Dodaj do ulubionych

Moment obrotowy silnika spalinowego

23.05.13, 23:45
Witam,
Mam silnik czterosuwowy spalinowy 3,5 KM, i podany max moment obrotowy silnika 6,1 Nm przy obrotach 3060 rpm. (obrotów na minutę)
Ile wynosi naprawdę rzeczywisty maksymalny moment obrotowy na wale silnika ?
Wg moich obliczeń powinien wynosić około 50,47.. Nm, a nie 6,1 Nm.
(moc silnika - 3,5 KM = 2,57425 kW, obroty - 3060 rpm = 51 rps)
moc / obroty = moment czyli 25674,25 kW / 51 rps = 50, 47549 Nm ..
Wyszedł bardzo duży moment obrotowy który jest oczywiście nieprawdziwy mimo że obliczenia są prawidłowe ...(zależność między mocą, obrotami i momentem silnika).
W czym problem ?
Obserwuj wątek
      • drugiwojwa Re: Moment obrotowy silnika spalinowego 24.05.13, 21:20
        Dziękuję bardzo za odpowiedzi.
        Silnik mam kilka dni – więc dopiero teraz zacząłem identyfikację i myślę go wykorzystać. Miałem zamiar zrobić z tego mały silnik zaburtowy, ale z uwagi na mały moment chyba nadaje się tylko do napędu prądnicy.. albo do kosiarki z której został wymontowany (była w stanie kompletnego zniszczenia w przeciwieństwie do silnika który wydaje się dobry, tylko ma wycięte cięgło (z obudową) między przepustnicą a mechanizmem odchylającym szczotkę komutatorową.
        A więc jest to silnik wykonany w USA Briggs & Stratton oznaczony 90D902-2005-E2 serii 450.
        Na stronie www.briggsandstratton.com.pl/silniki znalazłem instrukcję obsługi.
        Tam jest napisane :
        Moc znamionowa -brutto" dla poszczególnych modeli silników benzynowych określona jest zgodnie z wymaganiami normy J1940 SAE (Society of Automotive Engineers - Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji) kod J1940 (procedura wyznaczania mocy i momentu znamionowego dla małych silników), a parametry znamionowe zostały wyznaczone i skorygowane zgodnie z normą SAE J1995 (wersja poprawiona 2002-05). Wartości momentu obrotowego wyznaczono przy 3060 obr/min; wartości mocy wyznaczono przy 3600 obr/min. Charakterystyki mocy brutto można zobaczyć na stronie www.briggsandstratton.com
        . Wartości mocy znamionowej "netto" wyznaczane są z zainstalowanym układem wydechowym i filtrem powietrza, natomiast wartości mocy "brutto' wyznaczane są bez tego wyposażenia. Rzeczywista moc silnika "brutto- będzie większa niż moc silnika "netto- i mają na nią, między innymi, wpływ warunki otoczenia oraz zmienność charakterystyki między poszczególnymi egzemplarzami silników. Uwzględniając szeroką paletę produktów, w których stosowane są silniki, silnik benzynowy może nie osiągać znamionowej mocy "brutto.' w przypadku zastosowania w danym urządzeniu. Różnica wynika z różnych czynników, w tym, między innymi, różnorodnych elementów wyposażenia (filtr powietrza, wydech. ładowanie, chłodzenie, gaźnik, pompa paliwa itp.), ograniczeń zastosowania, warunków otoczenia (temperatura, wilgotność, wysokość n.p.m.) oraz zmienności charakterystyki miedzy poszczególnymi egzemplarzami silników. Ze względu na ograniczenia produkcyjne i związane z wydajnością, Briggs 8 Stratton może zastąpić silnik tej serii silnikiem wyższej mocy.
    • do.ki Re: Moment obrotowy silnika spalinowego 24.05.13, 06:34
      1 rps= 2*pi i to tę wartość wstawiasz do wzoru.

Przy jakich obrotach silnik osiąga moc maksymalną? Bo najpewniej nie przy 3060 rpm.
      --
      "In a world of fugitives, the person taking the opposite direction will appear to run away." TS Eliot

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się