Dodaj do ulubionych

oczyszczalnia sciekow w jozefowie

03.06.14, 11:35
ktos wie, gdzie ma zostac ona zbudowana?
jozefow.pl/page/14,aktualnosci.html?id=562
Edytor zaawansowany
  • surmia 03.06.14, 12:14
    Wszyscy wiedzą smile

forum.gazeta.pl/forum/w,19980,136666712,,Bedziemy_lali_do_Swidra_.html?v=2
    forum.gazeta.pl/forum/w,19980,133752800,,Oczyszczalnia_sciekow.html?v=2
    forum.gazeta.pl/forum/w,19980,150454362,,oczyszcalnia_sciekow.html?v=2
    W pierwszym linku jest ładna mapka.
  • czarbox 03.06.14, 13:52
    dziekuje!!
    urwalem sie z choinki i dopiero dzis sie dowiedzialem ....
  • jpo1 03.06.14, 22:56
    Pytałem przez ostatni tydzień wszystkich spotykanych znajomych co wiedzą o oczyszczalni i jej lokalizacji. Nikt nic nie wiedział. Taka metodę faktów dokonanych przyjął najwyraźniej burmistrz.

Wg specjalistów, z którymi rozmawiałem, ta inwestycja jest absurdalna, m.in. z powodów ekonomicznych (taka mała oczyszczalnia jest bardzo droga w eksploatacji) i ekologicznych (Świder jest za małym odbiornikiem).
  • jozefow512 04.06.14, 09:45
    jpo1 napisał(a):
    Wg specjalistów, z którymi rozmawiałem, ta inwestycja jest absurdalna, m.in. z
    powodów ekonomicznych (taka mała oczyszczalnia jest bardzo droga w eksploatacji) i ekologicznych (Świder jest za małym odbiornikiem).

Widzę, że kampania dezinformacyjna rusza pełną parą. Może podaj nazwiska specjalistów, z którymi rozmawiałeś, bo bzdury gadają.

Po pierwsze: oczyszczalnia otwocka jest ZDECYDOWANIE DROŻSZA mimo, że jest większa.

Po drugie: do Świdra jest odprowadzana woda z kilkudziesięciu innych oczyszczalni ścieków. Poniżej lista.

* Gmina Cegłów (286 m3 na dobę) Zakładowa oczyszczalnia Domu Pomocy Społecznej im. Św. Józefa w Mieni (80 m3 na dobę)

* Dom Pomocy Społecznej „Jedlina” w Mieni (21 m3 na dobę) Grupa INCO S.A. Warszawa w Dębem Wielkim ( 54 m3 na dobę)

* Zakład Komunalny w Dębem Wielkim (173 m3 na dobę)

* Gmina Latowicz (200 m3 na dobę) Jednostka Wojskowa Nr 1131 w Barczący (300 m3 na dobę)

* Osiedlowa oczyszczalnia w Mińsku Mazowieckim (39 m3 na dobę)

* Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Mińsku Mazoieckim (25 m3 na dobę)

* Szkoła Podstawowa w Mariance (7 m3 na dobę)

* Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Mińsku Mazowieckim (7700 m3 na
    dobę)

* Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki” S.A. (95 m3 na dobę)

* Gmina Siennica (200 m3 na dobę)

* Sekcja Obsługi Infrastruktury Celestynów (109 m3 na dobę)

* Gmina Kołbiel (700 m3 na dobę)

* Zakład Usług Komunalnych w Wiązownie (1600 m3 na dobę)

* Gmina Wodynie w Jedlinie (170 m3 na dobę)

* Spółdzielnia Mieszkaniowa w Seroczynie (57 m3 na dobę)

* Zakład Budowy i Eksploatacji Urządzeń Wodociągowo-Kanalizacyjnych Józef Pytel, Parysów
    w gm. Miętne (160 m3 na dobę)

* Miasto Pilawa (680 m3 na dobę)
  • jestem.z.jozefowa 10.08.14, 22:27
    Ja też spytałem około 10 znajomych józefowian, gdy ruszaliśmy niedawno na wycieczkę rowerową z parkingu przy małym moście po wąskotorówce - i nikt z nich nie wiedział, że oczyszczalnia ma właśnie tu powstać. Robili wielkie oczy że zdziwienia... Więc chyba akcja informacyjna ciągle nie dotarła do mieszkańców tak, jak powinna.
  • jpo1 03.06.14, 23:03
    Piszą Otwockie Sosny: www.otwockiesosny.pl/nie-dla-oczyszalni-w-jozefowie/. Mam nadzieję, że więcej ludzi się obudzi.
  • jozefow512 04.06.14, 09:52
    Piszą Otwockie Sosny

Mogliby się nauczyć pisać po polsku. Nie podali ŻADNEGO FAKTU, który by potwierdzał ich opinię. Ekolodzy od siedmiu boleści, których jedynym argumentem jest:
    Rozwój turystyki i aktywnego spędzania czasu powinien być ważniejszy

Tylko o jaką turystykę chodzi, skoro oczyszczalnia jest PONIŻEJ PLAŻY a do samego Świdra spływają oczyszczone ścieki z kilkudziesięciu oczyszczalni (ponad 20) powyżej Józefowa i Otwocka.

Proponuję poczytać o oczyszczalni w najnowszym umerze Józefowa nad Świdrem. Tam są fakty a nie demagogia
    www.jozefow.pl/data/bulletins/jns_062014_rgb.pdf
  • chiste 04.06.14, 11:34
    Proszę mi wybaczyć, lecz ja mam wrażenie, że dezinformacja to jest po stronie szanownej glizdy (jozefow512) i władz samorządowych Józefowa. Oczywiście Otwockie Sosny nie popisały się tzw. "twardymi danymi", lecz idea, jaką prezentują, jest prosta, czytelna i dotyka sedna problemu. A problem jest taki, że Józefów, stawiając w tym miejscu oczyszczalnię, zabija dopiero co odrodzoną społeczną i samorządową inicjatywę zorganizowanego, sympatycznego wypoczynku i rekreacji nad Świdrem. Właśnie teraz, kiedy po wielu latach zaniedbań, to miejsce - plaża przy moście wąskotorówki - zaczyna działać coraz lepiej, zaczyna wcierać się w świadomość ludzi, którzy tu klika lat temu się osiedlili, jako miejsce w którym można odpocząć, pobawić się, zjeść albo pójść na coś bardziej wyszukanego do pobliskiego hotelu - Józefów w imię realizacji planów polityczno-propagandowych chce to miejsce ludziom zohydzić.
    Te dane, które zamieszczacie na oficjalnej stronie Józefowa, mają oczywiście charakter informacyjny, lecz w dużej mierze są to informacje propagandowe. To znaczy - działacie metodą faktów dokonanych, nie konsultujecie tego z własnymi mieszkańcami (bo sąsiadów zza rzeki to wiadomo, gdzie macie) zanim podejmiecie decyzje o lokalizacji, tylko po załatwieniu wszystkiego, i wciskacie ludziom argument, że będzie czysto, schludnie i tanio.
    No - to jest, delikatnie mówiąc, ściema i robienie sobie PR przed wyborami. Ja to rozumiem, lecz nie akceptuję tezy, że lokalizacja jest trafna, a ludzie w Józefowie się na nią godzą, bo przecież zaraz z nimi coś skonsultujecie.
    Otóż ściemniacie, że konsultujecie, bo ta lokalizacja wielu józefowianom nie będzie się podobać. Jest metoda faktów dokonanych i mamienie tańszym rachunkiem za ścieki. Czy ten rachunek za ścieki będzie tańszy - o tym józefowianie przekonają się za kilka lat, kiedy być może już kto inny będzie we władzach Józefowa, a mieszkańcy Józefowa jako dostawcy ścieków płynących do nowej oczyszczalni wpływu na cenę metra sześciennego ścieków mieć nie będą (tak samo jak teraz nie mają wpływu na cenę ścieków płynących do otwockiej oczyszczalni). Monopol pozostanie, tylko kto inny będzie czerpał zyski.
    A to, że przy okazji zniszczycie atrakcyjny przyrodniczo i rekreacyjnie teren, popsujecie biznes Holidejowi - to jakoś was nie interesuje.

Będę powtarzać z uporem maniaka - to, co przyciąga ludzi do Józefowa, to nie tylko ścieżki rowerowe (dla pana glizdy specjalnie - ciągi pieszo-rowerowe), basen i boisko czy plac zabaw z tartanową nawierzchnią. Większość ludzi z zewnątrz osiedliła się tu z chęci obcowania z przyrodą, która jest tu w zasięgu ręki, możliwości korzystania z uroków lasu, wydm, rzeki i niezmąconego instalacjami czy przemysłem krajobrazu.

Macie taką wizję dalszego ubogacania Józefowa i okolicy - proszę bardzo. Ale to jest działanie ze szkodą dla tego rejonu. Ja bym wolał, żeby Józefów brał przykład z Serocka - dogadał się z okolicznymi gminami i działał aktywnie na rzecz rozwoju turystyki i rekreacji, próbował przyciągać łikendowych turystów. Jest masa oddolnych inicjatyw społecznych na całej linii otwockiej, które powinny być wzorem dla działań samorządowców i współpracy z tymi społecznikami. Zamiast tego lepiej jest działać metodą faktów dokonanych w celu wyciągnięcia kasy z budżetu unijnego na to, co jeszcze się da (oczyszczalnia), nie myśląc o przyszłości i innych kierunkach rozwoju. Józefów (i Otwock też) powinny patrzeć dalej niż czubek swojego nosa. A nie zamieniać się w smutne i zindustrializowane sypialnie.

PS.
    Wiem, że macie to gdzieś i będziecie parli do celu. Lecz argument, że skoro już 20 innych robi kupę do rzeki, to ja też mogę zrobić (i to w salonie), uważam za bardzo adekwatny dla kogoś, kto innym zarzuca demagogię.
    --
    Z wyrazami pisanymi polskimi znakami diakrytycznymi - pozdrawiam serdecznie.
  • zuzakm 04.06.14, 14:01
    > Wiem, że macie to gdzieś i będziecie parli do celu. Lecz argument, że skoro już
    > 20 innych robi kupę do rzeki, to ja też mogę zrobić (i to w salonie), uważam z
    > a bardzo adekwatny dla kogoś, kto innym zarzuca demagogię.

To , że wszyscy robią kupę do Świdra to z grubasza większość ma świadomość, gdzies te ścieki przecież spuszczać trzeba, ale dlaczego akurat w Józefowie ta kupa musi spływać w centrum miasta, przy plaży, to już nie rozumiem uncertain
  • marius68 04.06.14, 14:35
    Kilka uwag do dalszej dyskusji.

Oczyszczalnia w żaden sposób nie zaszkodzi uwaga… otwockiej plaży.
    - obecna przepompownia przy ul Jarosławskiej nie jest hermetyczna a jakoś nikt się na zapachy nie skarży
    - owszem wytną drzewa ale zasadzą nowe, tak że ze strony otwockiej nie będzie oczyszczalnia widoczna
    - rura z oczyszczonymi ściekami będzie za mostem, ze strony otwockiej plaży nie widoczna

Gorzej to się prezentuje od strony Józefowa.
    - ulicą dojazdową do plaży będzie się przejeżdżać obok oczyszczalni, co by nie powiedzieć las lepiej wygląda niż budynki przemysłowe
    - wycinka drzew zniszczy poczucie że przebywa się pomiędzy lasem a Świdrem
    - plaża po stronie Józefowa za mostkiem nie będzie w żaden sposób atrakcyjna

Czy można przy założeniu budowy oczyszczalni tego uniknąć?
    - sieć kanalizacyjna jest tak zbudowana że wszystkie ścieki spływają do przepompowni przy Jarosławskiej
    - budowa w innym miejscu wiązałaby się z kosztowną budową zbiorczej rury z tego miejsca do planowanej w innym miejscu oczyszczalni
    - nie można jej poprowadzić wzdłuż Świdra (rezerwat), to którędy??
    - inne miejsce?? gdzie?? wszystkie inne są poniżej skarpy, potencjalnie w strefie zagrożonej powodzią

Czy można uniknąć budowy oczyszczalni?
    - wieloletnie doświadczenie w negocjacjach z monopolistą (OPWiK) wskazują że nie
    - nie tylko Józefów, ale i Karczew i Celestynów zastanawiają się nad własnymi oczyszczalniami, przypadek?? nie sądzę
    - koszty? po stronie Józefowa ok 7 mln zł, niewiele więcej niż to co już musieliśmy się dołożyć do otwockiej oczyszczalni zupełnie nie mając wpływu na NIC.
    - planowana rozbudowa Otwockiej oczyszczalni powodowałby konieczność dalszego finansowania OPWiK
    - przy wzroście liczby podłączonych gospodarstw oprócz dotacji do rozbudowy miasto musiałoby dopłacać coraz więcej do ścieków by utrzymać obecne ceny

Reasumując
    - dyskutujmy ale nie obrażajmy się nawzajem
    - jest wystarczająco dużo prawdziwych argumentów za i przeciw, nie ma potrzeby aby wymyślać absurdalne i emocjonalne tylko po to aby podgrzać temperaturę
    - moim zdaniem otwockiej plaży józefowska oczyszczalnia nie zaszkodzi

Mariusz
  • grzeg_sz_1 04.06.14, 14:48
    Drogi marus68, Karczew planując budowę oczyszczalni w partnerstwie publiczno-prywatnym, chce gwarancji że opłaty dla mieszkańców będą 10-20% niższe niż w otwockiej oczyszczalni.

Czy dla mieszkańców Józefowa są zagwarantowane niższe ceny niż obecnie?
  • chiste 04.06.14, 14:50
    Myślę, że myli się pani i większość nie ma tej świadomości, a celem stawiania tego rodzaju wykazów przez jozefow512 jest właśnie uświadomienie ludzi i powiedzenie: "patrzajcie no - dwudziestu innych robi kupę do rzeki, to czemu my nie mielibyśmy jeszcze jednego klocka swojego tam dorzucić, zwłaszcza że nasz będzie hermetyczny i pachnący".

