Dodaj do ulubionych

Przebieg a cena

14.03.15, 00:52
Mam pytanie do użytkowników tego forum,
jak się ma cena auta do jego przebiegu zakładając, że rocznik, dane techniczne i wyposażenie są takie same. Np. Ford Mondeo z przebiegiem 90 tys. km za 45 tys. PLN, czy ten sam model z przebiegiem 60 tys. km za 50 tys. zł. albo wersja bardziej hardcore bmw x5 z przebiegiem 55 tys. km za 190 tys. PLN, czy z przebiegiem 180 tys. km za 145 tys. PLN. Który warto kupić? Można to obliczyć w jakiś systemowy sposób?
Obserwuj wątek
   • misiaczek1281 Re: Matematycy forumowi prosze mnie nie pouczac. 14.03.15, 19:33
    cena w największym stopniu zależy od rocznika dlatego nowe jest dwa razy droższe niż zadbane 5 letnie choć stan obu może być bardzo dobry :)

    --
    Tak. To prawda że moje poglądy są oryginalne...ludzie mi tego zazdroszczą bo też by tak chcieli, ale nie potrafią, więc działa u nich zasada negacji. Nie potrafią czegoś zrozumieć więc to odrzucają ...To jednak daje mi siłę i utwierdza w przekonaniu że mój sposób myślenia wzbudza emocje i ma w sobie coś czego inni nie mają...coś więcej niż tylko "hau hau" :)
  • liczbynieklamia Re: Przebieg a cena 15.03.15, 23:12
   W kraju, gdzie kręcony licznik jest standardem przebieg nijak ma się do ceny - do sprzedawalności owszem, nikt nie chce samochodów z dużymi przebiegami, a dokładnie - przebiegami uważanymi za duże (> 200 tysięcy).

   Co się bardziej opłaca? To zależy. Można przyjąć, że gdy samochód przekroczy pewien przebieg lub pewien wiek, to zaczyna się robić skarbonką, bo wymiany eksploatacyjne stają się na tyle częste, że przestaje się to kalkulować. Oczywiście trudno to jednoznacznie określić, bo zależy to od modelu i sposobu eksploatacji. Przy w miarę przyzwoitych modelach i uczciwej eksploatacji zwykle bywa to ok. 400-500 tysięcy kilometrów przebiegu lub 10-12 lat. Ja wyznaję zasadę taką - jeśli ktoś mało jeździ, to powinien kupić auto młode z dużym przebiegiem, bo prędzej osiągnie wiek niż przebieg "graniczny". Jeśli dużo - odwrotnie.

   Jest jeszcze jeden ważny aspekt. Rocznik znacznie trudniej oszukać niż stan licznika. Jeżeli zobaczycie 3-letni samochód z przebiegiem 250 tysięcy kilometrów, to prawdopodobnie jest to 3-letni samochód z przebiegiem 250 tysięcy kilometrów. Jeżeli zaś zobaczycie 15-letni samochód z przebiegiem 150 tysięcy kilometrów, to prawdopodobnie jest to 15-letni samochód z przebiegiem 450 tysięcy kilometrów.
   • hukers Re: Przebieg a cena 16.03.15, 10:40
    Ok, dzięki za odpowiedź, ta zasada z przebiegiem wydaje się całkiem rozsądna. Zastanawiam się czy np. firmy szacujące wartość samochodu mają jakiś wzór na obliczanie wartości w zależności od przebiegu, zakładając, że inne zmienne są takie same np. średni przebieg dla auta trzyletniego to 60 tys. km, i jeżeli ma mniej to cena x% w górę, a jeżeli ma więcej to x% w dół.
    • misiaczek1281 Re: Przebieg a cena 16.03.15, 11:14
     Przebieg zależy także od modelu i rodzaju paliwa... na przykład w PL Passaty i Golfy na ropę albo LPG mają zazwyczaj większe przebiegi niż benzynowe Polo.....większym autem się więcej jeździ a ropa i LPG są tańsze od benzyny:)

     --
     Tak. To prawda że moje poglądy są oryginalne...ludzie mi tego zazdroszczą bo też by tak chcieli, ale nie potrafią, więc działa u nich zasada negacji. Nie potrafią czegoś zrozumieć więc to odrzucają ...To jednak daje mi siłę i utwierdza w przekonaniu że mój sposób myślenia wzbudza emocje i ma w sobie coś czego inni nie mają...coś więcej niż tylko "hau hau" :)
     • hukers Re: Przebieg a cena 16.03.15, 11:37
      Zakładam, że inne zmienne oprócz przebiegu są takie same, model i rodzaj paliwa też. Czyli np. trzyletni Passat z przebiegiem 60 tys. km i identyczny Passat z przebiegiem 180 tys. km. Wydaje mi się, że firmy wyliczające wartość samochodu mają na to jakiś wzór
    • liczbynieklamia Re: Przebieg a cena 17.03.15, 20:14
     > czy np. firmy szacujące wartość samochodu mają jakiś wzór na obliczanie wartości w zależności od przebiegu
     Mają program komputerowy, który liczy to za nich. Z tego co wiem, nie są to proste korekty typu "dodaj 5%", a raczej złożone warunki.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się