Dodaj do ulubionych

Petycja przeciwko budowie oczyszczalni ścieków

07.03.18, 17:05
Taka petycja w Otwocku się narodziła.
www.petycjeonline.com/petycja_przeciwko_budowie_oczyszczalni_ciekow_nad_rzek_wider
Dużo w niej niejasnych sformułowań, a nawet przekłamań. Jak choćby:

(...) oczyszczalni ścieków z rurą zrzutową skierowaną do rzeki w miejscu, które tradycyjnie służy mieszkańcom do wypoczynku i kąpieli, szczególnie w sezonie letnim (...)
Spust wody oczyszczonej będzie już za mostem w kierunku Wisły, a więc w miejscu gdzie nie wolno ani plażować, ani się kąpać - bo to rezerwat.

(...) Ponadto plaże, które znajdują się w sąsiedztwie starego mostu po obu stronach rzeki, ze względu na istniejącą infrastrukturę są jedynymi łatwo dostępnymi dla mieszkańców poruszających się na wózkach, czy z wózkami dziecięcymi (...)
Wszystkie plaże, poza wyznaczoną przed mostem są nielegalne - bo to rezerwat.

(...) Bogaty ekosystem będący miejscem występowania wielu gatunków zwierząt oraz czystość wód przesądziły o objęciu rzeki oraz jej brzegów ochroną rezerwatową w 1978 roku (...)
Zgadza się, ale od tego czasu nikt nie robił tam żadnych badań dotyczących świderskiej przyrody. Powoływanie się na badania z 1978 roku jest dość dziwne. Choć przyroda jest i to piękna - bo to rezerwat - ale wyżej. W górnym biegu Świdra, przed kilkunastoma innymi oczyszczalniami.

(...) Okolice starego mostu są popularnym miejscem rekreacji, a przeznaczenie tego terenu na zrzut ścieków „oczyszczonych” doprowadzi do tego że mieszkańcy będą musieli znaleźć inne miejsca do wypoczynku (...)
Inne miejsca są nielegalne. Plaża powstała w momencie, gdy w Józefowie zaczęto mówić o oczyszczalni. Można było zorganizować wyżej.

(...) budowa oczyszczalni wiąże się z wycinką drzew, a więc poważną i nieodwracalną ingerencją w krajobraz nad rzeką (...)
Przecież nie w rezerwacie ta wycinka. Mnie też nie podoba się, jak tną sosny w Otwockim parku pod parking (parking w parku?!?!?). Jak w ogóle tną gdziekolwiek.

(...) Nawet władze Józefowa przyznają, że w przypadku awarii możliwe jest przetrzymywanie ścieków w systemie jedynie przez 36 godzin (...)
Ale mamy 36 godzin, a co jakby ta rura na Świdrem z nieoczyszczonymi ściekami uległa awarii? Jakoś nikt o tym nie pisze, a jest to sprzeczne z zasadą zrównoważonego rozwoju oraz szkodliwe zarówno dla środowiska jak i dla ludzi.

(...) Oznacza, to że zostanie złamane prawo! (...)
Jakiś jasnowidz to pisał.

(...) Trzeba także zaznaczyć, że ścieki będą odprowadzane na brzegu, na którym znajduje się plaża (...)
Absolutnie. Odpływ wody po oczyszczeniu jest za mostem, gdzie nie ma żadnej legalnej plaży.

itp., itd...

A tu jest napisane co wolno, a czego nie wolno, i gdzie, nad Świdrem.
warszawa.rdos.gov.pl/informacja-dotyczaca-mozliwosci-polowu-ryb-i-uprawiania-turystyki-kajakowej-na-rzece-swider
W drugim linku z tego tekstu jest mapka, gdzie wolno plażować i się kąpać. Choć nie wiem, czy tam w ogóle wolno się kąpać, czy Otwock wziął za bezpieczeństwo w wodzie odpowiedzialność, bo tam jest jedynie PLAŻA miejska, a nie KAPIELISKO. Kąpiecie się na własną odpowiedzialność.
Czy te zawody skimboardowe są legalne?
Choć skoro RDOŚ wydał pozwolenie na kąpielisko to chyba tak. Co na to Otwock? Czy bierze odpowiedzialność?

Tak na marginesie - też uważam, że ideałem byłoby, żeby woda po oczyszczeniu była zrzucana do Wisły, ale jest to nierealne w naszych warunkach.
Józefów musi mieć oczyszczalnię. Tak jak inne miejscowości w biegu Świdra, możemy skorzystać z rzeki, tym bardziej, że jest to końcowy odcinek, najbardziej zdegradowany i zanieczyszczony. Paradoksalnie, ta spuszczana woda może być czynnikiem pomocnym dla rzeki.
Oczyszczalnia w Józefowie będzie najnowocześniejsza ze wszystkich oczyszczalni spuszczających oczyszczoną wodę do Świdra. Ma nie śmierdzieć, a woda ma być pozbawiona niebezpiecznych substancji, które teraz wesoło pływają w Świdrze prawie zawsze. Technologia się zmienia, zmieniają się priorytety. Mam nadzieję, że będzie to ekologiczna oczyszczalnia.
Swoją drogą - czy ktoś wie, przy spuście której oczyszczalni w górze Świdra śmierdzi? Która najbardziej zanieczyszcza i gdzie są "dzikie" spusty ścieków?

Żeby pooglądać przyrodę i rzekę należy ruszyć 4 litery i przejść (nie podjechać autem) w górę rzeki.
Edytor zaawansowany
  • jozefow512 07.03.18, 22:01
    Surmio, to jest petycja sprzed 4 lat. Pierwsze podpisy pochodzą z listopada 2014r. Pierwsze ok. 390 podpisów pochodzi z 2014 roku. Teraz nagle zaczęto ją jeszcze raz podpisywać - zaczęły się pojawiać podpisy z datami marzec 2018.

Jeśli chodzi o merytoryczną zawartość petycji - to dzięki za wypunktowanie błędów. To zawsze zajmuje dużo czasu a petycja jest formą galopu Gisha.

Dzięki też za link do zarządzenia RDOŚ. Rzeczywiście - na mapce widać wyraźnie, że poza miejscem wyznaczonym nie wolno wchodzić do Świdra (archiwumbip.warszawa.rdos.gov.pl/images/stories/zal/2012/5.pdf ).

Plaża otwocka jest plażą ale nie jest kąpieliskiem, bo badania wody raz wychodzą dobrze, raz źle. Otwock - aby utrzymać tam kąpielisko - musiałby stale badać wodę i zamykać je po słabych wynikach badań. Zrezygnowali z kąpieliska lata temu.

• surmia 08.03.18, 07:53
    Napisałam o tej petycji, bo ostatnio w Otwocku bardzo dużo mówi się o oczyszczalni otwockiej i naszej, oraz o gminach, które mają się odłączyć od Otwocka.
    Petycja znowu jest w ruchu.
  • jozefow512 08.03.18, 13:25
    Widziałem po datach podpisów, że rzeczywiście jest jakiś ruch.

Wcale się nie dziwię. Otwock utopił grube miliony w swojej oczyszczalni, okoliczne gminy odłączają się i nie będzie czego oczyszczać. Nadchodzą wybory, więc próbują zrobić skok na ścieki.
  • duchaaaa 08.03.18, 12:49
    Jest, potwierdzam, jakaś smutna pani zbierała jakiś czas temu podpisy podczas niedzielnego morsowania w Świdrze. Nie wiem, czy coś zebrała, natomiast w grupie morsów jest sporo osób spoza Józefowa, którzy mogą nie mieć pojęcia, o co w całej sprawie chodzi, a że rura jest widoczna, to może i podpisywali.
  • kug777 13.03.18, 18:01
    Ja już nic nie rozumiem - proszę o wyjaśnienie. Przecież oczyszczalnia jest budowana, jestem tam co tydzień. Czy jest budowana bez pozwolenia? A jeśli z pozwoleniem, to po co piszecie o jakiejś petycji inteligentnych inaczej?
  • jozefow512 13.03.18, 20:21
    Spodziewam się, że ankieta jest częścią kampanii wyborczej. KJ zawsze znajdował jakieś abstrakcyjne powody do tego, by się promować.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.