Nie zgadzam się z taka argumentacją i mocno wyrażam swój sprzeciw wobec takiego stawiania sprawy, zwłaszcza gdy ktoś wyrażający taki pogląd mieni się oświeconym dobroczyńcą mającym swoich oponentów za demagogów i kmiotków.
    Jest - eufemistycznie pisząc - nieelegancko zarzucać komuś demagogię i populizm, kiedy samemu używa się argumentów niskich i populistycznych.

Szanowni józefowianie - ta rzeka, jej brzegi, przyroda i jak najmniejsze nasycenie przestrzeni wokół niej instalacjami typu oczyszczalnie jest jednym z największych bogactw rejonu i potencjalnym źródłem rozwoju wszystkich miejscowości wokół Świdra. A to miejsce, w którym ma stanąć józefowska oczyszczalnia, ma wieloletnią tradycję rekreacyjną i wypoczynkową. Ba, od tego miejsca (od Brzegów Andriollego) zaczął się rozwój wszystkiego, co cenne na tzw. linii otwockiej.

Nie niszczcie tego. Ja rozumiem, że tu zbiegają się wszystkie kanały józefowskie i tu jest najwygodniej. Rozumiem, że chcecie być niezależni jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, rozumiem, ze jesteście gospodarni i ambitni, rozumiem, ze OZWiK, Otwock i siedmiu diabłów dmucha wam w kaszę. Rozumiem, że władza Józefowa chce się wykazać przed wyborcami, chce wykorzystać środki unijne na jeden z niewielu celów, na które jeszcze w perspektywie następnej kadencji będzie mogła z Unii wyciągnąć dotacje (potem prawdopodobnie juz szlaban zamknięty, pobite gary).
    Ale na Boga, Latającego Potwora Spagetti czy siłę Rozumu - nie róbcie tego tak krótkowzrocznie i ze szkodą dla największego skarbu, jaki macie (mamy). W Otwocku też jest sporo osób, którym obecne władze się nie podobają, coraz głośniej mówi się o zmianach w spółce wodociagowo-kanalizacyjnej. Możecie wymusić na tym strasznym monopoliście obniżkę cen w drodze procesu, a jeśli zmieniłaby się władza w Otwocku w następnej kadencji, to kto wie - może ugoda będzie możliwa szybciej do osiągnięcia niż się wam wydaje.
    Zresztą, Unia daje dotacje chętniej na przedsięwzięcia organizowane wspólnie przez wile jednostek samorządu terytorialnego, zwłaszcza w zakresie usług komunalnych. Taki zresztą był cel stworzenia - w perspektywie dotacji unijnych - aglomeracji otwockiej i podłączenia okolicznych gmin do sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni otwockiej zlokalizowanej nad Wisłą. Józefów zaś - w imię swoich partykularnych interesów - doprowadził do rozbicia tej aglomeracji i chce zrzucać ścieki do Świdra. Po co wam i nam to? Dla kilkudziesięciu groszy na m3 ścieków dzisiaj? Jaką macie gwarancję, że cena odbioru ścieków w józefowskiej oczyszczalni będzie dla was, mieszkańców, w detalu, niższa niż dotychczas?

Skoro jozefow512 tak ochoczo przedstawia twarde dane, to może niech się podzieli tu danymi na temat prognozowanej ceny za odbiór m3 ścieków w detalu przez józefowską oczyszczalnię w latach 2015-2020.

Apeluję pokornie i dosadnie - nie przesrywajcie sobie i nam perspektyw rozwoju. Ta oczyszczalnia ewidentnie zniszczy to, co tu najcenniejsze, na lata zepsuje stosunki między Józefowem i Otwockiem, a spodziewane korzyści dla Józefowa nijak się będą miały do strat, zatrzymania rozwoju turystyki i rekreacji na obu brzegach. Jeżeli już chcecie iść po kasę z Unii, to znacznie lepiej jest wystąpić razem z projektem atrakcyjnego wspólnego (otwocko-józefowsko-wiązowskiego) zagospodarowania brzegów Świdra i samej rzeki dla celów turystycznych i rekreacyjnych. W tej chwili powstaje wiele prywatnych wypożyczalni sprzętu pływającego nad Świdrem, rzeka stała się modna wśród kajakarzy. Zróbmy nie jedną, ale kilka, kilkanaście fajnych, zadbanych plaż nad świdrem, na obu jego brzegach, wyposażmy je w atrakcyjne sprzęty, dbajmy razem o ich czystość, spróbujmy ściągnąć tu turystów łikendowych. To naprawdę jest o wiele godniejsza uwagi inicjatywa, niż zrzucanie w tak eksponowanym miejscu "oczyszczonych" ścieków.

--
    Durex sed vitae lex
  • surmia 04.06.14, 16:31
    Największym problemem przeciwników jest rura. Usytuowanie rury. Że blisko, mało estetycznie i w ogóle fatalnie dla oczu. Dla oczu!!!
    Nikt nie płacze, że kąpie się w ściekach z wielu miejscowości położonych w górnym biegu Świdra.
    Bo nie widzą rury/wielu rur. Nie ma rury - nie ma problemu.
    Wszyscy się cieszą, że Świder taki fajny, czysty.

Zastanówcie się spokojnie.
    Dwadzieścia lat temu po kąpieli w Świdrze, w najlepszym razie można było nabawić się wysypki. Ale Sanepid odnotowywał wszelkie przekroczenia norm. Z całym wachlarzem schorzeń po kąpieli w takiej zupie.
    Zresztą był zakaz kąpieli.
    Od ładnych paru lat Świder się oczyszcza. A dlaczego?
    Bo buduje się oczyszczalnie i oddaje czystą wodę do Świdra. Żaden bóbr, czy inny rak nie zamieszkałby w tak zanieczyszczonym środowisku, jakim był niegdyś Świder.
    Gdyby woda z tych oczyszczalni nie spełniała norm czystości bobry powiedziałyby nam do widzenia.
    Kiedyś, dawno temu (rdzenni józefowianie i otwocczanie na pewno pamiętają) bobry mieszkały w Świdrze. I potem powiedziały do widzenia. Teraz są znowu.
    Noż kurcze, o czym to świadczy?
    Jak napiszecie, że o tym, że bobry się przystosowały do brudu, bakterii i ścieków - umrę ze śmiechu.

Józefowska oczyszczalnia będzie nowa i nowoczesna. Oczyści ścieki, odda wodę. Do Świdra, gdzie spływają wszelkie wody z naszego rejonu. Łaski nie robimy, ścieki trzeba oczyszczać.
    A rura?
    Rurę można tak umieścić, że w ogóle nie będzie jej widać.
    Przecież można posadzić roślinność i zadbać o estetykę. Mam nadzieję, że projektanci zadbają także o to.

Ja już nie chcę finansować efektów polityki zarządzania oczyszczalnią w Otwocku.
    Chcę naszej oczyszczalni.
    Ile można się kłócić o ceny. Najwyższe ceny. Ileż można dać się doić i nie widzieć żadnych efektów?

A, i jeszcze...
    Mieszkańcy Otwocka jak najmniej powinni martwić się o ceny ścieków w Józefowie ( a na razie tylko oni się martwią).
    O własne ceny się martwcie. Bo jak na razie prognozy są niezadowalające.
  • chiste 04.06.14, 17:28
    Rura i wrażenia wzrokowe rzeczywiście są istotne w kontekście pobliskiego położenia plaży, i to nie jest błahy argument. Nie lekceważyłbym go. Mało kto będzie chciał wypoczywać czy ślizgać się na skimboardzie, mając na widoku rurę.
    Do wrażeń wzrokowych nie ograniczyłbym tylko rury (której wylot ma być na wysokości Holideja za mostkiem wąskotorówki, ale także samą oczyszczalnię. W tej chwili z otwockiej plaży jest widok na wysoki józefowski brzeg i młodnik sosnowy, który będzie wycięty właśnie po to, żeby stanęła w tym miejscu oczyszczalnia. Jest pewna subtelna różnica między podziwianiem z plaży sosnowego zagajnika, a patrzeniem na reaktory ściekowe, nawet jeśli są one hermetyczne. Zaraz odparujecie, że przecież radny Mariusz batorski napisał, że zostaną posadzone drzewa separujące reaktory od parkingu i brzegu. Rozumiem. To wymusza na was ustawa o ochronie przyrody. Tylko kiedy te posadzone drzewa osiągną rozmiar tych drzew, które wytniecie pod oczyszczalnię? Ja pozwolę sobie odpowiedzieć - za 30-40 lat. Trzy, cztery dekady patrzenia na reaktory i komory.

Poza tym jest jeszcze problem innego rodzaju doznań organoleptycznych. Oczywiście, że wasza nowoczesna oczyszczalnia będzie odoryzowana i hermetyczna, oczywiście... Od czasu do czasu jednak bączka sobie puści, a w sytuacji nagłej może nawet małego pawika do Świdra. Nic nie szkodzi, powiecie... Okey. Co na to Inn Holidey (i jego goście)? Co z wywożeniem osadów z oczyszczalni, totalnie nieszkodliwych, bezwonnych? Co z kosztami transportu tych osadów i ich składowania lub utylizacji? Na pewno w żaden sposób nie będzie to miało wpływu na cenę detaliczną metra sześciennego ścieków odbieranych z józefowskich gospodarstw (jedzie mi tu tramwaj?).

Odnośnie do kąpieli w Świdrze dwadzieścia lat temu - tu polecę już totalnie osobiście, bo dokładnie dwadzieścia lat temu swoimi niemałymi już rączkami ostatni raz łapałem raki w Świdrze, właśnie przy moście wąskotorówki i nieco wyżej jego biegu przy wylocie bagateli w Otwocku. Teraz (dziś) nie widzę raków w Świdrze, za to widzę masę szkła i plastiku, który jest sprzątany przez społeczników raz do roku, a władze samorządowe - czy to Otwocka, czy Józefowa - mimo że mają ustawowy obowiązek sprzątania i są właścicielami tych śmieci, nie robią tego w ramach zadań własnych gminy.

Świder oczyszcza się nie z tego powodu, że są spuszczane do niego oczyszczane ścieki, ale dlatego, że coraz mniej jest dzikich odprowadzeń ścieków nieoczyszczonych bezpośrednio z gospodarstw domowych do Świdra. To, że Otwock, Wiązowna i Józefów są skanalizowane, jest na pewno dosyć dużą ulgą dla rzeki. Ale to nie znaczy, że nawet w formie oczyszczonej dobrym rozwiązaniem jest, aby ścieki te trafiały właśnie do skromnego Świdra zamiast do szerokiej Wisły.

Ja rdzennym otwocczaninem nie jestem, choć mieszkam tu od urodzenia, blisko 40 lat. I nie pamiętam bobrów nad Świdrem. Bobry tu przywędrowały, ponieważ nie są w całej Polsce pod ochroną ścisłą i w warunkach naturalnych nie ma (poza człowiekiem) drapieżników, które w sposób naturalny regulowałyby ich liczebność. Dzisiaj bobry, które jeszcze 25 lat temu były gatunkiem zagrożonym w Polsce wyginięciem, wskutek introdukcji z Mazur i rozlewisk Narwii rozlazły się po całej Polsce i Świder nie jest tu żadnym wyjątkiem. Żyją bobry w Wiśle, w Odrze, w wszystkich rzekach, w których nawet dziś przeciętnie rozgarnięty człowiek bałby się zamoczyć stopę. Źródłem ich liczebności jest właśnie brak naturalnych wrogów, ścisła ochrona i przystosowanie się do każdych warunków. Bóbr nie jest miernikiem czystości wody. I nie śmiałbym się z tezy, że przystosowały się one do brudu, ścieków i bakterii. To są gryzonie, podobnie jak szczury.

Z trzema przedostatnimi akapitami - droga Surmio - nie polemizuję. Każdy ma prawo do własnych ocen, osądów i mniemań.

Natomiast ostatni surmiowy akapit wpisuje się idealnie w nurt (ciągle te hydrologiczne odniesienia) połajanek w stylu buńczucznym: "my jesteśmy światli, wy kmioty i pieniacze". Bewerhilszczyzna. Trudno.

Dedykuję Ci Surmio to:

--
    Pobąciam, pobąciam! Ja, stary pierdziel! Aż po lewatywy kres!
  • surmia 04.06.14, 18:06
    Pojawienie się bobrów w okolicy, a w związku z tym żeremi, tam i stawów bobrowych świadczy o czystości środowiska (głównie wody) i jest ważnym elementem poprawiającym walory krajobrazowe terenu. Można ten fakt wykorzystać do celów edukacyjnych.
    Źródło: www.parkiotwock.pl/index.php/przyroda-kpk/zwierzeta-kpk/189-bobry
  • surmia 04.06.14, 18:13
    A tekst Dezyderaty jak ulał pasuje do budowy oczyszczalni.
    Będziemy unikać głośnych i zapalczywych i żyć spokojnie w zgodzie z naturą.
    Ja cały czas, od lat mam w pamięci te słowa, bo są mądre.
  • chiste 04.06.14, 19:18
    wypominając, że w tekście "Dezyderaty" jest mowa o "napastliwości", a nie "zapalczywości".
    Wytknę również wybiórczość i zaślepienie sąsiadki. Przed refrenem jest 5 bardzo istotnych wersów, które (w zapalczywości swej, co jasne), zestawię poniżej z cytatami z Surmii ("D" - Dezyderata, "S" - Surmia)

D:bądź na dobrej stopie ze wszystkimi
    S: Największym problemem przeciwników jest rura. Usytuowanie rury. Że blisko, mało estetycznie i w ogóle fatalnie dla oczu.

D: wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie
    S: Dla oczu!!!

D: wysłuchaj też innych, nawet tępych i nieświadomych
    S: Ja już nie chcę finansować efektów polityki zarządzania oczyszczalnią w Otwocku.

D: oni też mają swoją opowieść
    S: Chcę naszej oczyszczalni.

D: oni też mają opowieść
    S: Ile można się kłócić o ceny. Najwyższe ceny.

D: wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie
    S: leż można dać się doić i nie widzieć żadnych efektów?

D: wysłuchaj też innych, nawet tępych i nieświadomych
    S: A, i jeszcze...

D: oni też mają swoją opowieść
    S: Mieszkańcy Otwocka jak najmniej powinni martwić się o ceny ścieków w Józefowie ( a na razie tylko oni się martwią).

D: oni też mają opowieść
    S: O własne ceny się martwcie. Bo jak na razie prognozy są niezadowalające.

Sama słodycz. Całuję rączki (szczerze).
    --
    Z homogenizowanych najlepsze są garwolińskie!
  • grudziaz 04.06.14, 21:20
    chiste napisał:

Wujek w powiatowym mieście płaca od słowa czy na stałej pensji jesteś?, roboty szukam, ty cienki w argumentach jesteś, może by mnie wzięli, rzuć no adresem gdzie się trzeba zgłosić.
  • surmia 05.06.14, 09:31
    Mnie tam uczono, że teksty, poezje, są jedynie wyjściem do interpretacji, ale może się mylili.
    Ja unikam tu zapalczywych. Bo tu zapalczywość prowadzi prosto do ignorancji i innych mniej miłych objawów.
    W życiu też unikam zapalczywych. Z napastliwymi można łatwiej dać radę.
    Unikam także jak ognia zgorzkniałych i zazdrosnych.
    Nieuśmiechniętych omijam szerokim łukiem.

Z pozdrowieniami, surmia.
    smile
  • cinqueterre 05.06.14, 09:41
    Surmio, to niewielu Ci zostaje... : )
    --
    www.logotyp.com.pl
  • surmia 05.06.14, 09:53
    cinqueterre napisał:
    Surmio, to niewielu Ci zostaje... : )

Spokojnie daję radę smile
  • grzeg_sz_1 05.06.14, 10:40
    Pewnie Surmia, liczy się jakość, nie ilość big_grin
  • michaszkowy 05.06.14, 12:03
    jeżeli są drażliwe kwestie w wielu dziedzinach - zbiera się podpisy - robi się referendum - tak wg mnie wygląda demokracja, przeciwnicy oczyszczalni niech zorientują się jak to wygląda i niech agitują przeciwko oczyszczalni a zwolennicy przekonują o swoich racjach. Takie gadanie na forum to tylko stukanie w klawiaturę nic więcej
  • chiste 04.06.14, 18:56
    to proszę bardzo, nie ma problemu:

Wymagania siedliskowe bobrów są bardzo zróżnicowane. Najchętniej zajmują one tereny niskie - pobrzeża nizinnych cieków i jezior, rowy melioracyjne, bagienka śródleśne i śródłąkowe. Część polskiej populacji występuje jednak w górach i na pogórzu wykorzystując głębsze odcinki i zakola górskich rzek, potoków, wyrobiska pożwirowe oraz stawy rybne. Jakość wody nie odgrywa większej roli w wyborze miejsca na osiedlenie się, ale bardzo ważny jest stały dostęp do wody. Bobry potrafią się łatwo przystosować także do bliskości człowieka.

Źródło: Bobry.pl
    --
  • surmia 04.06.14, 19:14
    Ale zauważ, że moja informacja jest powiązana z Otwockiem. Chciałam być jak najbardziej wiarygodna. Strona parkiotowock.pl musi wiedzieć co pisze.

A wydry?
    Podobno też są w Świdrze.
    I co? Też im wszystko jedno?
    Udowadniaj, udowadniaj dalej.
    I tak jak pomyślisz głębiej i spokojniej to sam z siebie dojdziesz do wniosku, że skoro przyroda się odnawia, to jest czyściej a nie brudniej.
    znaczy lepiej, nie gorzej.
    Dla ludzi też.

Pozdrawiam i idę do ogrodu odpocząć.
    Pa!
  • chiste 04.06.14, 19:35
    Skoro "podobno" są wydry, a - powiem więcej - zimą nad Świdrem widziałem polujące zimorodki, to dlaczego chcecie zrzucać "oczyszczone ścieki" do Świdra?
    Aaaa... Już wiem! Bo 20 innych podmiotów też tak robi, to i wam wolno.

Skoro rzeka jest czysta, to jakakolwiek ingerencja w nią, zwłaszcza przy tak płytkiej i narażonej na erozję koryta rzece jest poważną ingerencją w przyrodę. Czy dalej myśli i twierdzi Surmia, że chce żyć w zgodzie z naturą i jest dzieckiem wszechświata, czy może tylko "nie mniej niż drzewa i gwiazdy"?

Polecam prawdy objawionej Internetu ciąg dalszy i wyszukiwanie pod hasłem "eutrofizacja". I niezmiennie całuję rączki.
    --
    Durex sed vitae lex
  • jozefow512 04.06.14, 21:58
    chiste napisał:

to jakakolwiek ingerencja w nią, zwłaszcza przy tak płytkiej i narażonej na erozję koryta rzece jest poważną ingerencją w przyrodę.

Bzdura. Zrzut oczyszczonej wody to mniej niż 1% wody przepływającej w Świdrze. Znacznie większe wahania spowodowane są opadami deszczu i okresami suchymi.

Oczyszczalnia będzie odprowadzać ok. 2500m^3 na dobę (trochę ponad 100m^3/h). (przy 20 000 mieszkańców oraz normie 0,1m^3/dobę wychodzi 2000m^/dobę).

Średni przepływ wody w Świdrze wynosi 4,86m^3/s (źródło: pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awider_%28rzeka%29). Na godzinę daje to przepływ wynoszący ponad 17 000 m^3/h. Na dobę ... (przemnóż jeszcze przez 24).

Jeśli masz inne dane, to nie krępuj się, tylko się nimi podziel. Tylko posługuj się faktami i twardymi liczbami a nie demagogią i wyzwiskami.

Aaaa... Już wiem!

Jeszcze nie poznałeś faktów, ale już swoje wiesz. Ja jednak poproszę o fakty i liczby.
  • jozefow512 04.06.14, 21:41
    chiste napisał:

Skoro jozefow512 tak ochoczo przedstawia twarde dane, to może niech się podzieli tu danymi na temat prognozowanej ceny za odbiór m3 ścieków w detalu przez józefowską oczyszczalnię w latach 2015-2020.

1. Jak jest prognozowana cena za odbiór ścieków w hurcie w OPWiK w latach 2015-2020?
    Może chiste, który tak ochoczo nie chce przedstawić żadnych faktów, może podzieli się tu danymi na temat prognoz cen oczyszczalni w Otwocku?

2. Prognozowana cena oczyszczenia ścieków wynosi 3zł. OPWiK pobiera teraz 6,34zł (po długich negocjacjach i bojach)
    źrodło: www.jozefow.pl/data/bulletins/jns_062014_rgb.pdf#page=7

3. Józefów w tym miejscu będzie musiał zbudować albo oczyszczalnię, albo przepompownię. Pompowanie ścieków też kosztuje.
  • chiste 04.06.14, 22:13
    Wszedłem sobie na tę stronę propagandówki józefowskiej i widzę, że cena ta jest poprzedzona słowem "około", co można interpretować rozmaicie. Pokaż mi no (nawet internetową) opinię kogoś spoza Otwocka i Józefowa, który taką cenę skalkulował. jest takie źródło?
    Jeżeli ja, jako usługobiorca chcę w ramach akcji propagandowej sprzedać coś komuś, to jasne, że nie będę podawał stawki realnej, lecz promocyjną. Tak samo robi np. sprzedawca telefonu (operator sieci), który chce mnie skusić na promocję i sprzedać telefon za 1 zł. realnie koszty tego aparatu (jego prawdziwą cenę i koszty kredytowania) wkalkuluje sobie w inne ceny świadczonych usług. Obetniecie cenę za ścieki do "około 3 zł", a wyrównacie sobie to np. podwyżką podatku od nieruchomości albo stawką opłaty adiacenckiej. Proste.

Stawek prognoz otwockich nie podam z prostej przyczyny - nie siedzę w tym (choć oczywiście - jak widzę po zmyślnych komentarzach - wielu uważa, że w OZWiK lub w jakimś wydziale magistratu otwockiego pociągam za sznurki). To mylne wrażenie i nie mam zamiaru udowadniać, że jestem wielbłądem. Zresztą - podobnie jak wam - wiele mi się w Otwocku oraz jego spółce zajmującej się dostawą wody i odbiorem ścieków nie podoba. Co nie znaczy, że uważam stanowisko Józefowa za uzasadnione i zasługujące na pełną aprobatę (wcale nie ze względów politycznych czy rozrachunkowych).
    I proszę mi nie imputować, że "nie chce przedstawić żadnych faktów". Swoje stanowisko przedstawiłem wyraźnie, szkoda że nikt z was merytorycznie się do niego nie odniósł.

Buziaki, nygusy wy słodkie józkowane!
    --
    Patrzyłeś kiedyś w lustro?
  • jozefow512 05.06.14, 22:33
    chiste napisał:

Stawek prognoz otwockich nie podam z prostej przyczyny - nie siedzę w tym

To właściwie zamyka temat. Tak samo jak ty nie podasz stawek za ścieki w OPWiK w latach 2015-2020 tak samo ja nie podam stawek za oczyszczenie ścieków w oczyszczalni w Józefowie w latach 2015-2020. W dzisiejszych cenach wiadomo, że będzie taniej.

Jak będzie w przyszłości - przekonamy się.

wyrównacie sobie to np. podwyżką podatku od nieruchomości albo stawką opłaty adiacenckiej. Proste.

Może to jest takie proste w Otwocku. W Józefowie stawki podatku od nieruchomości są ustalane przez radnych, których sami wybieramy i mamy na nich wpływ.

Opłaty adiacenckie związane są infrastrukturą wybudowaną przez gminę. W związku z tym, ze prawie cały Józefów jest skanalizowany i ma wodociągi to nie ma podstaw do opłaty adiacenckiej. Przy obecnej w kanalizację i wodociągi opłata jest ustalona przez radę miasta i jeśli ktoś się podłączy do wodociągu (do kanalizacji musi się podłączyć) to opłata wynosi 0zł.

Tak więc podajesz kolejne bzdury, które nie trzymają się kupy
  • jozefow512 04.06.14, 21:31
    chiste (Otwock)napisał:

dezinformacja to jest po stronie szanownej glizdy

Przychodzisz tu ze swojego Otwocka i na wstępie zaczynasz od wyzwisk. Dobry start. Świetny argument.

Oczywiście Otwockie Sosny nie popisały się tzw. "twardymi danymi",

To niech wreszcie się popiszą. Czekam.

to miejsce - plaża przy moście wąskotorówki

Plaża jest powyżej projektowanego zrzutu a nie poniżej.

To znaczy - działacie metodą

Może lepiej pochwal się jakimi metodami wy działacie w Otwocku. Fakty są takie, że Otwock od wielu lat kosi ogromną kasę na ściekach z Józefowa. To są fakty.

Ja bym wolał, żeby Józefów

To zamieszkaj w Józefowie. Na razie to jesteś wujek dobra rada z Otwocka, który będzie nam mówił co mamy robić i co jest dla nas dobre.

Ja też dla was w Otwocku mam kilka rad.....

I następnym razem grzeczniej, bo nie jesteś u siebie w Otwocku.
  • chiste 04.06.14, 21:52
    Proszę mi uwierzyć, że słowo "glizda" wobec szanownego jozefowa512 jest eufemizmem.
    A udział mój w dyskusji na otwartym forum "mieszkańców i sympatyków Józefowa" (jest tam taki napis na górze, przyjrzyj się dobrze) jest nieskrępowany i używanie takiego określenia jest li tylko głaskaniem szanownego adwersarza po głowie.
    Przypomnę nieskromnie, że nie jesteś od podejmowania decyzji na temat tego, kto, co i w jaki sposób przedstawi na tym forum. Jeśli jest inaczej, to proszę mnie wyprowadzić z błędu i zrobić z tego zamknięta grupę dyskusyjną (jest taka możliwość).
    Za jak zawsze miłe przyjęcie dziękuję i zapraszam na otwocką plażę (póki jeszcze jest, do tego ogarniana przez józefowskie stowarzyszenie). Nikt dowodów osobistych ani PITów na moście wąskotorówki nie sprawdza. Goście z Józefowa są zawsze mile widziani.

Pozdrawiam serdecznie siostrzeńca.
    --
    Pobąciam, pobąciam! Ja, stary pierdziel! Aż po lewatywy kres!
  • jozefow512 04.06.14, 22:13
    A udział mój w dyskusji na otwartym forum "mieszkańców i sympatyków Józefowa" (jest tam taki napis na górze, przyjrzyj się dobrze) jest nieskrępowany i używanie takiego określenia jest li tylko głaskaniem szanownego adwersarza po głowie.

Może wyzwiska są na porządku dziennym w Otwocku i Otwocczanie się tak do siebie zwracają. W normalnej dyskusji tak się nie robi. Nie masz argumentów - trudno, epiety zostaw do dyskusji w Otwocku.

Owszem - możesz nieskrępowanie pisać, co chcesz, możesz wyzywać, próbować obrażać Józefowian, pokazywać otwocką kulturę. Masz prawo - mamy wolność wypowiedzi.

Jednak jedyne co z dyskusji z tobą ja zapamiętałem to
    1. kompletny brak argumentów
    2. wyzwiska i obrażanie jako sposób na dyskredytowanie faktów i liczb.

