10 mg w zastrzyku i myślę,że to lepsze niż tabletki.

pozdrawiam
  • dzini12 08.01.15, 14:28
    ale musisz wiedzieć,że MTX JEST ANTIDOTUM PRZY LEKACH BIOLOGICZNYCH, ochrania od skutków ubocznych,pamietaj.
  • partycjasan 17.12.11, 14:07
    Witam serdecznie mam 27 lat i prawie dwa lata temu dokładnie 2 miesiące po urodzeniu córci stwierdzono u mnie rzs. Czułam się fatalnie. Bolały i sztywniały mi palce, ręce oraz kolana - co bardzo utrudniało mi chodzenie. Jednak najgorsze było dla mnie to że nie mogłam utrzymać na rękach córci, bo leciała mi z rąk. Zeby ją nakarmić mąż podkładał mi poduszki pod ręce. Chciało mi się tylko płakać. Lekarz skierował mnie na wyniki ktore wyszły fatalnie między innymi antyCCp >500 (norma do 5), a czynnik reumatoidalny >35 (norma do 14). Trafiłam do reumatologa pełna nadziei ze mi wreszcie pomoże. Przepisał mi kwas foliowy 15mg, Trexan 2,5mg (6 tabletek raz w tygodniu) i movalis przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Niestety leki zamiast pomagać tylko mnie ogłupiły, a ból wcale nie ustawał tylko narastał - na co reumatolog proponował tylko zwiekszanie dawki leków przeciwbólowych. Nie poddawałam sie zaczełam szukac naturalnych metod, próbowałam różne diety, zioła, aloesy dżemiki i nic. Az wreszcie przyjaciel moich rodziców zadzwonił do mojej mamy z czymś co mogło mi pomóc miałam juz co prawda dosyc eksperymentów, ale zdecydowałam się spróbowac. Zażywam to (nie chce robić reklamy wiec nie podaje nazwy) od 4 miesięcy i cud. Ból ustąpił a wyniki są o wiele lepsze anty ccp 200, czynnik rf 5,5!!! ob, hemoglobina i crp też są w normie. Odstawiam po 2 miesiącach tabletki, postanowiłam zaufac temu niesamowitemu specyfikowi. Nadał czuję się świetnie, a wyniki utrzymują się w normie. Z całego serca go polecam wszystkim. Jeśli ktos jest zainteresowany prosze napisac do mnie patrycjaszusz@o2.pl to podam więcej szczegółów. Ja sprawdziłam na sobie i efekty mnie po prostu zaskoczyły, na reszcie mogę być prawdziwą mamą.
  • cel2012 11.05.12, 19:57
    witam.stwierdzono umnie rzs jestem wszoku bola mnie rano wszystkie stawy mam sztywne palce co rano rysze z bolu biore sulfasalazin3x2 i przeciwbolowe ale nic to nie daje przeczytalam ze znalazlas lek ktory ci pomogl prosze pomoz
  • irenapasiewicz 13.03.14, 16:15
    Witam ja mam 50 lat i walczę z tą chorobą 40 lat , i ciągle jestem na lekach przeczytałam twój post i prosze cię o nazwe tego cudownego leku ,mam nadzieje że odczytasz moją prośbe i mi pomożesz pozdrawiam .
  • betis73 15.10.16, 01:17
    Pani Ireno .. Mamy teraz 2016 rok . Czy dostala Pani wiadomosc o tym
    Cudownym specyfiku ? Jesli tak prosze sie odezwać beti1@vp.pl Ja rowniez choruje Na RZS . Serdecxnie wszystkich pozdrawiam
  • angelina_jar 22.12.18, 12:24
    Poproszę i nazwę tego leku andzelka@wp.pl
  • lo-na-ie 29.11.17, 23:51
    Czy można uzyskać od Pani nazwę leku który Pani wzięła ?
  • lenawesty 07.12.18, 19:51
    proszę o ten cudowny lek lenawesty@gmail.com będę bardzo wdzięczna pozdrawiam
  • angelina_jar 22.12.18, 12:23
    Ja też poproszę na nazwę tego leku jak ktoś z Panstawa otrzymał info andzelka@wp.pl pozdrawiam
  • angelina_jar 22.12.18, 12:25
    Proszę o nazwę tego leku andzelka@wp.pl pozdrawiam
  • onyx58 25.01.12, 01:45
    blacktess napisała:

> Witam,
    >
    > od 3 lat biorę metotreksat, mój reumatolog nie wyobraża sobie odstawienia teg
    > o leku.
    > Zaleca nawet 20 mg tygodniowo.
    > Wczoraj byłam u lekarza rodzinnego, który z kolei odradzał mi bardzo ten lek.
    > lekarka sama choruje na RZS ( seronegatywne) i odmówiła przyjmowania tego leku.
    > Straszy mnie skutkami ubocznymi, które przeważają nad korzyściami.
    > jestem zbita z tropu. Nie wiem co lepiej : brać MTX czy leczyć się bardziej na
    > turalnie.
    > Jakie są wasze doświadczenia w tej kwestii ?
    Ja biorę 25 mg tygodniowo i wysiada mi wątroba,ale to może byc rowniez po Olfenie
  • blacktess 25.01.12, 19:16
    Do Onyx58

A jak długo chorujesz ? Bo ja prawie 4 lata i czuje się w miarę dobrze, tylko martwi mnie to branie metotreksatu bo fatalnie się czuje następnego dnia. jak długo bierzesz metotreksat ?
    próbowałeś czegoś innego ?

pozdrawiam
  • lansko 28.02.12, 10:41
    onyx58 napisała:

> blacktess napisała:
    > > Witam,
    > > od 3 lat biorę metotreksat, mój reumatolog nie wyobraża sobie odstawienia tego leku.
    > > Zaleca nawet 20 mg tygodniowo.
    > > Wczoraj byłam u lekarza rodzinnego, który z kolei odradzał mi bardzo ten
    > lek.
    > > lekarka sama choruje na RZS ( seronegatywne) i odmówiła przyjmowania tego
    > leku.
    > > Straszy mnie skutkami ubocznymi, które przeważają nad korzyściami.
    > > jestem zbita z tropu. Nie wiem co lepiej : brać MTX czy leczyć się bardz
    > iej na
    > > turalnie.
    > > Jakie są wasze doświadczenia w tej kwestii ?
    > Ja biorę 25 mg tygodniowo i wysiada mi wątroba,ale to może byc rowniez po Olfen
    > ie
    Moje doświadczenia są takie, że
    wcieram w stawy AURUMFIOL 100M /z resztą nie tylko ja/ i nie mam ani bólu ani obrzęków. Funkcjonuję normalnie bez sztywnienia stawów. raz..dwa razy dziennie przez 3..5 minut wcieram ten koloid nanozłota /nie sole złota...bo te mają skutki uboczne, ale czyste nanozłoto w koloidzie AURUMFIOL/ i dolegliwości się cofnęły. Znam też sporo osób które też go zastosowały i stosują. Niema żadnych skutków ubocznych złych.
    Ma dobre przy okazji poprawiając wygląd skóry lepiej od najlepszych kremów.
    można go brać razem z lekami, żeby sprawdzić, ale sporo znajomych mi osób, odstawiło
    leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wątroba i nie tylko odetchnęła.
    NIe tyje się jak przy sterydach...co tu porównywać jak nanozłoto w RZS choć nieznane, bo to dosyć nowa technologia, działa lepiej niż sterydy. Mówię bo znam osoby, którym sterydy narobiły przy okazji szkód a choroba i tak wróciła bądź niewiele zdziałały w celu wyleczenia.
    AURUMFIOL 100M ma działa chyba na wszystkich tak samo dobrze , bo nie słyszałem o ani jednym przypadku, że stosowany regularnie niepomógł. Jedynie co to to, że osoby którym szybko ból, sztywnienie, obrzęki przechodzą/w ciągu kilku dni/ , że wtedy przestają zwracać uwagę i zaniedbują wcieranie.
    Przy właściwym, systematycznym stosowaniu można...po remisji/cofnięciu się/ choroby...
    zaniechać stosowania. Póki co nie znam nikogo, kto wznowił kurację AURUMFIOLem,
    bo miałby nawrót objawów RZS. Są tacy co po nawrocie i zaostrzeniu dolegliwości gdy lekarstwa choć brane nie pomagają...spróbowali tego koloidu pierwszy raz i są zadowoleni.
    Działa przeciwzapalnie, a pomagając odbudowie chrząstki i w gromadzeniu mazi stawowej sprawia, że ból ustępuje. Inaczej niż leki które tylko blokują sygnały bólowe. Tu przyczyny są usuwane więc i bólu się nie odczuwa.
    Koloid można kupić na lansko.otwarte24.pl/ZDROWIE
  • jolisia13 20.05.12, 16:40
    Moja doktor zaproponowała mi zmianę leków na Metotreksat. Choruję jednak na przewlekłe zapalenie wątroby i w związku z tym mam ogromne obawy bo metotreksat podobno '' rozwala'' wątrobę na maksa .Co robić ? Poradżcie.
  • blacktess 20.05.12, 22:10
    Witaj,

może spróbować od małych dawek ( np. 10 mg) i regularnie robić badania.
    Chyba wszystkie leki p/zapalne rozwalają wątrobę.
    No i oczywiście należy cały czas jeść leki ochraniające wątrobę ( sylimarol, essentiale forte itp).

