Dodaj do ulubionych

Smog na całego

06.10.19, 22:55
Stan na chwilę obecną. Wklejam jako ciekawostkę, ponieważ Warszawa (centrum) jest na żółto/zielono, natomiast cały Wawer i Józefów są na ciemnoczerwono/fioletowo. Nawet w innych miejscowościach podwarszawskich nie jest aż tak źle.

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/2/yc/ra/b9uz/pWuTBhoMZnd5SOBCDB.png
Obserwuj wątek
    • jpo1 Re: Smog na całego 06.10.19, 23:25
      TO JEST JAKIŚ DRAMAT, u nas nie można okna otworzyć. Gdybyśmy wiedzieli że tak tutaj będzie to byśmy szukali domu gdzie indziej. Próbowaliśmy znaleźć kto to pali jakimś syfem /plastikiem, ale zawsze zapalają po zmroku i nie udaje nam się namierzyć...
        • jozefow512 Re: Smog na całego 07.10.19, 09:19
          kolejarzmatolecki napisał:

> Po co chcesz otwierać okno jak na zewnątrz jest 5 stopni?

Nie każdy ma wentylację mechaniczną z rekuperacją. Niestety w przypadku wentylacji grawitacyjnej trzeba co jakiś czas otwierać/uchylać okna, by wymienić powietrze.

Pryz braku wietrzenia mamy problem z koncentracją i myśleniem. Powyżej pewnych poziomów CO2 jest to szkodliwe dla zdrowia

Polecam
          Homo sapiens w świecie wysokich stężeń CO2

Duszno, coraz duszniej

• surmia Re: Smog na całego 07.10.19, 09:45
          Kolejarz - czyli nie otwierasz okien przez pół roku?!?! Podziwiam.
          Gdybym miała nawet kosmiczną wentylację, to też chciałabym móc otworzyć sobie okno w sypialni przed spaniem, czy rano.
          Niestety, zaczyna się czas, gdy muszę wybierać - powietrze, czy smród.
          • jozefow512 Re: Smog na całego 07.10.19, 10:09
            "Kosmiczna wentylacja" nie jest kosmiczna i powinna być w nowych budynkach obowiązkowa od jakiś 10 lat (mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła). Niestety kolejne rządy nic nie robią w tej kwestii, tymczasem normy dla ociepleń i wentylacji powinny być znacznie wyższe. To powodowałoby, że w wielu miejscach można byłoby zrezygnować z ogrzewania, jakie dzisiaj znamy. Ściany 0,1W/m^2K, rekuperacja, 0,5m styropianu pod płytą fundamentową - efektem byłoby zapotrzebowanie na ciepło wynoszące 300-500W na ogrzanie całego budynku. Dom prawiezeroenergetyczny powinien dzisiaj być standardem budowlanym w Polsce.

A niestety tak nie jest, bo preferuje się budownictwo tradycyjne, by zapewnić zbyt na .... węgiel.

Tak, wiem. Będziemy o tym mówić za .... 5-10 lat. Wtedy będzie oczywiste, że tak powinno być.
            • pacpaco Re: Smog na całego 07.10.19, 15:07
              jozefow512 napisał:

> "Kosmiczna wentylacja" nie jest kosmiczna i powinna być w nowych budynkach obow
              > iązkowa od jakiś 10 lat (mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła). Niestety k
              > olejne rządy nic nie robią w tej kwestii, tymczasem normy dla ociepleń i wentyl
              > acji powinny być znacznie wyższe. To powodowałoby, że w wielu miejscach można b
              > yłoby zrezygnować z ogrzewania, jakie dzisiaj znamy. Ściany 0,1W/m^2K, rekupera
              > cja, 0,5m styropianu pod płytą fundamentową - efektem byłoby zapotrzebowanie na
              > ciepło wynoszące 300-500W na ogrzanie całego budynku. Dom prawiezeroenergetycz
              > ny powinien dzisiaj być standardem budowlanym w Polsce.
              >
              > A niestety tak nie jest, bo preferuje się budownictwo tradycyjne, by zapewnić z
              > byt na .... węgiel.
              >
              > Tak, wiem. Będziemy o tym mówić za .... 5-10 lat. Wtedy będzie oczywiste, że ta
              > k powinno być.
              dziś prawie każdy buduje z rekuperacja i domy już musza spelniac normy z 2021 czyli być energooszczędne. Tyle się mowi o pasywnych czy wręcz zero ale to jest nie warte tych pieniędzy bo materialy sa takie bradzo drogie, trzeba ich więcej ladowac i więcej energii potrzeba aby takie wyprodukować. Przykład z Sulejowka dwa identyczne domy wybudowane obok siebie przez te same ekipy: roznica jeden ma 15cm styropianu białego na elewacji, drugi 20 grafitowego. Pierwszy ma wentylacje grawitacyjna i piec gazowy, drugi rekuparacje i tez taki sam gazowy. Roznica w ogolnych rachunkach 400zl na rok, koszt budowy miedzy jednym a drugim ok 37000zl.... To jest taki temat jak z elektrykami gdzie samochody nie maja emisji spalin ale nikt nie patrzy skad nagle wyprodukować tyle czystego pradu dla wszystkich i jak bardzo obecnie jest zanieczyszczane srodowisko aby wyprodukować baterie. Produkcja jednej baterii ( a przeważnie w każdy aucie hybrydowym sa 2-3)wytwarza tyle CO2 ile jazda takim samym samochodem nie hybrydowym przez 40000 km (nie chce mowic o jaka marke chodzi....). Bardziej liczy się to czym palimy...czy mokrym drewnem czy tym co popadnie...Ja mam nowy dom energooszczedny z reku i pompa ciepla to za dwa/3 lata napisze jak z kosztami....
              • jozefow512 Re: Smog na całego 07.10.19, 20:04
                pacpaco napisał:

> dziś prawie każdy buduje z rekuperacja i domy już musza spelniac normy z 2021 c
                > zyli być energooszczędne.

Możesz przypomnieć, ile kWh na m^2 na rok trzeba mieć w domu z normą z 2021r?

Bo coś mi się wydaje, że norma jest tak określona, aby dało się bez rekuperacji.

> Tyle się mowi o pasywnych czy wręcz zero ale to jest
                > nie warte tych pieniędzy bo materialy sa takie bradzo drogie, trzeba ich więcej
                > ladowac i więcej energii potrzeba aby takie wyprodukować.

Hmmm. Dom zeroenergetyczny kosztuje prawie tyle samo co standardowy. Pewne rzeczy dochodzą, za to inne odchodzą (np. nie potrzebujesz ogrzewania).

> Przykład z Sulejowka
                > dwa identyczne domy wybudowane obok siebie przez te same ekipy: roznica jeden
                > ma 15cm styropianu białego na elewacji, drugi 20 grafitowego. Pierwszy ma wenty
                > lacje grawitacyjna i piec gazowy, drugi rekuparacje i tez taki sam gazowy. Rozn
                > ica w ogolnych rachunkach 400zl na rok, koszt budowy miedzy jednym a drugim ok
                > 37000zl....

Coś mi się nie zgadza. 37 000zł za styropian?
                Po co w w tym drugim domu piec? To trzeba było już tak docieplić, żeby nie trzeba było doprowadzać gazu (10tys. zł mniej, pozwolenie, projekt, kopanie, rury, skrzynka) oraz nie trzeba było instalować pieca (10 000zł mniej) oraz grzejników (kolejne 5 000zł mniej) oraz rur, rozdzielaczy kotłowni (kolejne 5000zł mniej).

Tutaj artykuł na ten temat. Jest sprzed paru lat, ale sporo rzeczy jest tam wciąż aktualnych
                ziemianarozdrozu.pl/artykul/2863/jak-najlepiej-ogrzewac-dom-prawie-zeroenergetyczny
                > ...czy mokrym drewnem czy tym co popadnie...Ja mam nowy dom energooszczedny z r
                > eku i pompa ciepla to za dwa/3 lata napisze jak z kosztami....

Ile masz zużycie roczne w kWh/m^2?

Zwrócę uwagę na jedną rzecz. Rekuperacja jest wciąż strasznie droga. Gdyby był większy rynek to pojawiłyby się urządzenia tańsze, lepsze, odpowiednia baza serwisowa oraz fachowcy mieliby odpowiednie know-how. Byłoby podobnie jak z piecami na węgiel - zanim weszły normy, to na rynku były pojedyncze modele, które kosztowały od 10 000zł wzwyż. Teraz wrzucam w google piec 5 klasy i dostaje jako jeden z pierwszych wyników "Porównanie 50 kotłów 5 klasy na paliwo stałe".
                budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/a/23910-porownanie-50-modeli-kotlow-na-paliwo-stale-5-klasy
                Podobnie byłoby z rekuperacją, gdyby tylko rynek stał się masowy.
                • pacpaco Re: Smog na całego 08.10.19, 07:50
                  jozefow512 napisał:

> Możesz przypomnieć, ile kWh na m^2 na rok trzeba mieć w domu z normą z 2021r?

Wszystkie musze być poniżej 70kWh/m²/rok a generalnie klasyfikuje je się jako:
                  30-70 kWh/m²/rok - dom energooszczędny
                  15-30 kWh/m²/rok - dom niskoenergetyczny
                  1-15 kWh/m²/rok - dom pasywny
                  0 kWh/m²/rok - dom zero energetyczny

Mój wedle obliczeń ma 37kWh/m²/rok

> Bo coś mi się wydaje, że norma jest tak określona, aby dało się bez rekuperacji

Norma jest zdefiniowana w europejskiej normie ISO i nie jest to wymysł z Polski. Oczywiście,ze się da bez reku - wszystko kwestia projektu->przegrod, okien. Czy ktoś woli tradycyjny dom czy "stodole".

> > Tyle się mowi o pasywnych czy wręcz zero ale to jest
                  > > nie warte tych pieniędzy bo materialy sa takie bradzo drogie, trzeba ich
                  > więcej
                  > > ladowac i więcej energii potrzeba aby takie wyprodukować.

> Hmmm. Dom zeroenergetyczny kosztuje prawie tyle samo co standardowy.

Guzik prawda - jest to niewyobrażalnie większy koszt w stosunku do std budowy czy nawet energooszczedniej. Materialy sa o wiele droższe (np. okna czy ilość i jakosz izolacji) i robocizna: mało nadal jest projektantow czy tak naprawdę wykonawców co umieja odpowiednio wybudować taki dom, nie wspominając o bardzo "ograniczonych projektach". Znam osobe co probowala wybudować taki do w Wiazownej….a i tak wyladowala z domem pasywnym bo koszty wyszly za 180m2 dom takie jak ja był pobudowal 2,5 razy większy dom energooszczędny. Z czasem to się pewnie będzie zmieniac ale poki co jest to nieopłacalne....

>>>Pewne rzeczy dochodzą, za to inne odchodzą (np. nie potrzebujesz ogrzewania).
                  Tak jeśli wszystko się uda...

> Coś mi się nie zgadza. 37 000zł za styropian?

Bo zle przeczytales - napisałem tez o rekuperacji?

> Po co w w tym drugim domu piec?

Nie wiem jak Ty ale ludzie lubia mieć ciepla wode aby się umyc, pozmywać czy po to mieć piec aby się ogrzać w zime....dwa domy dwóch wlascicieli wiec co tu dziwnego,ze każdy chce piec

> Zwrócę uwagę na jedną rzecz. Rekuperacja jest wciąż strasznie droga.

No wlasnie nie jest - ok tzn. zalezy jakim systemem sie robi, jak wielki dom i jakie ma się wymagania. Najwiekszym kosztem sa same rekuperatory a i to idzie w dol. Można np zlecic projekt projektantowi a wykonac juz samemu - to jest proste jak zlozenie mebli z IKEI tyle,ze zajmuje to czas. Ja u siebie zrobiłem wentylacje samemu, bo firma co miala robic sie nie pojawila, efekt projek kosztowal 300zl, materiały kosztowaly mnie 4500zl a do tego jeszcze rekuperator - wlasny czas pomijam.

I teraz z perspektywy czasu powiem wam,ze rekuperacja to strzal w dziesiatke (pomijam dyskusje,ze grawitacyjna nie działa przez caly rok i mega szczelnych oknach)...1. "nie czuje" Otwockiego smogu 2. mam lekko chłodzone powietrze w wakacje w domu (przyjemny chlodek ale to tez zasluga dobrej izolacji domu) 3. w zyciu się tak nie wysypialem (wcześniej mieszkałem w bloku i domu bez)….mam w sypialni taki czysty zapach lasu....także każdego bym namawial
                  • jozefow512 Re: Smog na całego 08.10.19, 09:30
                    pacpaco napisał:

> jozefow512 napisał:
                    >
                    > > Możesz przypomnieć, ile kWh na m^2 na rok trzeba mieć w domu z normą z 20
                    > 21r?
                    >
                    > Wszystkie musze być poniżej 70kWh/m²/rok a generalnie klasyfikuje je się jako:
                    > 30-70 kWh/m²/rok - dom energooszczędny
                    > 15-30 kWh/m²/rok - dom niskoenergetyczny
                    > 1-15 kWh/m²/rok - dom pasywny
                    > 0 kWh/m²/rok - dom zero energetyczny

Hmm. A czy czasem nie jest tak, że polskie normy budowlane nie definiują energii na m^2 na rok tylko parametry przegród i okien?

> Mój wedle obliczeń ma 37kWh/m²/rok
                    >
                    > > Bo coś mi się wydaje, że norma jest tak określona, aby dało się bez rekup
                    > eracji
                    >
                    > Norma jest zdefiniowana w europejskiej normie ISO i nie jest to wymysł z Polski
                    > . Oczywiście,ze się da bez reku - wszystko kwestia projektu->przegrod, okie
                    > n. Czy ktoś woli tradycyjny dom czy "stodole".

Tutaj nie masz racji. Obliczając zużycie energii przy wentylacji grawitacyjnej trzeba wziąć pod uwagę wymianę powietrza i ogrzanie tego powietrza. Norma mówi o 1 wymianie powietrza na godzinę. To powoduje, że bez względu na grubość docieplenia i straty przez ściany pewną część ciepła i tak tracisz na dogrzanie powietrza.

Ergo: nie da się zejść z energooszczędnością poniżej pewnego poziomu bez reku.

> > > Tyle się mowi o pasywnych czy wręcz zero ale to jest
                    > > > nie warte tych pieniędzy bo materialy sa takie bradzo drogie, trzeb
                    > a ich
                    > > więcej
                    > > > ladowac i więcej energii potrzeba aby takie wyprodukować.
                    >
                    > > Hmmm. Dom zeroenergetyczny kosztuje prawie tyle samo co standardowy.
                    >
                    > Guzik prawda - jest to niewyobrażalnie większy koszt w stosunku do std budowy c
                    > zy nawet energooszczedniej. Materialy sa o wiele droższe (np. okna czy ilość i
                    > jakosz izolacji) i robocizna: mało nadal jest projektantow czy tak naprawdę wyk
                    > onawców co umieja odpowiednio wybudować taki dom, nie wspominając o bardzo "ogr

Ja słyszałem o 10% drożej lub 10% taniej.

Na przykład w domu zeroenergetycznym pewnych instalacji nie masz, bo Ci są niepotrzebne.

> >>>Pewne rzeczy dochodzą, za to inne odchodzą (np. nie potrzebujes
                    > z ogrzewania).
                    > Tak jeśli wszystko się uda...

Jeśli dom prawiezeroenergetyczny przy -20C na zewnątrz potrzebuje do ogrzania 300W, to chyba nie potrzebujesz wrzucać do środka instalacji z grzejnikami oraz grzejnika w każdym pomieszczeniu. To powoduje, że efektywna powierzchnia domu się zwiększa.

> > Coś mi się nie zgadza. 37 000zł za styropian?
                    >
                    > Bo zle przeczytales - napisałem tez o rekuperacji?

Ale za chwilę piszesz, że Tobie udało się to taniej. Pytanie, ile w tych 37 tys. to była rekuperacja.

> > Po co w w tym drugim domu piec?
                    >
                    > Nie wiem jak Ty ale ludzie lubia mieć ciepla wode aby się umyc, pozmywać czy po
                    > to mieć piec aby się ogrzać w zime....dwa domy dwóch wlascicieli wiec co tu dz
                    > iwnego,ze każdy chce piec

Ale jeśli ściany mają 0,1W/m^2/K oraz masz rekuperację, to przez większość roku tego pieca nie używasz.

> > Zwrócę uwagę na jedną rzecz. Rekuperacja jest wciąż strasznie droga.
                    >
                    > No wlasnie nie jest - ok tzn. zalezy jakim systemem sie robi, jak wielki dom i

Hmm. Skoro nie jest droga, to jak im wyszło 37 tys. zł więcej, skoro różnica w cenie w styropianie nie jest tak duża, a reszta (tynkowanie, robocizna) kosztuje praktycznie tyle samo.

I jeszcze uwaga na marginesie. 37tys. zł to ok. 5% kosztów budowy domu. Ja wiem, że każdy oszczędza, jak buduje, ale glazurę w łazience i wannę łatwo wymienić a dołożenie reku czy styropianu, wymiana okien to jednak duży koszt.

> I teraz z perspektywy czasu powiem wam,ze rekuperacja to strzal w dziesiatke (p
                    > omijam dyskusje,ze grawitacyjna nie działa przez caly rok i mega szczelnych okn
                    > ach)...1. "nie czuje" Otwockiego smogu 2. mam lekko chłodzone powietrze w wakac
                    > je w domu (przyjemny chlodek ale to tez zasluga dobrej izolacji domu) 3. w zyci
                    > u się tak nie wysypialem (wcześniej mieszkałem w bloku i domu bez)….mam w sypia
                    > lni taki czysty zapach lasu....także każdego bym namawial

Ja też każdego namawiam. I dzisiaj (mam nadzieję, że to się zmieni) bywa to drogie.
                    • pacpaco Re: Smog na całego 08.10.19, 16:17

>
                      > Hmm. A czy czasem nie jest tak, że polskie normy budowlane nie definiują energi
                      > i na m^2 na rok tylko parametry przegród i okien?

Polskie normy bazuja na europejskich ISO teraz i odnoszą się do wartości wcześniej przezmene wklejonych. Oczywiscie okna, brama garzowa, welna i inne materialy maja swoje wspolczynniki bazując, na których inwestor może "oszacować" czy kupic lepszy czy gorszy material i ile na to wydac - ludzie często placa grube pieniądze aby tylko np kupic styropian o wspolczynniku lambda o 0,001 cieplejszy nie zdajac sobie sprawy,ze wartość ta zawsze dotyczy metra grubosci materialu….i często bardziej oplacalne jest np. kupic 0,032 niż 0,031. Niemniej ITB co jakiś czas sprawdza materialy i deklaracje i naklada kary - nawet największym, najbardziej polecanym firmom przytrafiają się gnioty....

Generalnie te parametry używa się przy obliczeniach wlasnie swiadect enerygetycznych czy definicji budynkow i zapotrzebowania na energie.

> > Mój wedle obliczeń ma 37kWh/m²/rok
                      > >
                      > > > Bo coś mi się wydaje, że norma jest tak określona, aby dało się bez
                      > rekup
                      > > eracji
                      > >
                      > > Norma jest zdefiniowana w europejskiej normie ISO i nie jest to wymysł z
                      > Polski
                      > > . Oczywiście,ze się da bez reku - wszystko kwestia projektu->przegrod
                      > , okie
                      > > n. Czy ktoś woli tradycyjny dom czy "stodole".

> Tutaj nie masz racji. Obliczając zużycie energii przy wentylacji grawitacyjnej
                      > trzeba wziąć pod uwagę wymianę powietrza i ogrzanie tego powietrza. Norma mówi
                      > o 1 wymianie powietrza na godzinę. To powoduje, że bez względu na grubość docie
                      > plenia i straty przez ściany pewną część ciepła i tak tracisz na dogrzanie powi
                      > etrza.

Mam racje tylko znow nie zrozumiales - każdy ma wybor czy chce wentylacje mechaniczna czy grawitacyjna bo spokojnie bez rekuperacji ( wo obu przypadkach) można sprostać wymaganiom 2021. Kwestia projektu i spełnienia wymagan…..
                      p.s. ja wiem jak to się liczywink

> Ergo: nie da się zejść z energooszczędnością poniżej pewnego poziomu bez reku.

Oczywiście ale 2021 można spelnic bez....

> > > > Tyle się mowi o pasywnych czy wręcz zero ale to jest
                      > > > > nie warte tych pieniędzy bo materialy sa takie bradzo drogie,
                      > trzeb
                      > > a ich
                      > > > więcej
                      > > > > ladowac i więcej energii potrzeba aby takie wyprodukować.
                      > >
                      > > > Hmmm. Dom zeroenergetyczny kosztuje prawie tyle samo co standardowy
                      > .
                      > >

>
                      > Ja słyszałem o 10% drożej lub 10% taniej.

Zalezy kto co buduje, gdzie się buduje (wiatry, naslocnecznienie) czy buduje stodole itd...a +-10% to dobrze jakby się udało pasywny wybudować. Ja jakbym chciał swój zbudować jako pasywny musiałbym wylozyc ok 44% więcej....stwierdziłem,ze nie warto. Mowie tutaj o stanie deweloperskim bo wykonczeniowka to już kwestia indywidualna i można mieć i zloty seden albo tylko ceramiczny

> Na przykład w domu zeroenergetycznym pewnych instalacji nie masz, bo Ci są niep
                      > otrzebne.
                      >
                      > > >>>Pewne rzeczy dochodzą, za to inne odchodzą (np. nie potrz
                      > ebujes
                      > > z ogrzewania).
                      > > Tak jeśli wszystko się uda...
                      >
                      > Jeśli dom prawiezeroenergetyczny przy -20C na zewnątrz potrzebuje do ogrzania 3
                      > 00W, to chyba nie potrzebujesz wrzucać do środka instalacji z grzejnikami oraz
                      > grzejnika w każdym pomieszczeniu. To powoduje, że efektywna powierzchnia domu s
                      > ię zwiększa.

wszystko zależy od projektu - jak duże sa otwarte przestrzenie czy jest antresola itd. Zeroenergetyczny nie znaczy nie ogrzewany tylko tyle,ze jest "samowystarczalny"

> > > Coś mi się nie zgadza. 37 000zł za styropian?
                      > >
                      > > Bo zle przeczytales - napisałem tez o rekuperacji?
                      >
                      > Ale za chwilę piszesz, że Tobie udało się to taniej. Pytanie, ile w tych 37 tys
                      > . to była rekuperacja.

Ja mam zupelnie inny dom i mam inne potrzeby. Może tego inwestora "skroili" - ja sporo negocjuje, szukam, i zawsze keiruje sie rozsądkiem a nie bo ktos inny - przykład: kazdy prawie teraz buduje z "ytonga" albo ceramiki bo tak wiekszosc robi a jest tyle innych możliwości z lepszymi parametrami i niekiedy tańszych. Pamietam jak szukałem ekipy do elewacji i robili po sąsiedzku "swidermajer" robila ekipa (jak się później okazało był to podwykonawca co mial robic elewacje znajomej w Rembertowie) - ekipa ta rzucila mi cene 20zl/m2 robocizny więcej a jak się zapytałem "no jak...i mowie o znajomej" to usluszalem "dlatego,ze w Jozefowie nikt się nie targuje...."....wybrałem inna ekipesmile

Wracajac do pytania niestety tego nie wiem jaki on ma system, kto robil itd- wiem tylko,ze mial droższy rekuperator o ok 30% w stosunku do tego co mu polecano....

Wiem jak u mnie wyszlo - i to przypadkiem bo inaczej tez bym sporo przeplacil wykonawcy jak to się później okazało,

> > > Po co w w tym drugim domu piec?
                      > >
                      > > Nie wiem jak Ty ale ludzie lubia mieć ciepla wode aby się umyc, pozmywać
                      > czy po
                      > > to mieć piec aby się ogrzać w zime....dwa domy dwóch wlascicieli wiec co
                      > tu dz
                      > > iwnego,ze każdy chce piec
                      >
                      > Ale jeśli ściany mają 0,1W/m^2/K oraz masz rekuperację, to przez większość roku
                      > tego pieca nie używasz.

1. jakie koszty, wyrzeczenia co do formy domu aby osiagnac 0,1W.....2. nawet jeśli to co->>>>>myjesz się w zimnej wodzie?Pieca codziennie używasz nawet jakbys mial 0Wna m2....

Kolo Piaseczna jest to osiedle domkow co kreca serial "rodzinka.pl" (mam tam kilku znajomych) - p.s. osiedle wieczorem wygląda super...taka ala jakby wioska z dawnych vczasow. Ale deweloperem była firma co od dawna wlasnie walczy o rozwiązania Eco, wspolracuja z jednym z uniwersytetow w POlsce i Holandii aby to osiagnac i w/w osiedle zostało tak zbudowane aby dom był ogrzewany tylko kominkiem gdzie powietrze leci od spodu ku gorze (każdy wlasciclem za kominkiem ma 1000L zbiornik) a caly dom ma jakby podwojne sciany i jest w "powietrznej bance". Dziala ale po tylu latach np. klimatyzator z funkcja grzania i pompy ciepla sa bardziej efektywne....

> > > Zwrócę uwagę na jedną rzecz. Rekuperacja jest wciąż strasznie droga
                      > .
                      > >
                      > > No wlasnie nie jest - ok tzn. zalezy jakim systemem sie robi, jak wielki
                      > dom i
                      >
                      > Hmm. Skoro nie jest droga, to jak im wyszło 37 tys. zł więcej, skoro różnica w
                      > cenie w styropianie nie jest tak duża, a reszta (tynkowanie, robocizna) kosztuj
                      > e praktycznie tyle samo.
                      >
                      > I jeszcze uwaga na marginesie. 37tys. zł to ok. 5% kosztów budowy domu. Ja wiem
                      > , że każdy oszczędza, jak buduje, ale glazurę w łazience i wannę łatwo wymienić
                      > a dołożenie reku czy styropianu, wymiana okien to jednak duży koszt.

Widzialem już wiele domow gdzie inwestorzy podczas budowy postanowili zrezygnować z rekuperacji budząc się na etapie dachu,ze nie maja ani jednej komina do wentylacji grawitacyjnej....smile Tutaj jets za dużo możliwości aby spekulować i rozmawiać....ale ja Ci podalem przykłady z zycia.

> Ja też każdego namawiam. I dzisiaj (mam nadzieję, że to się zmieni) bywa to dro
                      > gie.

Nie...wejdź np. na strone producenta PE flex i sobie policz (nie jest to reklama tylko przykład z wielu). Ja ich projekt z wycena ok 8000zl odchudziłem do niecałych 5000zl prowadzac inaczej rury, przewidując podczas budowy szachty na rury itd....Także masz koszty wykonania wentylacji mechanicznej do nich musialem tylko dolozyc a) rekuperator b) anemostaty ale specjalnie je pominal wcześniej bo znow można rozne urządzenia wybrać albo pod wpływem architekta wnętrz ukryte/droższe albo tansze anemostaty....
                      • jozefow512 Re: Smog na całego 10.10.19, 15:02
                        Widzę, że zgadzamy się w większości kwestii.

Niestety - to co piszesz o wykonawcach oraz sprzedawcach (w kwestii chociażby rekuperacji) to stała bolączka. Gdyby rynek rekuperacji był masowy, to podejrzewam, że ceny by spadły.

Zgadzam się też z tym, że na dom trzeba patrzeć całościowo. Nie da się przylepić w jednym miejscu grubszego styropianu i już będzie cieplej. Ale to dłuższy temat (Twój przykład trochę to pokazuje).

Jeśli chodzi o 0,11 W/m^2K - to nie taki kosmos. Szkielet (15 cm wełny w szkielecie, 5cm na ruszcie w środku) + ocieplenie zewnętrzne 10cm wełny. Razem jest 30cm wełny, przy 0,033W/mK daje to 0,11W/m^2K. Na poddaszu słyszałem, że niektórzy potrafią dać 45cm wełny.
                        • pacpaco Re: Smog na całego 11.10.19, 16:21
                          jozefow512 napisał:

>
                          > Jeśli chodzi o 0,11 W/m^2K - to nie taki kosmos. Szkielet (15 cm wełny w szkie
                          > lecie, 5cm na ruszcie w środku) + ocieplenie zewnętrzne 10cm wełny. Razem jest
                          > 30cm wełny, przy 0,033W/mK daje to 0,11W/m^2K. Na poddaszu słyszałem, że niektó
                          > rzy potrafią dać 45cm wełny.
                          Ale u nas domy szkieletowe to nie ten rynek i piszesz o przegrodzie tylko a tutaj ważne okna, nasłonecznienie itd. Poki co ze względu na kase gra nie warta swieczki...ale może kiedys
                          • jozefow512 Re: Smog na całego 11.10.19, 20:04
                            pacpaco napisał:

> Ale u nas domy szkieletowe to nie ten rynek i piszesz o przegrodzie tylko a tut
                            > aj ważne okna, nasłonecznienie itd. Poki co ze względu na kase gra nie warta sw
                            > ieczki...ale może kiedys

Tak. Wyraźnie pisałem - ściany 0,1W/m^2K.

Liczbę pamiętam z takiej koncepcji - Autonomiczny Dom Dostępny.
                            ladnydom.pl/budowa/1,113332,14137232,Dom_autonomiczny__Konstrukcja_i_technologia.html
            • kolejarzmatolecki Re: Smog na całego 07.10.19, 18:36
              Jeśli wentylacja grawitacyjna nie działa Ci bez otwierania okien tzn że masz zbyt szczelne okna - odkręć lekko ślubą regulacyjną przy zawiasie.Przytykając rękę przy zawiasie powinnaś czuć lekki powiew chłodnego powietrza.

Ja należę do ludzi, który lubią mieć ciepło w domu i poniżej 23 stopni w pokoju odczuwam jako dyskomfort.

Przy paleniu w domu kominikiem, powoduje się dużo szybszą wymianę powietrza (tlen się spala i w jego miejsce zasysane jest świeże powietrze z zewnątrz przez okna i kratki nawiewowe), nie potrzebuje więc otwierać okien.
              • surmia Re: Smog na całego 07.10.19, 19:09
                Wentylacja działa dobrze. Ja zwyczajnie jestem przyzwyczajona do powietrza i nie lubię gdy jest duszno.
                Muszę wietrzyć otwierając okna.
                Mam średnio stary dom, bez rekuperacji, bez klimatyzacji i innych udogodnień.
                Jest porządnie ocieplony, ogrzewam gazem. Mam ciepło i nie przejmuję się, że otwierając okno na chwilę zmieni się temperatura.
              • jozefow512 Re: Smog na całego 07.10.19, 19:41
                kolejarzmatolecki napisał:

> Przy paleniu w domu kominikiem, powoduje się dużo szybszą wymianę powietrza (tl
                > en się spala i w jego miejsce zasysane jest świeże powietrze z zewnątrz przez o
                > kna i kratki nawiewowe
                ), nie potrzebuje więc otwierać okien.

Polemizowałbym z tym świeżym powietrzem z zewnątrz ...........
    • pacpaco Re: Smog na całego 07.10.19, 08:33
      najlepiej samemu sobie sprawdzić na airly i zobaczy historie/prognozę...robi się zle 20-23 ale później już jest lepiej (choć nie idealnie) także taki jeden obrazek wyrwany wprowadza w blad bo na przestrzeni dnia jest zueplnie inaczej.

Choc fakt fajnie jakby zawsze było zielone
      • jozefow512 Re: Smog na całego 07.10.19, 09:27
        pacpaco napisał:

> najlepiej samemu sobie sprawdzić na airly i zobaczy historie/prognozę...robi si
        > ę zle 20-23 ale później już jest lepiej (choć nie idealnie) także taki jeden ob
        > razek wyrwany wprowadza w blad bo na przestrzeni dnia jest zueplnie inaczej.

Napisałem wyraźnie, że chodzi dokładnie o porę pisania maila. W całej Warszawie i pozostałych miejscowościach podwarszawskich była ta sama godzina, ale to u nas smog jest największy. Jakieś 5 lat temu dyskutowałem ze zwolennikiem jednej z partii (to kamyczek do ogródka tych, którzy uważają, że krytykuję tylko jedyną partię), który twierdził, że to w Warszawie jest smog, a u nas jest krystalicznie czyste, sosnowe powietrze a smog to wymysł.

Z moich obserwacji wynika, że w dzień powszedni pierwsza fala smogu jest ok. godz. 17-18. Druga wieczorem właśnie około 20-23.

Tę wieczorną potęgują warunki atmosferyczne typowe dla jesieni/zimy, tzn. wieczorem nie ma wiatru. Dopóki świeci Słońce to jeszcze są jakieś pionowe ruchy powietrza, wieczorem jest zwykle gorzej.

> Choc fakt fajnie jakby zawsze było zielone

Fakt. Do tego należy dążyć.

Jeszcze 5 lat temu negacjoniści twierdzili, że smogu nie ma. Z kolei po zmianie władzy mówienie o smogu było "atakiem na jedynie słuszną siłę narodu" oraz "atak na polski węgiel".

Cieszę się, że dzisiaj przynajmniej tę kwestię mamy wyjaśnioną smile i osób negujących smog ("smog w Polsce to problem teoretyczny" - minister zdrowia) jest coraz mniej. Jeszcze tylko rządzący mylą smog z emisją CO2, ale jeszcze kolejne kilka lat i także ten fakt zostanie potwierdzony przez partię.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka