• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

Pompa ciepła - powietrzna - opinie

• 23.11.11, 21:49
    Buduje dom... i nadszedl czas bym wybrala rodzaj ogrzewania.
    Nie mamy dostepnego gazu ziemnego, dlatego rozwazamy pompe ciepla powietrzna lub olejowe ogrzewanie.

Ekogroszek? nie, bo jestem zbyt wygodna i chce miec non stop cieplo - nie myslec o dokladaniu do piecawink
    Gaz w zbiorniku? - nie lubie az takiego ryzyka - i z zasady niewink zreszta dom jest w takim miejscu działki ze nie da rady tego zbiornika postawic.

Dlatego rozwazamy opcje oleju oraz pompy ciepla?

Czy ktos z was ma owa pompe zamontowana u siebie??jak sie sprawdza? czy jest to efektywne i ekonomiczne dla portfela?? wink

Bardzo prosze o opinie!
    --
    "Pomóz zrobic mi to samemu"
    Edytor zaawansowany
    • 23.11.11, 23:02
      Mamy pompa ciepła w domu. Mozna zdzwonić i rozmawiać z męzem, jezeli pan/pani chce szczególy, dlatego, ja nie mogę dać.

Jego telefon 501-638-013. Mike (Michał, Majk, Michael) jest jego imię. On wrócił z szpitalu po operacje dzisiaj, i jutro jest nasz "Dzien Dzięcznienny", więc, może piątek byłoby lepiej na rozmowa. Ale zawsze on może dać informacje.

• 24.11.11, 11:53
      Witam. Mamy pompę ciepła dla CWU. Jest to mała pompa ciepła powietrze-woda o mocy znamionowej 3,5kW - pobiera do 1kW. Tu jest do niej link: Tekst linka Jest zamontowana wewnątrz domu. Ciągnie i wydala powietrze z/na zewnątrz. Zainstalowałem z myślą o zapewnieniu CWU przez całe lato i jeszcze wiosnę i jesień. Jestem bardzo zadowolony. Latem liczyłem współczynnik COP (coś w rodzaju sprawności) wychodzi 5 czyli przy pobranej 1kWh prądu daje 5kWh ciepła w wodzie. Pompa jest zainstalowana w kotłowni i w sypialni na piętrze prawie jej nie słychać. Ten model co ja mam może działać do 0 stopni. W praktyce wyłączyłem ją jak na zewnątrz już było ok 5 st.
      Jeśli chcesz ogrzewać pompą ciepła dom to kup taką która może pracować do -20st i nie ma grzałek. Są np takie pompy o kaskadowej sprężarce. Koszt pompy o wydajności ok 10kW to ok 30tys. Odpada koszt tzw. dolnego źródła (to te wykopy pod sondy w ziemi). Pamiętaj, że koszt lepszego pieca automatycznego na węgiel to też powyżej 10tys. Jakbym budował dziś to wybrałbym pompę ciepła do ogrzewania całego domu. Wystarczy przewidzieć ustronne miejsce na zewnątrz budynku gdzie to może stać i w oczy nie kłuć (może też trochę szumieć).
    • 24.11.11, 12:12
      Pompa ciepła powietrze- woda to dobre rozwiązanie. Drogie w zakupie, lecz tanie w eksploatacji. Dobrze mieć dodatkowe źródło ciepła na wypadek tęgich mrozów, np. kominek powietrzny. Należy też wiedzieć, że pompa ciepła wymaga specyficznej instalacji c.o. - ogrzewanie podłogowe, nieco bardziej rozbudowane niż przy tradycyjnych źródłach. Należy sprawdzić też przydział mocy elektrycznej na domek - potrzeba 1 kW "prądu" na ok 3-4kW zapotrzebowania na ciepło budynku. Mogę skontaktować z osobami używającymi takiego urządzenia od paru sezonów. Pozdrawiam.
      • 24.11.11, 13:08
        2old napisał:

> ogrzewanie podłogowe, nieco bardziej rozbudowane niż przy tradycyjnych źródłach.

Co masz na myśli pisząc "bardziej rozbudowane"?

Ogrzewanie podłogowe wydaje się właściwym wyborem przy niskotemperaturowych źródłach zasilania.
        • 24.11.11, 15:12
          W jednym z ostatnich miesięczników budowlanych była relacja ludzi którzy mają pompę ciepła wysokotemperaturową. Ona właśnie ma dwie sprężarki ustawione kaskadowo i może podbić temperaturę do chyba 80 stopni.
          • 24.11.11, 23:10
            brawo, coś konkretnegosmile
            powiedzcie jakie są koszty wykonania do pierwszego rozruchu w przybliżeniu oczywiście.
            np.100m chałupy, 200 lub 300m ewentualnie inny przelicznik, może jaka różnica orjentacyjnie
            przy instalacji ogrzewania gazem lub olejem.
            Jakie koszty eksploatacji np 6m-cy zimowe i letnie.
            pozdrawiam
            • 25.11.11, 08:21
              A jakie masz zapotrzebowanie na ciepło?

Przy 200m^2, dobrze ocieplonym domu (np. 20cm styro, 30cm wełny na poddaszu) i wentylacji mechanicznej możesz mieć zapotrzebowanie na poziomie 5kW. Przy kiepsko ocieplonym domu możesz mieć i 15kW dla 100m^2 (znam taki przypadek).
              • 25.11.11, 13:22
                jozefow512 napisał:

> A jakie masz zapotrzebowanie na ciepło?
                > Przy 200m^2, dobrze ocieplonym domu (np. 20cm styro, 30cm wełny na poddaszu) i wentylacji mechanicznej możesz mieć zapotrzebowanie na poziomie 5kW. Przy kiepsko ocieplonym domu możesz mieć i 15kW dla 100m^2 (znam taki przypadek).

Dokładnie tak jest. Każdy niemal budynek to oddzielna historia i nie sposób podać rzetelnych kosztów montażu pompy i jej eksploatacji przy tak ogólnych informacjach. Generalnie sensowne jest instalowanie pomp ciepła w budynkach bardzo dobrze ocieplonych - w innym przypadku może się to okazać katastrofą ekonomiczną.
                Są faktycznie pompy, które potrafią osiągnąć wyższe temperatury niż te 40 - 50 stopni, ale wtedy ich sprawność energetyczna drastycznie spada i przestają być ekonomicznym źródłem ciepła. Pompy powinny współpracować w zasadzie wyłącznie z ogrzewaniem podłogowym, do tego szczególnie obliczonym na mniejszy spadek temperatury czynnika grzewczego, niż może mieć to miejsce w instalacjach zasilanych np, z kotła gazowego - ale to już niuanse techniczne. Warto zapamiętać, że podłogowa instalacja c.o. przeznaczona dla pompy ciepła będzie działać równie dobrze przy podłączeniu do kotła, natomiast podłogowa instalacja c.o. przeznaczona dla zasilania kotłem gazowym/ olejowym/ innym - z pompą ciepła niekoniecznie będzie dobrze współpracować. Dlatego przy jej wykonaniu warto zostawić sobie furtkę i zwymiarować grzejniki podłogowe jak dla pompy ciepła, którą wtedy można dołożyć później. Zawsze natomiast warto dobrze docieplić budynek i chociaż zostawić możliwość montażu urządzeń do odzysku ciepła z wentylacji (rekuperacji).
                • 27.11.11, 11:34
                  Wow... nie spodziewałam sie takiego wielkiego odzewu wink ciesze sie...

My jestesmy na etapie zamykania domu - tzn kladziemy teraz dach - nie mamy jeszcze ocieplenia i zadnej instalacji - wiec teraz chcemy podjac decyzje i wszystko dopiac na ostatni guzikwink

Wiec dobra rada jest ze musze wszystko zwymiarowac pod pompe - i nie bedzie wtedy problemu z podlaczeniem innego ogrzewania - w razie czego.

Co do wszelakich obliczen - to niestety nie mam pojeciacrying ale wiem, ze bedziemy ocieplac styropianem 20cm, no i na górze wełna - ogrzewanie podlogowe - bedzie w kuchni i w wejsciu - salon to ogrzewanie kanałowe.
                  Do kominka chcemy podlaczyc grzejniki - płaszcz wodny - i tym wspomagac ogrzewanie domu.
                  Dom jest parterowy wiem nie bedzie wielkich strat - ale niestety powierzchnia 200m2 - wiec jest co ogrzac.
                  A moze jakies namiary na osobe która bylaby w stanie cos doradzic i zaproponowac? chcialabym pompa ciepla ogrzewac i wode i miec ja jako ogrzanie domu...

Jeszcze raz dziekuje za mega przydatne informacje - coraz bardziej przekonuje sie do tego rozwiazania wink

--
                  • 27.11.11, 12:09
                    > My jestesmy na etapie zamykania domu - tzn kladziemy teraz dach - nie mamy jesz
                    > cze ocieplenia i zadnej instalacji - wiec teraz chcemy podjac decyzje i wszystk
                    > o dopiac na ostatni guzikwink

W pewnym sensie decyzje zostały już podjęte (grubość styropianu na posadzce).

> Do kominka chcemy podlaczyc grzejniki - płaszcz wodny - i tym wspomagac ogrzewa
                    > nie domu.

Czyli chcesz mieć kotłownię w salonie. Życzę szczęścia. Kominek z płaszczem wodnym to najgorszy pomysł - łączy wady kominka i pieca opałowego na drewno w jednym. Dowolny piec na drewno postawiony w kotłowni będzie miał wyższą sprawność i wygeneruje mniej syfu w reprezentacyjnym miejscu jakim jest salon. Do tego dodatkowe koszty automatyki związanej z płaszczem wodnym, brak możliwości rozpalenia kominka bez ogrzewania wody i zasyfiony komin (niska temperatura spalin + mokre drewno + potencjalna możliwość pożaru sadzy w kominie). Jeśli już to rozprowadź powietrze po okolicznych pomieszczeniach - taniej, łatwiej.

Do podłogówki namawiam, może wyjść cenowo podobnie do ogrzewania kanałowego (które jest drogie). Tylko pamiętaj, że podłogówkę trzeba policzyć (niech zrobi to nie ten, który robi - tylko ktoś niezależny). Łącznie z przekrojami rurek i mocą pomp.
                    • 27.11.11, 12:25
                      no nie do konca - bo na posadzce mam dopiero beton - nie ma jeszcze styropianu - wiec to przede mnawink a tutaj planujemy 15cm wink

Cholera - ile domow tyle opini - wydawalo mi sie ze plaszcz wodny bedzie najlepszym rozwiazaniem - lepszym od nawiewu...
                      --
                      • 27.11.11, 15:11
                        Niestety Józefów ma rację - decyzje w rzeczywistości podjęliście (architekt podjął) wcześniej. Do podłogówki jest niezbędna grubość posadzek i oczywiście możecie podnieść podłogę na poziom 20 cm. Czy nawet wyżej (konieczne ocieplenie styropianem pod podłogówką aby nie grzać gruntu i odpowiednia grubość wylewki powyżej rurek aby ich nie uszkodzić i aby instalacja miała stosowną bezwładność) tylko, że.... zmniejsza się wysokość pomieszczeń. Macie już wylane nadproża nad oknami i drzwiami a więc drzwi robią się niestandardowo niskie (można zrobić na zamówienie i za to zapłacić lub przyciąć drzwi standardowe - powodzenia) okna są niestandardowo nisko (problem zwłaszcza w kuchni gdzie chcemy z reguły pod oknem mieć jeszcze szafkę - oczywiście można przyciąć nóżki ale ten ból kręgosłupa przy pracy nad niskimi szafkami...). W tej sytuacji sprawa ewentualnych manewrów jest mocno wątpliwa. Oczywiście do pompy można podłączyć niskotemperaturowe grzejniki ale ... to nie to samo.
                        Co do sprawności pomp to pompa powietrze-nośnik jest najmniej sprawną konstrukcją i współczynnik COP rzadko kiedy przekracza 1,8/2 (chyba, że w ulotkach reklamowych). COP na poziomie 5 opisywany powyżej jest (z całym szacunkiem dla wyliczającego) błędem - taki współczynnik mają pompy grunt-nośnik lub woda -jezioro/staw-nośnik - z reguły wychodzi on ok. 4.
                        I ostatni temat kominka z płaszczem wodnym... popieram w 100% Józefów - kotłownia w salonie. Lepiej zróbcie wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperacja) - zwraca się mniej więcej po 5 latach i nie potrzebne nawiewniki w oknach.

Powodzenia

ps, mój dom już pod dachem ale przed instalacjami
                        • 27.11.11, 20:13

>Niestety Józefów ma rację - decyzje w rzeczywistości podjęliście (architekt pod
                          > jął) wcześniej. Do podłogówki jest niezbędna grubość posadzek i oczywiście może
                          > cie podnieść podłogę na poziom 20 cm.--

I niestety Józefów i Ty nie macie racji smile
                          Jestem przed polozeniem styropianu i wylewki na podlodze i uwzglednilam wczesniej wysokosc pomieszczenia tak, by mozna bylo polozyc ogrzewanie podlogowe - wiec pomieszczenia na chwile obecna sa chyba 25 cm za wysokie - drzwi rowniez sa wyzsze - tak by polozyc styropian - 15cm oraz ogrzewanie podlogowe. Wydaje mi sie ze ten zapas wystarczy. Tak mi sie wydaje - wyjdzie w praktyce i we wstepnych obliczeniach 0 i az jutro pojade i sprawdze jaka jest wysokosc dokladna w miejscu gdzie chce ogrzewanie podlogowe.

Ale czy plaszcz wodny robi kotlownie z salonu? przeciez nie trzeba w nim non stop palic i zwalac sterty drzewa? Kominek mialby byc tylko ewentualnym dociepleniem pomieszczenia a nie glownym... wiec wyobrazam sobie to tak, ze jesli decyduje sie tego dnia na rozpalenie w kominku, to przy okazji ogrzewam inne pomieszczenia?! czy tak?

• 27.11.11, 20:38
                            venoos1 napisała:

> >Niestety Józefów ma rację - decyzje w rzeczywistości podjęliście (architek
                            > t pod
                            > > jął) wcześniej.

> I niestety Józefów i Ty nie macie racji smile
                            > Jestem przed polozeniem styropianu i wylewki na podlodze i uwzglednilam wczesni
                            > ej wysokosc pomieszczenia tak, by mozna bylo polozyc ogrzewanie podlogowe

Czyli mamy rację - podjęłaś decyzję wcześniej. smile Moim zdaniem słuszną.

> Ale czy plaszcz wodny robi kotlownie z salonu? przeciez nie trzeba w nim non st
                            > op palic i zwalac sterty drzewa?

Zaprzeczasz sama sobie. Jeśli nie chcesz często palić, to po co robić dodatkową instalację (do tego musi być otwarta a nie zamknięta) i spinać ją z resztą. Płacisz za dodatkowe elementy do kominka, automatykę, instalację ..... której nie będziesz używać. Prawdopodobnie nie będziesz mogła odpalić kominka jeśli nie będzie włączone centralne ogrzewanie. Do tego zimne spaliny (poczytaj sobie na forach jakie bywają problemy z kominami).

>wiec wyobrazam sobie to tak, ze jesli decydu
                            > je sie tego dnia na rozpalenie w kominku, to przy okazji ogrzewam inne pomieszc
                            > zenia?! czy tak?

To zrób proste rozprowadzenie powietrza. Wtedy będziesz miała markowy kominek za 10 tys. zł bez dodatkowej instalacji, automatyki, etc. które kosztują. Jak chcesz palić drewnem to kup piec na paliwo stałe i postaw w kotłowni. Będzie miał zdecydowanie wyższą sprawność i kosztował będzie znacznie mniej.
                            • 27.11.11, 21:03
                              Ktos nam kiedys powiedzial ze plaszcz wodny bedzie lepszy - no ale z tego co czytam to chyba nie koniecznie.

Co do podlogowego - to na 100% mowilam o ogrzewaniu podlogowym ekipie budujacej, no ale czy tak zrobili? wydaje mi sie na dzisiejsza chwile ze sprawdzilam i ze zostawili okolo 20 cm - tylko teraz nasuwa mi sie pytanie - czy oni podwyzzszyli drzwi o te 20cm? czy tylko okno zaczeli murowac wyzej? cryingcrying niestety moja pierwsza ekipa byla do niczego, wiec byli do wszystkiego zdolni cryingsad
                              Jutro sprawdze... jesli tego nie zrobili to mocno sie wsciekne... chyba ze wtedy dam mniej styropianu - bo i tak dom jest podniesiony o ok 80cm od gruntu - wysokosc fundament
                              ow - wiec moze bedzie mozna to jakos rozwiazac.

Tak czy inaczej - poczytalam fora o pompie powietrznej i niestety sa rozne opinie - ze nie jest takie mega ekonomiczne i wydajne jak mowia prospekty i producenci...
                              i juz sama nie wiem na co sie zdecydowac crying
                              --
                              • 27.11.11, 21:06
                                wczesniej napisalam ze drzwi sa wyzsze - ale teraz maz mowi ze nie jest pewien czy sa wyzsze - co do okien to na 100% - ale drzwi?? Dlaczego budowanie domu nie moze byc latwiejsze? crying
                                --
                                • 27.11.11, 21:13
                                  venoos1 napisała:

> wczesniej napisalam ze drzwi sa wyzsze - ale teraz maz mowi ze nie jest pewien

Nie stresuj się. Jeśli robili wg projektu i w projekcie były podane wysokości nadproży (w tym i drzwi) to zrobili dobrze. Raczej nie mogli się walnąć o 20cm bo byś widziała różnicę w bryle budynku pomiędzy oknami i drzwiami.
                        • 28.11.11, 09:47
                          > Co do sprawności pomp to pompa powietrze-nośnik jest najmniej sprawną konstrukc
                          > ją i współczynnik COP rzadko kiedy przekracza 1,8/2 (chyba, że w ulotkach rekla
                          > mowych). COP na poziomie 5 opisywany powyżej jest (z całym szacunkiem dla wylic
                          > zającego) błędem - taki współczynnik mają pompy grunt-nośnik lub woda -jezioro/
                          > staw-nośnik - z reguły wychodzi on ok. 4.
                          A Pan kowalik26 to ma takie informacje z praktyki czy z literatury?
                          Ja mierzyłem wydajność mojej pompy ciepłomierzem wpiętym w obwód grzewczy pomiędzy pompę ciepła i bufor, a także watomierzem przez który była podłączona pompa ciepła do prądu. COP obliczyłem jako (ilość zużytych kWh prądu)/(ilość kWh wytworzonego ciepła). COP ok 5 wychodzi latem przy temperaturze zewnętrznej pow. 20st.
                          • 28.11.11, 09:50
                            Oczywiście wzór jest odwrotny COP=(ilość kWh wytworzonego ciepła)/(ilość zużytych kWh prądu)
                          • 29.11.11, 22:05
                            ze szkolenia Viessmanna tongue_out ale to o niczym nie świadczy. Czas idzie di przodu i technologie też (szkolenie było w zeszłym roku) a w fachu nie działam. Przy całym szacunku dla Twoich pomiarów... zajrzyj do specyfikacji technicznej pompy. Jeśli wskaźnik COP jest tam faktycznie na poziomie zbliżonym do 5 to podaj mi typ pompy i producenta. Może warto zainwestować.
                    • 28.11.11, 10:06
                      > Dowolny piec na drewno postawiony w kotłowni będzie miał wyższą sprawność i
                      > wygeneruje mniej syfu w reprezentacyjnym miejscu jakim jest salon.
                      Tak
                      > Do tego dodatkowe koszty automatyki związanej z płaszczem wodnym, brak możliwości
                      > rozpalenia kominka bez ogrzewania wody i zasyfiony komin (niska temperatura spalin + mo
                      > kre drewno + potencjalna możliwość pożaru sadzy w kominie).
                      NIE
                      Piec też wymaga automatyki. Ja palę także latem i ogrzewam tym samym bufor i CWU (wewnętrzny w buforze). Temperatura spalin wcale nie jest taka niska jak może się wydawać. W kominie mam tylko suchą sadzę (sprawdzał kominiarz) i trochę suchego popiołu, zero skroplin. Mokrym drewnem nie powinno się palić nigdzie, także w zwykłym kominku, piecu na drewno i ognisku. Dowodem jest spalanie prawie bezdymne (prawie nie widać dymu z komina, czasem widać tylko falujące gorące powietrze).

> Jeśli już to rozprowadź powietrze po okolicznych pomieszczeniach - taniej, łatwiej.
                      I GORZEJ!!
                      Wtedy masz pewność, że paląc latem robisz saunę w salonie lub pokojach obok, plus smrodek przypalonego kurzu którego niczym nie usuniesz. Powietrze jest wciągane szparami w obudowie, owiewa wkład i idzie dalej do komory dekompresyjnej, turbiny i przewodów rozprowadzających.
                      Wskazane jest posiadanie bufora przy kominku z płaszczem, wtedy przy paleniu uzyskujesz ciepłą wodę którą możesz dowolnie rozdysponować.
                      Oczywiście jak ktoś nie chce to nie musi palić w kominku.
                  • 29.11.11, 13:22
                    venoos1 napisała:

> A moze jakies namiary na osobe która bylaby w stanie cos doradzic i zaproponowac? chcialabym pompa ciepla ogrzewac i wode i miec ja jako ogrzanie domu...

Hmm.. generalnie forum nie jest od tego - proszę natomiast przejrzeć dział Ogłoszenia.
    • 29.11.11, 15:53
      venoos o takie rzeczy jak sensowność inwestowania w PC pytaj raczej na forum muratora.

mam w domu duży materiał muratora o pompach ciepła, sam się tym kiedyś interesowałem. z tekstu wynikało, ze pompy ziemne mogą mieć sens przy gęstej i wilgotnej ziemi. Raczej nie w J.

Pompy powietrzne - tak to przynajmniej zapamiętałem - są wydajne ale w ograniczonym zakresie temperatur zewnętrznych. Sugestia z tekstu była taka ze to rozwiązanie jest OK ale raczej w klimacie Francji niż Polski. Postaram się zrobić skany i wrzucić na forum.

Chociaż w sytuacji w której nie masz gazu ziemnego to kto wie czy zestaw pompa powietrze plus kominek z płaszczem na większe mrozy nie jest lepszym rozwiązaniem niż ekogroszek (mimo, że oznacza okresowy syf w salonie)

• 29.10.14, 16:32
        Pompa ciepła woda powietrze ma zastosowanie wyłacznie do wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Na ogrzanie domu to zbyt mała moc.
        • 31.10.14, 11:38
          Opinia jak opinia, tylko spójrz, że odpowiadasz na temat z przed 3 lat,a 'Venoos 1' już pewnie mieszka w swoim ciepłym domku smile
    • 04.11.14, 19:09
      kamin5 29.10.14, 16:32 :
      "Pompa ciepła woda powietrze ma zastosowanie wyłącznie do wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Na ogrzanie domu to zbyt mała moc. "
      Czy są jakies książki, artykuły na ten temat? "Muratorowi" za bardzo nie wierzę. Ich teksty to często kryptoreklama najdroższych rozwiązań.
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.