pozdrawiam
  • jolisia13 07.06.12, 14:50
    Moja dr hepatolog powiedziała, że przy moich próbach wątrobowych ( ALT 127, ASP 114, GGTP 386 ) i OB po 1h 74 o leczeniu metotrexatem nie może być mowy.I co dalej? Czy jest jakiś inny lek , który tak nie rujnuje wątroby?
  • lo-na-ie 29.11.17, 23:52
    Czy można jakoś uzyskać nazwę tego leku który Pani brała ?
  • renia_26 09.06.12, 18:36
    Możesz spróbować leku Arava.
  • jobaba 25.07.12, 19:26
    Kup sobie poradnik Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów. poradnik dla chorych. Autor dr Niebrzydowski masz tam wszystko wyjaśnione jak się leczy RZS i dlaczego. Ten doktor pracuje od niedawna po powrocie z Anglii u nas w przychodni i w ciągu kilku miesięcy większość chorych nie ma aktywnej choroby. Nie potrzeba brać leków przeciwbólowych ani sterydów jak choroba jest w remisji. Wygląda to na cuda ale doktor mówi, że tak powinno się leczyć wszystkich chorych bo tak się leczy w Anglii i większości cywilizowanych krajów ale nie w Polsce. I wcale nie chodzi tu o leki a o to co jak i kiedy się przyjmuje. Poradnik wart przeczytania parę razy. Możesz się dowiedzieć czy jesteś leczona prawidłowo czy nie. Porady od innych chorych również źle leczonych nie są nic warte.
    Pozdrawiam :-)
  • tacyjakja.pl 24.10.12, 12:46
    Zapraszamy osoby z Reumatoidalnym Zapaleniem Stawów na portal TacyJakJa.pl prowadzony przez lekarzy dla pacjentów, gdzie własnie otwarto dział poświęcony RZS. Można tam anonimowo założyć profil i zapisywać okresowo stan aktywności choroby w skali DAS28, skutecznośc leczenia, samopoczucie. Można też zadać pytanie specjaliście , są ciekawe artykuły, porozmawiać z innymi...
  • estolarska001 05.11.16, 21:21
    witam niedawno zdiagnozowano u mnie RZS CZY MOZNA PROSIC O KONTAKT DO TEGO LEKARZA
  • halotam 29.10.12, 16:52
    zapytaj lekarza na TacyJakJa.pl . Zapytaj innych pacjentów. Poczatuj. Wypełnij anonimowy dzienniczek monitorowania aktywnosci choroby
  • kattrina 22.12.12, 21:33
    No to współczuję twojej głupiej lekarce. Metotreksat jest najlepszym lekiem w leczeniu zapalenia stawów. Dopiero gdy nie jest dobrze tolerowany przez pacjenta szuka się innych leków. Ja jestem reumatologiem i każdemu choremu przepisuję ten lek. Jest on najbezpieczniejszy ze wszystkich leków leczących te choroby i jednocześnie najlepiej działa. Dawka zależy od aktywności choroby ale zazwyczaj bierze się pomiędzy 20 i 25 mg raz na tydzień. Jeżeli twoja choroba tego wymaga to powinnaś brać większą dawkę. Moim pacjentom polecam poradnik dra Niebrzydowskiego (niestety jest dostępny tylko w wersji elektronicznej). Na ponad 60 stronach wyjaśnia jako ekspert od leczenia RZS jak należy się leczyć i kiedy oraz jakie leki łączyć między sobą. Dzięki jego poradom wielu chorych szybciej uzyskuje remisję, a potem pełne wyleczenia. Polecam i pozdrawiam.
  • martin0612 12.04.13, 15:36
    Chcialbym się z panią skontaktować. To ważne. Bardzo proszę o wiadomość
    na email:
    mkalinowski2010@gmail.com

Dziękuję,
    Marcin
  • leksak 30.10.14, 22:37
    Poradnik dr Niebrzydowskiego jest dostepny w formie ksiazkowej. Mozna kupic w ksiegarniach.
  • pela-p12 26.01.18, 16:11
    Zgadzam się z Katriną . Metotrexat zaczęłam zażywać zaraz po zdiagnozowaniu RZS trzy lata temu. Kiedy choroba zatokowała to było coś strasznego . Z kobiety samodzielnej nagle w ciągu kilku dni stałam się staruszką niezdolną do samodzielnego istnienia . Mój reumatolog od samego początku leczy mnie metotrexatem.Spotykaliśmy się co miesiąc , aby ustalić dawkę i sprawdzić jak reaguje moja wątroba.Po trzech miesiącach ,na miesiąc musiałam odstawić lek ponieważ miałam złe wyniki wątrobowe.Kiedy odstawiłam metotrexat odstawiłam również wszystkie inne leki włącznie z przeciwbólowymi.Po miesiącu wyniki były już dobre i ponownie wróciliśmy ,ale tym razem do zastrzyków .Raz w tygodniu wstrzykuję sobie Ebetrexat 7,5 mg. Odsawiłam wszystkie leki które które obciążały by moją wątrobę. Moja choroba jest w remisji . Zażywam kwas foliowy , vit. D i potas. Wyniki mam cały czas prawidłowe.Mam 59 lat , ćwiczę na siłowni czuję się świetnie.
    Oczywiście pierwsze co zrobiłam po zdiagnozowaniu choroby to przeczytałam książeczkę dr Niebrzydowskiego.Dzięki niej świadomie odrzuciłam sterydy w początkach mojego leczenia.
  • 4kamcia 02.03.18, 23:46
    Czy mogłabym z Pania się skontaktować? To dla mnie bardzo ważne, podaje swój adres kamciala7@wp.pl
  • annamzb 09.01.13, 18:22
    Czy ktos moglby skomentowac leczenie RZS u osob starszych. Moja mama ma 84 lata, cierpi na RZS od kilku lat. Probowano metotrexat, sterydy, arachine. Wsyzstko przerwano z powodu powaznych skutkow ubocznych. Spotkalam sie z opinia ze osobom starszym w ogole nie powinno sie podawac tak silnych srodkow, tylko leczyc przeciwbolowo.
  • super.maxi 18.02.13, 19:35
    Witam
    Dziwi mnie,że nikt nie zasugerował Pani leku Synolis V-A .
    Jeden zastrzyk potrafi usunąć ból na bardzo długo.
    Ja używałem po kilku zastrzykach ból przeszedł i jak na razie odpukać nie mam problemów.
    Nie obyło się bez efektów towarzyszących jak np.ból głowy na początku ale cieszę się bo wreszcie mogę cieszyć się wszystkim bez uciążliwego bólu stawów.
    Jeśli jest Pani zainteresowana zapraszam na stronę gdzie jest to wyjaśnione bardziej szczegółowo.
    ssl.afiliant.com/affskrypt,,3b1e26,,2867e,,,?u=(http://www.synolis.pl/)
  • zalastrus 17.09.14, 10:51
    kolejna sól kwasu hialuronowego - gorąco nie polecam, ulga jest ale najwyżej przez 3 miesiące. Słabiutki wyrób medyczny.
  • dzini1 09.04.13, 14:15
    witaj ,mam spore doświadczenie ze stosowaniem MTX, oczywiście,że lekarze proponuja dawke nawet do 30 mg tyg. i tak bylo w moim przypadku,wypisano z Kliniki z taka dawką bez szansy na metode biologiczną, oczywiście chcialam sie dostosować, ale skutek był fatalny, bardzo żle znosiłam tak duża dawkę,opadłam z sił a stawy jak bolały tak bolały nawet ze zdwojona siłą, włosy wypadły, nudności, wymioty,spadłam 8 kg i postanowiłam sama podjąc decyzje, ograniczyłam sie do 1 tabl.tj.5 mg 1x w tyg. i zadziałało ob niziutkie,dolegliwości uboczne MTX ustapiły,włoski odrosły z duża objetościa niz miałam, stawy sie wyciszyły, więc prosty wniosek byłam totalnie zatruta tym lekiem, tyle lat stosując, wiec prosze wysunąc wnioski pozdrawiam dzini1
  • celina47 24.06.13, 00:03
    Witam! Walczę z Rzs-em 14 lat i cały czas brałam Metotrexat czułam się wspaniale i stwierdziłam że czas odstawić tę chemie ,zrobiłam to w styczniu. Obecnie choroba wróciła ze zdwojoną siłą nigdy nie miałam takich bóli w stawach i obrzęków,boli mnie każdy staw od największego po najmniejszy z trudem wciskam klawisze komputera i myślę sobie jaka jestem głupia bo było tak wspaniale jak nic nie bolało.Od zeszłego tygodnia biorę znowu MTX i modle się żeby zadziałał bo inaczej zwariuję,mam już wszystkiego dość,uwierzcie mi żyć się odechciewa.
  • jobaba 25.08.13, 19:38
    Specjalista reumatolog ma rację, a twoja pani doktor rodzinna ma problemy z głową a nie tylko ze stawami. Jak chcesz dobrze się leczyć i wiedzieć co i jak należy robić aby się wyleczyć to poszukaj poradnika dra Niebrzydowskiego, pt. Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów. Tam lekarz, który przepracował w najlepszych klinikach brytyjskich 7 lat opisuje krok po kroku zasady i sposoby leczenia RZS-u. Coś jak książka kucharska - wszystko wyjaśnione krok po kroku. Polecam każdemu choremu na zapalenie stawów, nie tylko RZS.
  • blacktess 25.08.13, 22:34
    W każdej z Waszych wypowiedzi jest trochę racji.
    Otóż wg poradnika " Jak wyleczyć reumatoidalne zapalenie stawów - metotreksat należy brać minimum 2,5 roku aby mieć szansę na długotrwałą remisję. Jeśli remisja utrzymuje się 2 lata to można stopniowo odstawiać leki( powoli zmniejszać dawkę)

