Dodaj do ulubionych

Kraj: sypą się inwestycje w drogi i tory

19.10.18, 09:58
Ta rzecz jest o tyle istotna, że mamy na naszej linii kolejowej jedną modernizację (Astaldi zrezygnowało i nie wiadomo, kiedy tory do Lublina będą zrobione) i planowana jest kolejna (u nas w Józefowie).

POW (tam też na jednym odcinku jest Astaldi - chyba tunel na Ursynowie) na szczęście jest już podpisana i chyba nie grozi nam zapaść, ale kto wie, co się jeszcze zdarzy ......


www.rp.pl/Transport/310189851-Sypia-sie-plany-duzych-inwestycji-w-tory-i-drogi.html
"W przetargach na modernizację linii kolejowych nie ma już ofert zbliżonych do kosztorysu inwestora. Wykonawcy coraz częściej wyceniają prace przynajmniej dwa razy drożej.

Z powodu rosnących kosztów z podpisania umowy na wartą blisko 700 mln zł budowę 24 km autostrady A1 pomiędzy Bełchatowem a Kamieńskiem zrezygnowało konsorcjum firm z grupy Mirbud. To już kolejny taki przypadek w ostatnich tygodniach. W zeszłym miesiącu z zawarcia kontraktu na budowę fragmentu ekspresówki S14 po zachodniej stronie Łodzi zrezygnowała Eurovia.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja na kolei, gdzie trzeba anulować coraz to nowe przetargi z powodu dwu-, a nawet trzykrotnego przebicia kosztów inwestora. Sytuację zarządzającej infrastrukturą spółki PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) dodatkowo komplikuje sprawa firmy Astaldi: włoski wykonawca dwóch odcinków tras – linii nr 7 pomiędzy Lublinem a Dęblinem oraz linii E59 pomiędzy granicą województwa dolnośląskiego a Lesznem, wycofał się z realizowanego już kontraktu, pozostawiając bez wypłat blisko półtorej setki podwykonawców. W czwartek część z nich zablokowała skrzyżowanie w Żyrzynie na drodze krajowej nr 17 pomiędzy Warszawą a Lublinem, domagając się wypłacenia należności przez PLK. W blokadzie wzięło udział ok. 50 ciężarówek."
Edytor zaawansowany
 • surmia 19.10.18, 10:40
  Właśnie o tym czytałam, i kurcze, to niepokojące. Wszystko stanie?
  O POW jednak się obawiam.
 • jozefow512 19.10.18, 13:43
  Stanąć raczej nie stanie, natomiast będą opóźnienia, a przez to i utrudnienia.

  Jeśli będzie POW bez tunelu na Ursynowie to oczywiście nie będzie pełnić funkcji obwodnicy, ale będzie to jeszcze jedna przeprawa przez Wisłę. Remont linii kolejowej do Lublina się przedłuży, nie wiadomo też, kiedy ruszy modernizacja naszego odcinka. Jeśli będzie mniej kasy, to PKP PLK będzie oszczędzać, wtedy też może to wpłynąć na użyteczność wprowadzanych rozwiązań.
 • surmia 19.10.18, 14:23
  Sęk w tym, że sama przeprawa przez Wisłę mnie "nie urządza". Dlatego się obawiam.
  Co do kolei, nawet nie chcę myśleć, że miałby nie powstać wiadukt i tunel, a przejazdy byłyby zamknięte.
 • feelek 19.10.18, 11:51
  Proszę się (i nas) nie martwić na zapas:

  bankructwa, nie takie jak Astaldi zdarzały się i u nas, choćby w 2012, a inwestycje sobie jakoś radziły, tak i poradzą sobie teraz (2012 to chyba najw. liczba km autostrad w historii nie tylko Polski, coś z 700 km, a jednocześnie upadek takiej dużej irlandzkiej firmy, co była budowała A1 pod Toruniem).

  I kiedy wreszcie do tzw. przeciętnego obserwatora wydarzeń dotrze, że te inwestycje są budowane za tyle ile wynosi cena danej inwestycji. Ona jest ustalana poprzez przetarg. Przetarg potem jest drobiazgowo sprawdzany przez sąd. Nic lepszego nie wymyślono i się nie wymyśli.

  Ciekawy paradoks, że cena betonu przemysłowego (znaczny % ceny km autostrady) w Polsce jest wyższa niż w Bundes, jak dotąd nijak niewyjaśniony przez ekonomistów. Nie doszukiwałbym się zmowy lub spisku.

  I tak się toczy (nie najgorzej, pomimo zmiany władzy z mną lubianej na - przeciwnie) największa w naszej historii akcja - modernizacja Polski.

  I pomyśleć, że drogę w rodzinnej wsi mojej rodziny w radomskiem zbudowali ... niemieccy okupanci w 1942. Oczywiście rękoma okolicznych chłopów, ale fakt pozostaje faktem.
 • jozefow512 19.10.18, 14:00
  feelek napisał:

  > bankructwa, nie takie jak Astaldi zdarzały się i u nas, choćby w 2012, a inwest
  > ycje sobie jakoś radziły, tak i poradzą sobie teraz (2012 to chyba najw. liczba
  > km autostrad w historii nie tylko Polski, coś z 700 km, a jednocześnie upadek
  > takiej dużej irlandzkiej firmy, co była budowała A1 pod Toruniem).

  Feelek. Co ty piszesz! Dzisiaj już nie wolno mówić, że w 2012r. zbudowano jakąkolwiek autostradę. Dzisiaj oficjalna linia partii jest taka, jak prezentuje ją Wilku58: Tak o wiele prościej brać kasę za ministrowanie i po 8 latach rządów stwierdzić " pinindzy ni ma " .

  Zresztą sam słyszałem, że premier mówił, że za pieniądze z UE nic w Polsce nie zbudowano. Dlatego jego minister podważa nasze członkostwo w Unii Europejskiej i pyta się marionetkowego (niezgodnego z Konstytucją RP, wydającego wyroki niemające mocy prawnej) Trybunału Konstytucyjnego, czy traktaty europejskie obowiązują Polskę i czy musimy je stosować. Zapamiętaj: budowa autostrad zaczęła się w Polsce w 2015r. To samo dotyczy inwestycji unijnych w Józefowie. Ich nie było. Dopiero teraz się pojawią, jeśli wybierzemy na burmistrza tego gościa, który odwiedził PKP Józefów z kawą i jabłkami a w ulotkach logo PIS umieścił na ostatniej stronie, jakby się tego wstydził. Kandydat na prezydenta Warszawy powiedział, że rząd nie da pieniędzy tym samorządom, w których nie będzie rządziła najsłuszniejsza partia.

  Tak mi się zebrało z ostatnich tygodni. Jeszcze kilka lat temu pomyślałbym, że to niemożliwe. Nie tylko, że ktokolwiek może to publicznie powiedzieć, ale że będą jeszcze ludzie, którzy będą się z tego cieszyć.

  Wniosek jest jeden: na wybory trzeba iść!

  Zarówno te, jak i wszystkie następne.
 • marius68 19.10.18, 14:48
  "Wniosek jest jeden: na wybory trzeba iść!
  Zarówno te, jak i wszystkie następne."

  Podpisuję się obiema rękami. Nic dodać, nic ująć.

  Mariusz

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.