Dodaj do ulubionych

prosba o radę - nowy kompakt do miasta z automatem

26.03.11, 09:47
mam wielką prośbę o radę do forumowiczów, znawców automatów
planujemy w najbliższym czasie powiększyć rodzinę o nowy samochód
myślimy o nowym kompakcie z automatem, auto średniej wielkości (ale nie van),
nie za duże i nie za małe bo się do niego nie zmiescimy, oboje z mężem jestesmy wysocy, żeby wygodnie zmieścic się z przodu prawie zawsze musimy cofnąć fotele do tyłu na max
a wtedy nie mieszczą się z tyłu dzieci (dł. auta musi miec co najmniej 4m do 4,5m)
tak na poważnie to nie mam ulubionej marki, szukam najlepszego zestawienia ceny do jakości,
do tej pory jeździłam bardzo okazjonalnie autami służbowymi z manualem
biorę pod uwagę auto tylko z silnikiem benzynowym o mocy min 105KM do max 140KM, szkoda, że salony samochodowe nie podają na swoich stronach szerszych info o tych skrzyniach automatycznych, bo moze wygrzebałabym w necie jakieś informacje
chciałabym żeby zmiana biegów była bardzo płynna, ale na automatach kompletnie się nie znam, jestem totalnym laikiem, stąd moje pytanie na tym forum
rozważamy seata leona lub ibizę st, opla astrę, toyotę auris, VW jettę lub golfa, (skoda nie)
co jeszcze?
najważniejszym kryterium jest dla mnie zestawienie: skrzynia automatyczna/moc silnika,
która marka będzie najlepsza?
Obserwuj wątek
    • jarbad Re: prosba o radę - nowy kompakt do miasta z auto 26.03.11, 09:58
      Powiem to tak,ze jest tylko jedno wspaniale auto,potem dlugo dlugo nic i nowe renault megane
      Tym autem jest dacia sandero.W Polsce malo znany pojazd ale Francuzi sa zachwyceni i sa nawet listy kolejkowe na ten bestseler.Aurisy i inne wynalazki to kiepskie i przereklamowane scierwa.
      --
      Вoдкa - не женщинa, дoлжнa быть хoлoднoй
      • laisar Re: prosba o radę - nowy kompakt do miasta z auto 26.03.11, 11:36
        Bez przesady - sam jeżdżę Daćką (co prawda MCV) i jestem bardzo zadowolony, ale ósmy cud świata to na pewno to nie jest (;

Co gorsza, automatów w ofercie niestety nie ma w żadnym kraju UE, pozostawałoby więc jakieś kombinowanie ze ściąganiem np z Rosji...

(No i sama skrzynia dość wiekowa konstrukcyjnie - np tylko 4 biegi - aczkolwiek podobno jeździ lepiej niż można by się spodziewać. Co w sumie idealnie pasuje do daciek <; ).

Główną zaletą byłaby za to na pewno cena [:
      • v-6 Re: prosba o radę - nowy kompakt do miasta z auto 26.03.11, 13:00
        Ja na dziś bym wybierał pomiędzy golfem/jettą 1,4 tsi 122 KM z DSG oraz astrą 1,4 turbo automatic.
        Skrzynia DSG jest godna polecenia, znam ją z atopsji. Skrzynia opla to nowa, 6-biegowa konstrukcja "klasyczna". Niestety, mogę się tylko domyślać, że jest dobra (bo nowoczesna). Teoretycznie powinna być "delikatniejsza w obejściu" niż DSG, tylko trochę wolniejsza. Ale to teoretycznie, bo nie jeździłem.
        Skrzynia MM Toyoty dostępna w aurisie przy tych dwóch wysiada - próbowałem.
        Ibiza ST to znaczy kombi? Mamy ibizę hatchbacka. Mechanicznie (105 KM + DSG) jest ok, ale kabina jest ciasna. Zakładając, że kombi ma taką samą kabinę, tylko więcej miejsca na bagaż, będzie dla was za ciasna. Do tego jest niska i ma wąskie drzwi, co jest niewygodne dla wysokich osób. Ja mając 188 cm wzrostu i solidną tuszę nie lubię do niej wsiadać/wysiadać. Jak już usiądę jest bardzo wygodnie, ale fotel muszę odsuwać prawie na max do tyłu, więc tam za mną wiele miejsca nie zostaje. U nas ibiza służy za samochód maksymalnie 2-osobowy.
        Natomiast gdybym miał trochę czasu i chciał zrobić sobie przyjemność, poczekałbym, aż alfa romeo giulietta dostanie fiatowskie DSG, co ma się stać się w tym roku. Giulietta z silnikiem TB 170 KM + skrzynia dwusprzęgłowa to powinna być optymalna kombinacja wśród kompaktów z automatem. Tylko droga niestety.
        Pozdrawiam
        v-6
    • ostlander Re: prosba o radę - nowy kompakt do miasta z auto 26.03.11, 12:34
      rozważamy seata leona lub ibizę st, opla astrę, toyotę auris, VW jettę lub golf a, (skoda nie)
      Przecież Seat Leon, Jetta, Golf, Audi A3 i Octavia 2FL koncernu VAG to praktycznie te same samochody. Ta sama płyta podwoziowa z zawieszeniem, zespoły napędowe, elektronika itp. Różni je tylko design nadwozia.
      Jeśli ma to być silnik benzynowy, to polecam 1,4 TSI o mocy 122KM i skrzynię preselekcyjną DSG. Ewentualnie 1,2 TSI o mocy 105KM i skrzynie DSG oczywiście VAG.
    • soner3 Re: prosba o radę - nowy kompakt do miasta z auto 26.03.11, 13:13
      Ile chcesz wydac ?
      Godna polecenia jest wlasnie skrzynia DSG ale dobrze wyposazony Golf z odpowiednim silnikiem i skrzynia DSG to ok 80 tys zl . I dlugo sie czeka na realizacje zamowienia + bardzo slabe upusty.
      Moja propozycja Golf Plus 1.4TSI DSG

Seat Leon ma podobne ceny ale ten samochod ma zbyt twarde zawieszenie jak na polskie drogi i ma zdecydowanie tansze wykonczenie wnetrza
      • v-6 Re: prosba o radę - nowy kompakt do miasta z auto 26.03.11, 13:36
        soner3 napisał:

> Moja propozycja Golf Plus 1.4TSI DSG

O właśnie, Plus. Dobry pomysł, chyba że wierzysz w samochody "emeryckie" - gdzieś czytałem, że to właśnie takie auto. Dla mnie tego typu kategoryzacje są bzdurne.

> Seat Leon ma podobne ceny ale ten samochod ma zbyt twarde zawieszenie jak na
        > polskie drogi i ma zdecydowanie tansze wykonczenie wnetrza

Zgadzam się.
        Pozdrawiam
        v-6
    • elfkabezhaltera Hjundaj i30/Kia Cyd 26.03.11, 16:13
      To w zasadzie ten sam samochód.
      Radziłbym wizytę w salonie i przymierzenie się do wnętrza. Sam mam Cyda kombi. Moim zdaniem - grubego faceta 185cm - miejsce w środku jest OK.
      Podobno i30 SW (czyli kombi) ma większa kabinę niz Cyd.

Automat, klasyczny, 4-ro biegowy - silnika beznynowego 126KM - mocy dość, choć niezbyt oszczędny. Z drugiej strony, czego mam oczekiwać - krótke kursy po mieście wozem 4,5 metra i 1300kg ...

• m.i.j.a prosba o radę - nowy kompakt do miasta z automatem 26.03.11, 22:56
          dzięki za propozycje
          dzis okazało się, że nie zmieścilismy sie do WV jetty,
          seata tez skreślilismy, za ciasny
          ogladalismy hyundaia i30 SW, ale regulacja kierownicy tylko w 1 płaszczyźnie i mężowi jest za ciasno, luźniej było juz w ix 20
          cenowo chciałabym zmieścić się w 70 tys
          V6, dlaczego skrzynia MM w aurisie słaba? w ofercie jest z silnikiem (1.6) 132KM
          • v-6 Re: prosba o radę - nowy kompakt do miasta z auto 26.03.11, 23:12
            m.i.j.a napisała:

> V6, dlaczego skrzynia MM w aurisie słaba?

Przeczytaj sobie rozdział "Stopa do nauki":

wysokieobroty.moto.pl/auto/1,48316,3924212.html

Od biedy można z tym jeździć, ale w porównaniu z DSG czy (domyślnie) automatem astry, to porażka. Ja bym już wolał manual.
            Pozdrawiam
            v-6

• v-6 Ale ty się chyba mylisz ... 27.03.11, 00:18
                  m.i.j.a napisała:

> właśnie zerknęłam w necie na megane
                  > silnik 2.0 140 KM i skrzynia EDC

Też zerknąłem i ja tam widzę skrzynię EDC (dwusprzęgłową) z dieslem, a z benzynowym 2,0 jest skonfigurowana skrzynia CVT (bezstopniowa). Z dwojga gorszego, wolałbym ją niż MM. Jednak na małe zużycie paliwa tego zestawu nie ma co liczyć - tu się nie mylisz :)
                  Pozdrawiam
                  v-6
              • v-6 Re: prosba o radę - nowy kompakt do miasta z auto 27.03.11, 00:06
                nostromo1 napisał:

> Własne skrzynie dwusprzęgłowe opracowały też firmy Ford i Renault.

Ale - o ile wiem - łączą je tylko z silnikami diesla. Przynajmniej na razie.
                Jeszcze raz wracam do pomysłu "poczekać trochę". Fiat już zaczął wprowadzać swoją nową skrzynię. Alfa nie zmieści się w 70k, ale bravo to jeden z tańszych kompaktów, ma też atrakcyjne silniki turbo-multiair. Raczej prędzej niż później dostaną one DSG. Powinno wystarczyć kasy.
                A także - jak wspomniał kolega wyżej - inne firmy też coś robią w tym kierunku. Z pewnością Ford i Renault rozszerzą zakres stosowania swoich skrzyń dwusprzęgłowych na silniki benzynowe.
                Pozdrawiam
                v-6
                  • v-6 Re: prosba o radę - nowy kompakt do miasta z auto 27.03.11, 00:26
                    m.i.j.a napisała:

> bravo był pierwszym samochodem jakie braliśmy pod uwagę
                    > niestety nie zmieściliśmy się :(

Słuchaj, prześpij się z problemem: czy kompakt nam wystarczy? :)
                    Może jednak minivan, może klasa średnia (segmrent D). Przecież nie trzeba kupować nowego auta, za 70k znajdziesz atrakcyjne, mało używane samochody w Polsce. A także w Niemczech - trochę starsze, ale świetnie utrzymane i wyposażone.
                    Pozdrawiam
                    v-6
                      • szatek100 Re: prosba o radę - nowy kompakt do miasta z auto 27.03.11, 01:45
                        Skoro twierdzisz, że nie zmieściliście się do Jetty, to czemu piszesz, że chciałabyś Golfa? Przecież ma taką samą pojemność wnętrza. Jeżeli Jetta, I30 ani Bravo nie spełniają Waszych oczekiwań odnośnie przestrzeni, to prawdopodobnie w żadnym kompakcie nie będziecie czuć się komfortowo. Największy samochód w tej klasie to OPEL ASTRA IV- jest kilkanaście cm dłuższa od Golfa, co przekłada się na przestrzeń na nogi. NIestety nie jest to auto tanie. Pamiętaj jednak, że zawsze można sie potargować w salonie (albo w kilku salonach) i uzyskać kilku czy wręcz kilkunastoprocentowy rabat.

Możesz też poszukać np. samochodu demonstracyjnego:

Przykład: zwróć uwagę, że to mocniejsza wersja TSI -nie 122 lecz 160KM a do tego bogata wersja wyposażenia - bodaj Highline

otomoto.pl/volkswagen-golf-C17330750.html
                        Myślę, że dałoby się jeszcze stargować ze 3-4 tysiące w dół. Może warto pofatygować się do Krosna?

A tu coś nieco większego (i bez porównania ładniejszego) w dieslu- nie sugeruj się, że to Van, bo długość i szerokość ma podobne, jak Jetta.

otomoto.pl/citroen-c4-picasso-wyprzedaz-rocznika-okazja-C17904544.html

--
                        =======================================================
                        Cześć Zbyszek
                      • v-6 Honda i Hyundai. 27.03.11, 15:27
                        m.i.j.a napisała:

> myslałam tez o hondzie civic, co to za skrzynia tam jest?
                        > i co moze byc w hyundaiu? mysle o ix20

Honda: zapytaj sprzedawcę, co za automat tam jest. Jeżeli 5-biegowy klasyczny, można śmiało brać. Jeżeli 6-biegowy o nazwie i-shift - szerokim łukiem. Kiedyś było tak, że europejskie hatchbacki miały i-shift, będący odpowiednikiem MM Toyoty. Równie udanym. Natomiast sedany, sprzedawane także w Stanach, miały automat klasyczny, do jakiego rynek amerykański jest przyzwyczajony. I ta skrzynia (5-biegowa) miała dobre recenzje w USA i UK. Jednak mam wrażenie, że niedawno Honda wycofała niezbyt udany i-shift, przynajmniej z civiców. I teraz wszystkie wersje nadwoziowe tego modelu mają "prawdziwy" automat. Ale nie jestem tego pewien, więc lepiej zapytaj.
                        Hyundai w modelu ix20 ma klasyczny, 4-biegowy automat starej daty. Wbrew pozorom to nie musi być złe rozwiązanie. Mieliśmy taki stary automat w yarisie i spisywał się zaskakująco dobrze. Wadami takiej skrzyni są podwyższone zużycie paliwa i obniżone przyspieszenie na skutek leniwych zmian. Ale ty szukasz samochodu na miasto, gdzie koszmar polskich dróg - konieczność wyprzedzania ze zjechaniem na pas ruchu dla przeciwnego kierunku - zdarza się bardzo rzadko. Nie potrzebujesz więc na codzień natychmiastowego i dużego przyśpieszenia. Taka skrzynia w mieście spełnia dobrze swoje zadanie, jeżeli zaakceptuje się trochę większe spalanie.
                        BTW, ktoś tu zadał sensowne pytanie: a czemu nie skoda?
                        Pozdrawiam
                        v-6
                        • m.i.j.a Re: Honda i Hyundai. 27.03.11, 16:26
                          ze wszystkich modeli skody przychylnym okiem patrzylismy na octavię
                          ale cenowo wychodzi prawie tak samo jak golf
                          więc z tych dwojga wolę golfa
                          inne/tańsze modele skody nie podobają nam się
                          ktos pytał, jak to mozliwe ze nie zmiescilismy sie do jetty
                          wiec jak chcemy sie pomieścic w golfie, przecież to ta sama podłoga
                          moze wyrażenie "nie zmieścilismy się" było trochę przesadzone
                          w tym przypadku nie chodziło o miejsce na nogi, ale głowy pod sufitem
                          golf był niewiele ale jednak przestronniejszy
                          • dark13 Re: Honda i Hyundai. 27.03.11, 16:51
                            m.i.j.a napisała:
                            ze wszystkich modeli skody przychylnym okiem patrzylismy na octavię
                            > ale cenowo wychodzi prawie tak samo jak golf
                            > więc z tych dwojga wolę golfa

Tylko ze przy zakupie Golfa nie ma praktycznie pola do obnizenia ceny . Utargowanie 3-4% to juz duzy sukces
                            W przypadku octavii przy odrobinie wysilku mozna utargowac i 15% od cennika .
                            Tu polecam forum octaviaclub tam jest gosc z SAP ktory jest wstanie zaproponowac bardzo atrakcyjna cene
                            Wtedy roznica miedzy skoda a vw wyjdzie ok 10tys zl
                            I na octavie krocej sie czeka , podczas gdy na golfa czesto 6 miesiecy i wiecej
          • elfkabezhaltera Hjundaj ciasny 27.03.11, 08:16
            m.i.j.a napisała:
            > ogladalismy hyundaia i30 SW, ale regulacja kierownicy tylko w 1 płaszczyźnie i
            > mężowi jest za ciasno, luźniej było juz w ix 20

Hmm, w Cydzie regulacja jest w 2-ów ...
      • jorn Re: prosba o radę - nowy kompakt do miasta z auto 04.04.11, 22:25
        Mam wrażenie, że autorce wątku chodziło o coś innego, niż tytuł sugeruje. Tytuł raczej powinien brzmieć "Jaki kompakt i dlaczego Golf". Wnoszę to ze stwierdzenia, że do Jetty się nie zmieścili, w Golfie im było wygodnie.

Pozdrawiam
        --
        Jorn van der Ar
        ---------------------------
        Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru.
        • m.i.j.a Re: prosba o radę - nowy kompakt do miasta z auto 04.04.11, 23:43
          sorry nie wiem skad mi ta jetta wskoczyła do tekstu :(
          chyba myslami wsiadałam do jetty a chodziło mi o polo
          nie zmieściliśmy sie do polo
          jetta jest poza naszymi marzeniami cena z automatem to ponad 90 tys.
          czy jest ktos kto mógłby cos powiedziec np o octavii z dsg i benzynowym silnikiem 105KM
          lub fabii czy seacie w takiej samej konfiguracji
          • jorn Re: prosba o radę - nowy kompakt do miasta z auto 05.04.11, 11:14
            To zmienia postać rzeczy.

Mam Octavię II (przed liftingiem, rocznik 2006) z DSG, ale z dieslem 2.0. Ogólnie mogę powiedzieć, że bardzo ją sobie chwalę, jeśli chcesz jakieś szczegóły, to musisz zapytać konkretniej. Jeśli pytasz, jak ta skrzynia współpracuje z tym silnikiem, to słyszałem, że równie dobrze jak z dieslem, ale własnych doświadczeń nie mam.

Pozdrawiam
            --
            Jorn van der Ar
            ---------------------------
            Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka