Dodaj do ulubionych

Myto za auto z przyczepą

• red_moto Re: Myto za auto z przyczepą 27.04.11, 14:52
      @Colin
      Nie piszę żadnych bzdur. Z prawem jazdy kat. B można prowadzić samochód o masie DMC do 3,5 t i można ciągnąć przyczepę lekką o masie DMC do 750 kg. Razem daje to zestaw dochodzący do 4,25 t.

Podstawa prawna: Ustawa "Prawo o Ruchu Drogowym"

"Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:
      (...)
      6. kategorii B:
      1. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
      2. zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
      3. zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4 250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,
      (...)
      12. kategorii B+E, C+E lub D+E - pojazdem określonym odpowiednio w prawie jazdy kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą (przyczepami), przy czym w zakresie kategorii B+E dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy nie może przekraczać 3,5 t;"

Wszystko jasne?

pozdrawiam,
      Marcin Lewandowski
    • Gość: Colin Re: Myto za auto z przyczepą IP: *.gel.usherbrooke.ca 27.04.11, 15:45
      Panie redaktor,

W polskim kodeksie, dostepnym na stronach Glownego Inspektoratu Transportu Drogowego (wiec mam nadzieje, ze aktualnym), ktory mozna znalezc tutaj : www.gitd.gov.pl/pliki/prawo/ustawa3.pdf nie ma mowy o zadnych 4.25 tonach.
      Dzial IV, rozdzial 1 art.88, 2, Prawo jazdy uprawnia do kierowania:
      kategorii B:
      a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
      b) pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej
      nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
      c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieznym;

dodatkowo:
      Art. 62. 1. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez:
      1) samochód osobowy, samochód cięzarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobus - nie moze przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego;

I oczywiscie DMC przyczepy nie moze przekraczac DMC okreslonej w homologacji samochodu. Dokladnie te same przepisy znajduje na stronach : www.kodeksdrogowy.com.pl/

i tyle jest dla mnie jasne.

• Gość: Colin Re: Myto za auto z przyczepą IP: *.gel.usherbrooke.ca 27.04.11, 16:46
      popatrzmy :
      3. Prawo jazdy:
      1) kategorii B i C+E lub B i D+E - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii B+E;

chodzi o to, ze jezeli ktos ma kategiorie C+E lub D+E, uprawnia go to do kierowania zespolem pojazdow okreslonych w kategorii B+E

i dalej :
      3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;

oznacza to dokladnie tylko tyle ze na prawo jazdy B mozna ciagnac przyczepe lekka, ale nie oznacza to ze LIMIT DMC JEST PODNIESIONY! bo suma DMC zespomu pojazdow jest okreslona w punkcie 2 ustep 3).

I kto ma problemy ze zrozumieniem?
    • 1mississauga Re: Myto za auto z przyczepą 28.04.11, 05:16
      Chcialbym zwrocic uwaga na kilka szczegolow .Transponder (Ontario) kosztuje $1.oo w Polsce 100.oo zl.Prawo jazdy Polskie B- odpowiednik G w Kanadzie (mozesz prowadzic pojazdy w dowolnej kombinacji do 11ton pojazd +przyczepa lub naczepa,masa pojazdu do 4,6tony).Jak ogladalem polskie prawo jazdy ilosc kombinaci jest przeogromna ,co swiadczy o zmyslowosci urzedasow jak wycisnac kase za kazda pozycje.Nie mysle zeby w Polsce ktos popelnil pomylke w przypadku przyczep ,kasa jeszcze raz kasa.
    • Gość: Danyy Re: Myto za auto z przyczepą IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.04.11, 07:04
      Te politycy zamiast oszczędzać siano podatnika, jeszcze głębiej szukają ;]
      a pewnie złapią takiego urzędnika jak sobie będzie, że nie ma przy sobie e-szajsu i ochroni się immunitetem .. zapewne w 2013r jeszcze lista *dróg* się powiększy, ale najlepsze, że uderzy w nas to podwójnie, raz zapłaci kierowca tira wiozący kiełbaskę do spożywczaka, a raz obywatel polandii w sklepie [a no i podatek od większych cen jest większy] maszynka się nakręca ... w tym kraju równie dobrze mogą rządzić małpy w zoo...
    • Gość: dfg Re: Myto za auto z przyczepą IP: *.dynamic.chello.pl 28.04.11, 08:34
      Ja tam będę jeździć Touaregiem z dużą przyczepą na B. Znajomy mówił, że skoro jest to przyczepa campingowa i nie służy do zarobku to nawet może ważyć i 24 tony. Nie będę nabijać kasy na dodatkowy kurs na E i płacić jakieś myto. To jest do celów wypoczynkowych, a moje autko jest bez kratki, więc nie jest ciężarówką.
    • Gość: dfg Re: Myto za auto z przyczepą IP: *.dynamic.chello.pl 28.04.11, 08:34
      Ja tam będę jeździć Touaregiem z dużą przyczepą na B. Znajomy mówił, że skoro jest to przyczepa campingowa i nie służy do zarobku to nawet może ważyć i 24 tony. Nie będę nabijać kasy na dodatkowy kurs na E i płacić jakieś myto. To jest do celów wypoczynkowych, a moje autko jest bez kratki, więc nie jest ciężarówką. W dowodzie mam wpisane osobowy.
    • Gość: Krzy. Re: Myto za auto z przyczepą IP: *.home.aster.pl 28.04.11, 09:43
      dfg - chłopie, Ty się nie słuchaj kolegi, bo on za Ciebie mandatu nie będzie płacił, tylko poczytaj przepisy. Dorób sobie E do B (to całkiem proste - egzamin tylko z manewrów i jazdy) i będziesz miał święty spokój...
      To czy ciągniesz przyczepę zarobkowo czy nie ma znaczenie tylko jeśli chodzi tachograf (jako "cywil" nie musisz go mieć), ale kategorie prawa jazdy i winiety obowiązują wszystkich.
    • a.ba Re: Myto za auto z przyczepą 24.10.11, 09:24
      Budżet jak zawsze straci.
      Padną firmy produkujące ciężkie, tanie towary, na zadupiu /dużo wożenia/ ztrudniające niewykwalifikowanych pracowników.
      To jest nowy wysoki podatek który zostanie przeniesiony w cenę towaru.
      Posłowie udają głupów /albo i nie udają :)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się