Fotelik cały / samo siedzisko - przepisy? Dodaj do ulubionych

  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Przeglądałem kodeks drogowy i różne inne mądre przepisy ;-) i nie mogę znaleźć tej informacji: od jakiego wzrostu / wagi (?) dziecko może jeździć w samochodzie nie na pełnym foteliku, tylko na samym "pod-dupniku"?

    Mój starszy syn (w marcu skończy 9 lat) ma już nieco ponad 130 cm wzrostu - wydaje mi się, że mógłby już nie mieć pełnego fotelika (teraz jeździ na pełnym, ale już bez własnych pasów - zapina się go pasami samochodowymi). Jeśłi chodzi o wzrost i o to gdzie mu przebiega pas - to "pod-dupnik" jest w zupełności OK - ale nie wiem, czy nie ma jakichś przepisów, które to normują.

    Nie chciałbym, żeby mi potem policjant powiedział, że tak może jeździć dziecko powyżej 135 cm / powyżej 30 kg wagi / powyżej 10 roku życia na przykład. Gdzie szukać takich zasad? Może ktoś z Was wie, jak to jest?
    • puuchatek napisał:

      > Gdzie szukać takich zasad?

      W normie europejskiej ECE R44 regulujacej kategorie fotelikow ochronnych. W tym wypadku wlasciwe bedzie siedzenie grupy III - 22 do 36 kg (wiek: 6–11 lat). Siedzenia grupy III konstruowane sa zwykle jako same poddupniki. Niektore siedzenia sa zbudowane jako kombinowane, grupa II-III i po osiagnieciu odpowiedniego rozmiaru dziecka mozna uzywac ich samego poddupnika po odjeciu oparcia.



      --
      MfG
      C.
      Pater Brown erbebte in freudiger Erregung, als dunkle Cellos den Raum betraten.
    • Na fotelik.info piszą, żeby nie demontowac oparcia jak najdłużej:
      fotelik.info/pl/news/siedziska_bez_oparcia_nie_gwarantuja_ochrony,76.html
      fotelik.info/pl/art/foteliki_samochodowe_dla_dzieci_4_12_lat,9.html
      To dość nowe teksty, z wiosny br.
      Ale o przepisach nic nie piszą, nie wprost. Pośrednio możliwosć zamiany pełnego fotelika na poddupnik jest opisana: gdy pas barkowy przebiega po ramieniu, nie po szyi.

      --
      Na złość wam wszystkim nie wypiszę się z NK! Pod prąd płynie jeno ślachetna ryba.
    • puuchatek napisał:

      > Przeglądałem kodeks drogowy....

      hmmm :-(
      Art. 39. 3
      W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.
      • Na pytanie autora watku o przepisy ustalajace cytuje

        > od jakiego wzrostu / wagi (?) dziecko
        > może jeździć w samochodzie nie na
        > pełnym foteliku, tylko na samym "pod-dupniku"?

        hrabia-monter-christo napisała:
        > w foteliku ochronnym [
        > b]lub [/b]innym urządzeniu do przewożenia dzieci[/u],
        > odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz
        > właściwym warunkom technicznym.

        A ja sie pytam: gdzie w cytowanym artykule z PoRD mozna oczytac informacje, jaki rodzaj urzadzenia do przewozenia dzieci jest od jakiego wieku i wagi odpowiadajacy?

        I co (poza trollowaniem) nasz monter mial na mysli?
        --
        Crannmer locut, causa finita est
        • crannmer napisał:

          >gdzie w cytowanym artykule z PoRD mozna oczytac informacje, jaki rodzaj urzadzenia do >przewozenia dzieci

          ... przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci,

          >jest od jakiego wieku

          ... w wieku do 12 lat, (to, dla wyjaśnienia, od 0 lat. Mniej się, po prostu, nie da)

          >i wagi odpowiadajacy

          ... odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym

          Naprawdę to takie trudne?

          > I co (poza trollowaniem) nasz monter mial na mysli?

          że w cytowanym artykule z PoRD wszystko jest napisane?
          • Analfabetyzmu funkcjonalnego.

            Albowiem w cytowanym artykule z ustawy definitywnie nie jest okreslone, od jakiego wieku lub wzrostu mozna stosowac poddupniki w miejsce kompletnych fotelikow..
            --
            MfG
            C.
            So you want to write a fugue?
            • Bo przepisy PoRD - z tego co wiem - tego nie określają. Pozostaje odwołanie do norm europejskich, które podałeś wcześniej. Innymi słowy - wszystkie kombinacje fotelików i dzieci mieszczące się w definicji art. Art. 39. 3 PoRD są zgodne z przepisami, a co będzie najlepsze dla dziecka autora wątku to sam musi ocenić, w czym pomogą mu artykuły z fotelik.info
              Ja po ich przeczytaniu wrócę do fotelika z oparciem w największym rozmiarze (grupa II-III) dla mojej 5-latki, a poddupnik oddam jej starszemu bratu (9 lat).
              • milos75 napisał:
                > Bo przepisy PoRD - z tego co wiem - tego nie określają.

                To widzisz Ty i widze ja. Ale jak widac, kilku trolli an forum tego nie widzi.

                > Pozostaje odwołanie do
                > norm europejskich, które podałeś wcześniej. Innymi słowy - wszystkie kombinacje
                > fotelików i dzieci mieszczące się w definicji art. Art. 39. 3 PoRD są zgodne z
                > przepisami,

                Moim zdaniem pasaz z PoRD "odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym" implikuje koniecznosc stosowania sie do dalszych odnosnych przepisow, niekoniecznie zawartych w tejze ustawie, np. do ww. normy europejskiej.

                Za czem jedynie kombinacje dopuszcone ww. norma beda zgodne z PoRD, a kombinacja np. 3,5 kg noworodka z siedzeniem grupy III bedzie nie tylko absurdalna, ale i prawnie niedopuszczalna. Jako niespelniajaca wymagania "odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka", choc noworodek zmiesci sie w takim foteliku.

                --
                Crannmer locut, causa finita est
            • crannmer napisał:

              >nie jest okreslone, od jakiego wieku lub wzrostu mozna stosowac poddupniki

              :))) powtarzam: "lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci". Poddupnik nie jest innym urządzeniem do przewożenia dzieci?

              > Analfabetyzmu funkcjonalnego.

              w ogóle rozumiesz coś z tego co piszesz? Ja wiem, że poddupnik jest innym urządzeniem do przewożenia dzieci. Tobie trzeba to napisać czarno na białym. Bez tego jesteś jak funkcjonalny analfabeta



              • Otóż poddupnik nie jest "innym urządzeniem do przewożenia dzieci", tylko fotelikiem samochodowym, jednym z jego rodzajów mieszczącym się w grupie III (no właśnie czego - "innych urządzeń" ? Przecież nie ma 3 grup "innych urządzeń" !). Jak nie wiesz, to nie pisz i nie wprowadzaj w błąd innych !
                • następny geniusz :)))

                  milos75 napisał:

                  >poddupnik nie jest "innym urządzeniem

                  ale uwaga:

                  >mieści się w grupie III (no właśnie czego - "innych urządzeń" )

                  :))) ale nie matrw się, cranmer przebił cię swoim pasażem do norm europejskich
                  • Czasem wystarczy usunąć z cytatu znak zapytania, żeby zrobić z siebie debila, pardon analfabetę funkcjonalnego.
                    • milos75 napisał:

                      >żeby zrobić z siebie debila, pardon analfabetę funkcjonalnego.

                      no i przez twoją głupotę WSZYSCY (raz napisałeś, nie wykasujesz:) już wiedzą, że cos z tobą nie tak. Naprawdę myślisz, ze polski policjant będzie ważył twojego brzdąca i dopasowywał to do "pasaży" europejskich? Pardon, pytanie było retoryczne, jeżeli twój móżdżek jest w stanie ogarnąć o co chodzi :)
            • crannmer napisał:

              > Analfabetyzmu funkcjonalnego.
              >
              > Albowiem w cytowanym artykule z ustawy definitywnie nie jest okreslone, od jaki
              > ego wieku lub wzrostu mozna stosowac poddupniki w miejsce kompletnych fotelikow

              ale ty jestes niemilosiernie tepy
              skoro "z ustawy" nie jest to okreslone, to tylko debil moze miec pretensje, ze sie tego rozgraniczenia nie podaje
              uuuhahahaha

              hrabia zacytowal jedyny przepis z PoRd ktory to reguluje, innego po prostu NIE MA
              a to ze ty ciaptaku tego nie rozumiesz, albo w ogole nie znasz PoRD - to jeden ch.....
              tat czy tak wychodzisz na durnia i to nie pierwszy raz

              --
              CRANNMER i podobni nie sa w smietniku bo ich bredzenie sprawia mi niewyslowiona radosc
        • crannmer napisał:

          >gdzie w cytowanym artykule z PoRD mozna oczytac informacje, jak
          > i rodzaj urzadzenia do przewozenia dzieci jest od jakiego wieku i wagi odpowiad
          > ajacy?
          a ile razy zapłaciłeś mandat za przewożenie dzieci niezgodnie z wiekiem i wagą jego? :-) Nawet taki maki matołek jak łapupkasz, kuma (chyba :))) że jeżeli DO 12 lat, w urządzeniu, to bez mandatu będzie? :)))
    • Cranmer, mika_p: dzięki, to są konkrety.

      Hrabia_monter_.... - z całym szacunkiem, czy jesteś w stanie w przytoczonym artykule Kodeksu znaleźć odpowiedź na moje pytanie? Przecież je nie pytam kiedy dziecko może jeździć bez niczego, tylko kiedy można zamienić "pełny" fotelik (z oparciem) na samo siedzisko.
      • puuchatek napisał:

        > Hrabia_monter_.... - z całym szacunkiem, czy jesteś w stanie w przytoczonym art
        > ykule Kodeksu znaleźć odpowiedź na moje pytanie?
        > Przecież je nie pytam kiedy dziecko może jeździć bez niczego, tylko kiedy można zamienić
        > "pełny" fotelik (z oparciem) na samo siedzisko.

        mniemalem, ze jak przytocze jedyny przepis PoRD ktory to reguluje, to nie ma juz potrzeby nic wyjasniac
        ale niech bedzie - PoRD nie daje odpowiedzi na tak postawione pytanie, czyli ......daje odpowiedz :-)
        jednym slowem, do jednego wora wklada foteliki i "inne urzadzenia do przewozenia dzieci"

    • Przeglądałem kodeks drogowy i różne inne mądre przepisy ;-) i nie mogę znaleźć tej informacji: od jakiego wzrostu / wagi (?) dziecko może jeździć w samochodzie nie na pełnym foteliku, tylko na samym "pod-dupniku"?

      Mój starszy syn (w marcu skończy 9 lat) ma już nieco ponad 130 cm wzrostu - wydaje mi się, że mógłby już nie mieć pełnego fotelika (teraz jeździ na pełnym, ale już bez własnych pasów - zapina się go pasami samochodowymi). Jeśłi chodzi o wzrost i o to gdzie mu przebiega pas - to "pod-dupnik" jest w zupełności OK - ale nie wiem, czy nie ma jakichś przepisów, które to normują.

      Może jeździć na samym siedzisku (uroczo zwanym pod-dupnikiem) ponieważ wtedy pas przebiega przez ramię. Ale z mojego doświadczenia wynika, że o ile na miasto samo siedzisko jest funkcjonalne i OK o tyle na trase w nocy pełny fotelik jest niezastąpiony. Ponieważ dziecko śpiąc ma gdzie oprzeć głowkę i jest bardziej ''trzymane'' przez oparcie.


      --
      Nie kłóć się z idiotą, sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.