Dodaj do ulubionych

Brak norm na węgiel - jedna z przyczyn smogu

09.03.18, 08:47
W rp.pl jest artykuł na temat wyników kontroli na składach węgla. Oprócz tego, że klienci są często oszukiwani, to jest też ciekawa tabelka pokazująca, jakie normy proponuje Ministerstwo Energetyki.

http://grafik.rp.pl/grafika2/1477503,9.jpg

1% popiołu więcej oznacza 9-20% więcej emisji pyłów.
1 MJ/kg mniejsza kaloryczność oznacza ok. 4% więcej popiołu (trzeba po prostu spalić więcej kilogramów węgla).

Normy dla paliw obiecywał poprzedni rząd - już prawie normy były (2 lata trwały prace), ale przyszły wybory. Obecny rząd proponuje normy, które nic nie unormują.

A górnicy podobno chcą strajkować, bo już wydali pieniądze z programu 10 000+ z końcówki zeszłego roku.
Edytor zaawansowany
 • feelek 09.03.18, 13:31
  jakie to szczęście, że u nas to zjawisko smogu nie występuje

  [za wikipedia: "Smog, dymgła, dymomgła – nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczenia powietrza wskutek działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych: znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody. Słowo „smog” powstało w języku angielskim ze zbitki dwóch słów: smoke (dym) i fog (mgła)."]

  czy należy w ogóle siadać do klawiatury w reakcji na powszechne mylenie, jak tu, zjawiska smogu z zanieczyszczeniem powietrza związanym z występowaniem przykrego zapachu?
 • kug777 10.03.18, 20:47
  Proponuje ujednolicić terminologię, bo wszyscy mówimy o SMRODZIE (smell), i niech tak zostanie!
 • feelek 12.03.18, 13:08
  jestem za
 • ksawery1111 13.03.18, 14:13
  Obiegowo utarło się, że myślimy "smród" a mówimy "smog". Mamy mapy smogu, alarmy smogowe, smogową prognozę pogody. To nieodwracalny proces językowy. Czy to smog czy nie-smog to szkodzi bardzo. Skupmy się na walce ze z zasmrodzeniem a nie z definicjami.
 • jozefow512 13.03.18, 18:15
  Feelek chciałby nazywać smogiem tylko i wyłącznie takie zanieczyszczenie powietrza, które jest związane z mgłą. Owszem, pierwotnie od tego pochodzi nazwa, jednak dzisiaj używa się tego wyrazu w szerszym kontekście. Jest to dobrze opisane na angielskiej wikipedii (niżej cytat). Tak więc smog jest terminem określającym zanieczyszczenie powietrza pochodzące od emisji szkodliwych związków - u nas głównie jest to niska emisja.

  Smog is a type of air pollutant. The word "smog" was coined in the early 20th century as a portmanteau of the words smoke and fog to refer to smoky fog, its opacity, and odour.[1] The word was then intended to refer to what was sometimes known as pea soup fog, a familiar and serious problem in London from the 19th century to the mid-20th century.

  Modern smog, as found for example in Los Angeles, is a type of air pollution derived from vehicular emission from internal combustion engines and industrial fumes that react in the atmosphere with sunlight to form secondary pollutants that also combine with the primary emissions to form photochemical smog. In certain other cities, such as Delhi, smog severity is often aggravated by stubble burning in neighboring agricultural areas. The atmospheric pollution levels of Los Angeles, Beijing, Delhi, Lahore, Mexico City, Tehran and other cities are increased by inversion that traps pollution close to the ground. It is usually highly toxic to humans and can cause severe sickness, shortened life or death.
 • feelek 13.03.18, 18:48
  nie ja bym chciał tylko definicja, którą podałem za wikipedią, która jest dosyć dobrym źródłem informacji
  jestem prostym inżynierem i nie zgadzam się na nazywanie czarnego białym, a białego czarnym
 • jozefow512 13.03.18, 20:39
  feelek napisał:

  > nie ja bym chciał tylko definicja, którą podałem za wikipedią, która jest dosyć
  > dobrym źródłem informacji

  Ja też podałem definicję z wikipedii.

  > jestem prostym inżynierem i nie zgadzam się na nazywanie czarnego białym, a bia
  > łego czarnym

  Musisz przyjąć do wiadomości, ze znaczenia słów w języku zmieniają się. Dotyczy to także języka polskiego. Na przykład miednica - mimo swej nazwy - nie musi być wykonana z miedzi.

  Smog to zanieczyszczenie powietrza. Pierwotna nazwa pochodziła od smogu londyńskiego. Teraz określa się tak znacznie szerszą gamę zanieczyszczeń powietrza. I to właśnie tłumaczyła definicja w wikipedii. Nie trzymaj się kurczowo etymologii, bo źle będziesz interpretował dużo nazw.

  A propos wikipedii masz tutaj definicję jednego z rodzajów smogu

  pl.wikipedia.org/wiki/Smog_fotochemiczny
  Smog fotochemiczny (nazywany też smogiem typu Los Angeles, smogiem białym lub smogiem jasnym) – typ smogu powstający w słoneczne dni przy dużym ruchu ulicznym.

  I jeszcze mgła w sensie chemii fizycznej
  pl.wikipedia.org/wiki/Mg%C5%82a_(chemia_fizyczna)
  Mgła - układ koloidalny w którym ośrodkiem rozpraszającym jest gaz, a cząstki koloidalne są cząstkami ciekłymi.

  Generalnie określenia smog używa się obecnie w Polsce dla określenia zanieczyszczenia powietrza bez względu na to, czy jego składnikiem są kropelki wody (mgła), czy też nie. Ściśle rzecz biorąc dym nie jest smogiem, a jednak 90% osób widząc zadymioną okolicę (jak np. dolina Zakopanego) powie, że to smog (jak w przypadku smogu fotochemicznego).
 • feelek 13.03.18, 23:33
  za wikipedia:

  " Smog
  Smog, dymgła, dymomgła – nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczenia powietrza wskutek działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych: znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody. Słowo „smog” powstało w języku angielskim ze zbitki dwóch słów: smoke (dym) i fog (mgła)."

  PS. B. przepraszam*) ale zapomniałem,
  jesteś pan przypadek beznadziejny,
  ale ilekolwiek pan tu nie zawiesisz,
  czarne zawsze będzie czarne, a białe- białe
  i w związku z ww.:

  eot

  ------------------
  *) przepraszam oczywiście innych czytających to forum
 • jozefow512 14.03.18, 09:34
  feelek napisał:

  > jesteś pan przypadek beznadziejny,

  Brak argumentów, więc zawsze będzie argument ad personam.

  Podajesz ciągle etymologię a zapominasz o faktycznym znaczeniu słowa smog.

  Po drugie - manipulujesz, bo podajesz tylko część definicji - tę, która wskazuje na pochodzenie słowa.

  Nie wiem, czego chcesz dowieść? Że w Józefowie nie ma smogu, a powietrze jest zanieczyszczone? Bo nasz smog nie zawsze jest związany z mgłą? Czy jeżeli cała okolica jest zadymiona i mamy przekroczone normy a wilgotność nie wynosi 100% to nie ma smogu?

  Przecież to naiwne.

  Jeszcze raz powtórzę: znaczenia słów się zmieniają. Na przełomie XIX i XXw jako smog określano smog londyński, który był pomieszaną mgłą z zanieczyszczeniami. Dzisiaj to określenie jest używane to szerszej klasy zanieczyszczeń powietrza i zwykle za smog uważamy aerozole zawierające szkodliwe substancje (np. PM10, PM2,5, tlenki azotu/siarki, ozon).

  Definicję z wikipedii podawałem i nie potwierdza twojej hipotezy.

  Nie rozumiesz, jak tworzy się znaczenie słów. Podam inny przykład: demokracja (definicja z encyklopedii PWN)

  demokracja [gr. dḗmos ‘lud’, krátos ‘władza’], dosłownie — rządy ludu, ludowładztwo.

  Ale dzisiaj terminu demokracja używamy także w innych znaczeniach, co jest wyjaśnione w dalszej części definicji: "Obecnie termin demokracja jest używany w 4 znaczeniach: 1) władza ludu, narodu, społeczeństwa; 2) forma ustroju politycznego państwa, w którym uznaje się wolę większości obywateli jako źródło władzy i przyznaje się im prawa i wolności polityczne gwarantujące sprawowanie tej władzy; 3) synonim samych praw i wolności politycznych, których podstawą jest równość obywateli wobec prawa oraz równość ich szans i możliwości; 4) ustrój społeczno-gospodarczy zapewniający powszechny równy udział obywateli we własności i zarządzaniu narodowym majątkiem produkcyjnym, dostęp do dóbr kultury, oświaty i ochrony zdrowia;"

  Nie wiem, czy można Ci to wyjaśnić jeszcze prościej.

  Reasumując: zanieczyszczenie powietrza, czyli przekroczone normy zawartości szkodliwych substancji w powietrzu są dzisiaj określane mianem smogu. Nawet jeśli nie towarzyszy temu mgła i wilgotność powietrza nie wynosi 100%.
Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.