Dodaj do ulubionych

Kraków - od 1 września nie można palić węglem ..

02.09.19, 11:57
Wrzucam jako ciekawostkę. Pierwsze miasto w Polsce:

krakow.pl/aktualnosci/231983,29,komunikat,od_wrzesnia_nie_zapalisz_weglem_i_drewnem_w_krakowie.html
1 września na terenie Krakowa wszedł w życie całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Co nowe przepisy oznaczają w praktyce? Oto informator dla mieszkańców, restauratorów, obsługujących punkty gastronomiczne oraz osób prowadzących działalność wytwórczą w rolnictwie.

Nowe przepisy oznaczają dla mieszkańców w praktyce:

brak możliwości palenia węglem i drewnem w Krakowie. Za złamanie zakazu grożą kary: mandat do 500 zł, a nawet grzywna do 5000 zł w przypadku nie przyjęcia mandatu;
brak możliwości palenia w kominkach. W instalacjach spalania paliw dopuszczone będzie stosowanie wyłącznie: gazu ziemnego wysokometanowego lub zaazotowanego (w tym skroplonego gazu ziemnego), propan-butanu, biogazu rolniczego lub innego rodzaju gazu palnego oraz lekkiego oleju opałowego;
brak możliwości użytkowania posadowionych na stałe ciężkich grilli ogrodowych, np. murowanych, związanych z podłożem na stałe lub ciężkich grilli działających niezmiennie w jednym miejscu. Będzie można za to stosować przenośne, lekkie grille, ruszty, rożna, z których korzysta się sezonowo, okazjonalnie, ponieważ w rozumieniu przepisów nie są one „instalacją”. Te kwestie regulowane są przez zapisy uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz ustawy Prawo Ochrony Środowiska;
brak możliwości eksploatowania instalacji energetycznych, zainstalowanych w szklarniach, z wyjątkiem instalacji objętych obowiązkiem zgłoszenia lub pozwolenia na emisje. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia, nie są objęte zgłoszeniem (a więc muszą dostosować się do zakazu uchwały antysmogowej):
instalacje energetyczne o mocy do 1 MW,
instalacje inne niż energetyczne o mocy do 0,5 MW,
instalacje do suszenia owoców, warzyw, zboża, innych płodów rolnych lub leśnych w ilości do 50 Mg,
instalacje do przechowywania owoców, warzyw, zboża innych płodów rolnych lub leśnych – w ilości do 50 Mg,
instalacje do chowu lub hodowli zwierząt niezaliczonych do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.


.....
Edytor zaawansowany
 • cinqueterre 02.09.19, 13:35
  To już w Krakowie nie będzie można zamówić pizzy z pieca opalanego drewnem?
 • jozefow512 02.09.19, 13:50
  cinqueterre napisał:

  > To już w Krakowie nie będzie można zamówić pizzy z pieca opalanego drewnem?

  Będzie można, pod warunkiem obsługi 500 osób na dobę. Trochę zawile jest to wyjaśnione w tekście spod linku:

  instalacje stosowane w gastronomii (piece), przystosowane do obsługi powyżej 500 osób na dobę, podlegają obowiązkowi zgłoszenia organowi ochrony środowiska – prezydentowi Krakowa. Tylko tego typu instalacje stosowane w gastronomii, których zgłoszenie zostanie przyjęte, wyłączone będą z obowiązującego od 1 września 2019 r. zakazu stosowania paliw stałych;

  mniejsze piece stosowane w gastronomii przystosowanej do obsługi poniżej 500 osób na dobę zakazu nie unikną. Kwestie te regulowane są rozporządzeniami ministra środowiska z 2 lipca 2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia; oraz w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia oraz art. 96 ust. 8 ustawy Prawo Ochrony Środowiska, zgodnie z którym uchwała nie ma zastosowania do instalacji, dla których wymagane jest uzyskanie pozwolenia zintegrowanego albo pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, albo dokonanie zgłoszenia instalacji.
 • cinqueterre 02.09.19, 14:40
  Fakt, wyjaśnienie jest zawiłe i w dodatku niesprawiedliwe, bo zyskają na tym tylko duże restauracje/pizzerie. Szkoda tych małych. Zresztą w tych dużych, to i tak piece do pizzy są zazwyczaj gazowe.
 • jozefow512 02.09.19, 15:50
  To wskazówka, o czym można pomyśleć, gdybyśmy taką uchwałę mieli dla Józefowa.

  Na razie możemy obserwować efekty działania tych przepisów w Krakowie z daleka. Zapewne pojawią się jakieś artykuły i podsumowania - z nich będzie wiadomo, co się udało, a co poszło nie tak.
 • kolejarzmatolecki 02.09.19, 16:42
  Typowo polityczna decyzja, wymusić korzystanie z gazu i nabijanie kasy spółce państwa.
  Każdy kto ma chociaż trochę mózgu wie, że jedynie palenie drewnem nie przyczynia się do efektu cieplarnianego, wszelkie inne surowce to wprowadzanie do atmosfery nadmiarowego dwutlenku węgla.

  Ale na wszystkie głupie przepisy znajdzie się obejście wink
 • jozefow512 02.09.19, 17:43
  kolejarzmatolecki napisał:

  > Każdy kto ma chociaż trochę mózgu wie, że jedynie palenie drewnem nie przyczyni
  > a się do efektu cieplarnianego, wszelkie inne surowce to wprowadzanie do atmosf
  > ery nadmiarowego dwutlenku węgla.


  Podejrzewam, że twórcy uchwały mieli na względzie nie antropogeniczne globalne ocieplenie a smog. A to trochę inny aspekt.

  Natomiast w kwestii AGW to jednak wylesianie przyczynia się do emisji CO2 (zakładając, że wytniesz i posadzisz las). Dodatkowo wycinka i transport także wymagają emisji CO2 (z paliw kopalnych). Pamiętaj też, że gdybyśmy zamienili w Polsce nasze wszystkie paliwa kopalne na drewno to polskie lasy spalilibyśmy w cztery lata. Tak więc jest to poważne ograniczenie ilości drewna, jakiego możemy użyć jako paliwo.

  Polecam w temacie lasów:
  naukaoklimacie.pl/aktualnosci/rola-lasow-w-pochlanianiu-co2-w-pytaniach-i-odpowiedziach-81
  Tutaj o torfowiskach (blisko związanych z lasami) : naukaoklimacie.pl/aktualnosci/torfowiska-wazny-gracz-swiatowego-cyklu-weglowego-232

  Tutaj o szybkim cyklu węglowym: naukaoklimacie.pl/aktualnosci/szybki-cykl-weglowy-czesc-1-atmosfera-i-ekosystemy-ladowe-377
 • wrotek0 03.09.19, 08:11
  Sądzę, że raczej dla Mazowsza. Przepisy te uchwala sejmik a nie rada gminy. W Małopolsce po prostu dali bardziej restrykcyjne dla Krakowa i z krótszymi przepisami przejściowymi a nieco łagodniej dla reszty województwa. A na Mazowszu poszło dla wszystkich tak samo. Były głosy, że za długie okresy przejściowe, ale i były przeciwne. Jeszcze 3 lata i 4 miesiące legalnego kopcenia z pieców tej najgorszej kategorii.
 • jozefow512 03.09.19, 08:56
  wrotek0 napisała:

  > Sądzę, że raczej dla Mazowsza. Przepisy te uchwala sejmik a nie rada gminy.

  Tak. Masz rację. Gmina nie może sobie uchwalić takich przepisów.


  > A na Mazowszu pos
  > zło dla wszystkich tak samo. Były głosy, że za długie okresy przejściowe, ale i
  > były przeciwne. Jeszcze 3 lata i 4 miesiące legalnego kopcenia z pieców tej na
  > jgorszej kategorii.

  Przy czym na Mazowszu jest ograniczenie do kategorii pieców, w Krakowie w ogóle nie można palić węglem i drewnem. U nas (w Józefowie) raczej by nie przeszło. Praktycznie w każdym nowym domu jest kominek. Nie wytykając palcami - sam takowy posiadam, bo dałem się ponieść trendowi (stawiania kotłowni w salonie). Zresztą wtedy nie przypuszczałem, że w Józefowie jest aż tak syfne powietrze.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka