• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

Jak przerejestrować ciężarowy na osobowy?

• IP: 212.160.138.* 03.02.04, 13:25
    Chcę kupić używane auto. mam na oku samochód, który posiada homologacje na
    ciężarowy. Ale nie chcę wyglądać jak buras z kratką. Jaka jest procedura
    przerejestrowania na osobowy?
    • Gość: Greg IP: *.aster.pl / *.acn.pl 03.02.04, 22:34
      takiego z prawdziwa homologacja chyba sie nie da; takiego pseudociezarowego
      zarejestrowanego na podstawie badan technicznych mozna znowu na podstawie
      nowych badan zrobic osobowym (chyba w 2002 nie mozna bylo)
    • 03.02.04, 23:04
      jak dla mnie temat na czasie:
      w moim przypadku: najpierw trzeba było "przerobić" ciężarowy na osobowy. czyli
      zdjąć kratke, założyć pasy i zagłówki na tylne siedzenia. z fakturą
      za "przerobienie" poleciałam do wydziału komunikacji. dostałam skierownie na
      przegląd techniczny "specjalny", taki po przeróbce. z przeglądem biegiem z
      powrotem do wydziału kom. po decyzję. na razie jestem w trakcie robienia
      przeglądu. miałam problemy ze zdobyciem pasów :( ale meta już blisko,
      bliziutko...
      --
      może kiedyś będzie...?
      • Gość: Wicio IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.02.04, 01:06
        Czyli kupuję auto jako ciężarowe ileś tam procent taniej, przerabiam na osobowy, legalizuję i mam osobowy iles tam procent taniej?? Czy przeróbka i legalizacja niwelują korzyść (mam tu na myśli auto w cenie ok. 60-70 tys., bo wiadomo, że jak kupię ciężarowe Porsche, Lamborgini czy Maybacha to taka przeróbka się opłaci). No chyba że trzeba dopłacić różnice VATu?
      • 04.02.04, 01:42
        To ciekawe , bo wiem że jezeli samochod ma homologacje jako ciezarowy to mozna
        go zarejestrowac jako osobowy tylko po zmianie homologacji.
        Jest to mozliwe,ale nierealne ze wzgledu na koszty.
        Napisz jak jest homologowany Twoj samochod - a moze byl okres ze szlo
        rejestrowac samochody jako ciezarowe mimo homologacji na osobowe.

• 04.02.04, 20:08
          kupiłam auto osobowe (peugeot 306) z ciężarową homologacją. z tego co wiem,
          poprzedni właściciel kupił go w salonie już z homologacją ciężarowego. dokupił
          tylnie fotele, ja dokładam pasy z tyłu i zagłówki. czy się opłaca? chyba tak.
          auto kosztowało trochę mniej od "osobowego" (różnica około 2 tys). koszt zmiany
          homologacji to suma kosztów przeróbek i obowiązkowego przeglądu technicznego
          (droższy około 50 zł od "zwykłego" przeglądu). chyba nie ma żadnych dodatkowych
          opłat w wydz. komunikacji, ale na 100% nie jestem pewna...

--
          może kiedyś będzie...?
          • Gość: Wicio IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.02.04, 23:40
            > auto kosztowało trochę mniej od "osobowego" (różnica około 2 tys)

2 tys. złotych??? czy euro????
            bo nie wiem czy za mniej niż 2 tys. zł można kupić 2 fotele, zagłówki i pasy. Chyba że od starego malucha...
            • 05.02.04, 00:11
              2 tys. zł, fotele kosztowały (nie mnie, tylko poprzedniego właściciela) 800 zł
              (ze szrotu), pasy (mój wydatek) to 300 zł (ze sklepu).
              nie każde auto z homologacją ciężarową to samochód z fotelami tylko z przodu.
              jeżeli znajdziesz takie z siedzeniami z tyłu, to wydatek jest jeszcze mniejszy
              (same pasy i zagłówki).
              --
              może kiedyś będzie...?
              • Gość: kotek IP: *.plwaw.energis.pl 05.02.04, 07:46
                A czy płaciłaś VAT??? Rejestrując "ciężarówkę" można odliczyć VAT - czy po
                zmianie włąściciela na osobę fizyczną nie musiałaś płacić VAT-u???

Pozdrawiam
                • 05.02.04, 22:59
                  nie płaciłam VATu, tylko normalne opłaty, jak przy rejestracji
                  --
                  może kiedyś będzie...?
      • 05.02.04, 04:17
        Nie bylo pasow i zaglowkow a byly fotele ( z tylu)??
        Ziec kupil Fokusa z homologacja ciezarowego i wszystko to jest.
        • 05.02.04, 23:02
          nie było z tyłu nic! dwa fotele z przodu, z tyłu kratka i bagażnik. pierwszy
          właściciel właśnie taki samochód kupił w salonie.
          jeśli Twój zieć zechce zmienić homologację na osobowy, to będzie miał taniej :)
          --
          może kiedyś będzie...?
    • Gość: marcinc3 IP: *.elblag.dialog.net.pl 05.02.04, 08:08
      mozna bez problemu do warsztatu dolozyc co trzeba na przeglad i do u
      komunikacji
      • 06.02.04, 00:40
        Troche poszperalem i wychodzi na to ze zmiana samochodu z osobowego na
        ciezarowy i odwrotnie wymaga jednak zmiany homologacji

"...dokonane przeróbki samochodu nabytego przez podatnika nie powodują zmiany
        klasyfikacji samochodu. Samochód ten, zgodnie z homologacją, został zakupiony
        przez pierwszego nabywcę – importera jako samochód osobowy; dopiero drugi
        nabywca tego samochodu dokonał w nim zmian polegających na zamontowaniu
        przegrody metalowej za przednimi fotelami i uzyskał zaświadczenie ze stacji
        kontroli pojazdów o dopuszczeniu tego pojazdu do ruchu jako samochodu
        ciężarowo -osobowego po czym sprzedał samochód.."

" W żadnym przypadku nie jest dopuszczalna zmiana danych określonych
        w “świadectwie homologacji” pojazdu w drodze wydania “zaświadczenia o wyniku
        badań technicznych” tego pojazdu. "

“W razie wprowadzenia zmian w typie pojazdu, przedmiocie wyposażenia lub części
        wpływających na zmianę warunków stanowiących podstawę wydania świadectwa
        homologacji, producent lub importer jest obowiązany uzyskać nowe świadectwo
        homologacji na dany typ pojazdu, przedmiot wyposażenia lub część”.

" ...nabył: “samochód osobowy” typu Renault Megane Scenic....następnie, we
        wnętrzu tego pojazdu – “samochodu osobowego” zainstalowana została przegroda z
        siatki metalowej, która faktycznie umożliwia jego użytkowanie jako
        samochodu “ciężarowo-osobowego”, jednakże po dokonaniu tej zmiany samochód ten
        nie został poddany ponownej homologacji, a więc nie została dokonana
        zmiana “świadectwa homologacji” tego pojazdu, a to oznacza, że w świetle
        obowiązujących przepisów prawnych pojazd ten nadal musi być traktowany
        jako “samochód osobowy”.
        www.monitorprawniczy.pl/artykul.php?idart=421
        " Nieprawidłowych rejestracji zmian kategorii samochodów (z osobowej na
        ciężarową) dokonywali starostowie. Zmiana kategorii tych samochodów następowała
        bowiem na podstawie zaświadczeń stacji kontroli pojazdów (SKP), zamiast na
        podstawie wymaganych wyciągów ze świadectw homologacji, wydanych na nową
        kategorię pojazdów. "

" ..Samochody te najpierw zarejestrowane zostały jako osobowe, a następnie, po
        wykonanych przebudowach i przeprowadzonych w SKP badaniach technicznych, w
        krótkim czasie (często tego samego lub kilku dni), przerejestrowane zostały na
        ciężarowe, mimo że według świadectw homologacji pozostawały w dalszym ciągu
        samochodami osobowymi. "

" .. W 5 urzędach stwierdzono także przypadki dokonywanej przez starostów
        nieprawidłowej rejestracji zmian kategorii z ciężarowej na osobową. "
        www.nik.gov.pl/o_nik/rzecznik/skrot_prasowy/2001148.html
        i jescze pare innych
        www.rzeczpospolita.pl/prawo/doc/Orzecznictwo/NSA/OPK_17_00.html
        www.urowska.com.pl/kompendium/12112001.htm
        www.infor.pl/przeglad_prasy/?hist=w&gazeta=5&id=3749
        • 06.02.04, 09:39
          wszystkie artykuły, do których podałeś linki, dotyczą zmiany samochodu
          osobowego na ciężarowy i kombinacjami z podatkiem VAT.
          czy zmiana ciężarowego "adaptowanego" na osobowy jest tak samo dyskusyjna? być
          może tak jest...
          jak pisałam wcześniej, samochód został kupiony w salonie jako ciężarowy. nie
          wiem, czy ma homologację osobową czy ciężarową.
          na szczęście, za złą rejestrację niezgodną z homologacją nie ja odpowiadam,
          tylko "organ" :)
          --
          może kiedyś będzie...?
          • 07.02.04, 02:15
            Ciekaw bylem tylko jak mozna zarejestrowac samochod niezgodnie z
            homologacja,skoro :

Jak widac dziala to we "wszystkie" strony.
            Co do odpowiedzialnosci to chyba masz racje ( nie znam sie na tym), ale czy po
            stwierdzeniu nieprawidlowosci przy rejestracji urzedasy nie moga jej cofnac.?
          • 07.02.04, 02:15
            Ciekaw bylem tylko jak mozna zarejestrowac samochod niezgodnie z
            homologacja,skoro :

Jak widac dziala to we "wszystkie" strony.
            Co do odpowiedzialnosci to chyba masz racje ( nie znam sie na tym), ale czy po
            stwierdzeniu nieprawidlowosci przy rejestracji urzedasy nie moga jej cofnac.?
            • 07.02.04, 14:01
              > " W żadnym przypadku nie jest dopuszczalna zmiana danych określonych
              > w “świadectwie homologacji” pojazdu w drodze wydania “zaświad
              > czenia o wyniku
              > badań technicznych” tego pojazdu. "

oczywiście, że nie. homologacja mojego samochodu została zmieniona na osobową.
              nie dostałam zaświadczenia z badań technicznych tylko świadectwo nowej osobowej
              homologacji.

--
              może kiedyś będzie...?
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.