Dodaj do ulubionych

Octavia 1.9 TDI 90 KM czy FOCUS 1.8 TDCI 100 KM?

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.08.04, 08:52
Witam wszystkich,
zwracam się do Was z prośbą o radę. Mam poważny dylemat dotyczący wyboru
samochodu a muszę podjąć decyzję w tym tygodniu.
Mianowicie, w podobnej cenie, tj. ok. 62 tys. zl, mogę kupić dwa auta:
Octavię 1.9 TDI 90 KM i Focusa 1.8 TDCI.
Na korzyść Octavii przemawia: większy bagażnik, chyba lepszy silnik,
ubezpieczenie za 1850 zl, gwarancja 2 lata bez lim. km.
Na korzyść Focusa: znana marka, udana konstrukcja.
Przepraszam, że zakładam nowy wątek w tym temacie ale korzystałem z
wyszukiwarki i we wszystkich niemal wątkach dot. Skody są awantury zamiast
konstruktywnych opinii. Liczę, że tym razem będzie inaczej.
Z góry dziękuję. Piotr.
Obserwuj wątek
    • Gość: Janek Re: Octavia 1.9 TDI 90 KM czy FOCUS 1.8 TDCI 100 IP: *.zurich.pl 23.08.04, 13:03
      A przejedz sie jednym i drugim (jazda probna), ale nie ok. 2 km, tylko ok. 20
      km kazdym autem. Moze Ci bedzie latwiej dokonac wyboru.
      Ja wybralbym Octavie, poniewaz jest duzo opinii, ze jej VW TDI jest mniej czule
      na kiepska jakosc polskiego paliwa. Za to jest glosniejsze (starsza
      konstrukcja). Jezeli chodzi o osiagi silnika, to nie slyszalem, zeby na Octavie
      TDI ktos narzekal. Przyznam jednak, ze sam nigdy nie jezdzilem TDI.
    • Gość: Ogniomistrz Re: Octavia 1.9 TDI 90 KM czy FOCUS 1.8 TDCI 100 IP: 195.117.50.* 23.08.04, 13:34
      Jeździłem oktawią z takim silnikiem z roku 1998, a kilka tygodni temu, przez
      kilka dni miałem przyjemność jeździć 100-konnym fokusem TDCi. Jeśli chodzi o
      silnik, to w fokusie jest cichszy i dużo, dużo dynamiczniejszy. Mimo
      niewielkiej różnicy mocy, przyjemność z jazdy fokusem jest nieporównywalna!
      Jeśli chodzi o zawieszenie, to trudno mi porównywać, bo focus był prawie nowy,
      a octavia miała przeszło 100tys. przebiegu. Jeśli chodzi wielkość nadwozia, to
      skoda ma faktycznie większy bagaznik, ale cierpią na tym zwłaszcza pasażerowie
      tylnych siedzeń. Mam 194 cm. wzrostu i co prawda (dzięki wszelkim dostępnym
      regulacjom fotela i kierownicy) mogłem w octavii zająć bardzo wygodną pozycję
      za kierownicą, ale wtedy głowę miałem za słupkiem środkowym, a odległość między
      oparciem przedniego fotela, a siedziskiem tylnego wynosiła zaledwie kilka cm(!)
      i nie było mowy, aby ktokolwiek się zmieścił na tylnej kanapie. W fokusie pod
      tym względem jest znacznie lepiej.
        • harverster_of_sorrow Re: A może Almera? 23.08.04, 18:53
          Gość portalu: Piotr napisał(a):

> Dziękuję za radę ale miałem z Nissanem (zarówno z dealerem jak i
          > przedstawicielem na Polskę) bardzo złe doświadczenia.

Napisz z łaski swojej coś więcej na ten temat.
          Almera dci "jeździ za mną" od jakiegoś czasu, a ta obniżka nie daje mi teraz spokoju - kompletnie wyposażone auto (ABS z EBD, 4 poduchy, klimatyzacja, firmowe radio z CD) kosztuje teraz naprawdę godne zainteresowania pieniądze. A do tego różnica w cenie dci w porównaniu do zbliżonej jednostki benzynowej 1.5 jest śmiechu warta - na samym paliwie przy dystansach jakie robię (niewielkich) zaoszczędziłbym do 2000 złotych rocznie (wg katalogowego zuzycia paliwa przez obie wersje silnikowe), więc dopłata do diesla zwróciłaby mi się być może jeszcze na gwarancji. Ten silnik benzynowy jest dość krowiasty, więc relatywnie mała pojemność i moc diesla nie stanowiłaby tu żadnego problemu - może jedynie hałas, który (ponoć) jest w tej wersji dość kiepsko wytłumiony.
          Owo "jeżdżenie za mną" nie oznacza jednak zaślepienia - bądź co bądź 60 tysięcy złotych piechotą nie chodzi i na pewno nie wydam ich pod wpływem impulsu. Stąd też chętnie dowiedziałbym się czegoś o ewentualnej niesolidności Nissana.

Ukłony,

--
          (-) Harvy z (o)błędem w nicku ;-)
          • Gość: Piotr Re: A może Almera? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.08.04, 19:42
            Przepraszam, ale nie mam czasu dzisiaj na opisywanie tego przypadku. Zresztą
            pisałem o tym kiedyś na forum, może znajdziesz w archiwum, a jeśli nie, to może
            podaj mi swój e-mail. W wolnej chwili skreślę kilka (lub kilkadziesiąt) zdań
            dot. moim problemów z tą firmą. Generalnie chodziło o Ballauna i rdzewiejący
            półroczny samochód. Nie mogłem wyegzekwować roszczeń gwarancyjnych, zostałem
            potraktowany jak pętak a wydałem u nich w salonie ok. 50 tys. zł. Było to 1999
            r. a więc i wartość tych pieniędzy była trochę inna.
    • art_0 Re: Octavia 1.9 TDI 90 KM czy FOCUS 1.8 TDCI 100 24.08.04, 07:49
      Ojciec mojego kolegi ma prawie identyczny problem. Szuka kombi w dieslu.
      Zastanawia sie pomiedzy Focusem 115 i Octavia 110. Ostatnio jednak przy
      wertowaniu cennikow wpadlo mu w oko Stilo Mulitwagon (tez na nie daja chyba
      3000 rabatu). Z pierwszych dwoch doradzam mu Focusa, ktorego i Tobie polecam.
      Wymienie tu pare powodow:
      - lepsze zawieszenie
      - jednostka napedowa o wiekszej kulturze pracy (TDI maja lepsze parametry mocy
      i momentu, ale jednak sa glosniejsze i mocnej trzesa)
      - bezawaryjnosc
      - mozna pisac na forum Auto-moto, a nie na Skodzie ;)
      Wada w odniesieniu do Octavii jest mniejszy o 40l bagaznik

Ogolnie jednak wybor moze byc trudny. Gdybym byl na Twoim miejscu przejechalbym
      sie oboma samochodami i chyba wybralbym jednak ten ktory mi sie bardziej
      podoba. Podoba, a nie ten w ktorym sie troche lepiej pokonuje zakrety, czy
      miesci troche wiecej w bagazniku.
      Dlaczego?
      - auta sa porownywalne
      - w ciagu najblizszych 4 lat nie powinny sie psuc
      - w razie czego podobna siec serwisowa i podobne ceny czesci
      - przy odsprzedazy cena bedzie podobna (oba auta beda mialy nastepcow)
      - a jesli wybierzesz auto ktore ci sie bardziej podoba, to codziennie bedziesz
      zadowolony wsiadajac do niego

pozdrawiam

Art
      • Gość: Kaszana Re: Octavia 1.9 TDI 90 KM czy FOCUS 1.8 TDCI 100 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.08.04, 08:30
        art_0 napisał:
        Z pierwszych dwoch doradzam mu Focusa, ktorego i Tobie polecam.
        > - lepsze zawieszenie
        > - jednostka napedowa o wiekszej kulturze pracy (TDI maja lepsze parametry
        mocy
        > i momentu, ale jednak sa glosniejsze i mocnej trzesa)
        > - bezawaryjnosc

Lepsze zawieszenie - 100% zgody
        Lepsza kultura pracy - racja
        Bezawaryjność - absolutnie nie.Ford powoli wycofuje swoje 1,8 TDCI i 2,0TDCI i
        w ich miejsce wprowadza silniki opracowane wspólnie z PSA ( np.C-Max ).
        Sam jeżdżę Mondeo TDCI i wiem coś na ten temat.
        Nie jestem zwolennikiem VW,ale trzeba przyznać,że jego diesle są super
        dopracowane.Wystarczy popatrzeć na moce jakie są wyciskane przez tunerów
        z tych silników i jak dobrze te silniki to znoszą.O żadnej innej marce
        tego powiedzieć.Zresztą i sama fabryka podnosi bez problemu moce-1,9TDI
        w najmocniejszej wersji w Ibizie ma 160 KM.
        I jeszcze jedno:w przeciwieństwie do innych marek(dotyczy to szczególnie
        starszych silników HDI,które PSA robi jeszcze samodzielnie)VW oferuje w swoich
        silnikach z reguły większą moc i moment obrotowy niż dane wynikałoby z danych
        fabrycznych.
        • art_0 Re: Octavia 1.9 TDI 90 KM czy FOCUS 1.8 TDCI 100 24.08.04, 09:49
          Co do 2.0 TDCI to sie w 100% zgadzam (ale to jakby problem Mondeo). Natomiast
          1.8 TDCI to juz inna para kaloszy. AFAIK problem z 2.0 dotyczyl pompy
          wtryskowej Boscha, ktora "rdzewiala" i sypiac mikroskopijnymi drobinkami metalu
          powodowala uszkadzanie wtryskow. Oczywiscie niska jakosc polskiego paliwa nie
          byla tu takze bez znaczenia.
          Co do 1.8 TDCI 115KM juz zastrzezen bylo mniej, choc oczywiscie tez sie
          zdarzaly. Natomiast jesli chodzi o diesle VW to ja tez jestem pod wrazeniem ich
          parametrow. Juz na starcie maja ciut wyzsza moc, no i bardzo fajnie sie
          tuninguja. Ale jednak kultura pracy jest nizsza. I pewnie dlatego nawet VW/Audi
          odchodzi od pompowtryskiwaczy w kierunku CR.

pozdrawiam

Art
    • Gość: Brook Re: Octavia - dlugie IP: *.isuzu.pl 24.08.04, 12:46
      Piotr,

Kilka miesięcy temu miałem ten sam problem. Jeździłem po salonach i
      zastanawiałem się co wybrać. Peugeot 307 kombi 2,0 HDI no super tylko czemu
      taki mały i taki miekki. Opel Vectra - ok tylko dlaczego w 125p byly lepsze
      materialy na wykończenie deski rozdzielczej, a po za tym cena za silnik 1,6 ze
      żniżką 10% 62tys :-(((, Almera - maly plastic fantastic ale niezle wyposażenie
      za przyzwoitą cene (mówie o benzynie - diesel droższy rzecz jasna, a tym samym
      juz mniej konkurencyjny cenowo), Renaul Megane - jak Almera super
      plastic,malenki i drogi(diesel) no i w końcu trafiłem do Forda - hmmmmm cud,
      miód, malina - Focus kombi 1,8 TDCI Duratorqe no bajka.....przejażdżka...no
      super extra, wyposażenie hmm całkiem, całkiem, cena wtedy w styczniu 62000 była
      do przyjęcia....no i zdecydowałem, że przyjade jutro załatwić sprawe....ale w
      drodze do domu na nieszczęście Forda odwiedziłem jeszcze Skode (a co mi
      zależało) stała 1 szt. OCTAVIA ICE 1,9 TDI 90KM....oglądanie, przejażdżka,
      wyposażenie, cena ...... i już na drugi dzień była moja. Co zadecydowało -
      wyposażenie i stary dobry i sprawdzony silnik VW (na tradycyjnym układzie
      wtryskowym) może i gośnieszy od Focusa może i z tyłu jest ciaśniej, ale diesla
      który pali 4,5l/100km przy predkości 120Km/h trudno jest znaleźć. No i bagażnik
      to 528 litrów robi wrażenie i konia z rzędem temu kto pokaże mi większy (Focus
      kombi ma mniejszy). Przejeździłem 30 tys. km i nic....nic...i ciągle nic się
      nie dzieje i mam nadzieje ze tak będzie. Będąc ostatnio na wakacjach siedząc z
      tyłu powiedziałem do żony, która akurat prowadziła - wiesz bardzo sie ciesze że
      mamy to auto.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się