Dodaj do ulubionych

drony do kontroli smogu - co Wy na to?

23.09.19, 09:43
Wypożyczenie dwóch dronów na trzy miesiące kosztuje gminę Bielsko-Biała nieco ponad 33 tys. zł. Latają one nad miastem od 7 stycznia i kontrolują tzw. niską emisję. Maszyny tworzą zgrany duet. Pierwsza, to dron rozpoznawczy. Lata sobie nad domami i szuka najbardziej dymiących kominów. Gdy taki namierzy, to do akcji kierowana jest druga maszyna, dron zwany pieszczotliwie „Nosaczem”. Ten analizuje dym, do tego służy zainstalowana w nim aparatura pomiarowa. Trochę ma jej na swym pokładzie, więc maszyna waży 8 kg i też swoje kosztuje – prawie 129 tys. zł. Rozpoznanie lotnicze kopciuchów wykonywane jest w ramach statutowej działalności tutejszej Straży Miejskiej. www.se.pl/wiadomosci/polska/nosacz-wyniuchal-kopciucha-w-bielsku-bialej-ekopatrole-testuja-drony-aa-VEwq-eGqn-F2aV.html
Obserwuj wątek
   • kolejarzmatolecki Re: drony do kontroli smogu - co Wy na to? 23.09.19, 13:23
    I kolejne dwa proponuje do kontroli zidiocenia mieszkańców, tzw. niską inteligencję. Pierwszy - dron rozpoznawczy - lata sobie nad głowami i szuka najbardziej najbardziej schizofrenicznych jednostek. Gdy taką namierzy, to do akcji wkracza druga maszyna, zwana pieszczotliwie "łapaczem". Ten analizuje zachowanie użytkownika i gdy namierzy szkodliwego mieszkańca, spuszcza linę w dół, łapie go na pokład i odwozi do Kobierzyny lub Tworek, w zależności od zapełnienia oddziału.
  • kug777 Re: drony do kontroli smogu - co Wy na to? 26.09.19, 15:44
   To jest fajne, ale drogie. Bylo już w Krakowie.
   Wraz z sezonem, zaczynamy kolejne jałowe dyskusje o smogu.
   Tym razem zostawmy temat fachowcom. Było zebranie Rady M., były ustalenia. Jeśli p. Przewodniczący Mariusz śledzi forum to b. proszę o relację Rady Miasta co zrobiono. I tyle!
   • jozefow512 Smog wrócił .... 26.09.19, 23:39
    Nie wiem, czy drony coś pomogą. Ceny też nie są zachęcające.

    Niestety rząd działa przeciwko Polakom i przepisy o jakości węgla zostały odroczone, aby tylko kopalnie mogły sprzedawać odpady....

    energia.rp.pl/opinie/18477-smog-znow-krazy-nad-polska
    "Z przykrością, bo można było mieć nadzieję, że zastępujący Beatę Szydło Mateusz Morawiecki naprawdę wziął sobie do serca kwestię poprawy jakości powietrza w naszym kraju. W exposé wygłoszonym blisko dwa lata temu padły znamienne słowa o „cywilizacyjnym wyzwaniu”, jakim jest walka ze smogiem. Rok temu na szczycie klimatycznym w Katowicach rząd chwalił się, że na program „Czyste powietrze”, z którego ma być finansowana termomodernizacja budynków i wymiana kopciuchów na nowe kotły, przeznaczono ponad 100 mld zł. I… niestety na tym się skończyło.

    [...]

    Stworzono oczywiście program, z którego rocznie na walkę ze smogiem miało iść 10 mld zł, tylko – jak mówią „Rzeczpospolitej” samorządowcy i właściciele domów – procedury są tak skomplikowane, że zamiast zachęcać, by ocieplać dom czy wymienić piec, przeciwnie: zniechęcają. Gdy burmistrz Grodziska Mazowieckiego dowiedział się, jakie problemy napotykają mieszkańcy zainteresowani inwestycjami finansowanymi z „Czystego powietrza”, sam zaoferował wymianę kopciuchów na nowe piece, finansując to z gminnej kasy.

    [...]

    Efekty programu pozostawiają wiele do życzenia. Od września zeszłego roku, kiedy „Czyste powietrze” wystartowało, pozytywnych decyzji doczekało się niecałe 50 tys. wniosków, a wartość inwestycji nie przekracza nawet 1 mld zł. Gdy dodamy do tego niechęć Ministerstwa Energii do wprowadzenia przepisów o normach jakości węgla – które po wielu bataliach wreszcie ustanowiono, ale od razu odroczono, i kopalnie do połowy 2020 roku mogą swobodnie sprzedawać wszelkiego rodzaju odpady węglowe – to wszystko pokazuje, jak rząd traktuje dbanie o czyste powietrze. "
     • wrotek0 Re: Smog wrócił .... 27.09.19, 07:48
      Patafiany i debile palą w starych piecach węglem ze składu (a nawet ekogroszkiem, który jest eko nie dlatego, że eokologiczny, tylko dlatego, że ekonomiczny ) a druga grupa pali teraz w kominkach, bo jeszcze nie odpalili co.
      • capricorn.79 Re: Smog wrócił .... 27.09.19, 09:41
       To idz do nich i powiedz zeby siedzieli w zimnie 😊😊😊🙏🙏🙏

       Śmierdzi od plastikow, smieci i innych gowien. Sasiad pali weglem i nie odczuw dyskomfortu. Ale jak odpala gosc pokrojone palety 200m dalej to ludzi krew zalewa.

       • jozefow512 Re: Smog wrócił .... 27.09.19, 10:51
        capricorn.79 napisał:

        > Śmierdzi od plastikow, smieci i innych gowien. Sasiad pali weglem i nie odczuw
        > dyskomfortu. Ale jak odpala gosc pokrojone palety 200m dalej to ludzi krew zale
        > wa.


        Nie jest prawdą to, co piszesz.

        Smog nie wynika tylko z tego, że ludzie palą śmieci.

        Smog wynika z palenia węgla niskiej jakości (polskiego) węgla w piecach, które powodują dużą emisję. Teraz nie ma żadnych norm, ale nawet docelowe zakładają ogromne ilości pyłów i siarki w węglu - które po spaleniu właśnie powodują smog. Skrajnym przypadkiem jest ciągle dopuszczalne w Polsce palenie w piecach odpadami węglowymi - miałem i mułem węglowym. Pisałem już kiedyś, że ustalenie tych norm tak, aby nie ograniczyć niską emisję praktycznie wyeliminowałoby polski węgiel z ogrzewania.

        A jeszcze ostatnio Morawiecki pomylił emisję CO2 i globalne ocieplenie ze smogiem.

        Tutaj krótkie podsumowanie:

        www.rp.pl/Gospodarka/309269869-Smog-przygniotl-rzad-Mizerne-efekty-Czystego-powietrza.html
        " Piece węglowe będą tej zimy kopcić jak gdyby nigdy nic. Efekty programu „Czyste powietrze" są nikłe: wstępną zgodę na zwrot kosztów poniesionych na walkę ze smogiem otrzymało 48 tys. Polaków.

        To miał być „największy w historii instrument walki ze smogiem" – tak przynajmniej rządzący reklamowali program „Czyste powietrze", gdy ogłaszano jego uruchomienie na początku ubiegłego roku. Po roku prowadzenia naboru wniosków rezultaty są skromne – po dofinansowanie zgłasza się, uśredniając, zaledwie niecałe 7 tysięcy osób miesięcznie, a wsparcie otrzymuje znacznie mniej.

        [..]

        W grę wchodzi nie tylko wymiana pieca, lecz także docieplanie budynków, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, instalacja OZE czy montaż rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Nie wszystkie zatem inwestycje przekładają się wprost na kopcenie – niektóre tylko zmniejszają jego intensywność.

        [...]

        W słowach nie przebierają aktywiści Polskiego Alarmu Smogowego. „W pierwszym roku działania zrealizowano mniej niż 1 proc. założonego celu wymiany 3 mln kopcących kotłów" – podkreślali u progu rozpoczynającego się sezonu grzewczego. „Bez radykalnej przebudowy rządowego programu walka ze smogiem w Polsce skazana będzie na niepowodzenie" – dodawali.

        [...]

        Budżet programu to 103 mld zł na 10 lat, czyli rocznie 10 mld zł. Ale to kwota wirtualna, bo w budżecie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ten rok zarezerwowano raptem 1,4 mld zł."

        • capricorn.79 Re: Smog wrócił .... 27.09.19, 12:30
         Przy okazji leć rozrywać szaty do Niemiec (zabierz ze sobą GrinPiS):

         "Walka o las w Hambach, który ma 12 tys. lat, w coraz większym stopniu polaryzuje niemieckich polityków. O dalszą rozbudowę odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w tym miejscu zawnioskował koncern energetyczny RWE."

         forsal.pl/artykuly/1376241,las-w-hambach-nalezaca-do-rwe-kopalnia-chce-wyciac-las-ktory-ma-12-tys-lat.html
         • jozefow512 Re: Smog wrócił .... 27.09.19, 13:28
          capricorn.79 napisał:

          > Przy okazji leć rozrywać szaty do Niemiec (zabierz ze sobą GrinPiS):

          Kolejny błąd logiczny/manipulacja: fałszywy trop. pl.wikipedia.org/wiki/Fa%C5%82szywy_trop

          Po co spamujesz wątek o smogu?
          Chcesz porozmawiać o niemieckiej energetyce i koncernach energetycznych, to załóż inny wątek.

          Smog mamy w Polsce. Niemcy wybierają własny rząd, my - Polacy - wybieramy nasz. W kwestii smogu i węgla polski rząd dał ciała po całości.
          • pacpaco Re: Smog wrócił .... 28.09.19, 08:15
           jozefow512 napisał:

           > capricorn.79 napisał:
           >
           > > Przy okazji leć rozrywać szaty do Niemiec (zabierz ze sobą GrinPiS):
           >
           > Kolejny błąd logiczny/manipulacja: fałszywy trop. pl.wikipedia.org/wiki/Fa%C5%82szywy_trop
           >
           > Po co spamujesz wątek o smogu?
           > Chcesz porozmawiać o niemieckiej energetyce i koncernach energetycznych, to zał
           > óż inny wątek.
           >
           > Smog mamy w Polsce. Niemcy wybierają własny rząd, my - Polacy - wybieramy nasz.
           > W kwestii smogu i węgla polski rząd dał ciała po całości.
           a ty nie manipulujesz? wszedzie pijesz do PIS gdzie możesz (rozmowa o niebie a TY PIS to tamto) a kazdy rzad od demokracji nic nie robil z weglem....ten przynajmniej wprowadzil zmiany w prawie co do piecow i wlasnie jakosci wegla tyle,ze odroczone w czasie aby ludzie mieli szanse zmienic + sa doplaty do wymiany kopciochow....wiec jest jakas nadzieja. Ja np. skorzystałem z "czystego powietrza" na wymiane…..choć mimo i mieszkam w leśnej części Jozefowa to nie otwieram w zimie okien bo ludzie tak daja w palnik...
           • jozefow512 Re: Smog wrócił .... 28.09.19, 11:07
            pacpaco napisał:


            > a ty nie manipulujesz? wszedzie pijesz do PIS gdzie możesz (rozmowa o niebie a
            > TY PIS to tamto)

            Chciałem Ci zwrócić uwagę, że wątek dotyczy właśnie SMOGU.

            Akurat teraz rządzi PiS, więc niby do kogo mam mieć pretensję o udawanie działań? Do Tuska?
            To nie TVPiS i przekaz jedynej partii.

            Wtedy, gdy rządzili inni, to też pisałem o smogu oraz o węglu (np. tu). Nawet kłóciłem się z jednym ze zwolenników innej partii, że budowa elektrowni węglowych to strzał w kolano i zapewnienie zbytu dla rosyjskiego węgla. Pisałem też o braku norm dla węgla - lobby górnicze przyblokowało rozporządzenie i po 3 latach konsultacji przyszły wybory a PiS zaczął od początku i po 3 latach prac i konsultacji ze spółkami handlującymi węgiel (sic) wydał rozporządzenie odraczają o kolejne 2 lata wejście w życie przepisów. W sumie 8 lat na przygotowanie się do zmian.

            Masz wyszukiwarkę i możesz sobie poszukać

            Co do innych wątków, to wspominam PIS tam, gdzie ma to wpływ na nasze życie. Ten rząd chce się wtrącać i decydować o wszystkim, więc dlatego jak coś nie działa to oni są odpowiedzialni. Niestety ale to rząd PiS zabrał nam dofinansowanie do rozbudowy sieci kanalizacyjnej i budowy oczyszczalni. Mówił o tym nawet Sasin.

            Program czyste powietrze nie działa, ponieważ zamiast rozdysponować pieniądze na samorządy i pozwolić obsługiwać wnioski przez samorządy, to PiS uparł się, by robić to centralnie. Dlatego zamiast 10 mld zł wydali niecały 1 mld zł.

            > a kazdy rzad od demokracji nic nie robil z weglem....ten przyn

            I tu się mylisz.
            W latach 90 zamknięto w Polsce większość kopalni. Niestety proces ten został zawieszony.

            Wrócono do niego w 2015r. ale wtedy zbliżały się wybory i "wygaszanie" kopalń stało się hasłem wyborczym.

            Pisałem tutaj na forum kilka lat temu przy okazji dyskusji o globalnym ociepleniu (z negacjonistą z innej partii niż PiS), że kopalnie trzeba zamykać i odchodzić od węgla, bo w konsekwencji będzie to prowadzić do większego uzależnienia od paliw kopalnych z Rosji (do ropy i gazu dochodzi węgiel). Pisałem też o tym, że w perspektywie kilku lat kurczowe trzymanie się węgla spowoduje wzrost cen energii elektrycznej. Dzisiaj obserwujemy jedno i drugie.

            > ajmniej wprowadzil zmiany w prawie co do piecow i wlasnie jakosci wegla tyle,ze
            > odroczone w czasie aby ludzie mieli szanse zmienic + sa doplaty do wymiany kop

            Jasne. Najpierw było gotowe rozporządzenie w sprawie jakości paliw. Nie ogłoszono go, ponieważ były wybory (2015). Zaczęto na wszelki wypadek od zera. Po 3 latach zrobiono rozporządzenie gwarantujące zbyt kopalniom na ich kiepski węgiel, który nie nadaje się do palenia w piecach i odroczono na wszelki wypadek jeszcze o 2 lata (rozporządzenie było zdaje się rok temu, a zacznie w całości obowiązywać od kolejnego sezonu grzewczego).

            Zanim zrobiono program czyste powietrze (który nie działa właściwie i prawdopodobnie oddamy miliardy do Unii) to zlikwidowano program kawka wymiany pieców. Efekt - trzy lata braku działania.

            > ciochow....wiec jest jakas nadzieja. Ja np. skorzystałem z "czystego powietrza"
            > na wymiane…..choć mimo i mieszkam w leśnej części Jozefowa to nie otwieram w z
            > imie okien bo ludzie tak daja w palnik...

            Wymiana pieca jest tylko jednym z aspektów. Ideą walki ze smogiem nie jest tylko wymiana pieców ale także głęboka termomodernizacja, żeby węgla nie trzeba było spalać.

            Ale przeciwko normom budowlanym, które ograniczyłyby zużycie paliw kopalnych w przyszłości oraz przeciwko termomodernizacji jest całe lobby węglowe, dla którego oznacza to brak zbytu dla ich kiepskiego węgla. Niestety lobby węglowe trzyma się mocno, a jak poprzedni rząd spróbował choćby minimalnie naruszyć węglowe interesy to ówczesna opozycja ich zrównała z ziemią. Przestraszyli się zamykania kopalń, nie dokończyli uchwalania przepisów norm jakości węgla i musiało minąć kolejne 4 lata, by coś się zmieniło.

            A zmieniła się jedna rzecz: już nie dało się udawać, że smogu nie ma (popatrz w historii forum moje dyskusje na temat tego, czy w Józefowie jest smog). Problem nabrzmiał i stał się jawny niezależnie od ekipy rządzącej. Niestety ta ekipa ma węgiel na swoich sztandarach, dlatego ich działania są tylko pozorowane. Pamiętaj też, że najpierw zostały uchwalone przepisy dotyczące niskiej emisji przez samorządy a dopiero potem przez rząd.


            Jeśli uważasz inaczej i twierdzisz, że jest lepiej, to będziemy w stanie to zweryfikować obserwując jakość powietrza w Józefowie w nadchodzącym sezonie. Na razie lepiej nie jest i to, czy jest smog, czy go nie ma wynika głównie z tego, jakie są warunki atmosferyczne.

            A w Józefowie działania podejmowane są przez samorząd, a rząd nic nie zrobił.
            • pacpaco Re: Smog wrócił .... 28.09.19, 11:15
             jozefow nawet mi się nie chciało czytac twojego wypracowania - za dużo tego i z doświadczenia wiem,ze nie warto wchodzić z toba w polemike bo Ty i tak zawsze wszystko wiesz i zawsze masz racje. Na szczecie mamy demokracje i każdy może sobie sam ocenic a zmiany wprowadza spokojnie bo jesteśmy jeszcze biednym krajem i wiele osob nie było stać na nic innego do opalania a każdy chce mieć cieplo….a dla mnie kazda zmiana na plus (nawet jeśli za 3 lata) się liczy a nie caly czas narzekac….miałeś szanse mogles isc w polityke i tam dzialac i pokazac wszystkim a nie się tutaj na forum marnować. Pozdrawiam
             • jozefow512 Re: Smog wrócił .... 29.09.19, 21:07
              pacpaco napisał:

              > jozefow nawet mi się nie chciało czytac twojego wypracowania - za dużo tego

              Dzięki.

              Świetnie sam podsumowałeś samego siebie.

              Wszystko, co jest dłuższe, niż krótki prosty i prymitywny przekaz partyjny, to dla Ciebie za dużo.

              I tym się właśnie różnymi. Ja czytam Twoje odpowiedzi, Tobie nawet tego się nie chce.
   • tosia2 Re: drony do kontroli smogu - co Wy na to? 29.09.19, 21:07
    Wcale nie muszą być jałowe. Uważam, że pomysł z dronami nie jest drogi - 11 tys za miesiąc za precyzyjne typowanie palenisk do skontrolowania pod kątem spalania palet mebli opon itp. to nie majątek. Za mniej śmierdzące i trujące powietrze dla nas wszystkich to wręcz tanio , zresztą pewnie by się zwróciło z mandatów dla recydywistów.
   • tosia2 Re: drony do kontroli smogu - co Wy na to? 29.09.19, 21:14
    Wcale nie muszą być jałowe. Drony typują paleniska do kontroli. Recydywiści w spalaniu palet etc powinni dostawać mandaty - co zmniejszyłoby koszty. Ludzie którzy spalają 'śmieci' z powodu rzeczywistego ubóstwa - jakąś pomoc. 11 tys. / mc za mniej śmierdzące i toksyczne powietrze dla miasta to nie majątek.
     • tosia2 Re: drony do kontroli smogu - co Wy na to? 07.10.19, 09:50
      www.prawokonsumenckie.pl/pl/a/ustawa-antysmogowa-czyli-czym-mozna-palic-w-piecu
      " Palety transportowe raczej ( CO DO ZASADY ) nie powinny być spalane w piecu. Wprawdzie istnieją na rynku płyty wykonane z drewna surowego (i takie można spalać), ale jest ich na tyle mało ( TZN WIĘKSZOŚĆ JEST IMPREGNOWANA ), że można stwierdzić, że nie powinny być spalane w piecu. "

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka