Dodaj do ulubionych

Jak przygotować się do kolejnej ciąży ???

19.10.13, 19:23
Cześć dziewczyny mam do Was pytanie otóż jestem po trzech poronieniach pierwsze 2008 kolejne 2 były w tym roku 02.2013 i 07.2013 oprócz tego mam zdrową córeczkę która urodziła się 2009. Pragniemy bardzo dziecka drugiego z tym,że jak widać moje ciążę źle się kończą obumierają w 8 tyg. sad
Teraz znów mam zielone światełko od lekarza wyniki wszystkie w porządku biorę kwas foliowy pani gin.powiedziała że zastosuje tym razem zastrzyki ale czy jeszcze mogę coś poradzić żeby było ok?
Nie wiem specjalnie się odżywiać? Brać dodatkowe preparaty witamin? itd..?
Pytam przede wszystkim te dziewczyny które są były w takiej sytuacji jak ja? Czy jakoś specjalnie się przygotowałyście po tych poronieniach czy jak to się mówi czekałyście na "cud"
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.
Obserwuj wątek
    • malpkap Re: Jak przygotować się do kolejnej ciąży ??? 19.10.13, 20:47
      maaadziaaa87 napisał(a):

> Teraz znów mam zielone światełko od lekarza wyniki wszystkie w porządku
      A jakie to te "wszystkie wyniki"? Po 3 poronieniach powinniście byś oboje przebadani. To co mi się nasuwa to:
      - profil hormonalny + tarczyca
      - posiewy (Twój z szyjki macicy, partnera z nasienia)
      - choroby odzwierzęce
      - przeciwciała
      - choroby zakaźne
        • malpkap Re: Jak przygotować się do kolejnej ciąży ??? 25.10.13, 17:46
          Przeciwciała przeciwjądrowe, określane zwykle angielskim skrótem ANA (anti-nuclear antibodies), są to przeciwciała mające zdolność łączenia się z określonymi elementami jąder komórkowych. Z tego powodu są one określane nazwą „autoprzeciwciała”, czyli przeciwciała skierowane przeciwko antygenom własnego organizmu.
          Obecność przeciwciał przeciwjądrowych (ANA) jest typowa dla wielu chorób z grupy tzw. chorób autoimmunologicznych, czyli chorób cechujących się niekontrolowaną produkcją przeciwciał niszczących różne tkanki własnego organizmu. Do chorób z tej grupy należą: toczeń trzewny, reumatoidalne zapalenie stawów, skleroderma, zapalenie skórno-mięśniowe, wole Hashimoto, cukrzyca typu 1, bielactwo, choroba Addisona, autoimmunologiczne zapalenie wątroby, niektóre rodzaje anemii, niektóre rodzaje kłębuszkowych zapaleń nerek. Dodatnie ANA stwierdza się także w nieswoistych zapaleniach jelit, w niektórych przypadkach nadczynności tarczycy, w chorobach skóry (łuszczyca, pęcherzyce) i w wielu innych chorobach.
          to chyba nie tajemnica, że choroby autoimmunologiczne mogą powodować problemy z zajściem w ciążę lub poronienia. Dziwi mnie, że lekarz daje Ci zielone światło na starania zamiast najpierw wyjaśnić skąd dodatnie ANA, a jeszcze bardziej mnie dziwi, że po 3 poronieniach nie masz oznaczonego układu krzepnięcia i badań tarczycowych (masz tylko wyrywkowe). Już Ci wcześniej napisałam napisz wyniki badań, które zrobiłaś - mam wrażenie, że jak na Twoją sytuację masz je niekompletne i chyba warto pomyśleć o zmianie lekarza. No i nie odpowiedziałaś czy oboje z mężem robiliście posiewy (z szyjki macicy i nasienia) i jak one wyszły.
          • maaadziaaa87 Re: Jak przygotować się do kolejnej ciąży ??? 26.10.13, 22:59
            Jeśli chodzi o lekarza to właśnie trafiłam do nowego i jestem z tego zadowolona bo P.gin.odrazu zaczęła się dopytywać czy robiono mi diagnozy itd...
            Jeśli chodzi o tarczycę zrobiłam tsh i antyTPO oby dwa są ok i powiedziano mi w sumie internista że nie ma sensu robić innych bo widać że z tarczycą jest ok. Moja mama ma w sumie hashimoto ale ma i wysokie tsh i TPO.
            Jeśłi chodzi o te ANA to powiedziano mi,że wymagam jedynie obserwacji że być może kiedyś tam mogę zachorować ale ogólnie mam niskie miano tych przeciwciał i nie ma się czym martwić no i że ponoć to nie ma wpływu na poronienia.
            Do tego oprócz dodatniego wyniku nie mam żadnych innych objaw wskazujących na jakies choroby.
            Kolejną rzeczą jest kariotyp niestety wynik będzie po nowym roku bo czeka się 4 miesiące na wynik uncertain
            Zrobiono badanie na chlamydie wyszło że nie mam owej bakterii.
            Cytologia też ok.
            Podstawowe badania mocz,morfologia,cholesterol,ob,tokso,hiv,vdrl,hbs, wszystko ok.
            Teraz kolejną rzecz jaką chcę wykonać to posiew właśnie.
            No i na krzepliwość krwi teraz będę robić póki co te 4 podstawowe APTT,PT,INR,Fibrynogen D-Dimery.
            Robiłam p/k zespołu antyfosfolipinowego jest ok.
            Coraz bardziej mam wrażenie że tak po prostu musiało być,błąd genetyczny być może...
            • malpkap Re: Jak przygotować się do kolejnej ciąży ??? 27.10.13, 14:16
              Ja bym jednak przyjrzała się tej tarczycy i zrobiła pełną diagnostykę... Tutaj było dużo wątków o tym i wiele dziewczyn miało idealne TSH, a dopiero poziomy FT3 i FT4 były nie takie jak powinny - poszukaj w archiwum. I idź do endokrynologa, bo ginekolodzy i interniści często robią niekompletne badania i ignorują tarczycę.
              A jak hormony? Często przyczyną wczesnych poronień jest zbyt niski poziom progesteronu, badałaś sobie progesteron 7 dni po owulacji? Miałaś robiony profil hormonalny (o tym tez dużo jest na forum - jakie hormony w którym dniu cyklu trzeba oznaczyć).
              Choroby odzwierzęce i zakaźne - to też częsta przyczyna...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka