Dodaj do ulubionych

problem z alkoholem na prywatnej posesji

14.09.18, 12:19
opis sytuacji:
- auto jest zaparkowane na prywatnej ogrodzonej działce,
- auto się nie przemieszcza i ma zaciągnięty hamulec ręczny.
pytanie:
- czy kierowca po spożyciu alkoholu może uruchomić silnik takiego auta np. celem ogrzania wnętrza pojazdu?
Proszę o odpowiedź jeżeli ktoś się zna. Chodzi o zakład podczas dyskusji o powyższym problemie właśnie.
Edytor zaawansowany
  • waga170 14.09.18, 12:25
    A na co stawiales? Bo moim zdaniem jezeli kierowca da rade dojsc do samochodu, wejsc do niego i uruchomic silnik to jest jeszce niedostatecznie napity. Ja sie znam!
  • tbernard 14.09.18, 12:30
    Ale to by potwierdzało tezę o problemie z alkoholem. Może jakiś podrabiany?
  • cullinan1 14.09.18, 12:30
    waga170 napisała:

> A na co stawiales? Bo moim zdaniem jezeli kierowca da rade dojsc do samochodu,
    > wejsc do niego i uruchomic silnik to jest jeszce niedostatecznie napity. Ja sie
    > znam!

ja stawiałem na to, że jak jest to teren prywatny i ogrodzony to kierowca może sobie w aucie zrobić bal na kilka ciał przy uruchomionym silniku.
    Ale ty się nie znasz właśnie.
  • waga170 14.09.18, 13:40
    To w koncu o co byl ten zaklad? Czy kierowca moze uruchomic silnik, czy kierowca nie moze uruchomic silnika, czy kierowca moze zrobic w aucie bal na kilka cial przy uruchomionym silniku, co nie wyjasnia kto mu ten silnik uruchomil. Zdecyduj sie. Albo powiedz, wygrales czy przegrales?
  • qqbek 14.09.18, 20:25
    Jak kierowca jest w stanie uruchomić silnik* to jest niedopity.
    Jak jest niedopity i do tego w stanie uruchomić silnik, to dopiero Zonk, bo istnieje pokusa podjechać na stację benzynową po zaopatrzenie.
    Wniosek?
    Pół litra na łeba to można liczyć, jak połowa uczestników imprezy nie pije, a nieprzygotowani za picie nie powinni się zabierać, do czasu poczynienia odpowiednich przygotowań.

*Nie dotyczy systemów uruchamiania bezkluczykowego.

--
    Jestem Lubelakiem, to podobno nieuleczalne. Może dlatego, że nikt się z tego leczyć nie chce.
  • waga170 14.09.18, 22:35
    > Jak jest niedopity i do tego w stanie uruchomić silnik, to dopiero Zonk, bo ist
    > nieje pokusa podjechać na stację benzynową po zaopatrzenie.

Tak tez i uczynil ten z innego watku, co pojechal traktorem po zaopatrzenie. W dodatku o tym ze byl niedopity swiadczy fakt ze umial uzyc telefonu jako swiatel.
  • qqbek 14.09.18, 23:17
    Dwa promile?
    To ledwie "dziabnięty" był ;)

--
    Jestem Lubelakiem, to podobno nieuleczalne. Może dlatego, że nikt się z tego leczyć nie chce.
  • bigzaganiacz 14.09.18, 12:40
    e-prawnik.pl/porady-prawne/kontrola-pojazdu-na-drodze-prywatnej.html
    generalnie to niech kulson spier.. ale roznie to bywa
  • vogon.jeltz 14.09.18, 13:31
    > czy kierowca po spożyciu alkoholu może uruchomić silnik takiego auta
    > np. celem ogrzania wnętrza pojazdu?

Może uruchomić silnik, a nawet jeździć może. Przepis kodeksu karnego mówi ogólnie o prowadzeniu pojazdów w ruchu lądowym (powietrznym i wodnym) - czyli nie tylko na drogach publicznych - ale prywatne ogrodzone posesje są wyłączone z ruchu lądowego. Przykładowy wyrok w takiej sprawie:
    bialystok.so.gov.pl/orzecznictwo/orzeczenia-karne/443-wyrok-z-dnia-19-kwietnia-2012-roku-w-sprawie-viii-ka-108-12.html
  • kos52 14.09.18, 13:34
    Prawo o ruchu drogowym obowiązuje w pełnym zakresie na drogach publicznych i w oznakowanych strefach ruchu dróg niepublicznych.
    W innych sytuacjach nie obowiązują przepisy porządkowe ale obowiązujące te, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo.
    Odpowiedzialność dotyczy nie tylko kierującego, czyli człowieka za kierownicą.
    Pasażer może wypić i z miejsca pasażera uruchomić silnik - moim zdaniem nie jest wówczas kierującym, ale ...
    "20) kierujący – osobę, która kieruje pojazdem lub zespołem pojazdów, a także osobę, która prowadzi kolumnę pieszych, jedzie wierzchem albo pędzi zwierzęta pojedynczo lub w stadzie; "

