Dodaj do ulubionych

Korzystacie z systemu start-stop?

03.10.17, 13:13
Od kilku dni cieszę się moim nowiutkim Sportsvanem.
Kwestie oczywiste jak konserwacja czy pokrowce ogarnięte ;) ale pytanie mam, bo niektórzy doradzają każdorazowe wyłączanie systemu start-stop.
Faktycznie wpływa to znacząco na poziom naładowania akumulatora, czy samochód sam sobie o to dba w wystarczającym stopniu? zdać się na to, czy faktycznie wyłączać ten system?
Swoją drogą działa to świetnie, w żadnym razie nie spowalnia działań kierowcy.
Silnik benzynowy, parkuję pod wiatą, jeżdżę głównie na krótkich trasach.

--
Liberté Égalité Fraternité
Obserwuj wątek
Edytor zaawansowany
    • galtomone Re: Korzystacie z systemu start-stop? 03.10.17, 13:24
      Na twoim miejscu zostawilbym wlaczone.
      Auto przeciez nowe, na gwarancji/rekojmi - jak cos zauwazysz nie "HALO" to lepiej teraz niz kieds.

A dodatkowo najlepiej odwolac sie do instrukcji uzytkownika i tego jak zaleca obchodzic sie z tym producent.
      Moze np. jest info, ze raz w tyg. zaleca sie przejechanie dluzszego docinka np. 100 km wlasnie by dowladowac akumulator...

--
      Pozdrawiam,
      galtom

"Speed has never killed anyone, suddenly becoming stationary - that's what gets you." - Jeremy Clarkson
    • ari Re: Korzystacie z systemu start-stop? 03.10.17, 13:32
      Gratuluję odbioru samochodu!
      Miałem swego czasu start-stop w Tiguanie i mnie osobiście wkurzał. A wpływ na zużycie paliwa był niezauważalny.
      Z tego co kojarzę, system nie wpływa bardzo na akumulator (monitoruje zapotrzebowanie, np. czasem przy włączonej klimie na światłach silnik najpierw się zatrzymywał ale za chwilę znowu odpalał).
      Więcej czytałem o negatywnym oddziaływaniu S&S na rozrusznik, ale w Tiguanie do momentu sprzedaży (95 tys km) nic się nie wydarzyło.
      Natomiast okazjonalnie i bez wyraźnej przyczyny start-stop po prostu nie działał tak jak powinien: po wciśnięciu sprzęgła nic się nie działo, trzeba było odpalić "z guzika". I to było irytujące, sami wiecie jak nerwowi są kierowcy stojący za Wami na skrzyżowaniach :)
    • kanna13 Re: Korzystacie z systemu start-stop? 03.10.17, 13:45
      Ja już od roku się cieszę i wyrobiłem sobie następujący nawyk, wsiadam odpalam, zapinam pasy i naciskam wyłącznik start/stop.
      Dlaczego? Ponieważ, jadąc w mieście w korku gdzie poruszam się po kilka/kilkanaście metrów do przodu a potem stoję i czekam na tyle długo, że przełączam na luz to system wyłączał silnik. Ale ze dwa czy trzy razy tak się stało, ze stanie zbyt długie skutkowało po wciśnięciu sprzęgła nie odpaleniem (bo to jest bardzo szybkie) ale komunikatem na ekranie "odpal kluczykiem"
      Co ciekawsze nie da się tego komputerowa odłączyć jedynie serwis oferuje zamontowanie przekaźnika, który po odpaleniu symuluje naciśnięcie klawisza.
      • galtomone Re: Korzystacie z systemu start-stop? 03.10.17, 17:02
        Z tym systemem jedzilem po londynie wypozyczonym Focusem i bez wzgledu na wielkosc korka i fdlugosc stania jak tylko puszczalem sprzeglo to odpalal i ruszal...

--
        Pozdrawiam,
        galtom

I blame nature for two things. First, that stupidity is painless and second, that hypocrisy is not a cause of rash and diarrhoea.
          • galtomone Re: Korzystacie z systemu start-stop? 04.10.17, 19:59
            Hmmm.... moze focus nie jedzi na sprzegle tylko bez... Jak wiekszosc znanych mi aut?
            A moze nie pamietam dokladnie...
            Ale nie bylo nigdy tak, ze mialem jechac i nie odpalil...

--
            Pozdrawiam,
            galtom

"Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac?" - George Carlin
            • mykonid Re: Korzystacie z systemu start-stop? 04.10.17, 21:06
              Ech mędrcze z Katowic. Po wrzuceniu na luz gaśnie silnik. Po wciśnięciu sprzęgła zapala ponownie, trzymając wciśnięte sprzęgło nie dopuścisz do wyłączenia silnika. W każdym samochodzie do tej pory z systemem S&S tak działało, kilku różnych marek, u ciebie jakoś odwrotnie.
              • galtomone Re: Korzystacie z systemu start-stop? 05.10.17, 07:09
                mykonid napisał(a):

> Ech mędrcze z Katowic. Po wrzuceniu na luz gaśnie silnik.

Smiem watpic. Bo auto (z zaskoczeniem) zgaslo mi pierwszy raz zaraz za wyjazdem z parkingu wypozyczalni a przy dostawaniau sie na glowna droge - nie wiem jak ty, ale ja na luz jak mam ruszac nie wrzucam bo po co?

Docjechalem stanolem - sprzeglo wcisniete i hamulec - na biegu 1. Auto zgaslo. Zaczalem puszczac sprzeglo/puscilem hamulec silnik odpalil.

> u ciebie jakoś odwrotnie.

Bo moze ja nie wrzucam co 10 s. na luz - nigdy w zadnym aucie tak nie robilem. Trzymanie wcisnietego sprzegla jakos mi nigdy nie przeszkadzalo skoro zaraz mialem ruszac.

--
                Pozdrawiam,
                galtom

"Speed has never killed anyone, suddenly becoming stationary - that's what gets you." - Jeremy Clarkson
                • mykonid Re: Korzystacie z systemu start-stop? 05.10.17, 10:17
                  Proszę "Układ pomaga zmniejszyć zużycie paliwa i emisję CO2, automatycznie wyłączając i uruchamiając ponownie silnik po zatrzymaniu pojazdu, np. podczas postoju na światłach.
                  Wskazówka: Lampka kontrolna układu Auto-Start-Stop zapala się na zielono, gdy silnik zostanie wyłączony. Patrz Lampki kontrolne i ostrzegawcze. Lampka błyska na żółto i pojawia się komunikat, gdy kierowca musi ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu neutralnym lub nacisnąć pedał. Patrz Komunikaty informacyjne. Jeśli zapali się na szaro, układ nie jest dostępny.
                  Korzystanie z układu Auto-Start-Stop w pojazdach z przekładnią mechaniczną
                  Aby wyłączyć silnik
                  Zatrzymaj pojazd.
                  Przełącz przekładnię do położenia neutralnego.
                  Zwolnij pedał sprzęgła i przyspiesznika.
                  Aby ponownie uruchomić silnik
                  W pojazdach z mechaniczną skrzynią biegów wciśnij do oporu pedał sprzęgła.
                  Wskazówka: Aby jak najlepiej wykorzystać zalety układu, włącz położenie neutralne (N) i zwalniaj pedał sprzęgła podczas każdego postoju, który trwa dłużej niż 3 sekundy.
                  Wskazówka: Układ Auto-Start-Stop ma również funkcję włączania silnika po zgaśnięciu. Aby włączyć ponownie silnik po zgaśnięciu, całkowicie wciśnij pedał sprzęgła.
                  Korzystanie z układu Auto-Start-Stop w pojazdach z przekładnią automatyczną"
                  Jest tak jak ja mówiłem.
                  www.fordservicecontent.com/Ford_Content/vdirsnet/OwnerManual/Home/Content?bookCode=O35798&languageCode=PL&marketCode=WD&viewTech=IE&chapterTitleSelected=G1696459&subTitleSelected=G1872211&topicHRef=G1872210&div=f&vFilteringEnabled=True
                    • galtomone Re: Korzystacie z systemu start-stop? 08.10.17, 09:24
                      A najprawdopodobniej system reagowal nie tyle na sprzeglo co na hamulec i predkosc. Jak noga na hamulcu i predkosc 0 to z nog na sprzegle dzialala jak noga bez sprzeglai drazek biegow w polozeniu N.

--
                      Pozdrawiam,
                      galtom

"Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac?" - George Carlin
                      • tbernard Re: Korzystacie z systemu start-stop? 08.10.17, 18:22
                        Czy piszesz o wersji z ręczną skrzynią, czy automatyczną.
                        Ze skrzynią ręczną, gdy kierowca operuje sprzęgłem, to jedyna sensowna aby system start-stop zgasił silnik, to gdy auto zatrzymuje się a kierowca przed zatrzymaniem wrzucił na luz i sprzęgło puścił. Ponowne wciśnięcie sprzęgła odpala silnik. Podobno system ten zatrzymuje silnik w takim ułożeniu tłoków, że ponowne uruchomienie, to leciutkie szturchnięcie ze strony akumulatora. U mnie chyba tak to działa, bo praktycznie żadnego kręcenia rozrusznikiem nie jestem w stanie wyłapać, po prostu od razu zaczyna silnik pracować w momencie wciśnięcia sprzęgła, aby bieg wrzucić do dalszej jazdy.
                          • galtomone Re: Korzystacie z systemu start-stop? 09.10.17, 07:30
                            Pisze jak pamietam.
                            Dojezdzalem do skrzyzowania czy auta w korku - wciskalem sprzeglo i hamulec. Jak auto sie zatrzymywalo, to gaslo.
                            Puszczalem hamulec- silnik odpalal.

ALe, OK - przyjmuje na klate, ze moge dokladnie nie pamieta. Moze faktycznie gasl dopiero jak dawalem na luz i puszczalem sprzeglo.

Tak, czy siak system przez tych 4-5 dni i Londynkie korki dzialal bez zarzutu.

--
                            Pozdrawiam,
                            galtom

I blame nature for two things. First, that stupidity is painless and second, that hypocrisy is not a cause of rash and diarrhoea.
    • vogon.jeltz Re: Korzystacie z systemu start-stop? 03.10.17, 13:58
      Ja to radzę sobie tak, że nie mam systemu start-stop w żadnym aucie, ale jak stoję długo na światłach np. na mijance albo na przejeździe kolejowym, albo w korku, który wiem, że nieprędko ruszy, to gaszę motor, bo co będę pierdział bezużytecznie spalinami w powietrze. Odpalić zawsze zdążę na czas, bo doskonale widzę na trzy auta do przodu i wiem, kiedy zaczynają ruszać. Jak w samochodach przede mną gasną te oczojebne czerwone ledy z tyłu.
    • do.ki Re: Korzystacie z systemu start-stop? 03.10.17, 15:09
      System start-stop ma byc wlaczony zawsze, inaczej nie zgadza sie katalogowa emisja dwutlenku wegla. Dlatego trzeba go wylaczac za kazdym razem.
      Ja start-stop wylaczam gdy szykuje sie do zjazdu z autostrady na postoj czy tankowanie. Nie chce, zeby zaraz po zatrzymaniu wylaczyl sie silnik.
      Zadnych klopotow z akumulatorem nie mialem.

--
      "War does not determine who is right- only who is left." Bertrand Russell
    • klemens1 Re: Korzystacie z systemu start-stop? 03.10.17, 15:36
      Wg mnie więcej spali w korku typu 2m do przodu, postój 2s, 2m do przodu - wtedy bym wyłączał.
      A widuję często takie przypadki, że na odcinku 100m S&S gasi i odpala silnik ze 30 razy.
      Ten system ma sens tylko wtedy, gdy przystaje się na dłużej, choćby na czerwonym, które dopiero się zapaliło.

--
      www.sprawdzpodatki.pl
    • trypel Re: Korzystacie z systemu start-stop? 03.10.17, 16:58
      Korzystam z systemu poprzez jego każdorazowe wyłączenie 1/10 s po zapaleniu silnika. Taki odruch. Guzik tu i od razu guzik tam. Strasznie mnie to wkurza i nigdzie nie działa wystarczająco sprawnie.

--
      Co jest nie tak z wegetarianami, że robią te wszystkie kiełbaski, burgery i kotlety z warzyw. Jem mięso a jakoś nie tworzę marchewki z wieprzowiny.
    • tisi123 Re: Korzystacie z systemu start-stop? 03.10.17, 21:32
      Tak, w Mazdzie 6. Działa bez żadnych problemów. Zanim zdążę puścić hamulec (to wersja z automatyczną skrzynią biegów) to silnik już pracuje. Zważywszy na moją drogę do domu (wracam ulicą Spacerową w Warszawie) gdzie przestoje trwają co najmniej 30 sekund - żałuję że nie mam tego systemu w innych posiadanych samochodach.
    • engine8 Re: Korzystacie z systemu start-stop? 04.10.17, 01:02
      Auta z systemem Start/Stop maj inne - "silniejsze" akumulatory.
      A to czy wylaczyc czy nie to absolutnie osobista preferencja.. i nie wiem dlaczego mialbym sie kierowac tym co inni mysla.?
      To uistrojstwo pracuje i reaguje inaczej w kazdym samochodzie i ludzi reaguja na to inaczej...
      So np ludzie ktorzy wlaczaja wycieraczki kiedy szyba jest calkiem mokra a inni kiedy zaczyna byc widac kropelki deszczu.
      Na pewno przy jezdzie miejskiej gdzie stoi sie duzo na swiatlach to zmniejszy zyzycie paliwa
      Radzilbym zamiast na zapas sugerowac sie tym co inni mysla pojezdzic z tym wlaczonym powiedzmy przez miesiac czy dwa i wtedy sie zdecydowac czy to jest opcja dla ciebie czy nie.
      Ja takie nie mam ale czesto sa w wypozyczonych autach i zwykle od razy wylaczalem, az kiedys wypozyczylem na miesiac i zostawilem wlaczone... O dziwo to wcale nie jest takie zle.
    • duze_a_male_d_duze_m Re: Korzystacie z systemu start-stop? 09.10.17, 08:03
      Jakoś nie słychać problemów eksploatacyjnych z tym związanych. O naładowanie akumulatora dba system, aby wyłączył silnik, musi być spełnionych ileś tam warunków (m.in. odpowiednio naładowany akumulator). Jak aku będzie słabe, po prostu silnik nie będzie gasł.

--
      .
      -Z TDCI NA ST, a teraz italia z bananami-
    • gzesiolek Re: Korzystacie z systemu start-stop? 09.10.17, 09:39
      Używam w Maździe z automatem... po prostu sam jesteś w stanie zdecydować czy w danym momencie S&S zadziała czy nie...
      Dociskając na maksa hamulec na ponas 1 sek po zatrzymaniu gasi silnik, a puszczenie hamulca odpala... jak hamujesz delikatnie lub odpuszczasz nieco hamulec przy zatrzymaniu do silnik nie gasnie...
      Jak wyczujesz to super rozwiązanie...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się