Masz coś konkretnego w temacie oczyszczalni, to napisz. Może czegoś się nauczysz od Józefowian i zaniesiesz kaganek kultury i oświaty do Otwocka.
  • chiste 04.06.14, 22:32
    Jestem na tym forum dużo dłużej niż ty i celowo używam eufemizmów, gdyż sobie na to zasłużyłeś. Nie pamiętam nikogo równie antypatycznego i butnego na tym forum. Przyznam, że niezmiernie mnie bawi, kiedy czytam te twoje odpowiedzi na moje wpisy i próby flekowania, jak również maksymalne zaangażowanie w dyskusję ad personam. Mówię ci - trzeba było się trzymać danego słowa i konsekwentnie tego plonka wobec mojej gburowatej postaci utrzymywać. Ale nie... Jesteś zawsze na posterunku i czuję, kiedy skacze ci adrenalina na widok postu napisanego przez "chiste", jak szukasz jakiś wydumanych spisków i jeszcze próbujesz mnie czy innych użytkowników pouczać (niby dlatego, że to wstyd być glizdą). To naprawdę niezmiernie zabawne.

Co do argumentów - może rzeczywiście jestem tak tępy i rozwlekły w swoich wywodach, że ciężko coś z tego wyłuskać. Ja z twoich wpisów staram się coś zawsze odcedzić. Więc, licząc na twoją nieprzeciętną erudycję i inteligencję, mam nadzieję, że z czasem coś z tych tasiemcem pisanych linijek odcedzisz. A mam ku temu podstawy, bo widzę, że niektórzy - oczywiście traktowani przez ciebie jak zwykłe tępaki, choć jednocześnie józefowiaki - odcedzają.
    Trzymaj się ciepło i nie zapomnij zapiąć piżamki pod szyję.

Twój wuj.

--
    Pociąg osobowy do Mrozów...
  • jozefow512 05.06.14, 22:50
    chiste napisał:

Jestem na tym forum dużo dłużej niż ty i celowo używam eufemizmów

Staż nie ma znaczenia. Liczą się fakty i liczby. Zamiast eufemizmów i demagogii podaj fakty i liczby. Jeszcze ich w tej dyskusji nie podałeś.

Co do argumentów - może rzeczywiście jestem tak tępy i rozwlekły w swoich wywodach, że ciężko coś z tego wyłuskać.

Nie wiem, czy jesteś tępy - nie mam zamiaru cię oceniać. W dyskusji zacznij podawać fakty i liczby. Mnie argumenty emocjonalne nie przekonują.

oczywiście traktowani przez ciebie jak zwykłe tępaki,

Nie wiem skąd te opinie. W przeciwieństwie do ciebie nie obrzucam nikogo wyzwiskami. A że czasem w dyskusji mówię "sprawdzam" i pytam o fakty na których oparte są opinie to chyba dobrze. Nasze opinie i stanowiska powinniśmy opierać na faktach i myśleć racjonalnie.

Jedyny trafny argument jaki usłyszałem z twojej strony w kwestii oczyszczalni to fakt, że prawdopodobnie, po wycięciu lasku, oczyszczalnia będzie widoczny z obecnej plaży otwockiej. I to jest rzeczywiście fakt, że po przeciwnej stronie rzeki, daleko na brzegu będzie widać zabudowania oczyszczalni. Można nawet zobaczyć na wizualizacjach, jak to będzie wyglądało. Z drugiej strony przecież można nasz brzeg obsadzić drzewami, które zasłonią całkowicie budynek i problem zostanie rozwiązany.

A z tym siostrzeńcem to chyba coś ci się zdrowo pomieszało. Następnym razem pomyśl dwa razy, zanim napiszesz podobną bzdurę, bo to źle świadczy o twoim poziomie (grzeg_sz_1 to dość dosadnie określił mówiąc o sprowadzaniu do poziomu). Ja tego nie napiszę, bo mimo, że się różnimy w opiniach, to jeszcze nie powód, by nazywać kogoś głupcem.
  • feelek 07.06.14, 12:48
    Chiste,
    ciekawi mnie:
    dlaczemu uczestniczysz z takim zaangażowaniem w wewnętrznej józefowskiej dyskusji skoroś sam z Otwocka?
    co Cię to wszystko obchodzi?
    masz jakiś dom w Józefowie?
    skoro tak, a zbudowanie tej oczyszczalni, załóżmy, doprowadzi do potanienia rachunków za ścieki, powinieneś być "za"...
  • chiste 07.06.14, 14:10
    Skonstruowałeś pytanie z góry założoną tezą, że jest to wewnętrzna sprawa jozefowska i tylko mieszkaniec Józefowa ma prawo postawić choćby przecinek w tym wątku.
    Ja tej tezy (a właściwie dwóch tez) nie aprobuję i mimo że odmawiasz mi prawa do wypowoedzi tutaj - odpowiem.
    Wypowiadam się, bo Józefów jest miastem sąsiednim, a Świder, w który Józefów chce ingerować, jest mi bliski. Czy mam sto razy powtarzać jaki walor ma ta rzeka, jej brzegi i historia tego miejsca dla obu miast? Czy naprawdę udajecie ignorantów, czy wolicie pewne istotne okoliczności przemilczeć?
    Ale żeby nie było tak, że odnoszę się tylko do omszałych idei i megalomańskich bajań - to miejsce, brzegi Świdra, dolny jego brzeg postrzegam jako największy skarb i źródło rozwoju zarówno Otwocka, jak i Józefowa. Zwłaszcza teraz, kiedy dawne zwyczaje i potrzeba rekreacji czy odpoczynku nad Świdrem odrodziły się, rzeka znów jest modna i są na jej brzebach miejsca, w których można odpocząć, Józefów chce to ludziom zohydzić i wprowadzić do krajobrazu naprzeciwko najatrakcyjniejszego z tych miejsc widok na reaktory ściekowe i rurę odprowadzającą ścieki.
    To jest podcinanie gałęzi, na której siedzi nie tylko Józefów (w kontekście rozwoju dalszego niż poziom sterylnej mieszczańskiej sypialni), lecz także Otwock. To jest kalanie adamaszków, niszczenie sreber i krótkowzroczność.
    Poza tym nie widzę w działaniu władz Józefowa jakichkolwiek działań koncyliacyjnych ani nawet cienia współpracy. Widzę tylko zaślepionych polityczną wizją ludzi niemających szacunku dla historii, przyrody, sąsiadów i własnych mieszkańców.
    I - wbrew chęciom waszym, drodzy sąsiedzi - mam prawo to krytykować i mówić głośno, że mi się wasza postawa nie podoba.
    --
    Forum Otwock
  • feelek 13.06.14, 12:20
    załóżmy że:
    1. ta oczyszczalnia niczego nie zohydzi, niczego nie zniszczy, niczego nie zabierze
    2. będzie jednym z dziesiątków podobnych elementów jakie już istnieją na rzece Świder, choćby w sąsiedniej Wiązownie
    3. woda z niej będzie czysta tak, że można z niej gotować będzie herbatę, co można było stwierdzić naocznie wybierając się na wycieczkę zorganizowaną przez Gminę Józefów do podobnego do planowanego obiektu istniejącego w okolicach Warszawy, istniejącego w centrum miejscowości, od lat (Lesznowola)
    4. Otwock składający się z miłośników brzegów Świdra zadba o jego plaże, brzegi, ich czystość, bezpieczeństwo i będzie tam wreszcie można bez obawy o pobicie spokojnie plażować...
    5. ten sam Otwock, co miał okazję doprowadzić do tego aby ta inwestycja nie musiała w J. powstawać gdyby traktował odbiorców ścieków z Józefowa uczciwie, ten Otwock zrozumie, że tę okazję zwyczajnie zmarnował?

załóżmy, że tak będzie i róbmy zwyczajnie swoje
  • chiste 13.06.14, 23:45
    Załóżmy że:
    1) ładnie opakowany pojemnik z kałem i uryną postawiony w Muzeum Narodowym, powiedzmy obok "Pomarańczarki" Gierymskiego, niczego nie zniszczy, nie zohydzi, nie zabierze;
    2) będzie jednym z dziesiątków podobnych klocków i szczyn pozostawianych każdego dnia np. w dziesiątkach laboratoriów medycznych na terenie całego kraju;
    3) ten pojemnik z kałem i moczem postawiony w Muzeum Narodowym będzie sztuką tak czystą i awangardową, że będą się o tę instalację artystyczną ubiegać Centro de Arte Reina Sofia w Madrycie i The New Museum w Nowym Jorku, co można było stwierdzić naocznie, wybierając się na wycieczkę wirtualną zorganizowaną przez Gminne Stowarzyszenie Artystów Koprofilów;
    4) zwykli ludzie, składający się z miłośników natury i piękna, zadbają o to, by Stowarzyszenie Artystów Koprofilów nie wmawiało im, że miejsce pojemnika z kałem i moczem jest w Muzeum Narodowym;
    5) ci sami zwykli ludzie, co nie tylko "mają okazję" chodzić do muzeum Narodowego, ale sami tam ze swojej wewnętrznej potrzeby regularnie chodzą, nie dadzą sobie wmówić, że postawienie klocka w świątyni sztuki jest artyzmem.

Załóżmy, że nie wolno zakładać, że zwykli ludzie są idiotami, nie widzą pychy władzy, braku taktu czy dbania tylko o partykularne interesy.
    Załóżmy.
    I działajmy wspólnie, zgodnie.
    A nie jak Paweł i Gaweł u Fredry.

--
  • feelek 21.07.14, 19:32
    załóżmy, że Pomarańczarka Gierymskiego stoi w MUzeum Narodowym w linii prostej 2 metry od wbudowanej w ścianę rury kanalizacyjnej, którą .... itd... powodów do rozpisywania się jak to gówno płynie niedaleko arcydzieła ma Chiste do woli, voila!

załózmy, że każdy, nawet totalitarnie zarządzany Józefów ma z ww. rzeczami problem taki sam jak każdy: czy to otwocki czy józefowski, hamburski, paryski, kopenhaski czy to koprofag, koprofil czy zwyczajnie ktoś, kto chce i ma prawo rozwiązać swoje trywialne problemy w sposób który:
    nikomu niczego nie ujmuje,
    nie zabrania,
    jest uczciwy,
    sposób normalny, demokratyczny i jaki kto tam chce

załóżmy, że kto będzie się do tego przyczepiał
    jego sprawa
    jest w końcu demokracja

powodzenia w rozwiązywaniu OTWOCKICH problemów
  • grzeg_sz_1 04.06.14, 22:20
    Drogi chiste, nie nauczyli Cie ze w dyskusji z józefów512 sprawdza się stara maksyma: nie dyskutuj z głupcem bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem.

Stosowanie tej prawdy powoduje że życie jest piękne smile
  • jozefow512 05.06.14, 22:36
    grzeg_sz_1 napisał:

> Drogi chiste

Drogi Grzegu_sz_1 - kiedy brak argumentów i faktów na poparcie tezy zawsze można kogoś nazwać głupcem. Jeśli masz coś merytorycznego do dodania w dyskusji to się wypowiedz. Z chęcią się czegoś dowiem.
  • terpu 04.06.14, 23:12
    chciałbym zauważyć, że miejsca do plażowania nie kończą się na Otwockiej Plaży Miejskiej. Wystarczy przejść się wzdłuż Świdra i na 100% spotkacie ludzi plażujących poza otwocką plażą.
    Natomiast nasze józefowskie władze nie mogą dopatrzeć się tego faktu.

Mówią głośno - "Plaża jest tylko jedna i to po stronie Otwocka. Po naszej [józefowskiej] stronie nikt nie plażuje, nikt nie odpoczywa i nikt nie chodzi wzdłuż Świdra. Musimy coś z tym zrobić i jakoś zagospodarować ten beznadziejny Rezerwat. Wybudujemy rurę zrzutową z oczyszczalni, która poprawi jakość wody w Świdrze. Co z tego, że badania pokazywały że Świder jest już czysty. Teraz będzie jeszcze czyściejszy i jeszcze fajniejszy. Oczyszczalnia doda tylko uroku temu miejscu. No i najważniejsze wybudujemy tam toalety miejskie [z których nikt nie skorzysta bo ponoć nie ma tam plażowiczów]."

JÓZEFÓW ŚWIDREM I ŚCIEKAMI PŁYNĄCY - i żadnych plażowiczów. To nasze nowe hasło dla najbliższych lat rządzenia Wielce Nam Panującego.
  • patsik 05.06.14, 20:21
    Chiste, podziwiam, że Ci się jeszcze chce kopać z koniem.
    I walić głową w betonową ścianę.
    Postawią tę oczyszczalnię, będą mieli tanio, pięknie, estetycznie i pachnąco. A wodę będzie można czerpać wprost z rury do kubeczków. To będą wody lecznicze. I dostaną status uzdrowiska.
  • 2zenek65 06.06.14, 15:18
    Co racja to racja, z koniem nie wygrasz a w dodatku z takim co to ma uszy przerośnięte tym bardziej. Zauważyłem że trzeba w dyskusji często używać słowa "fakt", oczywiście treść nie ma najmniejszego znaczenia. Najbardziej ubawił mnie "bezsporny fakt" że mamy wpływ na naszych radnych. W mojej ocenie i podejrzewam że większej części mieszkańców Józefowa jedyną osobą która ma wpływ na radnych jest......................Burmistrz Stanisław Kruszewski. I to też niestety jest fakt. A na koniec kolejny fakt z cyklu bezspornych że Burmistrz Kruszewski ma też ogromny wpływ na józefów........................512.
  • terpu 26.06.14, 00:03
    ktoś wie jak wygląda frekwencja na spotkaniach dotyczących oczyszczali, które w tym tygodniu organizuje Urząd ?
    Jest tam coś ciekawego?

24 czerwca
    Świetlica Parafii p.w. Św. Jana Chrzciciela
    ul. Kasprowicza 2

25 czerwca
    Szkoła Podstawowa nr 1
    ul. Mickiewicza 11

26 czerwca
    Szkoła Podstawowa nr 2
    ul. Graniczna 26

jozefow.pl/page/14,aktualnosci.html?id=562
  • kug777 28.06.14, 21:59
    Byłem. Dyskusja jak zwykle nieskładna. Sam projekt techniczny i wizualizacja - genialne. Odzyskiwanie ciepła, szczelne budynki, brak możliwości przyjmowania szambiarek, podwójne systemy na wypadek awarii, fotovoltaika na dachu i ogólnodostępny WC w obiekcie. To mi się bardzo podoba. Ale trochę mam wątpliwości ekonomiczne. W porównaniu z dzisiejszymi, cena będzie nizsza o 2-3 zł. Na pytanie z sali o możliwy w związku z inwestycją wzrost podatku od nieruchomosci - wiceburmistrz stwierdził rozbrajająco, że nie widzi związku(sic!). Tak samo nie potrafili albo nie chcieli podać ceny za ścieki, jaką napisali we wniosku do UE. Coś tu widzę gruszki na wierzbie.
    Wypowiadali się obrońcy plaży po stronie otwockiej, oczywiście krytycznie. Nie przyjmują do wiadomości, że spust będzie poniżej plaży, a przed plażą jest już 20 oczyszczalni.
    Na marginesie, ta "plaża" to tylko banda pijanej hołoty, bo przecież musi być piwo! Po dwóch godzinach uciekłem z dzieckiem, które było narażone na słowa godne furmana.
    Podsumowując, lubię nowinki techniczne, ale motywacja budowy własnej oczyszczalni jest słabo umotywowana ekonomiczne, bo:
    Jesli Otwock źle oczyszcza, to trzeba to zgłosić do odpowiedniego urzędu.
    Jeśli zawyża Józefowowi ceny - wystąpić do Urzędu Antymonopolowego.
    Taki wydatek z pewnością odsunie w czasie przyłączenie pozostałych 25% mieszkańców J. do kanalizacji.
    Znów wzrośnie podatek od nieruchomości (ostatnio w 2012) i to z pewnością więcej niz zaoszczędzimy na opłatach.
    Itd, itp.
  • grzeg_sz_1 29.06.14, 11:17
    kug777 jednym słowem burmistrz ściemnia smile
    Wyjątkowo Twoja wypowiedź realistyczna i obiektywna, chyba nie jesteś z Józefowa wink
  • jozefow512 29.06.14, 11:34
    kug777 napisał:

Wypowiadali się obrońcy plaży po stronie otwockiej, oczywiście krytycznie. Nie przyjmują do wiadomości, że spust będzie poniżej plaży, a przed plażą jest już 20 oczyszczalni.

Zwracam uwagę na jeden bardzo istotny szczegół. To nie jest kąpielisko (Otwock zrezygnował parę lat temu z kąpieliska w tym miejscu - z wszelkimi konsekwencjami jak np. brak badania na biężąco wody w tym miejscu).

Na marginesie, ta "plaża" to tylko banda pijanej hołoty, bo przecież musi być piwo! Po dwóch godzinach uciekłem z dzieckiem, które było narażone na słowa godne furmana.

Wypowiedzi na tutejszym forum zwolenników "plaży" (bez kąpieliska) potwierdzają Twoje spostrzeżenia.

Jeśli zawyża Józefowowi ceny - wystąpić do Urzędu Antymonopolowego.

1. Nie ma takiego urzędu (Urząd Antymonopolowy).
    2. UOKiK nie zajmuje się takimi sprawami.
    3. Sposób działania tych jednostek jest taki, że musisz pokrywać wszystkie ich koszty, bez względu na to, jakie są. Jeśli nie masz wpływu na władze OPWiK (a Józefów nie ma) to możesz sobie pisać pisma (co dzieje się od paru lat) a OPWiK nie ma obowiązku nic z tym robić (bo niby jaka jest podstawa prawna?).

Na OPWiK jedyny wpływ mogą mieć władze Otwocka, na które wpływ mają Otwocczanie (a w interesie Otwocczan jest jak najniższy koszt dla nich - przecież nikt rozsądny z Otwocka nie będzie naciskał na władze OPWiK aby podwyższyli ceny za ścieki mieszkańcom Otwocka).
  • chiste 29.06.14, 12:28
    Słuchaj, glizdo (wiesz, że o ciebie chodzi), nie czepiaj się słówek.

Co z tego, że nie ma Urzędu Antymonopolowego, skoro jest postępowanie przed Przezesem UOKiK i on wbrew temu, co twierdzisz, zajmuje się takimi sprawami. Mogliście to zrobić. Jako nieprawy otwocczanin wskażę Ci podstawę prawną. Art. 9 ust. 2 pkt 1 ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz.U. Nr 50, poz. 331 ze zm.).
    Gmina Józefów ma legitymację w takim postępowaniu, można na jej wniosek je wszcząć, zarzucając OPWiK sp. z o.o. nadużywanie pozycji dominującej poprzez narzucanie gminie Józefów nieuczciwych cen, w tym cen nadmiernie wygórowanych.
    Sankcją za to jest kara pieniężna w wysokości 10% przychodu osiągniętego w roku rozliczeniowym poprzedzającym rok nałożenia kary.
    A dodatkowo możecie z łatwością w drodze procesu cywilnego przeciwko OPWiK sp. z o.o. wykazać, że spółka ta swoim postępowaniem wobec Józefowa narusza art. 15 ust. 1 pkt 3 i 5 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jedn. Dz.U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1503 ze zm.). Tam z kolei macie już prostą drogę do wystąpienia z powództwem o odszkodowanie na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 4 tej ustawy. W tym postępowaniu gmina dostarczająca ścieki jest traktowana jak przedsiębiorca i ma legitymację do wystąpienia z powództwem m.in. o odszkodowanie (są na to orzeczenia SN).
    A jeśli już Józefowowi zasądzonoby te grube pieniądze, które przejada OPWiK sp. z o.o., to po nadaniu klauzuli wykonalności jest prosta droga np. do konwersji wierzytelności na udziały w spółce otwockiej (tym znienwidzonym monopoliście) i realnego wpływania na działania podejmowane przez spółkę. Mało tego, ja na miejscu Józefowa razem z pozwem złożyłbym wniosek o zabezpieczenie polegające na zajęciu udziałów w pozwanej spółce i w ten sposób, jeszcze zanim uzyskałbym ewentualny wyrok zasądzajacy odszkodowanie, przejąłbym w ten sposób możliwość wpływania na podejmowanie przez pozwaną spółkę decyzje.

Jeżeli jesteście tak bystrzy, jak podajecie, to z łatwością wpadlibyście na ten pomysł. Ale on nie jest po linii politycznej władz Józefowa, które nie będą w stanie się wykazać przed wyborcami w taki sposób, jak poprzez mamienie ich perspektywą niższego rachunku za ścieki (choć to bujda - szanowna glizda się do tego nie odniosła), uniezależnieniem się od "złego Otwocka" i budową nowej wspaniałej budowli (to nic, że wytniemy trochę lasu i zaingerujemy w najcenniejszy przyrodniczo i rekreacyjnie teren w mieście).
    To owszem - zgadzam się z glizdą - jest decyzja polityczna, na złość Otwockowi, tylko że nie ze szlachetnych pobudek, a jedynie partykularnych, bliskich kilkunastu osobom będącym na stołkach nie w Otwocku, a w Józefowie. Do tego decyzja głupia, budujaca podziały między sąsiednimi gminami i niszcząca kolebkę wszystkiego, co od końca XIX w. do dzisiaj wypączkowało na tzw. linii otwockiej.

--
    Forum Otwock
  • jozefow512 29.06.14, 12:55
    chiste napisał:

> Słuchaj, glizdo (wiesz, że o ciebie chodzi), nie czepiaj się słówek.

To jest właśnie poziom rozmowy ludzi z Otwocka na forum Józefowa. Jest to jedyny argument którego używasz na tym forum: wyzywasz Józefowian i uważasz, że w ten sposób coś osiągniesz. Niestety - nie nadajesz się do dyskusji. Nie potrafisz znieść, że ktoś może mieć inne zdanie od twojego. Trudno się dziwić - jako oddany władzy otwockiej będziesz bronił otwockich urzędasów wszelkimi możliwymi sposobami. Rób tak dalej.

Dobre podsumowanie twojego postępowania było tutaj:

Nie dziwię się, że po latach negocjacji z osobami z otwocka o takim poziomie jak twój Józefów ma już dość.

Zobaczmy, co proponujesz. Otóż proponujesz nam wytoczenie dwóch spraw OPWiK.

1. Sprawa przed UOKiK niewiele daje. OPWiK dostanie karę, karę wrzuci w koszty, a kosztami obciąży nas w kolejnej fakturze za ścieki (działa bezzyskowo, więc wszystkie koszty muszą zostać pokryte z przychodów).

2. Sprawy cywilne trwają bardzo długo. Wątpię też, że mamy szansę wygrać - OPWiK z łatwością wykaże ogromne koszty. W końcu OPWiK rozbudowuje się do rozmiaru przewyższającego dwukrotnie cały powiat otwocki.

Proponuję poczytać, co was w Otwocku czeka (także nas, jeśli dalej będziemy pakowali pieniądze w bankruta):

Według bilansu za rok 2012 przychody OPWiK wyniosły prawie 33 miliony złotych, jednak jego zobowiązania już ponad 85 milionów. Odsetki od zaciągniętych kredytów osiągnęły poziom 2.991.667,48 zł i przewyższyły dochody z działalności operacyjnej, które wyniosły zaledwie 2.740.012,20 zł. Podnoszenie cen dla mieszkańców Otwocka przed jesiennymi wyborami samorządowymi nie wchodzi w grę, a sąsiednie gminy nie chcą już płacić więcej.

OPWiK to worek bez dna. I ja nie mam zamiaru go dalej finansować. Wybudujemy własną oczyszczalnię a za 5 lat zobaczymy, kto miał rację.

Do tego decyzja głupia, budujaca podziały między sąsiednimi gminami

Tak bym raczej określił twoje działanie: chamskie i głupie wyzwiska. Brak umiejętności rozmowy, nieakceptowanie innego zdania, obrażanie dyskutantów - oto cały chiste. Rób tak dalej.

• chiste 29.06.14, 13:31
    ... jeśli tego nie zauważyłeś. To jest naprawdę pieszczotliwe i eufemistyczne określenie twojej skromnej osoby, a dlaczego tak ciebie nazywał, wyjasniałem kilka wpisów wyżej.

Argumentów podałem naprawdę sporo. Nie chcesz ich dostrzec - your choice.

Sprawa w postępowaniu przed Prezesem UOKiK wiele daje, ale konsekwentnie temu będziesz zaprzeczać, z wiadomych powodów. Najistotniejsze jest jednak to, że tym wpisem jeden wyżej przyznałeś, że kłamałeś we wpisie trzy posty wyżej. I tak jest z całą tą kampanią rzekomo "informacyjną". Przemilczacie, kłamiecie i przedstawiacie sprawę tej inwestycji wyłącznie w świetle własnych partykularnych interesów, przemilczając albo - pisząc wprost - olewając całkiem istotne okoliczności oraz argumenty swoich oponentów.

Z własnego doświadczenia wiem, że postępowanie prowadzone w wydziałach gospodarczych SO przy Czerniakowskiej jest całkiem sprawne i szybkie. To jest kolejne wprowadzanie w bład czytających ten wątek. Gdybyście wytoczyli armaty (pozew) w czasie, gdy zabraliście się za projektowanie oczyszczalni, uwalanie tzw. aglomeracji otwockiej i uzyskiwanie decyzji potrzebnych do powstania tej oczyszczalni, to - z duża dozą prawdopodobieństwa - jestem gotów stwierdzić, że dziś mielibyście już sprawę pozamiataną. A poza tym - jeszcze raz zwracam uwagę - mogliście wnieść o zabezpieczenie powództwa poprzez zajęcie udziałów w spółce i w trakcie procesu realnie wpływać na działania podejmowane OPWiK sp. z o.o. m.in. wobec Józefowa .
    A jezeli twierdzisz, że wątpisz, iż macie szansę wygrać, to może te józefowskie jęki o wygórowane stawki są funta kłakó warte i stanowią jedynie zagrywkę propagandową i straszenie żelaznym wilkiem po to, by forsować włąsne polityczne zamierzenia (budowa oczyszczalni).
    To jak to w końcu jest? OPWiK nie ma racji, twierdząc, że takie są koszty realne odbioru ścieków z Józefowa?
    A jeżeli OPWiK ma rację, to kto po powstaniu oczyszczalni w Józefowie będzie te koszty ponosił, a kto będzie na tym korzystał? I po co w takim razie ma powstać józefowska oczyszczalnia

Odpowiem. Koszty w dalszym ciągu będzie ponosić konsument (załatwiający się do sedesu mieszkaniec Józefowa), a korzystać będą umieszczeni w Hydrosferze znajomi królika. Oczyszczalnia zaś potrzebna jest po to, żeby można było zasilić Hydrosferę jeszcze większą liczbą znajomych królika, a konsumentom wciskać bajki o tanich ściekach i uniezależnieniu się od uciskającego Józefów i jego mieszkańców złego Otwocka.
    --
  • jozefow512 29.06.14, 19:47
    Argumentów podałem naprawdę sporo.

Poproszę o wypunktowanie.

Sprawa w postępowaniu przed Prezesem UOKiK wiele daje

Co daje konkretnie? Dostaniemy jakieś pieniądze w wyniku tego postępowania? Czy obiecujesz, że UOKiK nakaże OPWiK zwrócić Hydrosferze pieniądze kilka lat wstecz?

A może - w najlepszym razie - UOKiK nałoży karę (10% - jak pisałeś), która spowoduje, że w przyszłym roku za ścieki zapłacimy 10% więcej?

Z własnego doświadczenia wiem, że postępowanie prowadzone w wydziałach gospodarczych SO przy Czerniakowskiej jest całkiem sprawne i szybkie.

Może podsumujmy twoją propozycję:
    1. Proponujesz, aby Józefów wytoczył sprawę sądową OPWiK. Czyli w ramach dobrosąsiedzkiej współpracy proponujesz płacenie za ścieki OPWiK a następnie na drodze sądowej domaganie się zwrotu.

2. Sądząc z degrengolady opisywanej w tym felietonie OPWiK ma rzeczywiście ogromne koszty (zupełnie niepotrzebne).

3. Uważasz, że OPWiK tak po prostu przegra sprawę? Moim zdaniem - biorąc pod uwagę, że sprawa jest warta ładnych kilka milionów, to zatrudnią dobrych prawników, którzy raczej nie dopuszczą do szybkiego rozstrzygnięcia.

4. Ze względu na to, że OPWiK działa bezzyskowo, to bez wzgledu na to jak wydumane będą mieli koszty to użytkownicy (czyli my) będziemy musieli je ponieść.

To jak to w końcu jest? OPWiK nie ma racji, twierdząc, że takie są koszty realne odbioru ścieków z Józefowa?

Tym gorzej dla OPWiK. Jeśli rzeczywiście OPWiK ma tak ogromne koszty (jedne z najwyższych w Polsce) to powinniśmy czym prędzej zrezygnować z ich usług. Niestety jedyny sposób to własna oczyszczalnia.

A jeżeli OPWiK ma rację, to kto po powstaniu oczyszczalni w Józefowie będzie te koszty [koszty OPWiK] ponosił, a kto będzie na tym korzystał?

A co mnie obchodzi, kto będzie ponosił koszty otwockiej oczyszczalni? Właśnie dlatego budujemy własną, aby tych kosztów dalej nie ponosić. Przedstawiłeś argument za tym, byśmy jak najszybciej przestali korzystać z usługodawcy, którego koszty są niewspółmierne do usług.

A naszymi kosztami się nie przejmuj. Ty ich nie będziesz ponosił.
  • chiste 29.06.14, 21:05
    W sprawie wypunktowania - litości, co jeszcze? Może numer telefonu do mojej kancelarii podać albo fakturę mam wystawić (podaj nip, resztę znajdę)?

Ja - zwłaszcza "ci" - nic nie obiecuję. Daję konkretne odpowiedzi na konkretne pytania, a nawet więcej - daję propozycje konkretnych kompromisów i takich rozwiązań, które będą wykraczały poza horyzont pt. "robimy taniej kupę, a co potem, to już nas nie interesuje". Jeżeli nie interesuje was nałożenie kary na "okropnego monopolistę", nie interesuje was możliwość wykorzystania tego propagandowo i perswazyjnie, to może rzeczywiście to jest nic. Zważ tylko, że drugie wskazane przez mnie postępowanie daje już wam pełną satysfakcję, zarówno "moralną", jak i finansową (oczywiście jeśli sama "moralna" was nie satysfakcjonuje).

ad 1) Źle rozumiesz. Proponuję wytoczenie powództwa, które spowoduje zaprzestanie - jak twierdzi Józefów - stosowania przez OPWiK praktyk nieuczciwej konkurencji, a nawet więcej - podaję wam na tacy możliwość uzyskania odszkodowania i - uwaga - usunięcia skutków niedozwolonych działań OPWiK (czyż w związku z tym - co tak namiętnie podkreślacie - że jestem z Otwocka, nie powinienem być okrzyknięty po tej niewłaściwej stronie Świdra zdrajcą i zaprzańcem?). Poza tym podaję Józefowowi - również na tacy - sposoby, jakie mogą doprowadzić Józefów(albo Hydrosferę) do uzyskania wpływu na OPWiK. Czyż nie nad tym tak biadolicie, czyż nie uwiera was to? Czyż nie jest "argumentem" podnoszonym w politycznej batalii? Do tego jeszcze ten idiotyczny argument, że "bronię otwockich urzędasów". No po prostu pusty śmiech, siostrzeńcze glizdeczko.

ad 2) Powołując się na stronę urzędową strony sporu (miasto Józefów)i zamieszczonego tam "felietonu", jesteś tak samo wiarygodny, jak Władysław Gomułka powołujący się na "Trybunę Ludu" na dziesiątym plenum spółdzielni zenum. A ludzie nie są tak tępi, jak myślisz. Bez dalszego komentarza.

ad 3) Uważam, jako profesjonalista działający w branży, że jeśli zarzuty, które podnosi Józefów wobec OPWiK są prawdziwe, to niezależnie od tego, kto stanie jako pełnomocnik spółki przed sądem, roszczenia Józefowa są oczywiste i winny być uwzględnione. Poza tym co to za argumentacja, że Otwock zatrudni dobrych prawników i dlatego nie ma co podejmować rękawicy? Józefowa czy Hydrosfery nie stać na dobrych prawnikó? Stać was na niepotrzebną oczyszczalnię za dwie grube banie, a nie stać was na dobrego adwokata? nie macie radców prawnych w urzędzie albo w Hydrosferze? Litości! Z kim ja rozmawiam?!

ad 4) Patrz ad 1 - możecie z palcem w nosie uzyskać wpływ na to, co robi OPWiK. Poza tym najwyraźniej "zazdraszczacie" OPWiK tych "wydumanych" kosztów i postanowiliście sami doić mieszkańców Józefowa "wydumanymi" kosztami, które niechybnie pojawią się w Hydrosferze po powstaniu oczyszczalni.

ad 5) A sorry, nie ma pkt 5.

No więc ten akapit następny. Tylko nie wiem, co komentować.
    Zacznijmy od "Tym gorzej dla OPWiK". Właściwie nie ma co komentować. Dalej jak Paweł i Gaweł u Fredry. Zero kumacji.

Dalej "Jeśli rzeczywiście OPWiK ma tak ogromne koszty (jedne z najwyższych w Polsce) to powinniśmy czym prędzej zrezygnować z ich usług" - nie wiem, ale ufam, że wiecie, co piszecie na ten temat w swojej propagandzie. A jeżeli nie wiecie i ściemniacie, to po prostu ewidentnie pokazuje wyłącznie polityczny wymiar całego sporu. I niestety - ignorancję oraz brak szacunku dla przyrody, własnych mieszkańców i sąsiadów za rzeki.

"Niestety jedyny sposób to własna oczyszczalnia" - to czemu się tak żalicie, że nie macie żadnego wpływu na OPWiK, a chcielibyscie go mieć? Ja to rozumiem, ten żal, w sensie uważam, że ten wpływ (czytaj: udziały w spółce i wpływanie na politykę cenową przedsiębiorstwa) należy się wam jak psu buda. Dlaczego z tego rezygnujecie i na siłę stawiacie klocka w rezerwacie?

"A co mnie obchodzi, kto będzie ponosił koszty otwockiej oczyszczalni?" - Paweł i Gaweł bis.

"Właśnie dlatego budujemy własną, aby tych kosztów dalej nie ponosić" - o naiwności przenajświętsza i dziewicza jak Maryja Niepokalana! Z adarmo będziecie wodę w klopach spuszczać? To się nadaje do lepszego kabaretu! Oj! Prawie parsknąłem w monitor.

"Przedstawiłeś argument za tym, byśmy jak najszybciej przestali korzystać z usługodawcy, którego koszty są niewspółmierne do usług" - nie, mój drogi siostrzeńcze. Ja rozważyłem podnoszone przez ciebie tzw. argumenty i przedstawiłem możliwości kompromisowych rozwiązań (choć czuję się trochę jak Churchill w samolocie powrotnym z Jałty). A kompromis polega na wzajemnych ustępstwach po uprzednim wnikliwym rozważeniu stanowiska przeciwnika w sporze.

PS.
    Jednak było w punktach. Specjalnie dla ciebie, glizdeczko (buziaki).

--
  • jozefow512 01.07.14, 23:26
    ad 1) Źle rozumiesz. Proponuję wytoczenie powództwa

Doskonale rozumiem. Wytaczanie powództwa jako sposób współpracy - do tego dwóch różnych spraw, żeby móc uregulować tak prostą rzecz, jak cena za ścieki - to moim zdaniem przesada. Sprawy sądowe to droga przez mękę. Do tego - w tym konkretnym przypadku - kompletnie bezskuteczna i nic niedająca.

ad 2) Powołując się na stronę urzędową strony sporu (miasto Józefów)i zamieszczonego tam "felietonu", jesteś tak samo wiarygodny, [...]

Argument poproszę, bo też mogę cię do kogoś porównać i nie będzie to nic wnosiło do dyskusji. Czy twierdzisz, że OPWiK nie ma długów?
    Czy twierdzisz, że OPWiK jest we wspaniałej sytuacji finansowej?

Przypomnę, że jako jednostka działająca bezzyskowo OPWiK będzie musiała wszystkie te długi i koszty obsługi długów przerzucić na klientów (czyli m.in. Józefów).

ad 3) Uważam, jako profesjonalista działający

Nie mam możliwości potwierdzić twojego statusu jako profesjonalisty, więc argument "jestem autorytetem więc mnie słuchajcie" jest chybiony. Ja takie argumenty odrzucam.

jeśli zarzuty, które podnosi Józefów wobec OPWiK są prawdziwe, to niezależnie od tego, kto stanie jako pełnomocnik spółki przed sądem, roszczenia Józefowa są oczywiste i winny być uwzględnione.

Kompletnie nic nie rozumiesz. To nie chodzi o to, kto ma rację w sporze o ceny ścieków w OPWiK. Droga, którą nam proponujesz (wieloletnie spory sądowe) jest nieefektywna. Jeśli idziesz do sklepu i widzisz cenę na półce dwa razy wyższą niż przeciętna w branży to - jako profesjonalista - idziesz do sądu i zmuszasz sprzedawcę do obniżenia ceny, czy też może znajdujesz rozwiązanie alternatywne (np. kupujesz w innym sklepie)?

nie macie radców prawnych w urzędzie albo w Hydrosferze? Litości! Z kim ja rozmawiam?!

Traktujesz kwestię oczyszczalni ambicjonalnie. A to jest zwykła kalkulacja. Jeśli nie udało się dogadać z dotychczasowym kontrahentem (OPWiK) mimo wieloletnich prób ucywilizowania współpracy na drodze negocjacji to wybranie drogi sądowej jest ostatecznością.

Ja to rozumiem, ten żal, w sensie uważam, że ten wpływ (czytaj: udziały w spółce i wpływanie na politykę cenową przedsiębiorstwa) należy się wam jak psu buda. Dlaczego z tego rezygnujecie

A po co Józefów ma kupować udziały w bankrucie? Byłbym pierwszym, który by skrytykował jakiekolwiek inwestycje Józefowa w bankrutującej spółce o rozbuchanych kosztach, kupie długów i bez szans na wyjście na prostą.

Ja rozważyłem podnoszone przez ciebie tzw. argumenty i przedstawiłem możliwości kompromisowych rozwiązań

Wybacz, ale mamy inne definicje słowa kompromis. Wytoczenie dwóch spraw sądowych (postępowanie przed UOKiK oraz sądem cywilnym) to w mojej opinii nie jest kompromis ale totalna porażka. My stracimy kasę na prawników, OPWiK zapłaci karę UOKiK, kara zostanie wrzucona w koszty (które zostaną pokryte przez przyszłe przychody OPWiK za ścieki - za które my zapłacimy). Jeśli udałoby się odzyskać pieniądze za zeszłe lata od OPWiK to znowu - OPWiK przegraną sprawę musi wpisać do bilansu i podwyższyć cenę za ścieki. Tak więc przegrywamy niezależnie od tego, czy sprawy sądowe przegramy, czy wygramy.

I jeszcze jedna rzecz: nie wiem, czy wiesz, ale kompromis to rodzaj rozwiązywania konfliktu, w którym obie strony są przegrane (strategia przegrany-przegrany).

I jeszcze coś:
    Stać was na niepotrzebną oczyszczalnię za dwie grube banie,

A teraz jeszcze trochę liczb.
    W 2013r. zapłaciliśmy OPWiK 3,5 mln zł za ścieki
    W 2014r. będzie to prawdopodobnie ok. 5mln zł.
    Do budowy oczyszczalni dostaniemy dofinansowanie w wysokości 13 mln zł (czyli z tych dwóch dużych bani - jak to określiłeś - ponad połowę dostaniemy jako dofinansowanie).

Do rozbudowy otwockiej oczyszczalni dopłaciliśmy do tej pory ok. 6,5 mln zł.
  • grzeg_sz_1 29.06.14, 14:04
    Interesujące jest też że władza nie chciała podać jaka jest cena za ścieki we wniosku do UE smile

Gdyby była niska w stosunku do cen obecnych, to władza powinna się głośno i dobitnie chwalić big_grin
  • doomi 30.06.14, 13:40
    i bardzo cenię Twoją wiedzę. Bardzo proszę zatem o kulturę wypowiedzi, zbliżasz się do granicy, kiedy będę zmuszona wycinać Twoje posty.
    Sam wiesz, że nie mam możliwości ich edytowania, w związku z czym polecą z całą (ciekawą) częścią merytoryczną.

Pozdrawiam
  • chiste 30.06.14, 22:24
    Lecz najpierw proszę mnie, mało okrzesanemu peregrynowi zza rzeki, wskazać, o co się rozchodzi z tą kulturą wypowiedzi i gdzie ta granica?

Odwzajemniam pozdrowienia

--
    Forum Otwock
  • jpo1 01.07.14, 14:44
    Nazywanie kogoś glizdą jest poza standardem kulturalnym...
  • chiste 01.07.14, 22:33
    Pan wybaczy, nie zgadzam się.
    I on o tym wie.
    A gdyby był ciut empatyczny, miał odrobinę taktu oraz szlachetne serce, słowem nie uniósłby się na tę pieszczotę. Byłby ponad to. Ale niestety nie jest. Jest tym, kim jest. I to wcale nie jest żaden wstyd.
    --
    Forum Otwock
  • jpo1 01.07.14, 07:51
    Ja też z ciekawością czytam to forum, szczególnie w sprawach trudnych, takich jak oczyszczalnia, która nas wszystkich bezpośrednio dotyczy. Ale czuję że marnuję czas i nerwy, gdy dyskusja schodzi na poziom dogryzania sobie nawzajem (nikogo poza dogryzającymi to chyba nie interesuje). Cenię wiedzę, fakty i argumenty, ale gdy spotykam inwektywy to mam odruch, żeby przestać czytać, bo nie chcę się zatruwać... Cieszyłbym się bardzo, gdyby to miejsce było przede wszystkim forum dyskusji na kulturalnym poziomie - wymiany ciekawych myśli, inicjatyw, informacji smile Na tym polega savoir vivre.
  • chiste 01.07.14, 08:21
    ... i nie ma od tego żadnych odstępstw.

Doomi niech się nie żali. To troszkę jest też jej wina, że właśnie w ten sposób odnoszę się do akurat tego użytkownika . A właściwie nie odnoszę, lecz dostosowuję poziom do takiego, jaki zaprowadził j512 na tym forum, pojawiając się tu i psując to, co można kiedyś było nazwać salonem.

Nie będę rozdrapywać szczegółów, wyżej jest wyszukiwarka, proszę się zapoznać z wpisami szanownej glizdy tak ze 2-3 lata wstecz. Przez długi czas go ignorowałem, był na liście niewidocznych, lecz właśnie w tak drażliwych i impertynenckich oraz nachalnych propagandowo wątkach będę go nękać metodami, które on stosuje wobec innych użytkowników forum, i obnażać zarówno jego bezczelność, jak i obłudę oraz wazeliniarstwo.
    Skoro przez 3 lata administratorka i moderatorzy nie byli łaskawi reagować na chamstwo pana j512, to trzeba w sprawach ważnych temperować jego impertynencję innego rodzaju impertynencją. Jest to jak widać jedyna skuteczna metoda.

A jeśli Administratorka Kinia uważa, że gdzieś przekroczyłem granicę nietykalnej świętości kultury języka ojczystego, to z miłą chęcią dam się wykastrować.
    I to niby dlatego, że to wstyd być glizdą (naprawdę, czy to wstyd?).

--
  • jpo1 01.07.14, 14:50
    Tak powstają wojny. A my nad Świdrem wojny nie chcemy... Wolałbym widzieć dalszy ciąg "wojny na argumenty" (a nie np. wyzwiska). Niekulturalnych informujmy i przez chwilę ignorujmy, a jak bardzo przeszkadzają to ostrzegajmy i usuwajmy z naszego grona!
  • jozefow512 01.07.14, 23:36
    Twój problem polega na tym, że nie potrafisz dyskutować z kimś, kto ma inne zdanie niż ty. Zamiast argumentów wolisz wyzwiska.

A do tego nie podajesz żadnych konkretów, tylko wyzwiska, próby obrażania, obrzucania błotem. Nie wiem po co te ciągłe ataki personalne. Jeśli mam jakieś argumenty w temacie - to je podaj. Jeśli nie podobają ci się argumenty innych to nie wyzywaj ich.
  • feelek 22.07.14, 11:50
    nazywanie kogoś w ten sposób ['glizdo'] to czystej wody (sic!) chamstwo

jeżeli Chiste tego nie widzi, to trzeba się będzie rozstać
    w sumie nie wiem czy z / czy bez żalu:
    się wtrąca (ma prawo),
    walczy nie o swoje, prezentując otwocki, subiektywny punkt widzenia (ma prawo),
    no ma te prawa
    ale ja żalu po stracie Chistego nie wyrażę:
    za bardzo się Chiste wtrąca w nie swoje sprawy,
    nie chce rozumieć józefowskiego punktu widzenia, tego, że on (ten punkt) może być inny od otwockiego
    może w O. ludzie nie mają wpływu na to co się u nich dzieje i to stąd...

u nas patrz: coś się dzieje, my to dyskutujemy, akceptujemy ( czasem nie) i to chcesz /nie chcesz się nazywa demokracja

PS. zapyta Chiste jak się roztanie z FJ?
    a się będzie kolegę ignorować
    zwyczajnie zagalopowałeś się i nie umiesz przyznać do błędu?
    nazywasz to określenie ["glizda"] pieszczotą?
    głuuuuupio
  • chiste 22.07.14, 21:21
    Będę cierpieć w rozkoszy.

Tylko proszę pokornie, bądź Waćpan bardziej konsekwentny niż towarzysz jozefow512 (jemu cierpliwości starcza do pierwszego, a Waćpan jesteś paliwoda).
    --
    Durex sed vitae lex
  • grzeg_sz_1 01.07.14, 08:26
    ......... że nie jesteś taką stanowczą administratorką dla wpisów Józkowian. Ale widocznie Twoje wyostrzone spojrzenie jest dalekowzroczne wink
  • chiste 01.07.14, 08:33
    Odcipiurkaj się od doomi.
    Niedźwiedzia przysługa (ale nie gniewaj się).
    --
    Durex sed vitae lex
  • grzeg_sz_1 01.07.14, 08:35
    nie gniewam się, stwierdzam fakt
  • doomi 01.07.14, 10:49
    Grzesiu, nie zaśmiecaj proszę tego wątku - jeśli masz ochotę porozmawiać o moim tutaj administrowaniu zapraszam na priv (ewentualnie załóż temu poświęcony wątek).
  • jpo1 01.07.14, 14:51
    Wróćmy do tematu oczyszczalni!
  • pawel1056 02.08.14, 19:09
    Mieszkam w Jozfowie przeszło 15 lat. Moja dotychczasową opinia o poczynaniach rady miasta była pozytywną. Burmistrz też jest Ok. Nie rozumiem jednak głupoty może szaleństwa dotyczącego oczyszczalni. Przymiarki do budowy oczyszczalni świadczą o nieumiejętności prowadzenia negocjacji z oczyszczalnia w Otwocku można powiedzieć że wydawanie pieniędzy na tak głupi projekt jak oczyszczalnia jest głupotą może można doszukiwać się marnotrawstwa naszych podatków. Używanie argumentów że opłata za ścieki będzie kiedyś niższe o 1 zł lub ileś tam jest nadużyciem. Proponuję zorganizowanie protestu, pikiety czy podobnej akcji przeciw budowie oczyszczalni. Ścieki powinny płynąć do Wisły tak jak płyną zostawmy czysty świder działajmy aby inne nadswidrzanskie oczyszczalnie zlikwidować i wspólnym staraniem unowocześnić oczyszczalnię w Otwocku. Można było rozwiązać problem ścieków w Warszawie można też to zrobić w gminach nadświdrzanskich. Może ktoś zaproponuje dobra datę na protest.
  • grudziaz 02.08.14, 19:44
    pawel1056 napisał(a):

> Mieszkam w Jozfowie przeszło 15 lat. Moja dotychczasową opinia o poczynaniach r
    > ady miasta była pozytywną. Burmistrz też jest Ok. Nie rozumiem jednak głupoty m
    > oże szaleństwa dotyczącego oczyszczalni. Przymiarki do budowy oczyszczalni świa
    > dczą o nieumiejętności prowadzenia negocjacji z oczyszczalnia w Otwocku można p
    > owiedzieć że wydawanie pieniędzy na tak głupi projekt jak oczyszczalnia jest gł
    > upotą może można doszukiwać się marnotrawstwa naszych podatków. Używanie argume
    > ntów że opłata za ścieki będzie kiedyś niższe o 1 zł lub ileś tam jest nadużyci
    > em. Proponuję zorganizowanie protestu, pikiety czy podobnej akcji przeciw budow
    > ie oczyszczalni. Ścieki powinny płynąć do Wisły tak jak płyną zostawmy czysty ś
    > wider działajmy aby inne nadswidrzanskie oczyszczalnie zlikwidować i wspólnym s
    > taraniem unowocześnić oczyszczalnię w Otwocku. Można było rozwiązać problem ści
    > eków w Warszawie można też to zrobić w gminach nadświdrzanskich. Może ktoś zapr
    > oponuje dobra datę na protest.
    Musi cię to bardzo cisnąć w tak wielki upał, w sobotę, żeby podjąć wielki wysiłek napisania na forum pierwszego w życiu posta.
    Powinieneś dodać do apelu o likwidację wszystkich oczyszczalni nad Świdrem (a jest ich niemało) apel o uchwalenie przymusowego przyłączania wszystkich do oczyszczalni otwockiej.
  • pawel1056 05.08.14, 09:40
    Zanim zaczniemy likwidować istniejące oczyszczalnie zrzucające ścieki do Świdra razem postarajmy się nie budować nowych w tym również tej w Jozfowie. Właściwym miejscem na zrzut ścieków jest Wisła. Warto też pamiętać że ujęcie wody dla Józefowa jest zlokalizowane w sąsiedztwie rzeki.

• jpo1 05.08.14, 13:15
    Całkowicie się zgadzam z Pawłem.
  • feelek 05.08.14, 22:08
    a ja nie
    zapoznajcie się z całością argumentacji
    można wygóglować
    to Otwock zaprzepaścił swoją szansę
    wiele lat bezowocnych zabiegów o równe, uczciwe traktowanie Józefowa
    teraz to chyba decyzja o tej budowie jest już podjęta
    protesty są z zerowym odzewem bo może to dobra decyzja?
    są takie oczyszczalnie w centrach miejscowości i ...nic
  • jpo1 06.08.14, 07:10
    Dbanie o czystość naszego środowiska i ochronę takich świetnych i unikalnych miejsc jak Świder (kąpiemy się w nim poniżej planowanej rury razem z kilkuset innymi osobami - vide ostatni weekend) ma dla mnie znacznie wyższy priorytet niż satysfakcja, że się wygrywa jakieś lokalne gierki pomiędzy dbającymi o swoje interesy I uzupełniającymi na siłę swoje racje zarządzającymi (Otwock, Józefów), którzy za chwilę się zmienią, a to co powyprawiali zostanie. Wystarczyłoby przecież mieć rozsądną cenę za ścieki w Otwocku i byłoby po sprawie. Ci, którzy są odpowiedzialni za całą tę sytuację nie powinni się w ogóle zajmować zarządzaniem publicznym /komunalnym etc. mieniem. To jest albo brak dobrej woli, albo niekompetencja w zarządzaniu. A to wszystko za nasze pieniądze.
  • feelek 06.08.14, 13:21
    ależ zapoznaj się Kolego ze sprawą
    lata całe utarczek z monopolistą
    zero efektów
    coś co nazywasz "lokalnymi gierkami pomiędzy dbającymi o swoje interesy" to jest sprawa każdego józefowianina, niezależnie od tego jaka władza przyjdzie jesienią
    obecni Radni i Burmistrz mają demokratyczny mandat aby ją załatwić, choć na nich nie głosowałem to wiem, że robią dobrze i ich w tym popieram: takie oczyszczalnie jak planowana są OK, można było na koszt gminy sobie takie coś obejrzeć (była organizowana wycieczka)
    to nie może być tak, że coś się dzieje latami a potem wpada tu np. jpo i objawia nam swoją nowinę - sprawa ma wieloletnią historię, wziąłby Kolega choć się na początek zapoznał
  • jpo1 06.08.14, 14:04
    Podtrzymuję moje poprzednie zdanie. Nie chcę, żeby moje dzieci kąpały się przy wylocie choćby najczystszej oczyszczalni, budowanej za nasze pieniądze.
  • czempis 06.08.14, 17:13
    Ano dokładnie - są to tylko durne, lokalne gierki. I co najgorsze - skłócają lokalne społeczności. W imię czego? W imię "będę egoistą, postawię na swoim"? Włodarze Józefowa Was okłamują i manipulują Wami - naprawdę tego nie widzicie? Czy nie chcecie zobaczyć? Bo zawsze lepiej mieć gdzieś wroga, a jeszcze jak oddzielony rzeką to już w ogóle cud, miód i orzeszki!

Ja dziękuję, wolę Karczew...
  • jozefow512 06.08.14, 18:02
    czempis napisała:

> Ja dziękuję, wolę Karczew...

Jesteś z Otwocka i chciałbyś decydować o tym, co mamy robić w Józefowie. To może lepiej idź i mów mieszkańcom Karczewa, co mają robić.

Jak na razie to widzę, że to mieszkańcy Otwocka są bardziej okłamywani i manipulowani. Może pochwal się, co udało się władzom Otwocka zrobić.
  • jozefow512 06.08.14, 18:10
    Nie chcę, żeby moje dzieci kąpały się przy
    wylocie choćby najczystszej oczyszczalni, budowanej za nasze pieniądze.

Przecież Otwock nie dokłada się do oczyszczalni ścieków w Józefowie, więc to nie twoje pieniądze.

A tak przy okazji oczyszczania wody polecam najnowszy numer Świata Nauki. Jest o oczyszczaniu ścieków (używanie wody w obiegu zamkniętym):
    W obiegu zamkniętym
    Oczyszczone ścieki mają szansę stać się najbardziej bezpiecznym i ekologicznym źródłem wody pitnej, oczywiście jeśli pozbędziemy się uprzedzeń.
    Olive Heffernan

Tutaj po angielsku
    www.scientificamerican.com/article/drinking-from-the-toilet/
    I jeszcze jedno. Plaża otwocka jest PRZED zrzutem ścieków z józefowskiej oczyszczalni. To tak gwoli ścisłości.

• czempis 06.08.14, 18:45
    Widzę, że stosujesz starą zasadę - jak ktoś się z Tobą nie zgadza to jest z "opozycji", w tym wypadku niby z Otwocka. Zabawne, ale typowe. Właśnie dlatego gardzę sprawą tej oczyszczalni i kilkoma innymi też. Tobą nie, nie martw się smile Masz jeszcze czas, dam Ci szansę smile

Na szczęście wielu mieszkańców zarówno Józefowa, jak i Otwocka czy Karczewa to nadal rozsądni i myślący ludzie, nie napuszczający innych na siebie. Szkoda tylko, że są w mniejszości... Cóż... taka to porażka demokracji.
  • jozefow512 06.08.14, 22:24
    czempis napisała:

> Widzę, że stosujesz starą zasadę - jak ktoś się z Tobą nie zgadza to jest z "op
    > ozycji",

Nie. Po prostu mamy różne opinie na temat oczyszczalni.

Dla jasności możemy dalej dyskutować, by ustalić, w którym miejscach się nie zgadzamy.
  • 2zenek65 07.08.14, 09:59
    feelek napisał:

> obecni Radni i Burmistrz mają demokratyczny mandat aby ją załatwić, choć na nic
    > h nie głosowałem to wiem, że robią dobrze i ich w tym popieram:

ubawiłem się setnie, a wiarygodność tego wpisu poszła się titać.
  • jpo1 07.08.14, 11:21
    Ja też się ubawiłem...
  • feelek 07.08.14, 22:21
    żałuję, że na nich nie głosowałem, popierałem inny komitet, no co zrobić jak komu komunikujesz prawdę a jego to śmieszy? mam dla jego przyjemności kłamać?
    PS. a jaką funkcję pełni w tej otwockiej oczyszczalni?
    co to jest "titać"
    czy to jest: żałować poniewczasie że się było na tyle głupim aby dorżnąć otwocką oczyszczalnię dyktując z pozycji monopolisty stawki bogatemu Józefowowi tak aby ten Józefów nie widząc innego wyjścia wziął się za zbudowanie własnej?
  • jozefow512 07.08.14, 08:43
    jpo1 napisał(a):

Dbanie o czystość naszego środowiska

To może zadbajmy wspólnie o ochronę naszego środowiska. Zacznijmy lobbować za całkowitym zakazem palenia węglem w Otwocku. Dzisiaj węgiel zabija dzieci, osoby starsze a także wszystkich innych. I nie jest to rzecz, której można uniknąć - oddychać musi każdy.

Zależy ci na czystości i tym, by ludzie nie byli zabijani przez węgiel?
  • jozefow512 06.08.14, 18:04
    jpo1 napisał(a):

> Całkowicie się zgadzam z Pawłem.

A ja w całości nie zgadzam się z Pawłem.

To jakieś głosowanie?
  • jozefow512 06.08.14, 18:03
    pawel1056 napisał(a):

Zanim zaczniemy

Dlaczego mówisz o sobie w liczbie mnogiej? To jakiś nowy otwocki zwyczaj?
  • pawel1056 07.08.14, 00:03
    Całkiem serio mówię w liczbie mnogiej bo mam nadzieję że Jozefowian dla których czystość Świdra jest wartością samą w sobie sa tysiące. Zorganizujmy publiczny protest. Prawo na to pozwala. Cel jest słuszny. Ponawiam prośbę aby ktoś zaproponował termin protestu. Może jacyś harcerze nauczyciele może jakiś radny dysponujący odrobina rozsądku. Ją się chętnie wlacze merytorycznie. Na organizacje nie mam dość czasu.
  • feelek 07.08.14, 02:19
    to nawet nie wiadomo śmiać się czy płakać:
    sprawa ma już kilka lat
    wszystko już było : czas konsultacji, dyskusji, składania wniosków, protestów, wycieczek do podobnych planowanej oczyszczalni
    ba na jedynym jak dotąd proteście, w maju zjawiło się z hukiem 0 [słownie: zero] osób
    zjawia się jakiś ktoś i woła: "zorganizujmy protest, prawo na to pozwala",
    ma facet czas
    otóż posłuchaj kolego:
    prawo na to nie pozwala - na działanie, gdy terminy minęły
    ono pozwala owszem robić różne rzeczy w swoim czasie
    ten czas już minął
    zaproponować termin protestu?
    proszę bardzo: 2013 rok, 2012
    i zapewniam: cel nie jest słuszny, obywatele Józefowa zdecydowali
    czy może zarząd oczyszczalni otwockiej poszedł po rozum do głowy?
    jakaś tamtejsza Solidarność?
    ale mleko się już dawno rozlało
    to już i nudne odpowiadać na takie żałosne wpisy
  • jozefow512 07.08.14, 08:39
    pawel1056 napisał(a):

> Całkiem serio mówię w liczbie mnogiej bo mam nadzieję że Jozefowian dla których
    > czystość Świdra jest wartością samą w sobie sa tysiące.

Przecież oczyszczalnia POPRAWI czystość wody w Świdrze!

Jeśli leży ci na sercu czystość Świdra, to apeluj o powstanie większej liczby oczyszczalni w górze rzeki. Czystość Świdra drastycznie poprawiła się po tym, jak Mińsk zbudował u siebie oczyszczalnię ścieków (Srebrna-> Mienia -> Świder). Gdyby namówić więcej miejscowości, by nie spuszczały do Świdra ścieków, to jakość wody jeszcze by się poprawiła. Jeśli zlikwidujesz oczyszczalnię ścieków w Mińsku Mazowieckim (a zdaje się takie są twoje dalsze kroki) to zapewniam cię, że jakość wody spadnie drastycznie.

A może sugerujesz, że Mińsk Mazowiecki powinien odprowadzać ścieki nieoczyszczone do Otwocka?

Bądź konsekwentny w swoich żądaniach. I jeszcze jedna rada - zanim będziesz się dalej wypowiadał w temacie, to może zorientuj się w stanie faktycznym. Bo jak na razie twoje wypowiedzi świadczą o tym, że niewiele wiesz o Świdrze, chyba nawet nad nim nie byłeś, bo nie wiesz o czym dokładnie mówimy.
  • 2zenek65 07.08.14, 11:13
    Ja jestem mieszkańcem Józefowa i wybitnie nie odpowiada mi lokalizacja tej oczyszczalni. O Świdrze wiem sporo, o planach budowy oczyszczalni też. Mdli mnie od propagandy jaką uskuteczniają tu zwolennicy tej inwestycji. Myślę że są to pracownicy UM Józefowa. Budujcie sobie tę oczyszczalnie jak wam tak bardzo zależy, byle nie w tym miejscu. Nie teraz kiedy udało się przywrócić popularność Świdra. Nawet mieszkańcy okolicznej Warszawy zaczęli korzystać z dobrodziejstwa naszej rzeki. A osobiście nie wierzę w obniżenie stawek za ścieki, zbyt wiele już widziałem. To zwykła ściema.
  • jpo1 07.08.14, 11:22
    Podpisuję się pod tym.
  • feelek 07.08.14, 19:34
    nie jestem pracownikiem tego UM
    mdli mnie propaganda uskuteczniana tutaj przez jakichś otwockich lobbystów
    jako józefowianin popieram działanie zmierzające do budowy tej oczyszczalni bo ono jest zgodne z szeroko pojętym interesem Józefowa i józefowian
    takie oczyszczalnie są w pełni zamknięte, sytuowane w centrach miast i miasteczek czy można to zrozumieć, że jej obecność nijak nie umniejszy walorów Świdra? Jak i obecność innych oczyszczalni, tej np. w Wiązownie?
  • 2zenek65 08.08.14, 11:14
    Może to dobry pomysł feelka by wybudować ją w centrum. Np sprytnie wkomponować w planowaną galerię albo np skwer. Lokalizacja moim zdaniem równie dobra jak ta nad Świdrem w bezpośrednim sąsiedztwie najstarszego nadświdrzńskiego kąpieliska. Pewnie Andriolli byłby dumny.
  • feelek 08.08.14, 22:06
    ale byłeś kolega na tej organizowanej przez UM wycieczce do oczyszczalni w Lesznowoli?
  • marc_gg 08.08.14, 11:20
    > nie jestem pracownikiem tego UM
    > [b]mdli mnie propaganda uskuteczniana tutaj przez jakichś otwockich lobbystów[/
    > b]
    > jako józefowianin popieram działanie zmierzające do budowy tej oczyszczalni bo
    > ono jest zgodne z szeroko pojętym interesem Józefowa i józefowian
    > takie oczyszczalnie są w pełni zamknięte, sytuowane w centrach miast i miastecz
    > ek czy można to zrozumieć, że jej obecność nijak nie umniejszy walorów Świdra?
    > Jak i obecność innych oczyszczalni, tej np. w Wiązownie?

ale co się feelek ciśnieniujesz smile Psy szczekają a karawana jedzie dalej smile Tych paru otwockich pyskaczy na forum nie ma żadnego wypływu na inwestycję. Od paru miesięcy organizują protest i to jest jedyne ich działanie, niestety przez internet nie da się zrobić, więc nie robią nic.
  • pawel1056 10.08.14, 15:00
    Z Twoich wypowiedzi wynika, ze masz jakiś osobisty interes w powstaniu oczyszczalni nad Świdrem. Ja nie mam żadnego interesu osobistego i nie planuję go osiągnąć w związku z protestem.
    Uważam że:
    1)oczyszczalnia jest zbędna bo ścieki mogą płynąc do istniejącej oczyszczalni zrzucającej oczyszczone ścieki do Wisły a nie do Świdra
    2) kwestia ceny za odbiór ścieków nie jest żadnym argumentem - przedstawiane informacje są naciągane i niewiarygodniane. Modernizacja oczyszczalni w Otwocku musi być tańsza w przeliczeniu na jednostkowy strumień ścieków niż budowa nowej oczyszczalni. Jest to kwestia skali. Przyzwoicie wyliczony koszt jednostkowy powinien łatwo wykazać , że duża oczyszczalnia ścieków jest efektywniejsza niż mała. Jakiekolwiek wycieczki do innych oczyszczalni nie obniżą kosztu oczyszczania ścieków. Działka pod budowę oczyszczalni też kosztuje.
    3) oczyszczalnie maja to do siebie , że czasami ulegają awarii lub nie są w stanie przejąć chwilowych nadmiernych przepływów - w przypadku małej oczyszczalni rozwiązanie problemu może być dość kosztowne
    4) należy budować oczyszczalnie jak największe i oczyszczone ścieki zrzucać do największego odbiornika jaki jest możliwy - w naszym wypadku powinny być zrzucane do Wisły.
    5) Powypływanie się na to że powstała oczyszczalnie w Wiązownej jest argumentem całkowicie nietrafionym. Oczyszczalnia w Wiązawnej nie powinna była powstać. Powstała miedzy innymi dlatego, że nie było wystarczająco silnego protestu ze strony Józefowa. Nie chciałbym aby w Świdrze woda była podobnie spieniona jak w Mieni za zrzutem z oczyszczalni. Jedź, zobacz, pomyśl i zmień swoje nastawienie.
    6) Nie było żadnych konsultacji społecznych w Józefowie - były tylko spotkania informacyjne a to nie jest to samo.
    7) Na protest nie jest za późno. Do puki oczyszczalnia nie zaczęła działać powinniśmy protestować aby nie powstała i nie zaczęła działać. Teraz jest właściwy czas na przerwanie działań związanych z oczyszczalnią bo jeszcze inwestycja się nie rozpoczęła. Nie wycięte żadnych drzew itd. Wydane pieniądze na przygotowanie inwestycji należy potraktować jako rozrzutność aktualnej Rady Miasta.
    8) temat oczyszczalni powinien być jednym z tematów dyskutowanych w trakcie najbliższej kampanii wyborczej - do tematu należy wrócić po wyborach. Jestem przekonany, że po wyborach znajdą się ludzie którzy doprowadzą do konstruktywnego porozumienia w sprawie zrzutu ścieków do oczyszczalni w Otwocku.
  • jestem.z.jozefowa 10.08.14, 22:18
    @pawel1056: Te argumenty brzmią sensownie. To prawda, że nie było żadnych konsultacji społecznych, a miejsce wyznaczone na oczyszczalnię i Świder jako odbiornik ścieków wydają się być ze względów ekologicznych i rozwoju Józefowa (jako okolicy o wyjątkowych walorach rekreacyjnych) całkiem bez sensu. Pytanie czy rzeczywiście nie da się dogadać z Otwockiem (który daje Józefowowi ceny z sufitu, jedne z najwyższych w Polsce, gdy wydaje się nie powinien mieć tak wysokich kosztów)? Czy wszystkie możliwości rozmów zostały wyczerpane? Może ktoś powinien wystąpić jako mediator? W interesie Otwocka przecież też jest wykorzystanie mocy przerobowej ich oczyszczalni, a nie utrata Józefowa jako klienta? Czy nie widzą tego? Czy ktoś wie co o tym wszystkim mówi Otwock?
  • jozefow512 11.08.14, 08:53
    @pawel1056

Wszystkie twoje obawy były bardzo dokładnie dyskutowane w niniejszym wątku. Większość jest bezpodstawna. Może najpierw przeczytaj dokładnie wątek, a potem się wypowiadaj (najlepiej w tym miejscu, gdzie padają konkretne argumenty).

Oczyszczalni, które spuszczają wodę do Świdra jest kilkadziesiąt. W tym największą (AFAIR) jest oczyszczalnia w Mińsku Mazowieckim.

Twój post ma wpłynąć na emocje. Faktów w nim mało, liczb brakuje w ogóle. Obecnej sytuacji nie znasz. Ale chciałbyś osiągnąć szybki efekt.

Z twoich argumentów tylko jeden nie był dyskutowany - stawiasz tezę, że ludzie sprowadzają się do Józefowa, aby pokąpać się w Świdrze. Nie znam nikogo, kto sprowadzałby się do Józefowa z takiego powodu. Ale może masz jakieś badania w tym temacie?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka