Dodaj do ulubionych

Nie będzie domu opieki daru fundacji TVN

07.10.19, 18:38
To już pewne.
Fundacja TVN wycofała się z inicjatywy budowy domu opieki w Józefowie.
Dom - dar za 10-15 mln zł dla naszej gminy przepadł.
Pono fundacja zrezygnowała bo zniechęciła ją akcja zbierania podpisów osób niechętnych tej lokalizacji. W ten sposób uwikłaliby się w procedurę odwoławczą, co trwałaby kilka lat, a oni chcą aby ten dom powstał.
I ... powstanie.
Prawda - nie w Józefowie. Samotni józefowianie w wieku który nie sprzyja samodzielności nie skorzystają.
Mamy my Józefów pecha do podobnych strat: w poprzedniej kadencji przepadła dotacja do budowy oczyszczalni, teraz to.
Edytor zaawansowany
  • cinqueterre 08.10.19, 10:33
    Szkoda, sam też nie podpisałem noty protestacyjnej. A skąd wieści? Jakiś link?
  • feelek 08.10.19, 16:31
    Wieści są stąd, że usłyszałem je w rozmowie z kimś, komu ufam (nie jestem upoważniony do bardziej szczegółowej informacji).
    Wszystko to nie jest tajemnicą: dom opieki był inicjatywą fundacji TVN. Była uchwała Rady Miasta z kwietnia 2018 - co wyszła inicjatywie Fundacji TVN naprzeciw dając im grunt pod ten dom.
    Dalej to już jak napisałem- niech ktoś to szczegółowo opisze - może udałoby się w przyszłości, aby do takiej sytuacji więcej nie doszło - szkoda, że tego domu dla józefowian nie będzie.
    I aby nie było, że jakąś grę tu uprawiam, czy coś: tu już jest pozamiatane - ta fundacja zrezygnowała z inwestycji w J. - tyle wiem.
    Cholernie żal.
  • pacpaco 08.10.19, 15:48
    feelek napisał:

> To już pewne.
    > Fundacja TVN wycofała się z inicjatywy budowy domu opieki w Józefowie.
    > Dom - dar za 10-15 mln zł dla naszej gminy przepadł.
    > Pono fundacja zrezygnowała bo zniechęciła ją akcja zbierania podpisów osób niec
    > hętnych tej lokalizacji. W ten sposób uwikłaliby się w procedurę odwoławczą, co
    > trwałaby kilka lat, a oni chcą aby ten dom powstał.
    > I ... powstanie.
    > Prawda - nie w Józefowie. Samotni józefowianie w wieku który nie sprzyja samodz
    > ielności nie skorzystają.
    > Mamy my Józefów pecha do podobnych strat: w poprzedniej kadencji przepadła dota
    > cja do budowy oczyszczalni, teraz to.
    >
    a wiadomo gdzie miał powstać ten dom? bo ciężko mi zrozumieć motywy protestacyjne...
  • cinqueterre 08.10.19, 16:18
    Róg ulic Rejtana i Dobrej. Ja też nie bardzo rozumiałem o co chodzi protestującym (ponoć wzmożony ruch samochodowy, do staruszków?).
  • feelek 08.10.19, 16:44
    Jest to, niestety przykład na NIMBY [not in my back yard - nie w moim sąsiedztwie] pejoratywne określenie postawy i aktywizmu osób, które wyrażają swój sprzeciw wobec pewnych inwestycji w swoim najbliższym sąsiedztwie, choć nie zaprzeczają, że są one potrzebne w ogóle.

Problem w tym, że zawsze będzie jakieś NIMBY i jak tego uniknąć?

Źleście sąsiedzi zrobili - szkoda tego domu!
  • pacpaco 08.10.19, 18:19
    cinqueterre napisał:

> Róg ulic Rejtana i Dobrej. Ja też nie bardzo rozumiałem o co chodzi protestując
    > ym (ponoć wzmożony ruch samochodowy, do staruszków?).

nie wiem jak tam mialby przeszkadzać w tym miejscu - tam praktycznie nic nie ma....no chyba,ze ktoś się bal,ze nie sprzeda dzialek kiedyś. Bo jedynie wlasciciele sasiadujacy mogliby nieść sprzeciw

az dziw,ze miasto nie walczylo
  • feelek 08.10.19, 21:40
    miasto walczyło...
    no niech to wreszcie ktoś tu opisze
    mi nie wypada, nie chce też mi się angażować w takie bezsensowne spory
    a zresztą- może musiało tak być?
  • capricorn.79 08.10.19, 22:07
    No wlasnie. Moze ktos to opisze bo narazie ktos cos komus powiedzial. Bo ja w kolejce do miesnego slyszalem ze miasto nie chcialo.
  • marius68 09.10.19, 11:42
    Widzę że brakuje wam trochę podstawowych faktów.
    Oto one:

26.03.2018 r. Fundacja TVN nie jesteś sam złożyła pisemną ofertę dotyczącą sfinansowania inwestycji polegającej na wybudowaniu na terenie miasta Józefowa domu opieki nad osobami starszymi wraz z jego wyposażeniem i nieodpłatnym przekazaniu na rzecz i we władanie naszego samorządu.

6 kwietnia 2018 r. Rada Miasta podjęła stanowisko przychylne powyższej inicjatywie.
    „… Rada Miasta Józefowa oferuje pełne wsparcie przy realizacji inwestycji na terenie Józefowa, łącznie z wytypowaniem i nieodpłatnym udostępnieniem inwestorowi odpowiedniej działki budowlanej wraz z przyłączami i infrastrukturą. …“

Miasto wytypowało 2 działki w sumie 1,3 h na rogu ulic Rejtana i Dobrej.

W konsekwencji powstała uchwała Nr 404/VII/2018 Rady Miasta Józefowa z dnia 6 kwietnia 2018 roku w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Józefowa dla terenu położonego u zbiegu ul. Dobrej i Rejtana. (w Studium była możliwość takiej inwestycji na tym terenie, należało doprowadzić plan do tego co już było chwalone w Studium)

Komuś nie spodobała się ta inwestycja. Zabrał podpisy, przeciwne zmianie planu zagospodarowania, mieszkańcy protestowali na Komisjach Ładu Przestrzennego.

W następstwie czego mamy pismo Fundacji TVN nie jesteś sam z dnia 23 września 2019 r.

„… Powodem odstąpienia od projektu jest wysoce uprawdopodobnione ryzyko nadmiernego wydłużenia się procedury zmiany Planu Zagospodarowania Przestrzennego warunkującego lokalizację inwestycji, które spowodowane jest między innymi protestami mieszkańców Józefowa. W związku z powyższym wyznaczony na rok 2021 termin zakończenia inwestycji może okazać się niemożliwy do osiągnięcia.

Ponadto Fundacja TVN nie jesteś sam jako organizacja pożytku publicznego, prowadząc działalność charytatywną z pozyskanych datków społecznych, nie jest zainteresowana realizacją projektów, które budzą kontrowersje w lokalnej społeczności. …“

Tyle w temacie.

A szkoda, proces starzenia się ludności w Polsce powoduje gwałtowny wzrost zapotrzebowania na usługi świadczone m.in. przez system ochrony zdrowia. Rozwój opieki długoterminowej to jedna ze zmian koniecznych do tego, by sprostać wyzwaniom związanym ze starzeniem się społeczeństwa.

Pozdrawiam

Mariusz Batorski
    Przewodniczący Rady Miasta

• jsb1685 09.10.19, 12:55
    Oczywiście zawsze znajdzie się grupa oszołomów, która będzie doszukiwać się drugiego dna, bo rzekomo teren miałby być wykorzystany przez fundacje w niecny sposób i przekazane na cel komercyjny. Gorzej, że i w samej radzie też mamy takich orłów..
  • feelek 09.10.19, 13:43
    I o to chodzi:
    jak przeciwdziałać takiemu czemuś?
    ZAWSZE znajdzie się grupa, której się najlepsza nawet inicjatywa nie spodoba.
    Nie, bo nie!

Ja jedyne, co mogłem, apelowałem, aby zaniechali.

Ale nawet jak bym zebrał podpisy " za" to przecież fundacja i tak obawiałaby się, że inwestycja się opóźni bo są protesty.
    Więc: chcesz uwalić, zbieraj podpisy pod najabsurdalniejszymi postulatami.

Ręce opadają!
  • getriebe 09.10.19, 20:53
    Szanowny Panie Feelek. Ciekawa jestem czy byłby Pan za inwestycją, gdyby to koło Pana domu miały jeździć codziennie samochody do domu opieki z zaopatrzeniem/ karetki/ samochody pracowników czy gości/karawany itp? Czy byłby Pan szczęśliwy, gdyby chciano Panu zabrać kawałek działki, po to, aby poszerzyć drogę dojazdowa do domu opieki? Dziwi się Pan ludziom, że protestowali, skoro dowiedzieli się, że musieliby się cofać z płotami po 2-3 metry i w rezultacie mieliby nowy płot tuż przy wejściu do domu? Bo nagle ulica Dobra miałaby mieć 10 metrów szerokości? A może chciałby Pan mieć po sąsiedzku zamiast lasu obiekt , który generuje hałas, spowodowany choćby działaniem klimatyzacji? To nie był protest na zasadzie " nie bo nie",ludzie mieli swoje powody by nie chcieć tej inwestycji. Teraz na końcu ulicy Dobrej i w okolicy i tak się buduje masę domów, wzmaga się ruch samochodowy, co raz więcej lasu znika i po co jeszcze tu budować dom opieki i niszczyć tą piękną okolicę?
  • cinqueterre 10.10.19, 09:32
    Bez przesady. Dom opieki to nie wysypisko śmieci. Mylę, że jest znikomej uciążliwości. Nawet jeśli wzmógłby się ruch samochodowy, to może przynajmniej ul. Główna stałaby się drogą podporządkowaną względem ul. Dobrej. Bo nadal nie rozumiem tego absurdu. Zresztą nie ma o czym dyskutować - temat upadł.
  • feelek 10.10.19, 17:53
    Szanowna Pani!
    1.ta inwestycja miała być koło mnie, 150 m od mojego domu
    2. zrobiliście, że będzie gorzej: miał być cichy dom opieki, a będzie deweloperka.
    3. ta inwestycja była bodaj najlepszą rzeczą, która się Józefowowi przytrafiła: fundacja miała zbudować dom opieki dla józefowian.
    Dzięki
    zresztą Cinque ma rację: temat upadł
  • getriebe 10.10.19, 21:31
    Szanowny Panie Feelek!
    1. Jakie 150 metrów? To jest sporo dalej. Przecież Pan mieszka na bocznej ulicy, nawet by Pan nie odczuł, że zwiększył się ruch samochodowy. Poza tym Pan nie musiałby się cofać z płotem,bo trzeba poszerzać ulicę. Ta inwestycja wogole by na Pana nie wpłynęła, w przeciwieństwie do tych, co mieszkają bliżej Rejtana.
    2. Następna sprawa. Lepszy deweloper, zabudowa jednorodzinna i te kilka samochodów osobowych więcej, niż dom opieki i ciężarówki z zaopatrzeniem oraz poszerzanie ulicy kosztem mieszkańców. To byłaby rewolucja drogowa, z tego wąskiego asfaltu zrobić 10m szerokości.
    3. Naprawdę Pan wierzy, że to byłby dom opieki dostępny dla przeciętnego emeryta z Józefowa?

Na szczęście temat upadł.

• feelek 10.10.19, 23:18
    Kiedyś byłem na mszy w sąsiedniej Falenicy. Tam ksiądz podał Józefów jako przykład, gdzie mieszkają syci egoiści. Przez wiele lat to stwierdzenie budziło mój wewnętrzny sprzeciw. Tu mieszkają rozmaici ludzie i b. bogaci i bogaci i średniobogaci i też całkiem biedni. Tutejszy MOPS ma ok. 500 podopiecznych.

Miał rację ten ksiądz: syci egoiści. Wystarczająco was dużo aby uwalić najlepszy, jak ten projekt.

Ja nie wierzę że byłby to dom dla przeciętnego emeryta. Ja to wiem. Byłem w zeszłym roku jak ta inicjatywa powstawała na sesji Rady Miasta. Tam mówiono, że Józefów wydaje rocznie na finansowanie samotnych józefowian, ich pobyty w domach opieki kilkaset tysięcy rocznie. W uchwale intencyjnej tak było: dom opieki dla józefowian.

Coś wiem o działaniu takiego ośrodka na przykładzie domu Józefina. 0 [słownie zero] problemów, hałasu, karawanów (kiedyś po każdego przyjedzie), zaopatrzenia, gości. WIEM to (nie wierzę) bo od 2 lat obserwuję tej Józefiny działalność na co dzień: jest tam codziennie 30-50 samochodów (po ulicy Dobrej jeździ ich codziennie ok. 100), co mają jakiś tam interes.

PS. to już mój ostatni wpis w odpowiedzi panu/pani getriebe
    widzę, że mam do czynienia z osobą, która wie kim ja jestem, a ja nie wiem z kim rozmawiam- typowe w internecie, więc dziękuję, ale nie ma sensu dalszej rozmowy prowadzić.
    I proszę pani/pana: ja naprawdę mieszkam 150 m od skrzyżowania Dobrej i Rejtana. Mam na to tak ze 100 świadków, w tym wydział geodezji.
    Podałem tę odległość choć wiem, że pan/pani nie może mieszkać bliżej niż 70 m od tego miejsca, co każdy łatwo może sobie sprawdzić na googlemaps. Odległość nie ma tu żadnego znaczenia- ten dom z nikim miał nie sąsiadować.

I co też pani/panu to przeszkadzało?
    Może kiedyś sama pani/pan będzie takiego miejsca potrzebował/a?
    Nie żal panu/pani, że takie fajne coś zaprzepaściliście?
  • feelek 10.10.19, 23:26
    sorry, gapa ze mnie
    nie zauważyłem, że rozmawiam z kobietą,
    więc b. przepraszam
    nadal nie wiem kim pani jest, więc b. dziękuję, ale póki jest taki stan: że pani wie kim ja jestem, a ja nie wiem z kim mam przyjemność, dziękuję za dalszą wymianę poglądów.
    Mam też nadzieję, że się pani nie obraziła za moje argumenty: jesteśmy wszak ludźmi, którzy nie wstydzą się swoich poglądów, prawda?
    Wyrażone opinie podtrzymuję, ale przecież jakoś musimy, jako sąsiedzi, ze sobą współpracować.
  • jsb1685 11.10.19, 10:00
    Szkoda czasu na rozmowę z kimś dla kogo 10m to "rewolucja drogowa" a wyobraźnia podpowiada tiry z pieluchami, które dowożą dwa razy dziennie.
  • pacpaco 11.10.19, 16:29
    getriebe napisała:

> Szanowny Panie Feelek!
    > 1. Jakie 150 metrów? To jest sporo dalej. Przecież Pan mieszka na bocznej ulicy
    > , nawet by Pan nie odczuł, że zwiększył się ruch samochodowy. Poza tym Pan nie
    > musiałby się cofać z płotem,bo trzeba poszerzać ulicę. Ta inwestycja wogole by
    > na Pana nie wpłynęła, w przeciwieństwie do tych, co mieszkają bliżej Rejtana.
    >
    > 2. Następna sprawa. Lepszy deweloper, zabudowa jednorodzinna i te kilka samocho
    > dów osobowych więcej, niż dom opieki i ciężarówki z zaopatrzeniem oraz poszerza
    > nie ulicy kosztem mieszkańców. To byłaby rewolucja drogowa, z tego wąskiego asf
    > altu zrobić 10m szerokości.
    > 3. Naprawdę Pan wierzy, że to byłby dom opieki dostępny dla przeciętnego emeryt
    > a z Józefowa?
    >
    > Na szczęście temat upadł.
    >
    Z całym szacunkiem ale te argumenty to jest kompletny IDIOTYZM. Ulice i tak i tak poszerzą bo takie jest MPZP dla drog dojazdowych i lokalnych niezależnie kto się wybuduje zabiorą działki pod droge/chodniki - w Jozefowie i innych miastach to robia - mi tez np. będą zabierać. A im więcej domow się wybuduje tym szybciej będą musieli to zrobić.... Skad Pani wie,ze tam by byla klimatyzacja i gdzie umiejscowiona albo jaki typ i czy by byla wyciszona??? Klimatyzacje zakłada coraz więcej osob, nie mowie już o powietrznych pompach ciepla,ktore sa tansze niż gruntowe a tez warcza. Rozumialbym jakby to było wysypisko ale cos takiego.......finalnie jak można mieć tyle jadu.
    Jak kiedyś Pani będzie starsza to ludzie w kolo może zloza petycje aby Pani się wysniosla bo niechca mieć starego sąsiada obok siebie ze starym domem co niszczy im widoki i może mieć wzywana karetke albo może będzie wolno przechodzil po pasach i tamowal ruch - bo to takie wlasnie jest rozumowanie. Widziala Pani dom opieki Medicover w Jozefowie....przecież to nikomu nie przeszkadza...…

ps. feelek, radni miasta jak wiedzieliście mogliście to oglosic wcześniej na pewno bylaby wieksza petycja ludzi o zostawienie + czy miasto naprawdę miało innych dzialekjako ostatnia deska ratunku?Tyle sprzedają np. będzie na Polnej albo przy Bema....
  • feelek 11.10.19, 17:04
    Nie jestem radnym- nie umiem powiedzieć jak cała sprawa wyglądała od strony kuchni- czy nie mogłaby być inna ta lokalizacja (mam za to narastające problemy z poruszaniem się i w związku z tym moja aktywność jest coraz mniejsza).
    Choć cała sprawa poruszyła mną do głębi. Cóż dowiedziałem się po wszystkim. Mechanizmy "gminnych młynów" są tego typu, mielą one powoli i gdzieś z dala- ważne rzeczy często przechodzą koło nas. Tak i tu: aktywna była grupa kontestująca. Ja jeden cóż mogłem: porozmawiałem z kilkoma sąsiadami, w tym z Cinqueterrem.

Wiem, jestem tego pewien, że sprzeciw jest typu NIMBY [not in my back yard- jestem za, ale nie koło mnie], główny inicjator akcji mówił wielokrotnie do mnie osobiście: ale dlaczego tutaj, a nie gdzieś indziej? Odpowiadałem: a dlaczego nie tutaj, przecież to jest inwestycja niewiele/wcale nie ingerująca w otoczenie. Dla porównania: wspominana tu przeze mnie Józefina mieści się na ok. 12 działkach (3*4) takich po 1000 m2, zajmuje teren 100mx100m . Jak się pojawiły te u nas protesty specjalnie jeździłem tam (to jest tuż za skrętem do szkoły przy Mickiewicza) i rozmawiałem z sąsiadami tego domu opieki- nikt się nie skarżył na kłopotliwe sąsiedztwo. Jak by mógł się skarżyć na obecność 1 piętrowego domu tonącego w zieleni?

Dziwi mnie trochę postawa Fundacji TVN: przecież zawsze, wszędzie pojawić się może jakaś grupa niechętnych.
    Jakkolwiek racjonalny jest ich arg., że mają tam jakąś rocznicę tej fundacji - ta inwestycja miała być uczczeniem tej ich działalności, a procedura odpowiedzi na ten protest uniemożliwiłaby im zdążenie na tę rocznicę.

Od sąsiadów wiem, że wielu chciało ten sprzeciw wycofać.
  • pacpaco 11.10.19, 18:40
    feelek napisał:

feelek wcześniej pisales,ze wiedziales zanim to było podjęte bo dzialales...mleko się rozlalo. Kurde mamy w Jozefowie ulicee TVN-u tylu mieszkancow...można było cos zadzialac czy inny reportaż. Żeby tylko ludzie normalni wiedzieli...nawet można by było zorganizować może spotkanie protestujący <-> sąsiedzi Jozefiny….
    Mowisz "czesc chciała wycofac" jakby chciała to by to zrobili a tak to sa winni jak inni....może kolo inicjatora pobuduje się kiedyś jakiś bogacz albo słuchacz heavy metalu tak,ze ze lza w oku zamarzy o domu.

A fundacji nie ma co się dziwic, pomijając nawet rocznice, tez bym olal jakby cos chciał za darmo a tutaj protesty itd.
    coz każdy z nas będzie "starcem" wcześniej czy później, dzieci może wyjada za granice i możemy zostać sami.....
  • feelek 11.10.19, 19:31
    Ja się o tej inicjatywie w 2018 dowiedziałem przypadkiem, byłem tam na tamtej sesji z innego powodu.
    Potem zająłem się czymś innym.
    Myślałem: poprotestują, poprotestują i sobie dadzą spokój,
    bo: prawo za tym protestem żadne nie stało- było ono w całości po stronie gminy - inwestora.
    Inaczej w ten sposób nikt nigdzie niczego by nie zbudował.
    Wszystko rozbiło się o to, że fundacja nie chciała wchodzić w miejsce, gdzie są protesty, co zresztą można wyczytać we wpisie Mariusa.
    Jeszcze w lipcu mówiłem głównemu inicjatorowi protestu: zobaczycie to przepadnie, pójdą sobie ci od tej fundacji.

To, że ta inicjatywa upadła to także, poniekąd, moja wina- nie ma się co teraz usprawiedliwiać. Tylko, że z racji niesprawności od dawna intencje rozmijają się u mnie z możliwościami.
  • pacpaco 11.10.19, 19:49
    feelek napisał:

rozumiem ale jak ktoś się dowiaduje o czyms takim można napisac na FB, tutaj, zadac pytanie burmistrzowi sa rozni ludzie w Jozefowie ale spora grupa "ma leb na karku" i by postarali się pomoc...ja nie wiem ile lat ma albo jakim jest człowiekiem inicjator protestu nacodzien ale w tym temacie jest egoistycznym krótkowzrocznym idiota....niestety obraziłem choć bardzo rzadko to robie….koniec tematu jeśli już nic się nie da zrobić....dziwie się tylko,ze miasto nie walczylo i np. nie dalo inne dzialki
  • feelek 10.10.19, 18:10
    róg Rejtana i Dobrej nie ma nic, zero zabudowań,
    najbliższe są o 70m od tego miejsca,
    każdy może sobie to miejsce zobaczyć na streetview

Nasuwa się pytanie: gdzie możnaby zlokalizować taki obiekt, aby nikomu nie przeszkadzał.
    Czy można by tę sytuację wykorzystać do dyskusji: kiedy państwu lokalizacja jak ta nie przeszkadałaby?
    Przecież z tego przykładu widać, że zawsze będą protesty.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka