Dodaj do ulubionych

Chodź na spacer zbierać smieci

17.03.19, 11:06
Zawsze twierdziłam, że w Józefowie mieszkają fajni ludzie.
Co jakiś czas, fajnie ludzie z Józefowa utwierdzają mnie w tym poczuciu.
Teraz powstała kolejna inicjatywa, która jasno pokazuje, że mam rację.
Dla mnie to jest właśnie patriotyzm, a nie noszenie koszulki czy bluzy (albo skarpetek) ze znakiem Polski Walczącej.
https://images90.fotosik.pl/143/4a36826a2f50373emed.png

Ludzie z Józefowa oraz z Otwocka zebrali się sobotnim rankiem na spacer w okolicy terenów zaśmieconych i przez to brzydkich. Sprawili, że te tereny znów stały się piękne. Ci fajni ludzie wiedzą, że wykonywali pracę Syzyfa, ale są zadowoleni i już piszą, że będą to powtarzać.
Jak Syzyf.

https://images89.fotosik.pl/143/2d5da107d1475090med.png

Do pomocy włączyło się także nasze miasto, które zobowiązało się sprzątnąć zebrane w worki śmieci.
https://images91.fotosik.pl/143/b1f2feccaf8377d1med.png
Mówcie sobie co chcecie, w czasach, gdzie ludzie coraz częściej zamykają się i wyłącznie narzekają, to piękna inicjatywa. I bardzo podnosi na duchu tych, którzy potrafią dostrzec w tej akcji samo dobro.
Byłam tam z Wami jedynie duchem, ale naprawdę bardzo doceniam to co zrobiliście.
Edytor zaawansowany
  • karolek.only 17.03.19, 18:44
    Szkoda, że nie było na forum informacji. Nie mam fecebooka a poszlibyśmy zbierać razem.
  • surmia 17.03.19, 19:01
    Oj, karolek przepraszam. Faktycznie mogłam dać wcześniej info. Ale nie było mnie w Józefowie, miałam urlop (taki króciutki) od internetu. Ale teraz już będę pamiętać, bo taka akcja chyba się powtórzy.
    Na pewno będę informowała smile
    Super, że jesteś zainteresowany.

Pozdrawiam i obiecuję poprawę.

• kug777 17.03.19, 19:42
    A ja bylem! Utyrałem się i byłem szczęśliwy!
    To jest świetna okazja się poznać. Szkoda, że nie bardzo się znam na tym facebuku i nie mogę znaleźć Bartka i grupy.
    Może poza śmieciami zaczęlibyśmy jakąś kampanię anty-smogową?
    Pozdrawiam wszystkich a szczególnie panią Krysię z UM.
    Krzysztof
  • surmia 18.03.19, 08:06
    kug777 - brawo!
    Super, że byłeś i możesz zaświadczyć na forum, że warto. Dziękuję Ci. Ja bardzo doceniam takie akcje i sama chętnie bym to robiła. Niestety mam takie ograniczenia, których nie przeskoczę.
    Ale mogę wspierać duchem i choćby wpisem na forum, co niniejszym czynię.
    Brawo brawo brawo kug777!!!!!!!!!!!!

Bartek Brak utworzył wydarzenie na fb Józefów. To nie jest grupa, to jedynie wydarzenie. Sam na swoim nie udostępnia nic. Czyli trzeba obserwować fb Józefów i fb Józefów Miasto. Jak będzie następna tak okazja postaram się jej nie przegapić i zawiadomię o tym nasze forum.
  • krrychna 18.03.19, 15:11
    Z pozdrowieniami smile

Mieszkańcy sprzątali nad Świdrem

Mimo niesprzyjającej pogody akcja "Chodź na spacer zbierać śmieci" przyniosła wymierne efekty. Ponad 20 józefowian sprzątnęło brzeg Świdra w okolicach ul. Parkingowej. Organizator zapowiada, że będą kolejne spacery.

Wszystko zaczęło się od dyskusji w grupie „Wawer Józefów Otwock” na Facebooku. Okazało się, że wielu mieszkańców chodząc na spacery do lasu bierze ze sobą worek na odpady i zbiera do niego znalezione po drodze śmieci. Jeden z józefowian postanowił nadać takiemu sprzątaniu ramy organizacyjne. Utworzył na Facebooku wydarzenie „Chodź na spacer zbierać śmieci”.

Na miejsce spotkania wybrano józefowski brzeg Świdra na końcu ul. Parkingowej. W akcję sprzątania włączyło się Miasto, które przekazało worki i zorganizowało wywóz pozbieranych śmieci.

Pogoda w sobotę 16 marca nie rozpieszczała, ale w akcję włączyło się ponad 20 osób. Niektórzy przynieśli taczki i własne worki, a inicjator akcji - pan Bartek użyczał chwytaków, które ułatwiały podnoszenie odpadów.

- Nie spodziewałem się, że śmieci będzie aż tak dużo - powiedział jeden z uczestników akcji, pan Krzysztof, kiedy w krótkim czasie, w promieniu zaledwie kilkunastu metrów kwadratowych nazbierał duży worek odpadów. Z drugiej strony, jak ocenił, to dobra okazja, aby poznać sąsiadów.

Rzeczywiście - w sprzątaniu brali udział wieloletni mieszkańcy Józefowa oraz ci, którzy sprowadzili się tutaj - jak organizator akcji - kilka miesięcy temu. Pan Bartek już zapowiada, że to pierwszy, ale nie ostatni taki spacer. Niestety poziom zanieczyszczenia brzegów rzeki, lasów i ścieżek jest zatrważający i sprzątanie przypomina trochę syzyfową pracę. Nasze otoczenie zmieni się dopiero, gdy mieszkańcy i goście Józefowa zaczną odnosić się do niego z szacunkiem.

Nie śmiej śmiecić.

(UM Józefów)
    jozefow.pl/page/14,aktualnosci.html?id=2594
  • surmia 18.03.19, 17:35
    Krrychna jeśli jesteś osobą o której myślę, to też gratulacje i podziękowania smile
  • surmia 23.03.19, 09:26
    Chyba już jest nowa data kolejnego wydarzenia. Tak przeczytałam na FB Józefów.

13 kwietnia - tak pisze organizator.

https://images90.fotosik.pl/146/d4a7dc51806f15f7med.png
  • surmia 26.03.19, 17:41
    Uwaga, uwaga!!!
    Kolejna akcja - nr 2 - odbędzie się 30 marca
    Czyli wydarzenie planowane na 13 kwietnia będzie miało nr 3.

https://images91.fotosik.pl/150/121e8b5bb6adf041med.png
  • surmia 05.04.19, 17:27
    UWAGA UWAGA !!!!
    Kopiuję info o akcji z FB Józefów.

Józefów #03 - Chodź na spacer zbierać śmieci - górka lotnika
    Publiczne · Organizatorzy: Bartek Brak i Lidia Danko

Sobota, 13 kwietnia 2019 o 12:00 – 16:00
    ulica Główna 10, 05-420 Józefów, Polska

Cześć, zbieramy śmieci, tym razem w lesie i okolicach, na koniec mini piknik.

Spotykamy się obok Jędrusia, ul, Główna 10, tam gdzie się kończy asfalt.

Ja przynoszę chwytaki, worki, rękawiczki (tych mam za mało, weź rękawiczki pazurki), dwie taczki, a nawet szpadel, grabie i przecinaki na wszelki wypadek. Na piknik przyniosę humus, trochę chleba i herbatę, koce do siedzenia na pikniku, poduszki.

Ty:
    - przyjdź,
    - weź ze sobą dzieciaki, męża, żonę, babcię, koleżanki i sąsiada
    - weź plecak, a w nim *wodę*, może kawę, kanapki i coś słodkiego
    - jak masz nie najlepszy kręgosłup, i tak przyjdź, nie musisz zbierać, można spacerować, można gadać, można wszystko
    - trąb na prawo i lewo, że to robimy, chcemy dotrzeć do wszystkich,
    - nie narzekaj, że są tacy co się z butem na głowy pozamieniali wink, naprawiamy sami, bo możemy, bo to nasza przestrzeń... tzn narzekać też można, wszystko można

12:00 - zbiórka, przywitania, zdjęcie
    13:30 - Bartek zaczyna latać z taczką i zwozić worki w jedno miejsce, pomóż jak możesz z drugą taczką
    14:00 - odtrąbiamy sukces, zdjęcie, szybko decydujemy gdzie robimy piknik
    16:00 - można iść do domu, wink

mini zasady:
    - jak zbierzesz worek i jest ciężki, zostaw go tam gdzie stoisz, zawiąż, nie noś, ktoś go zabierze na taczce
    - nie zamorduj się, nie musisz podnosić każdego małego peta czy wdrapywać się na skarpy, działaj grupowo, niektórzy lubią wyzwania i zejdą w trudne miejsca, inni wolą spacerek, i to jest OK
    - szanuj prywatność innych, jak ktoś nie chce być na zdjęciu, to nie chce, szczególnie nie fotografuj dzieci bez pozwolenia rodziców
    - baw się dobrze

Na grupie, była ankieta gdzie zbieramy i wybrano Świder, ale w międzyczasie posprzątaliśmy go na tyle, że z żalem ale złamałem zasady mini-demokracji grupowej, przepraszam, nad Świder wracamy następnym razem. smile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.