"2. Przepisy ustawy stosuje się również do ruchu odbywającego się poza miejscami wymienionymi w ust. 1 pkt 1, w zakresie: 1) koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób; "

Jeśli pasażer lub kierujący stworzył zagrożenie - ponosi odpowiedzialność.

• yogimazut 14.09.18, 16:22
    Taka drobnostka (poza alkoholem) Nawet na prywatnej posesji,nie można mieć włączonego silnika powyżej 1 minuty.(raczej się nie nagrzeje w tym czasie)
    Ale to tak "poza konkursem" i ja bez żadnego trybu:)
  • qqbek 14.09.18, 20:21
    Brednia - dotyczy tylko obszaru zabudowanego. Poza obszarem zabudowanym możesz i całą noc mieć włączony silnik.
    Już to tak jest w tym kraju, że jak ktoś się wpier_dala pomiędzy wódkę, a zakąskę, to co najwyżej niewyraźny bełkot ma do zaoferowania.

Co do kwestii formalnych dotyczących nawet jazdy po pijaku na prywatnej posesji - sytuację nakreślił już Vogon. Z zaznaczeniem, że ma to być prywatna posesja.

--
  • yogimazut 15.09.18, 09:34
    KODEKS DROGOWY - PRAWO O RUCHU DROGOWYM
    DZIAŁ II RUCH DROGOWY
    Rozdział 5 Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach
    Art. 60. 1. Zabrania się:

1) używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim;

2) zakrywania świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne;

3) ozdabiania tablic rejestracyjnych oraz umieszczania z przodu lub z tyłu pojazdu znaków, napisów lub przedmiotów, które ograniczają czytelność tych tablic;

4) umieszczania na pojeździe znaku określającego inne państwo niż to, w którym pojazd został zarejestrowany.

2. Zabrania się kierującemu:

1) oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu;

2) używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem;

3) pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze;

4) ciągnięcia za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu;

5) używania opon z umieszczonymi w nich na trwałe elementami przeciwślizgowymi.

3. Używanie łańcuchów przeciwślizgowych na oponach jest dozwolone tylko na drodze pokrytej śniegiem.

Qqbek najpierw poczytaj (w tym wyrok sądu) Przepis dotyczy ochrony środowiska,będac na własnej posesji też je zatruwasz.Poczytałem kilka wyroków (klienci nie przyjęli mandatu) i pipa,więc ty przestań bełkotać.
  • qqbek 15.09.18, 10:24
    Te, bełkot, doczytaj swój cytat:

3) pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze;

Punkt 2) dotyczy celowego zanieczyszczania środowiska, a nie rozgrzania pojazdu w zimie/zapalenia silnika po to, żeby nagrzać wnętrze.

--
  • galtomone 15.09.18, 09:41
    A jak twoja posesja jest na teranie zabudowanym?
    Znaczy np. możesz sobie smrodzić autem sąsiadowi/sąsiadom cały dzień, bo za płotem stoi?

Jeśli tak faktycznie jest, to mamy znów trochę niedorobione prawo.

--
    Pozdrawiam,
    galtom

"If everything seems under control, you're not going fast enough." - Mario Andretti
  • waga170 15.09.18, 12:22
    W ogole to jakis wymyslili prosty scenariusz. Ciekawszy bylby aspekt prawny na przyklad takiej sytuacji ze woda zaczyna zalewac dzialke goscia ktory tam zaparkowal samochod, ale gosciu nie umie plywac, boi sie wody, wiec poprosil sasiada i dal mu kluczyki, zeby sasiad wyjechal tym samochodem. Ale sasiad pijany jak bela, sie wzial i utopil nie wyjechawszy. Czyja wina?
    I jakie ma znaczenie w tym aspekcie fakt ze teren byl ogrodzony ale na obszarze zabudowanym a przed utopieniem kierowcy silnik chodzil dluzej niz minute? Prawnicy do roboty, Kto winny smierci?
  • bimota 14.09.18, 19:52
    JESLI AUTO SIE NIE RUSZA TO NIE POWINNO BYC KARY NAWET NA PUBLICZNEJ...

--
    NAJLEPSZY KODEKS DROGOWY

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.