Dodaj do ulubionych

Wybór auta 8-12 letniego dla kobiety

26.11.14, 13:12
Witam serdecznie,

moja przyjaciółka jeździ obecnie Matizem. Matiz ma już z 13 lat, nie jest wyjeżdżony (ma coś około 80 tysięcy km) ale zawodzi - zdarzają się awarie, głównie małe ale problematyczne (nerwy i niedostępność auta - czas i pieniądze).

Przyjaciółka jest tłumaczem angielskiego i dojeżdża do klientów autem więc sprawne auto staje się nieodzowne.

Myślimy o tym aby zamieszkać razem i chciałbym zmienić jej auto (przez chwile rozważałem zostawienie Matiza jako 3 auta w "rodzinie" jako awaryjnego ale myślę, że porzucę ten pomysł i sprzedamy Matiza).

Ja jestem minimalistą i nie chcę wydawać dużej kwoty na zakup auta.
Przyjaciółka ma niecałe 160 wzrostu i w rodzinie oprócz mnie będzie adoptowana córka (ma 12 lat). Auto zakładam będzie użytkowała przyjaciółka i czasami przewoziła córkę, bardzo rzadko mnie (ja jestem duży, miałbym problem zmieścić się do Corsy). Myślę o małym aucie.

Ja w tej chwili mam Saaba 9-3 aero 2.0T od dwóch lat. Auto jest sprawne, niewyjeżdżone, bezwypadkowe i zainstalowałem ostatnio gaz. Zamierzam trzymać to auto jeszcze 3 lata. Auto ma obecnie 11 lat. Wiem co mam więc nie zmieniam bo ryzyko przy zakupie innego dość duże.

Auto dla przyjaciółki ma być małe (niezbyt duże - dopuszczam kompakt) i preferuję benzynę. Patrząc całościowo na koszty i dostępność podejrzewam, że w starym aucie benzyna wyjdzie taniej. Budżet jaki mam to kwota 13000 ale wolałbym wydać tak do 10 tysięcy (nie będę się źle czuł jeśli wydam np. 8 za starsze ale zadbane auto. Liczy się stan auta i prawdopodobieństwo problemów w ciągu kolejnych 3 lat).

Chciałbym trzymać to auto pełne 3 lata czyli do 2018. Prawdopodobnie będzie trzeba kupić zimówki. Ważne jest również to aby w czasie użytkowania auto nie rdzewiało - szukam zadbanego egzemplarza i jestem gotów zaakceptować cenę z danego rocznika sporo powyżej średniej. Chce wydać mniej jako kwotę czyli np. 10 a nie 25 ale niekoniecznie najtaniej z danego rocznika (zazwyczaj kupuje auta z ceną sporo powyżej średniej z danego rocznika). Przyjaciółka podejrzewam będzie robiła 1-1,5 tysiąca km miesięcznie ale nie planuję założenia gazu. Może warto rozważyć jednak jakiegoś diesel'a np. 1.3 CDTI Corsy.

Kieruje się TCO czyli całkowitym kosztem utrzymania w czasie do 2018 a z aut myślałem o Opel Corsa roczniki 2003-2006, silnik 1200 lub 1400 jeśli występuje. Nie chce silnika 1.0 bo zazwyczaj trzeba go cisnąć i pali więcej niż większe silniki.

Myślałem też o Clio 1.4 16V z rocznika 2001 ale rzadko je można spotkać (te z budą z 2000 roku).

Jakie auta / wersje byście jeszcze rozważyli?

Proszę o pomoc i przemyślane, nieco rozbudowane odpowiedzi.

Dziękuję serdecznie za pomoc.
Obserwuj wątek
        • dr.hayd Re: Wybór auta 8-12 letniego dla kobiety 26.11.14, 14:53
          Kluczem nie jest wybór modelu i wersji. Kluczem jest znalezienie odpowiedniego egzemplarza. Model i wersja to przy zakupie tak tanich samochodów (ma być zadbany) to rzecz wtórna.
          Ja po pierwsze postawiłbym pytanie "od kogo kupić tani, zadbany samochód, który będzie niezawodny i tani w utrzymaniu?" Zostaje samochód od prywatnego właściciela, z polskiego salonu. Jak znaleźć: Trzeba kupować lokalne gazety z ogłoszeniami, chodzić po osiedlach i wypatrywać kartek na szybach samochodów i na drzwiach garaży.
    • qqbek Rozważ "segment" wyżej dla obydwu aut. 26.11.14, 15:30
      Czyli poliftowe Megane albo Astrę II.
      Jedno i drugie samochody mniej awaryjne i o lepszej opinii (także odnośnie zabezpieczeń antykorozyjnych) niż "maluchy" z segmentu B.
      Godne polecenia silniki? 8 i 16-zaworowe 1.4 i 1.6 (dla obydwu pojazdów - w Megane był pechowy 75-konny 1.6 8v ale po face-liftingu go wycofano, w Oplu 1.4 i 1.6 16v trzeba przed kupnem sprawdzić na okoliczność palenia oleju).
      --
      Sygnaturka w trakcie opracowywania, prosimy zajrzeć później.
    • polokokt Re: Wybór auta 8-12 letniego dla kobiety 27.11.14, 00:19
      przechodziłem to ostatnio z podobnym budżetem. I niestety, też jestem zdania, że skup się na dobrym stanie auta , niż na konkretnym modelu i wersji silnikowej. Ja obejżałem prawie 20 aut i ostatecznie kupiłem auto, którego w ogóle nie szukałem, ale było w świetnym stanie technicznym, od prywatnego właściciela, trzy kilometry od mojego domu i spełniało wszystkie wymagania. A w poszukiwaniu auta, zjeździłem wcześniej pół polski i wszedzie takie same ulepy były.
      Na mieście szpanu nie ma, ale mam nadziej, że trzy lata auto posłuży bez dokładnia dużej kasy.
    • derff Re: Wybór auta 8-12 letniego dla kobiety 27.11.14, 14:09
      Bede orginalny w radach.
      Matiz należy do bardzo niezawodnych aut (miała moja zona). Przypuszczam że jak ma problemy z Matizem to będzie miała z każdym.
      Kiedyś mój kolego stwierdził, że samochody nie psuja się wtedy gdy nie jeżdzi sie do warsztatów a jak sie jeżdzi to sie psują. Najpierw myslałem że to głupota ale teraz uważam, że to bardzo mądre stwierdzenie. Jeśli pojedziemy do dowolnego wrsztatu mając absolutnie sprawne auto to dowiemy się ile to rzeczy jest do wymiany. Panowie mechanicy zadbaja aby cyklicznie coś nawalało.Ja osobiście nie jeżdżę naet na przeglądy gwrancyjne i tak Nubira przez 5 lat 0 awarii, Panda 5 lat raz awaria alternatora, Fiat Sedici 6 lat 0 awarii.
    • mika_p Re: Wybór auta 8-12 letniego dla kobiety 29.11.14, 23:00
      Przede wszystkim rozpuść wici wśród znajomych.

Przypadek 1.
      Kumpel - kupił samochód od znajomego. Znajomy znany z pedanterii, wszelkie częsci wymieniane na oryginalne, bezwypadkowy, czyściutki, wypieszczony. Ale znajomemu ulęgły się bliźnięta i musiał wymienić sedana na kombi. Kumpel planował wymianę samochodu za rok-dwa, ale zareagował na wici, bo stwierdził, ze drugiego takiego auta ze świecą szukać - i choć planował szukać 8-letniego, wziął 10-letnie i zadowolony.

Przypadek 2.
      Ojciec innego kumpla, sprzedawał miejskie maleństwo, 6-letnie z nierealnie małym przebiegiem. Nierealnie małym, bo to starszy pan, 2-3 lata jeździł po mieście, 2-3 razy roku z Mazowsza na Dolny Sląsk i tyle. Ostatnie 3-4 lata samochód głównie stał. Latem starszy pan przejechał psa i wstrząsnęło to nim na tyle, że stwierdził, ze już nie będzie jeździł, do jesieni się upewnił i sprzedał. Sama bym je wzięła, ale w tej chwili na sześcioletnie mnie nie stać, miałam nadzieję, ze sprawa sprzedaży się rozmyje jak rok temu. Autko poszło do obcych :(

--
      Dziewczyna, która opanowała mechaniczną skrzynię biegów, poradzi sobie w życiu. Carrie Bradshaw
      • misiaczek1281 Re: Wybór auta 8-12 letniego dla kobiety 30.11.14, 17:56
        Kup przyjaciółce Polo IV:) Blacha nie rdzewieje....prócz 1.4 TDI to silniki trwałe...
        ja bym nie kupił auta które 3-4 lata stało...podobno auto gdy stoi to niedobrze mu służy...ale nawet jeśli to nieprawdziwa teoria to dlaczego stało? zepsute? rozwalone :) no chyba że właściciel to starszy pan i jeździł niewiele ale takich aut ze świecą szukać :)

--
        Tak. To prawda że moje poglądy są oryginalne...ludzie mi tego zazdroszczą bo też by tak chcieli, ale nie potrafią, więc działa u nich zasada negacji. Nie potrafią czegoś zrozumieć więc to odrzucają ...To jednak daje mi siłę i utwierdza w przekonaniu że mój sposób myślenia wzbudza emocje i ma w sobie coś czego inni nie mają...coś więcej niż tylko "hau hau" :)
        • dr.hayd Re: Wybór auta 8-12 letniego dla kobiety 02.12.14, 09:41
          Wyjątkowo się z Tobą zgodzę. Jak samochód stoi to niszczy się bardziej niż gdy jeździ. Zwłaszcza gdy stoi w garażu. Dlaczego? WILGOĆ.
          Nawet jeśli wilgoć nie zmęczy elektryki i elektroniki to takie elementy jak tarcze hamulcowe, łożyska, cięgna, a nawet koła zębate nieużywane pokrywają się rdzą.
          Natomiast niekoniecznie to musi być Polo, to już lepszym wyborem jest Fabia. Technicznie to samo co Polo, różnią się kształtem karoserii, co powoduje, że w Fabii jest więcej miejsca w środku. Te same silniki, skrzynie biegów itd. Ale Fabii jest większy wybór, więc łatwiej znaleźć odpowiadający nam egzemplarz, do tego są trochę tańsze. A jak nie ma różnicy to po co przepłacać?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się