Dowód osobisty dla dziecka ;) Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • naprawde slow mi brak ale tez smiech mnie pusty ogarnia,ze uslyszalem to co za
    chwile Wam opisze smile

wybieramy sie na wakacje w Tatry..chcemy wpasc pare razy na Slowacje, a ze
    brdzace maja odpowiednio 3 i 5 lat musimy wyrobic dla nich dowody osobiste aby
    mogli przekoczyc granice..myslalem,ze to dosc prosty temat - zdjecia, wniosek,
    oplata i czekanie na odbior..przeliczylem sie..ale po kolei

Zonka zadzwonila do UM w piatek z zapytaniem czy mozna pobrac wniosek z netu
    do wypelnienia..Pani,ktora odebrala telefon wyjasnila,ze nie mozna a w ogole o
    co chodzi..no i Zonka opowiada,ze dowod jest potrzebny dla dzieciakow
    itp.odpowiedz urzeniczki zbila Ja z tropu bo nie mozna wyrobic dowodu
    osobistego dla dziecka, chociaz ustawowo mozna i nawet trzeba w takich
    sytuacjac
    poniewaz...........................................................................w
    UM nie ma software'u, ktory obsluguje wyrabianie dowodow dla dzieci (sic!) i
    ze trzeba wyrobic paszport i to nie u nas ale w Otwocku..

w pierwszej chwili Zonka sie troszke zdenerwowala ale potem smiech Ja ogarnal
    bo odpowiedz o braku oprogramowania to zart z gornej polki! dodam,ze nie
    potrzebujemy paszportow bo bedziemy poruszac sie po krajach UE..

potem padlo wyjasnienie dlaczego nie mozna sciagnac wnioskow z netu! bo
    wydrukujemy go na zlym papierze a wlasciwy wniosek musi byc wydrukowany na
    specjalnym papierze z odpowiednia faktura!!!!!

i wtedy odpalismy zupelnie wink

z jednej strony jestem wkurzony bo w mysl prawa te dowody nam sie naleza i juz
    a UM jest od tego by nam je wydac ale z drugiej strony dzieki odpowiedzi Pani
    z UM wiem,ze mieszkam w Polsce i ze pewnie dlugo sie jeszcze nic nie zmieni w
    kwestii obslugi mieszkancow przez urzednikow panstwowych :]

przypomina mi sie moj slub cywilny w UM Jozefow

o godzinie 15:00 stawilismy sie w USC z Zonka i goscmi..mija 15:00..5 min..10
    min i zaczynam szukac urzedniczki,przed ktora mielismy zlozyc
    przysiege..znajduje ja schowana, w ktoryms z pokoi, przestraszona, wiec pytam
    sie o co chodzi,dlaczego nie wyjdzie na sale a ona na to,ze ktos zakosil jej
    magnetofon z marszem weselnym i ona nie wie co robic..

slub odbyl sie bez muzyki ale postawa urzednikow w UM Jozefow od lat pozostaje
    jak widac ta sama..nic sie nie da zrobic normalnie wink nawet ozenic wink)))
    • a jak będziesz chciał wyrobic paszport dla dzieciaków to pamiętaj, że musicie
      się tam wybrać całą rodziną. Ty, żona + dzieci, którym chcesz wyrobic dokumenty.
      Do tego zdjęcia po chyba 35 zł + opłata za paszport

Powodzenia
    • Shelmahh, czy Twoje dzieci są wpisane do dowodu osobistego albo paszportu
      (twojego albo żony)?
      --
      Pobąciam, pobąciam! Ja, stary pierdziel! Aż po lewatywy kres!
      • niestety nie..w nowych dowodach nie ma "rubryki" z miejscem dla
        dzieciakow..wymog MSWiA apropos wyjazdow za granice (na terenie wspolnoty UE)
        jest taki,ze musza miec swoje wlasne dowody osobiste - nie potrzeba paszportow

sprawa jest dosc prosta:

www.mswia.gov.pl/portal/pl/364/4534/
        "Prawo do posiadania dowodu osobistego przysługuje:

* osobie będącej obywatelem polskim zamieszkującym poza granicami RP;
        * osobie małoletniej, która ukończyła 13 rok życia (dokument jest wydawany
        na wniosek rodzica lub opiekuna);
        * osobie małoletniej, która nie ukończyła 13 rok życia (dokument jest
        wydawany na wniosek rodziców lub opiekunów)."

• A nawet gdybyś miał stary dowód, z wpisanymi dziećmi to i tak nic z tego.
          Przerabialiśmy to jakiś czas temu. Mieliśmy paszporty dla dzieci, ale ja miałam
          stary dowód i okazałam go celnikowi.
          To było zaraz po wstąpieniu do Unii i chcieliśmy być tacy europejscy wink
          Wyśmiał nas.
          No i miał durną satysfakcję na gębie. Ale się przeliczył, bo zjechalismy na bok
          i wyjęliśmy z bagażu paszporty dzieciaków.
        • Ten dowód dla dzieci jest wydawany na SZCZEGÓLNIE uzasadniony wniosek rodziców
          lub opiekunów, co oznacza, że takie szachery-machery traktowane są z dużą dozą
          uznaniowosci przez urzedników. Nie wiem, czy którys z nich uznałby, ze
          kilkudniowy wypad na słowacka stronę jest wystarczającym uzasadnieniem.
          Póki co Polska nie podpisała Układu z Schengen, a dokumenty uprawniajace do
          przekraczania granicy określa polska ustawa o dokumentach paszportowych. I nie
          ma w niej słowa o dowodach osobistych, tylko o takich dokumentach, jak
          paszport, paszport tymczasowy, paszport dyplomatyczny, paszport służbowy
          Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dla dzieci przewidziany jest paszport albo
          paszport tymczasowy i troche dziwię się, że nie uderzałeś w tę stronę, bo on
          załatwia Ci także na 5 lat spokój takze przy przekraczaniu przez Twoje pociechy
          granic UE (np. na Ukrainę albo do Szwajcarii).
          Argument z dzieciakami wpisanymi do dowodu czy paszportu (tego starego)
          rzeczywiście jest nie halo, bo takie miki jest możliwe, pod warunkiem że
          mieszkasz na stałe 15 km od granicy słowackiej albo czeskiej (takie
          udogodnienie znajduje się w umowach o małym ruchu granicznym między Polską a
          Słowacja i między Polska a Czechami).
          Dziwi mnie trochę ten argument, że to przecież takie poslkie - ten bałagan,
          koniecznośc wyrabiania paszportów dla dzieci, robienia dziwnych zdjęć. Proszę
          nie zapominać, że to własnie przystapienie do UE i europejskie
          standardy "wymuszaja" takie postępowanie. Kiedys wystarczyłby dowód albo
          paszport z wpisanym dzieckiem, a teraz - lipa.

Pzdr.
          --
          Patrzyłeś kiedyś w lustro?
          • chiste: nie masz racji w tym co piszesz i nie wiem skad czerpiesz wiedze na ten
            temat..wszystko jest ladnie opisane na stronach mswia i strazy granicznej smile

do przekroczenia granicy w ramach krajow wspolnoty wystarcza dowod osobisty
            lub/i paszport..nie ma znaczenia uklad z schengen bo prawo mowi jasno na
            podstawie jakich dokumentow mozesz przekroczyc granice pomiedzy krajami UE

i nie masz racji w jeszcze jednej kwestii..wyrobienie dowodu osobistego nie moze
            byc traktowane uznaniowo bo:

Prawo do posiadania dowodu osobistego przysługuje:

* osobie małoletniej, która nie ukończyła 13 rok życia (dokument jest
            wydawany na wniosek rodziców lub opiekunów).

i to wystarczy aby sobie taki dowod wyrobic..i nie ma znaczenia czy jade na
            slowacje na godzine czy rok..urzednik nie ma prawa oceniac moich pobudek dla
            jakich chce wyrobic dowod dziecku - mam do tego prawo i juz

a jesli twierdzisz,ze masz racje to znajdz mi ustawe,ktora mowi,ze urzednik moze
            odmowic wyrobienia dowodu osobistego dziecku z powodu zbyt krotkiego pobytu na
            terenie Slowacji..oczywiscie nigdzie takiego zapisu nie ma wiec mozesz nie
            szukac i nie tracic czasu

a jesli dalej bedziesz sie upieral to poczytaj sobie co na ten temat mowi straz
            graniczna: (www.strazgraniczna.pl/ruch_graniczny)

"Dokumenty uprawniające do przekraczania granicy między państwami członkowskimi UE:

Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej
            Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym obywatel Rzeczypospolitej Polskiej może
            przekroczyć granicę państwową do państw UE na podstawie:

*
            dokumentu paszportowego – zgodnie z przepisem art. 4 ustawy z dnia 13
            lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz.U. Nr 143 poz. 1027), który
            stanowi, iż „dokument paszportowy uprawnia do przekraczania granicy i pobytu za
            granicą oraz poświadcza obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim
            wskazanej w zakresie danych, jakie ten dokument zawiera”.
            *
            dowodu osobistego – zgodnie z przepisem art. 1 ust. 3 pkt. 3 ustawy z dnia
            10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2001 r.
            Nr 87 poz. 960 z późn. zm.) w brzmieniu: „Dowód osobisty jest dokumentem:
            uprawniającym obywateli polskich do przekraczania granic państw członkowskich
            Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do
            Unii Europejskiej oraz państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze
            Gospodarczym, których obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób na
            podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej
            państwami członkowskimi, uznających ten dokument za wystarczający do
            przekraczania ich granicy ”.

pozdrowki smile
            • Ok, ok, Masz racje.
              --
              Durex sed vitae lex
              • a juz myslalem,ze sobie podyskutujemy ;P wlasnie odebralem wnioski paszportowe

termin odbioru 29.06..wyjezdzam 30 ;P
                • shelmahh napisał:

> a juz myslalem,ze sobie podyskutujemy ;P

Jezeli masz ochote, to na priv.
                  Porównaj sobie art. 34. ust 1 z art. 34 ust. 3 ustawy o ewidencji ludnosci i
                  dowodach osbistych oraz ten ostatni przepis z art. 21 ustawy o dokumentach
                  paszportowych.
                  Miłej zabawy!

--
                  Forum Otwock
                  • zapis jest jasny: "na uzasadniony wniosek rodzicow" - uzasadnienie w postaci
                    przekraczania granicy wewnatrz unijnej to wystarczajacy powod do wyrobienia
                    dziecku dowodu osobistego, szczegolnie kiedy nie wyjezdzasz poza granice UE

mniejsza o wiekszosc..urzedniczka nie odeslala nas z kwitkiem dlatego,ze
                    uzasadnienie bylo niewystarczajace ale dlatego,ze nie ma softu do produkcji
                    dowodu - i tylko tyle..moze gdyby odpowiedz byla inna to i nie byloby tego
                    tematu ale brak softu to w sumie maly skandal i wstyd sie w ogole do tego
                    przyznawac IMO

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.