Tak też było w moim przypadku. Brałam MTX w tabletkach, potem w zastrzykach przez jakieś 2,5 roku. Doprowadziło to do remisji. Potem stopniowo odstawiłam MTX i nie biorę go w ogóle ponad 2 lata. W tym czasie wskaźniki zapalne OB, CRP się obniżyły ( obecnie OB 12- tak niskiego nie miałam od wielu lat, CRP 0,3 przy normie do 5,0. ).
    Uważam,że zrobiłam dobrze, stanu zapalnego obecnie nie mam, więc po co miałabym przez ostatnie 2 lata faszerować się co tydzień MTX, który źle znosiłam.
    Nie chcę nikogo broń Boże namawiać do odstawiania leków, ale każdy pacjent powinien być traktowany indywidualnie i nie można wszystkim jak leci przepisywać 20mg MTX, bez względu na poziom nasilenia choroby. Wg wspomnianego poradnika remisje bez lekowe trwające po 20 i więcej lat są możliwe, według polskich lekarzy są niemożliwe.
    Nie mi decydować jaka jest prawda, ale potrzebne jest zindywidualizowane podejście do pacjenta.
    Życzę wszystkim długotrwałych remisji i mądrych lekarzy.
  • xxxl22 26.03.14, 11:46
    Moje zmagania z RZS trwają od 2007 roku. Było tragicznie!!!!! NIGDY nie poddałam się leczeniu metotreksatem ze względu na skutki uboczne. Do podjęcia tej decyzji skłoniło mnie kilku medyków min. dr Pyzio-któremu wiele zawdzięczam. Przeczytałam wiele pozycji na temat naturalnego leczenia nowotworów-konkluzja, wynikajaca z pozyskanej wiedzy-niech pożywienie będzie twoim lekarstwem. Oto 7 lat po rozpoznaniu RZS - radzę sobie bez jakichkolwiek leków sterydowych czy przeciwzapalnych. Zalecenia:dieta wegetarianska/np.dr Ewy Dąbrowskiej/ mnóstwo soków owocowo-warzywnych /na wzór Maxa Gersona/, ograniczyć gluten do minimum oraz zacząć stosować LDN-naltrekson w niskiej dawce, dalej to już trzeba poszukać na temat leczenia tym lekiem + kwas alfaliponowy. Polecam gorąco przeczytanie książki Julii Schopick"Nieznana medycyna"-fragmenty wartościowe można znaleźć w necie. Dodatkowo witaminy DR Rath. Czuję się znakomicie, aczkolwiek nikogo nie namawiam do odstawiania leku czy rezygnowania z innej chemicznej terapii, to tylko moja droga do zdrowia, aczkolwiek dość wyboista, ale nigdy nie byłam łatwym pacjentem i nie poddawałam się, mimo iż słyszałam, w Instytucie reumatologii iż odrzucenie leczenia metotrexsatem -to w wózek po2-3 miesiącach!!!!! Pozdrawiam wszystkich walczących o zdrowie.
  • maria1912 15.08.14, 19:52
    Witam,
    xxxl22 - czy mozna Cie prosic o jakis namiar? jakis adres email, mam podobny problem i chcialabym sie bardzo skontaktowac, od 2 miesiecy biore naltrekson bez szczegolnej poprawy, czy u Ciebie bylo podobnie?
  • malinka790 27.08.13, 22:01
    Witam,powiem tak ja tez bralam mtx zalecila mi dokorka ,ale tylko chwile go jadlam nie pamietam dokladnie ok 4-5 miesiecy jak byl bardzo ciezko,jak sie stan poprawil lekarka kazala odstawic,widocznie to wcale nie jest nic dobrego,lepiej sprobowac jakis naturalnych metod,jak mam bardzo dobra reumatolog,wyciagnela mnie z cezkiej choroby,wiadomo choroba nigdy nie ustapi ale jak narazie minelo 2 lata i wyniki bardzo dobre choroba zastopowala sie,a biore teraz tylko naturalne preparaty lyprinol,chrzastka z rekina (tylko firmy NOW),warto sprobowac,a odstawic ta chemie pozdrawiam
  • bliscyzdrowiu.pl 15.03.14, 11:00
    Osoby, które aktualnie są leczone leczone metotreksatem. może będą zainteresowani badaniem klinicznym:

forum.gazeta.pl/forum/w,19308,150108806,150108806,Badanie_kliniczne_dotyczace_RZS.html
  • soboz4 28.10.14, 15:00
    Biorę metotreksat od czerwca 2014 roku, parę lat temu miałam duże problemy z trądzikiem różowatym, przeszedł w którymś momencie, pomimo że nie kojarzę jakiś specjalnych leków z tego okresu, niestety teraz, już po 2 miesiącach brania metotreksatu trądzik różowaty wrócił i to ze zdwojoną siłą. Stawy jakby lepiej, choć rewelacji jeszcze nie ma i zaczynam się wahać co robić? Mam przynajmniej 2-3 razy w tygodniu pokrzywki, jestem uczulona na bardzo wiele czynników, leczę również astmę, na uczulenia jakby trochę pomógł, ale twarz wygląda okropnie, na dodatek bardzo swędzi, łącznie z oczami, czy ktoś miał podobne odczyny po tym leku? mam 51 lat
  • blacktess 30.10.14, 10:48
    Cześć,

kilka lat temu podczas brania metotreksatu również miałam problem z cerą.
    W okolicy ust i nosa miałam drobną czerwoną pokrzywkę, na którą nic nie pomagało.
    Pojawiły się też oznaki trądzika różowatego. Czułam się z tym fatalnie.
    Zmieniłam kosmetyki na hipoalergiczne. Ta pokrzywka zniknęła sama po kilku miesiącach, ale myślę,że miało to związek z MTX.
    Nie konsultowałam tego z lekarzem, bo na ogół lekarze nie chcą słuchać o skutkach ubocznych zapisanych przez nich leków. Po MTX miałam też neuropatię ( mrowienie w stopach), zawroty głowy oraz ból głowy.

Na moje szczęście na stawy MTX bardzo pomógł i po 2 latach go odstawiłam.
    Jestem bez leków od 4 lat. Życzę Ci tego samego.

Pozdrawiam
  • kasssannndra 30.10.14, 20:33
    Czy masz w rtg jakieś zmiany w stawach, które powstały gdy już nie bierzesz leków tj. w ciągu ostatnich 4lat?Jakie masz wyniki, dalej pozytywny rf i anty ccp czy już zrobiły się ujemne?Czy robisz regularnie jakieś badania, usg, rtg?Czy czasem "czujesz" stawy?Czy budząc się nie czujesz już nic, żadnej sztywności, "czucia" stawów?
  • blacktess 31.10.14, 10:18
    Cześć,

Około 2 lata temu miałam USG dłoni, wykazało podwichnięcie 1 stawu ( bardzo drobne).
    RTG miałam robione 3 lata temu , było bez zmian. Wiem ,że USG jest dokładniejsze.

Jeśli chodzi o wyniki, RF stał się ujemny, OB , CRP jest w normie. aCCP powtórnie nie badałam. Przez te 4 lata nie miałam żadnej sztywności porannej, bólu, nie brałam żadnych leków p/bólowych. Kilkakrotnie jedynie leciutko czułam 1 staw w małym palcu, ale nie było to nic znaczącego. To mogło być nawet od myszki komputerowej. Czuje się bardzo dobrze, chodzę na aqua aerobic, zumbę, dużo spaceruję. Powiedziałabym nawet ,że jestem sprawniejsza niż dużo osób w moim wieku.

Biorąc pod uwagę,że choruję w sumie około 6,5 roku jest bardzo dobrze.
    Próbowałam rozmawiać z moją lekarką, ale ona uważa,że bez leków po kilku tygodniach miałabym rzut choroby. Tak więc nie powiedziałam jej,że jestem bez żadnych leków.

Pozdrawiam
  • kasssannndra 31.10.14, 21:38
    Dzięki za odpowiedź.
    Przeczytałam wszystkie twoje wątki na tym i innym forum i jesteś nadzieją dla wielu osób na bezlekową remisję!Mylślę, że masz ten "dobry" rzs tzw. samoograniczający i choroba może do ciebie już nie wrócić. Czytałam też o remisjach 20 letnich czego Ci życzę!
    Ja nie mam diagnozy rzs bo mam bardzo delikatne objawy ("czuje" stawy rano) od roku. Nie musze brać leków przeciwbólowych. Byłam badana przez reumatologa, bo mam bardzo wysoki anty ccp i rf (czynnik reumatoidalny z bardzo wysokiego w ciągu pół roku spadł o połowę i ciągle spada). Anty ccp nie robiłam powtórnie bo szkoda mi pieniędzy na to badanie. Reumatolog mimo wysokiego anty ccp wykluczył rzs na tą chwilę. Nie biorę żadnych leków. Mam nadzieję, że u mnie choroba się nie rozwinie. Nie chodzę do reumatologa gdyż ten stanowczo stwierdził, że nie ma takiej potrzeby. Mam nadzieję, że się nie myli i że choroba się nie rozwija po cichu. RTG robiłam rok temu było bez zmian. Kolejne chce zrobić za 2 lata. Wcześniej zrobiłabym usg, ale nie wiem gdzie w gdańsku można je wykonać...
    Bardzo się cieszę, że tak dobrze się czujesz. Przyjemnie się czyta takie słowa, bo przeważnie osoby z rzs narzekają na swój stan co dodatkowo wpędza mnie w pesymistyczne nastawienie i boje się że i ja kiedyś będę tak się czuła...
    pozdrawiam
  • jobaba 08.11.14, 08:32
    Masz jeszcze dodatkowo szczęście, że mieszkasz w Gdańsku. Ja do najlepszego reumatologa w Polsce do Gdyni jadę prawie 500 km w jedną stronę ale nie narzekam bo warto. Choroba u Ciebie może się rozwinąć (ale nie musi) bo ta mówią statystyki ale nigdy nie wiadomo kiedy. Trzeba o siebie dbać teraz. Tak jak dr Niebrzydowski zaleca w swoim poradniku nie palić papierosów, nie jeść mięsa, unikać dużej ilości kawy i czarnej herbaty oraz przemęczania się i stresów. No i mieć trochę szczęścia w życiu. Pozdrawiam i życzę zdrowia.
  • kasssannndra 10.11.14, 14:06
    jobaba napisał(a):

> Masz jeszcze dodatkowo szczęście, że mieszkasz w Gdańsku. Ja do najlepszego reu
    > matologa w Polsce do Gdyni jadę prawie 500 km w jedną stronę ale nie narzekam b
    > o warto. Choroba u Ciebie może się rozwinąć (ale nie musi) bo ta mówią statysty
    > ki

No te statystyki są niekorzystne. Ale z drugiej strony przecież badanie anty ccp mają tylko osoby u których podejrzewa się rzs, nie jest to badanie przesiewowe, nie bada się wszystkich. Może gdyby to badanie miał każdy człowiek to statystyki byłby inne, bo okazałoby się że jest więcej ludzi z dodatnim anty ccp a nie tylko 1%!
    Poradnik Niebrzydowskiego czytałam i jest tam napisane, że 20% osób z RZS ma łagodny przebieg, choroba nie niszczy im stawów. Jeśli kiedyś u mnie choroba się rozwinie, to obym była w tych 20% :) .
  • leksak 01.11.14, 00:47
    Moge ci tylko pogratulowac blacktess. To musi byc wspaniale uczucie, ze nie musisz brac Mtx. Ja biore od roku i do tego Prednisolon , ktory cale szczescie wlasnie koncze za m -c. Nie wiem jak bedzie dalej, za 2 tygodnie robie RTG. Mam nadzieje, ze bedzie dobrze i moze wkrotce tez skoncze z lekami. Mam taka cicha nadzieje. Pozdrawiam i zdrowka zycze.
  • blacktess 01.11.14, 09:57
    Witam,

bardzo Wam dziękuję za miłe słowa. Na początku choroby jak czytałam o RZS to wpadłam w depresję. Ale sama widzę,że remisja jest możliwa i jestem szczęściarą,że mnie to spotkało. Nie jest to moja zasługa tylko szczęśliwe zrządzenie losu.
    Nie u wszystkich to choróbsko jest tak dokuczliwe.
    Wysoki aCCP można mieć i choroba może nigdy się nie rozwinąć (czego życzę)

Bardzo Wam życzę, abyście też czuły się dobrze i zapomniały o tym choróbsku. Uwierzcie,że takie przypadki się zdarzają.

Pozdrawiam
  • nadia1902 17.11.14, 23:25
    blacktess-jeżeli możesz podaj mi swojego meila, chciałabym z tobą zamienić pare słów poza forum :)
  • blacktess 18.11.14, 17:59
    Do Nadia

chętnie, ale nie wiem jak to zrobić, aby mój mój mail nie był widoczny dla wszystkich.
    Może Ty znasz jakiś sposób albo jesteś gotowa/y podać swój mail na forum, wtedy ja się z Tobą skontaktuje.

Pozdrawiam
  • amadejbliscy12 18.11.14, 20:18
    Zachęcam do zapisania się do naszego serwisu, łatwo można się znaleźć i wymieniać się doświadczeniami oraz samemu dołożyć cegiełkę do bazy informacji o RZS jaką budujemy, www.bliscyzdrowiu.pl/choroby/reumatoidalne-zapalenie-stawow-rzs-gosciec-przewlekle-postepujacy-ra Pozdrawiam, Jola
  • nadia1902 18.11.14, 21:51
    Możesz do mnie pisać na: nadia1902@gazeta.pl
    Jeśli chcesz maila takiego na potrzeby tego forum czy ogólnie do prywatnych rozmów (poza forum) np. o RZS to możesz sobie rozszerzyć swój login tak byś nie tylko pisała na forum ale również miała bezpłatną skrzynkę pocztową na gazeta.pl. Ja tak mam. Mój nick na forum to nadia1902 a jak ktoś chce do mnie napisać prywatnie (poza forum) to wystarczy że napisze nadia1902@gazeta.pl
  • nadia1902 18.11.14, 21:54
    Dodam też, że forum na którym odpowiadał JAN jest już znowu dostępne :)
  • 5000lib 11.11.16, 18:16
    Ja także poproszę maila do Ciebie Blacktess. Będę bardzo, bardzo wdzięczna jeśli udało by mi się z Tobą popisać. Pozdrawiam i dziękuję z góry.
    --
    ---> Listy i (inne) brewerie: 5000lib.wordpress.com <---
  • mariusz1989august 06.03.17, 14:09
    Reumatoidalne Zapalenie Stawów (Wrocław)

Chorujesz na Reumatoidalne Zapalenie Stawów możesz kwalifikować się do udziału w badaniu klinicznym:

- masz ukończone 18 lat,
    - zdiagnozowane RZS,
    - przyjmujesz Metotreksat.

Zarejestruj się pod nr telefonu:
    71 722 44 72
  • xangel0 08.08.15, 20:49
    Oddam potrzebujacej osobie 3 opakowania w zastrzyku Metoject 0,5mg=25mg methotrexate 06-2016; 7 opakowan w zastrzyku Methotrexat Teva 25,0 mg 11-2016. chrystian977@hotmail.com
  • jobaba 08.07.17, 20:34
    Od tego roku nową metodę leczenia zapaleń stawów i nie tylko proponuje dr Niebrzydowski www.doktorjarek.pl Krótko mówiąc najlepszy reumatolog jakiego znam.
  • jobaba 10.08.17, 12:43
    Proszę przeczytać poradnik, pt. Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów i wszystko będzie jasne.
  • kolumb2 06.09.17, 17:11
    Biorę Mtx od......15 lat i kurcze żyję.Wyniki wątrobowe bdb i inne też.Wiem,że jest paskudny,ale to on podniósł mnie z kolan.Choruję na RZS 25 lat i nić tak nie pomagało,no może za wyjątkiem soli złota,ale te wycofano.
  • ela-70 17.09.17, 17:57
    Ja mam 46 lat a mtx biorę od 20 lat i całe szczęście bo dzięki temu mogę nornalnie funkcjonować ,man niskie crp ale wysokie przeciwciała
  • zoge 22.10.17, 11:56
    Mnie lekarka immunolog zapisała methotrexat w minimalnej dawce 5mg/tydzień.
    Zapisała to, bo po leczeniu po Encortonem (przez 3 lata) polimialgii reumatycznej, Encorton przyprawił mnie o kacheksję, więc go odstawiłam. Ale wystąpiły ogólne bóle stawów inne niż przy polimialgii przy zwiększonym do 27 CRP.
    Po 7 dniach od zażycia 1-szej dawki nic się nie działo, ani dobrego ani złego, ale po zażyciu drugiej dawki przedwczoraj dzisiaj zauważyłam ze stawy trochę mniej mnie bolą. Może to dobre leczenie?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.