Dodaj do ulubionych

Saab 9-3 II sportkombi 1.9 TTiD PF 180 KM 132 kW

15.06.18, 20:44
Witam
Posiada/posiadał ktoś i/lub użytkował/użytkuje?
Wady / Zalety?
Koszty eksploatacji
Tylko prośba o merytoryczne wypowiedzi.
Pzdr.
Edytor zaawansowany
  • qqbek 16.06.18, 00:13
    Mam w rodzinie żony fana marki.
    Poczytaj o module CIM.
    Do tego lubi się pójść kochać w tym modelu inna elektronika - komputer, sterowanie reflektorów.
    Ogólnie - nic szczególnie awaryjnego (poza tym nieszczęsnym CIM).
    Fiatowski diesel uchodzi za trwałą konstrukcję, z typowymi dla tej klasy silników wadami.

--
    Jestem Lubelakiem, to podobno nieuleczalne. Może dlatego, że nikt się z tego leczyć nie chce.
  • galtomone 16.06.18, 08:41
    Wsadzali Fiatowski silnik zamiast GM?

--
    Pozdrawiam,
    galtom

"Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac?" - George Carlin
  • qqbek 16.06.18, 10:14
    Czasami prezentujesz takie pokłady "wiedzy fachowej", że zastanawiam się, czy naprawdę boli ciebie poszukać chwilę w internetach, czy też po prostu jesteś leniwy.

Patrz - zrobiłem to za ciebie - klik

--
    Jestem Lubelakiem, to podobno nieuleczalne. Może dlatego, że nikt się z tego leczyć nie chce.
  • galtomone 16.06.18, 10:27
    Oj Kubek, Kubek..

Ja mam po prostu zycie poza motoryzacja i nie ucze sie nformacji na pamiec na temat konkretnych silnikow czy modeli... bo po jaka cholere?
    Mnie wystarczylo wiedziec, ze pzez wiele lat Saab byl marka GM i choc mocno zmodyfikowne tylkukl jednak "Ople".
    W tej systuacji pytanie bylo jak na miejscu.

BA!!!! - wystarczylo doczytac link co mi podeslales:

"W wyniku nieudanej fuzji z GM część rozwiązań opracowanych wspólnie jest stosowana w silnikach produkowanych przez obydwa koncerny. Dla drugiej generacji tych silników posiadających możliwość wtrysku paliwa w kilku dawkach Fiat stosuje dodatkowo nazwę MultiJet.

W zależności od marki samochodu silniki posiadają różne oznaczenia, choć w znacznej części ich budowa jest zunifikowana. Nazwa JTD występuje w pojazdach grupy Fiat (Fiat, Lancia, Alfa Romeo, Iveco). Inne stosowane oznaczenia to:

CDTi (Opel)
    TiD/TTiD (Saab)
    DDiS (Suzuki)
    D (Cadillac)
    Quadra-Jet (Tata)"

Zatem ten silnik jest tak samo Fiatowski jak i Oplowski...GMowski... Tym samym, pisanie "Fiatowski diesel" to jakby opowiadanie polowy historii, szczegonie, ze nadal nie sadze by silniki te byly produkowane przez Fiata i upowane od Fiata a nie przez GM.

Tak czy siak... zasadnioczo na moje pytanie nie odpowiedziales... Oj Kubek, Kubek

--
    Pozdrawiam,
    galtom

"Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac?" - George Carlin
  • galtomone 16.06.18, 10:29
    I jeszcze jedno - uprzedzajac twoja uwage... ze przeciez nie musze sie uczyc, moglem sobie sprawdzić sam.

Jak sami sobie będziemy wszystko sprawdzać to po co to forum?

--
    Pozdrawiam,
    galtom

"When agriculture and industry came along people could increasingly rely on the skills of others for survival, and new "niches for imbeciles" were opened up. You could survive and pass your unremarkable genes to next generation [...]"
  • qqbek 16.06.18, 11:55
    Ja tylko napisałem, że w zaistniałej sytuacji widzę dwie alternatywy:
    1. albo ciebie boli szukanie,
    2. albo jesteś po prostu leniwy.

Z punktu widzenia twojej odpowiedzi widzę, że myliłem się.
    To nie są dysjunktywne alternatywy. To koniunkcja bólu i lenistwa.

--
  • galtomone 16.06.18, 12:12
    1. Nie boli, ale skoro sie wypowiadasz w temacie to po co mam szukac?
    2. Nie lenistwa, wpisanie posta raczej zjamuje wiecej czasu niz frazy w google - zatem wniosek co najmniej naciagany.

3. Pominąłeś jednak grzecznie meritum....

A). Jak kazdy sobie bedzie sam szukal roznych tego typu rzeczy... to po co forum? Trudno o sensowna dyskusje gdy nikt o nic nie pyta... a po co ma pytać skoro wszystko jest w google?

Nie sadzisz, ze taka postawa " czy naprawdę boli ciebie poszukać chwilę w internetach, czy też po prostu jesteś leniwy." nie sluzy zyciu tego forum?

B). Nadal czekam na jakies potwierdzenie, ze to jednak silnik PRODUKCJI Fiata. Twoj link tylko wskazuje, ze byla to konsturkcja tworzozna wspolnie przez Fiata i GM a potem kazdy dalej produkowal to samodzielnie do swoich modeli.

Ergo (powtarzam), pisanie iz to silnik Fiata jest co cnajmoej delikatnym naciaganiem rzeczywistosci. Chyba iz wiesz, ze faktycznie Saab do tego modelu zamowil partie silnikow u Fiata a nie takich samych od GM czy fabryki silnikow do GM nalezacej...

Pozwole sobie nie oceniac dlaczego do meritum sie nie odniosles.

--
    Pozdrawiam,
    galtom

• qqbek 16.06.18, 12:43
    Ad. 1 - Jednego nie rozumiem - wiecznie wpierniczasz się "między wódkę i zakąskę" a teraz mi nierzeczowość zarzucasz? Autor wątku wyraźnie prosił o merytoryczne wpisy, a ty czepiłeś się jak pijany tramwaju "fiatowskiego" silnika.
    Ad. 2 - Czyli jednak lenistwo.
    Ad. 3 - jak wyżej:
    Ad. "A" - no tak, ale ty się czepiasz szczegółu i absolutnie nierzeczowego fragmentu mojej wypowiedzi.
    Ad. "B": proszę bardzo, tutaj masz artykuł Auto Śmaty z 2008 roku na temat tego konkretnego modelu i silnika, gdzie wyraźnie piszą, że silnik pochodzi z Włoch (jak mam tobie wiedzę poszerzyć dodatkowo - z zakładu FIAT-a w Pratola Serra na południu kraju).

--

--
  • galtomone 16.06.18, 20:26
    qqbek napisał:

> Ad. 1 - Jednego nie rozumiem - wiecznie wpierniczasz się "między wódkę i zakąsk
    > ę" a teraz mi nierzeczowość zarzucasz? Autor wątku wyraźnie prosił o merytorycz
    > ne wpisy, a ty czepiłeś się jak pijany tramwaju "fiatowskiego" silnika.

Hmmm.. wydaje mi sie ze z drzewka i tresci wyraznie wynika, ze nie "doradzam" autorowi i wogle sie na temat tego co napisal nie wypowiadam a pytam sie grzecznie Ciebie, czy silnik aby na pewno Fiatowski. Wiele sie nie dowiedzialem... w sensie argumentow, ze Saab do tego moledu silnik kupil od Fiata

> Ad. 2 - Czyli jednak lenistwo.

Wydaje sie ze albo faktycznie nie rozumiesz albo udajesz. Co jest szybsze - google czy pisanie postu? Co tu bedziesz czytywac jak wszyscy beda gadac z googlem?
    Poza tym wydawalo mi sie - i jak widac slusznie - ze nie byles w swojej wypowiedzi precyzyjny - zeby nie napisac wprost, pomyliles sie.

> Ad. 3 - jak wyżej:

> Ad. "A" - no tak, ale ty się czepiasz szczegółu i absolutnie nierzeczowego frag
    > mentu mojej wypowiedzi.

No czepiam sie bo przeciez trudno sie czepaic rzeczy prawidzwych. Tu poniosal cie lekko tworczosc literacka.

> Ad. "B": proszę bardzo, tutaj masz artykuł Auto Śmaty z 2008 roku na temat tego konkre
    > tnego modelu i silnika
    , gdzie wyraźnie piszą, że silnik pochodzi z Włoch
    > (jak mam tobie wiedzę poszerzyć dodatkowo - z zakładu FIAT-a w Pratola Serra na
    > południu kraju).

Powiadasz... No to czytajmy...

"pod maskę trafił włoski silnik z wtryskiem Common Rail." - a czy mozliwe jest, że autor uzyl podobnego skrótu myslowego co Ty?

Tym bardziej, że dalej...
    "Dobrze sprawdzają się "fiatowskie" silniki 1.9 TiD i zawieszenie, a elektronika spisuje się dużo lepiej niż w poprzedniku. "

Fiat jest tu w cudzysłowiu... co wiecej, zakładajac , że to nie własnie uogólnienie sytuacji (bo jak sam linkowales GM produkowal dokladnie ten sam silnik, ktory wspolnie z Fiatem opracowal) to ze zdania tego wynika, ze zawieszenie tez jest "od fiata" - od ktorego?

I nie wiem skad ta agresja u ciebie... grzecznie sie pytam, Byc moze masz racje... ja (w przeciwienstwie do niektrych na tym forum ja nie twierdze, ze wiem wszystko na kazdy temat).

Ale jesli udzielanie rzeczowych odpowiedzi cie meczy, to zamiast mnie obrazac napisz "sprawdz se sam" i tyle bedzie z dyskusji (again patrz punkt powyzej dotyczacy sensu istniania forum).
    --
    Pozdrawiam,
    galtom

"If everything seems under control, you're not going fast enough." - Mario Andretti
  • qqbek 17.06.18, 00:36
    Grzecznie, to zostało wyjaśnione na początku.
    Jak trzeba po 10 razy klarować, to nawet Chryzypowi z Soloi by się w końcu nóż w kieszeni otworzył.

O Golfach nic nie wiesz i nie chce się tobie sprawdzić - nawet nie podziękujesz za wyjaśnienie i leziesz dalej...
    O Saabach nic nie wiesz i nie chce się tobie sprawdzisz - brniesz w zaparte i usprawiedliwiasz swoją ignorancję/lenistwo/agresję (niepotrzebne skreślić) imputowaniem mi agresji/nieścisłości/nierzeczowości (niepotrzebne skreślić).

Gdyby nie to, że darzę ciebie sympatią z racji wieloletniej (choć tylko forumowej) znajomości, to już dawno biłbym jak w worek treningowy (albo misia, Muminka forumowego od Polo). Nie rozumiem po prostu, jak można być tak leniwym i tak podkładać się tutaj... a potem obrażać się, jak dość ładnie wypunktuję błędy. Nie jestem naziolkiem, co to ciebie "czochra" po glebie przy każdej okazji prawie, ale uważam, że czasami się tobie należy. Właśnie za to lenistwo.

--
  • galtomone 17.06.18, 09:47
    qqbek napisał:

> Grzecznie, to zostało wyjaśnione na początku.
    > Jak trzeba po 10 razy klarować, to nawet Chryzypowi z Soloi by się w końcu nóż
    > w kieszeni otworzył.

To radze uwazac!!!

> O Golfach nic nie wiesz i nie chce się tobie sprawdzić - nawet nie podziękujesz
    > za wyjaśnienie i leziesz dalej...

WTF!?!?! To tu kazdemy za odp. na prste pytanie trzeba dziekowac??? WOW, nie widzialem. Ale tez nie zauwazylem byc co chwile komus "Thank you" rzucal.

A co do.... "O golfach nic nie wiesz i nie chce Ci sie sprawdzac" - noo.... a to nie oczywiste???
    Na jaki ch. mam sie czgos o Golfach dowiadywac dokladniej. Ani to specjalnie interesujace ani nie planuje zakupu.

Jak bede planowal - nie sadze - to sie wtedy dowiem tego co dla potencjalngo wlasciciela istotne. Ja rozumiem, ze ty nie masz co robic i sie uczysz o Gogflach, polo, Daciach... super.

Przydasz sie na forum by moc sie swoja wiedza pochwalic i podzielic jak ktos cos bedzie chcial wiedziec.

A jak nie chcesz to wyjscia masz dwa. Nie zagladac na forum (nie uda ci sie), nie odpowiadac na wszelkie takie pytania (tez ci sie nie uda).

> O Saabach nic nie wiesz i nie chce się tobie sprawdzisz - brniesz w zaparte i u
    > sprawiedliwiasz swoją ignorancję/lenistwo/agresję (niepotrzebne skreślić) imput
    > owaniem mi agresji/nieścisłości/nierzeczowości (niepotrzebne skreślić).

O Saabach wiem tyle ile mnie interesuje. Ze kilka modeli mi sie podoba, ze stacyjka jes w nietypowym miejscu, ze sporo z nich bazuje na Vectrach.

A co do brniecia w zaprate.... Ty chyba nie czytasz w calosci linkow ktorymi sie podpierasz. Moze zacznij, nie bedziesz zdziwioy, ze argumentacja slaba.

Poza tym warto tez rozumiec co sie czyta. Ja nigdzie nie napisalem, ze silnik w tym konkretneym modelu NIE JEST od Fiata. Tyle, ze z zadnego z podeslanych przez ciebie linkow nie wynika, ze jest.
    A skoro i GM i Fiat produkowaly ten sam silnik to bardziej logiczny wydaje sie zakup wewnatrz koncernu niz poza.... tego samego.

Tak zreszta wynika z pierwszego linku z Wiki - Fiat montowal go w swoich modelach, GM w swoich. A ze tworzyli go razem, to trudno zeby to ie bylo to samo.

I gdybys chcial sie dowiedziec wiecej, to wiedzialbys, ze:

"Ownership of some Fiat Multijet designs is shared with General Motors as part of a settlement of the failed merger between the two auto conglomerates. GM Powertrain Torino group in Turin, Italy manages their interest in these engines."

Ergo GM PT nadzorowało wszystko co bylo zwiazne z pordukcja tego silnika. I tak mozesz napisac ze to silnik Fiatowski... tak samo jak mozesz napisac o procesorach Apple, ze to produkt Samsunga, skoro z ich tasmy zjezdza.. czy zeby jeszcze bardziej zagmatwac,
    ze nowe Nokie to Chinskie telefoony Foxconna.

> Gdyby nie to, że darzę ciebie sympatią z racji wieloletniej (choć tylko forumow
    > ej) znajomości, to już dawno biłbym jak w worek treningowy (albo misia, Muminka
    > forumowego od Polo).

Good luck.

> Nie rozumiem po prostu, jak można być tak leniwym i tak p
    > odkładać się tutaj... a potem obrażać się, jak dość ładnie wypunktuję błędy.

1. Nie leniwym ale znacznie sympatycznie (wydawalo mi sie, ale wyprowadziles mnie z bledu) jest zapytac kogos na forum niz google.

2. Unikasz tez ciagle odp. po co forum jesli nikt to o nic pytac nie bedzie.... Przeciez i autor watku, wszystko o Saaabie moze sobie wygooglowac, prawda? Mialbys wtedy komu i na co odpowiadac???

3. I nie wiem gdzie sie podlozylem... ze grzecznie zapyalem czy ten sinik to aby na pewno Fiata? A co... nie moles sie pomylic? Mogles... Nie napisalem Ci przeciez - "Ej Kubek, jestes skonczonym idiota i debilem bo...." , tylko zapytalem cyz na pewno czy moze - co sie potwierdzilo zreszta - uzyes duzego skrotu myslowego.

> Ni
    > e jestem naziolkiem, co to ciebie "czochra" po glebie przy każdej okazji prawie
    > , ale uważam, że czasami się tobie należy. Właśnie za to lenistwo.

Watpie... jemu to zreszta "loto" wiec.... Poza tym trudno kims "czochrać" jesli jedyny i glowny argument w dowolnej dyskusji ogranicza sie do pisania "jestes gupi".

--
    Pozdrawiam,
    galtom

"When agriculture and industry came along people could increasingly rely on the skills of others for survival, and new "niches for imbeciles" were opened up. You could survive and pass your unremarkable genes to next generation [...]"
  • qqbek 17.06.18, 10:01
    Ty nie jesteś głupi, a po prostu skrajnie leniwy czasami. To spora różnica.
    A naziolek jest po prostu agresywny i nieszczepiony na wściekliznę 🤣

--
  • nazimno 17.06.18, 10:33
    Krasnoludek robi wszystko bezwiednie, tak ma wymodelowana ograniczona lepetynke,
    ciekawe, jak do tego doszlo, samoistnie czy tez to wplyw srodowiska.
    On sobie nie zdaje z tego sprawy, nawet, gdy mu sie to wyraznie wytknie.

W sumie lata mi to kolo tego, czm sie najbardziej interesuje waga170.

A, cytuje, "naziolek jest po prostu agresywny i nieszczepiony na wściekliznę",
    jest moim zamierzonym sposobem na traktowanie okreslonego tymu mentalnosci.

Pozdrowienia dla Sciany Wschodniej.
  • galtomone 17.06.18, 14:28
    Gownolub to ma wiecej niz jeden problem na raz. Co do lenistwa nadal bym polemizowal... ale mi sie nie chce ;-)

--
    Pozdrawiam,
    galtom

"Speed has never killed anyone, suddenly becoming stationary - that's what gets you." - Jeremy Clarkson
  • nazimno 17.06.18, 15:40
    Razem z waga macie ten sam gowniany problem, krasnoludku, mianowicie tepe mozdzki.
  • duze_a_male_d_duze_m 17.06.18, 11:57
    Silniki diesla 1.9 to silniki Fiata, GM miał w tamtym okresie 2.2. To podstawowa wiedza mężczyzny interesujacego sie motoryzacją. Kropka

--
    .
    -Z TDCI NA ST, a teraz italia z bananami-
  • galtomone 17.06.18, 14:31
    Z linku do wikipedii to nie do konca wynika. Raczej, ze jest to wspolna konstrukcja i dziecko nieudanego malzenstwa.

A czy to podstawowa wiedza... ? Motoryzacja to na tyle szerokie pojecie, ze chyba kazdy moze znalezc cos dla siebie. Ja zreszta nigdy nie twierdzilem, ze jest fanem "hardcore".

Ale to co... jak nie ucze sie o silnikach na pamiec to jest jakis problem?

--
    Pozdrawiam,
    galtom

• trypel 18.06.18, 10:03
    miałem saaba 9-3 jeszcze sprzed epoki diesla (98) i miełem tez vectrę z tym fiatowskim dieslem - co do silnika to jedna z lepszych konstrukcji swoich lat, brak typowych wad, zniesie wszystko i jeszcze wiecej (moj 150 KM przezył zalanie 40 litrami benzyny i po dopełnieniu dieslem wszystko wyjezdził i zrobił potem jeszcze jakies 120 tys bez problemów :D), koleżanka ma vectre 120 KM (od nowosci) i ja wiem jak ona jezdzi a silnik wciąż chodzi (prawie 300 tys km)
    a co do saaba - wygodny, dobrze sie prowadzi, duzy, swietnie wyważony na sliskim (na sniegu saabem fwd jezdziło mi sie lepiej niz wszystkimi FWD wczesniej i pozniej), piekny bagażnik :)
    denerwowały małe upierdliwosci które praktycznie były do znalezienia TYLKO u kogoś kto zna saaby. Ogolnie to jedyne auto za którym moja żona teskni.

--
    Kobieto! Nigdy nie stawaj pomiędzy twoim mężczyzną, a jego kolegami. Pamiętaj, że on nie zastąpi swoich kolegów masturbacją. Ale ciebie tak.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.