Dodaj do ulubionych

Oczyszczalnia już pracuje

27.05.19, 14:46
Z miejskiego portalu:

Józefowska oczyszczalnia już pracuje. Stopniowo przejmuje oczyszczanie ścieków z Józefowa, które w coraz mniejszym stopniu są kierowane do oczyszczalni w Otwocku.

Decyzja zezwalająca na użytkowanie oczyszczalni została wydana 14 grudnia ub.r. Od tego czasu rozpoczęto prace przygotowawcze do mechanicznego i hydraulicznego rozruchu instalacji. W połowie kwietnia w reaktorach biologicznych zaszczepiono osad czynny, czyli zespół mikroorganizmów przystosowany do oczyszczania ścieków. Od tego momentu trwa rozruch technologiczny, czyli przystosowywanie osadu czynnego do działania w warunkach naszej oczyszczalni.

W miarę rozruchu, ilość ścieków płynąca z józefowskich domów do Otwocka sukcesywnie maleje. Niebawem wszystkie będą kierowane już tylko do oczyszczalni w Józefowie. Z wylotu oczyszczalni już płynie woda odzyskana w procesie oczyszczania ścieków.

23 maja oczyszczalnię wizytowali radni, burmistrz Marek Banaszek, wiceburmistrz Piotra Gąszcz, oraz były burmistrz Stanisław Kruszewski, który kilka lat temu podjął trudną, ale konieczną decyzję o budowie oczyszczalni w Józefowie. – Od początku zależało nam, aby nasza oczyszczalnia spełniała najwyższe standardy i była możliwie najbardziej nowoczesną inwestycją tego typu. Teraz już widzę, że to się nam udało – powiedział Stanisław Kruszewski.

- Bardzo się cieszę, że tak duża inwestycja nie wpływa negatywnie na krajobraz Józefowa, a wręcz przeciwnie – dzięki sprytnym zabiegom architektonicznym i elementom typu świdermajer wpisuje się w otocznie. To jest po prostu bardzo ładny obiekt, który powstał z dbałością o szczegóły – oceniła Marianna Jakubowska, przewodnicząca Komisji Budżetowej Rady Miasta, której posiedzenie zostało połączone ze zwiedzaniem oczyszczalni.

- Powstające dziś oczyszczalnie ścieków to instalacje w pełni bezpieczne dla środowiska. Nasza, nie dość, że spełnia najwyższe standardy, to może pełnić dodatkowe funkcje – np. edukacyjną. Radni mogli się o tym przekonać w trakcie wizytacji, a niebawem – podczas Festiwalu Otwarte Ogrody – sprawdzą to również mieszkańcy, którym udostępnimy pomieszczenia oczyszczalni – powiedział burmistrz Marek Banaszek.

Józefowska oczyszczalnia jest wyposażona w prasę tłokową pozwalającą na odwodnienie osadów na poziomie ok. 28 % deklarowanym przez Wykonawcę w ofercie. Prasa tłokowa zastosowana do odwadniania osadów jest zaawansowanym technologicznie urządzeniem uzyskującym lepsze wyniki odwadniania w porównaniu do np. wirówek które pozwalają na odwodnienie w wysokości ok. 18-20%.

Odwodnione osady nie będą składowane na terenie oczyszczalni,lecz przekazywane na bieżąco do utylizacji podmiotom zewnętrznym.

Wszelkie urządzenia technologiczne oczyszczania ścieków wraz z armaturą technologiczną usytuowane są w pomieszczeniach zamkniętych w celu minimalizacji oddziaływania oczyszczalni na środowisko (zapachy, dźwięki).

Dodatkowo, aby uniemożliwić wydostawanie się zanieczyszczeń powietrza na zewnątrz, każdy budynek, w którym prowadzone są procesy technologiczne, został wyposażony w mechaniczną wentylację połączoną z instalacją dezodoryzacji.

Więcej na temat oczyszczalni: jozefow.pl/page/985,oczyszczalnia.html

www.jozefow.pl/page/14,aktualnosci.html?id=2689
Edytor zaawansowany
 • gendougr 28.05.19, 13:49
  To kiedy można się spodziewać obniżki za kanalizacje? No bo przecież Otwock zdzierał i to mocno, więc czas na obniżki,
 • capricorn.79 29.05.19, 09:52
  Przyłączam się do pytania.
 • jozefow512 29.05.19, 10:40
  Temat już był. Ceny spadną i radni zdecydują, czy dalej dopłacać z podatków do kanalizacji, czy przeznaczyć te pieniądze na coś innego.

  Oczywiście jeszcze jakiś numer może wywinąć nam władza centralna, bo z czegoś trzeba finansować wydatki. Na przykład opłaty za składowanie odpadów podniesiono. Chociaż myślę, że do jesieni tego nie zrobią.

  forum.gazeta.pl/forum/w,19980,167014381,167014381,Ceny_za_scieki_po_wybudowaniu_oczyszczalni.html?p=167014381

  www.jozefow.pl/page/14,aktualnosci.html?id=2344
 • jozefow512 29.05.19, 14:53
  Informacja z Linii

  linia.com.pl/2019/05/29/scieki-zostaja-w-jozefowie/

  "OCZYSZCZALNIA W FAZIE ROZRUCHU, ALE PRZYJMUJE WSZYSTKO.
  Stało się! W poniedziałek, 20 maja po raz pierwszy wszystkie ścieki z Józefowa zamiast do Otwocka popłynęły do nowej oczyszczalni nad Świdrem. Nie oznacza to, że budowa józefowskiej instalacji została zakończona. Oczyszczalnia nadal jest w fazie rozruchu, co jest niezbędne, żeby przygotować ją do prawidłowego działania. Pełną parą ma ruszyć pod koniec listopada.

  [...]  Kilka dni wcześniej, 20 maja, oczyszczanie józefowskich ścieków właściwie w całości przejęła nowa instalacja nad Świdrem. Nie należy mylić tego ani z automatycznym całkowitym odłączeniem się od oczyszczalni w Otwocku, ani z formalnym zakończeniem budowy józefowskiej instalacji. Znajduje się ona w fazie rozruchu, co zgodnie z kontraktem ma potrwać do końca listopada 2019 r. Wtedy ostateczne zakończenie procesu zostanie zgłoszone do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska i oczyszczalnia otrzyma pozwolenie na użytkowanie.

  Jak poinformował radnych prezes Hydrosfery Stanisław Zdanowicz, od poniedziałku, 20 maja Józefów nie oddaje ścieków do otwockiej oczyszczalni, żeby utrzymać technologię i w prawidłowy sposób przygotować instalację do funkcjonowania. W tej sprawie Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji otrzymało pismo z informacją, że ilość ścieków przesyłanych do Otwocka będzie zmniejszana, a o ostatecznym zaprzestaniu dostaw Józefów powiadomi w odpowiednim czasie.

  Co to wszystko oznacza dla mieszkańców Józefowa? Burmistrz Marek Banaszek zapowiada, że zgodnie z decyzją prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, które ustala taryfy za wodę i ścieki, już pod koniec wakacji cena za oczyszczenie metra sześciennego ścieków będzie w Józefowie niższa o 1 zł 50 gr, a w przyszłym roku spadnie jeszcze o 1 zł 50 gr. Ile faktycznie będzie jednak kosztować mieszkańca oczyszczenie ścieków, zdecyduje rada miasta, bo w Józefowie funkcjonuje system dopłat z budżetu miejskiego do oczyszczania ścieków. Jeśli zostanie on utrzymany, mieszkańcy faktycznie odczują obniżkę.

  Zapytaliśmy burmistrza Banaszka, czy w obecnej sytuacji Józefów ponosi podwójne koszty oczyszczania ścieków – we własnej oczyszczalni oraz za usługę wykonywaną teoretycznie przez OPWiK. Okazuje się, że nie. – Płacimy Otwockowi za ścieki, które przesyłamy. Jeśli nie zmniejszamy ilości lub nie dostarczamy ich do OPWiK, ponosimy tylko koszty oczyszczania w naszej instalacji – tłumaczy w rozmowie z „Linią” burmistrz.
 • datlas 29.05.19, 20:24
  W samorządowej kampanii wyborczej w roku 2014 - jako element przetargowy i argument ówczesnych władz miasta - eksponowano obniżkę odpłatności za ścieki z 11 zł brutto (oczyszczalnia ścieków Otwock) do bodajże 3 zł za metr sześcienny (po uruchomieniu oczyszczalni Józefów).

  Czy dobrze zapamiętałem te wartości kwotowe i te obietnice? Czy to był wówczas tylko sen (wyborczy)?
 • jozefow512 30.05.19, 08:53
  datlas napisał:
  >- eksponowano obniżkę odpłatności za ścieki z 11 z
  > ł brutto (oczyszczalnia ścieków Otwock) do bodajże 3 zł za metr sześcienny (po
  > uruchomieniu oczyszczalni Józefów).
  >
  > Czy dobrze zapamiętałem te wartości kwotowe i te obietnice? Czy to był wówczas
  > tylko sen (wyborczy)?


  Źle zapamiętałeś.

  Płaciliśmy 6,34zł do OPWiK, mamy płacić 3zł w naszej oczyszczalni.

  Reszta kosztów to koszty Hydrosfery. Razem wychodzi ok. 11zł. Moim zdaniem tym dodatkowym 5zł też można się przyjrzeć i jest zoptymalizować.

  Płacimy 8zł, bo 3zł dopłacamy z podatków (czyli też my płacimy).

  Zresztą informacja jest cały czas na stronach miasta

  www.jozefow.pl/page/998,jak-jest-obecnie.html
  Taryfa

  11,04 zł z m3 (brutto) w ramach opłat taryfowych, które przekazujemy Hydrosferze, kosztuje w Józefowie odprowadzanie 1 m3 ścieków z gospodarstw domowych.

  Rodziny posiadające urządzenia pomiarowe lub mieszkające w budynkach wielolokalowych płacą 8,68 zł za m3.

  Miasto Józefów do każdego m3 wyprodukowanego przez nie ścieku dopłaca 2,35 zł.


  Na stawkę taryfy składają się:

  koszt oczyszczania ścieków w oczyszczalni w Otwocku;
  koszt eksploatacji sieci kanalizacyjnej w Józefowie.

  Koszt oczyszczania

  Obecnie za oczyszczenie 1 m3 ścieków w oczyszczalni w Otwocku płacimy OPWiK za pośrednictwem Hydrosfery 6,34 zł.

  Z naszych szacunków wynika, że budując własną oczyszczalnię koszt oczyszczania 1 m3 ścieków wyniesie 3 zł.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.