Dodaj do ulubionych

Buspas nie dla rowerów - absurd

15.09.18, 09:41
tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,rowerzysci-jada-przepisowo-wyprzedzanie-buspasem-wyzwiska,273218.html
Takie mamy rewelacyjne przepisy.
Auta i rowery gniota sie na jednym pasie. Niebezpiecznie, wszyscy wku..ni a obok pusty buspas...

I jeszcze propozycje jak rozwiązać problem... zakaz ruchu da aut... albo zakaz ruchu dla rowerów, albo, żeby dobudować kładkę...

A przecież wystarczy pozwolić rowerom korzystać z buspasów, bo uciążliwość tego dla wszystkich mała, efekt w postaci bezpieczeństwa na drodze natychmiastowy i koszt wprowadzenia prawie zerowy.

Jak jest z buspasami i rowerami na zachodzie?

--
Pozdrawiam,
galtom

"If everything seems under control, you're not going fast enough." - Mario Andretti
Edytor zaawansowany
  • tdf-888 15.09.18, 10:21
    Zaproponuj to kierowcom autobusów. Będą zachwyceni

--
    Intelektualny Zbawca Ciemnych Mas
  • galtomone 15.09.18, 13:28
    Kieroscy autobusow maja to gdzies - i tak siedzisz Xh za kolkiem.
    A ze autobusy (tak wynika z filmu) nie jada gesiego jeden za drugim to zrobienie miejsca na lewym pasie dla autobusu na chwile, zeby ominal rower i tak jest dla kierowcow lepsze niz jazda za rowerem po calej dlugosci mostu.

--
    Pozdrawiam,
    galtom

"Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac?" - George Carlin
  • tbernard 16.09.18, 02:07
    A dlaczego miałby omijać jadący rower?
    Już to widzę jak na zapchanym lewym pasie zrobią miejsce autobusowi.
  • galtomone 16.09.18, 09:56
    Ja widzę, zreszta autobus jadacy wolniej za rowerem i tak jedzie szybciej niz auta stojace w korku.
    Biorac pod uwage bezpieczenstwo wszytkich uczestnikow ruchu, to wg mnie to bylaby dobra decyzja, bo rowery/taksowki/autobusy mogly z buspasow korzystac.

--
    Pozdrawiam,
    galtom

"Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac?" - George Carlin
  • marekggg 15.09.18, 12:16
    roznie. w belgii buspasem jezdza busy, taksowki. rowerzysci maja swoje sciezki. osobiscie nie widze powodu zeby buspas mial blokowac rowerzysta.
  • galtomone 15.09.18, 13:29
    A jak nie ma sciezki i miejsca na sciezke?
    Wolisz, zeby blokowal pas dla aut (wszystkich, caly czas) czy jednak buspas dla autobusu raz na jakis czas...?

--
    Pozdrawiam,
    galtom

"If everything seems under control, you're not going fast enough." - Mario Andretti
  • do.ki 15.09.18, 13:44
    Jest miejsce na ścieżkę. Wystarczy zlikwidować pas dla samochodów, w centrum miast i tak zbędny.

--
    "Tussen droom en daad staan wetten in de weg en praktische bezwaren." Willem Elsschot
  • galtomone 15.09.18, 13:47
    Można też zdelegalizować auta - masz więcej pomysłów, które są kompromisem dla wszystkich?

--
    Pozdrawiam,
    galtom

• do.ki 15.09.18, 13:53
    Tu nie ma miejsca na kompromis. Zresztą kompromis z definicji to coś, z czego nikt nie jest do końca zadowolony. Czas na radykalne zmiany. Kompromis po prostu nie wystarczy. Delegalizacji aut nie będzie, ale można właścicieli zadręczyć podatkami. Nie jestem przeciwny samochodom w ogóle. Jestem przeciwny masowości samochodów i jestem przeciwny samochodom tam, gdzie mieszkają ludzie.

--
    "Tussen droom en daad staan wetten in de weg en praktische bezwaren." Willem Elsschot
  • waga170 15.09.18, 14:01
    > jestem przeciwny samochodom tam, gdzie mieszkają ludzie.

Nie martw sie, sa gorsze przypadki. Tacy co sa przeciwni samochodom tam gdzie rosna drzewa, albo tacy co sa przeciwni drzewom tam gdzie cien przeszkadza motylkom.
  • hutchence 15.09.18, 15:52
    Przecież to idiota...
  • galtomone 16.09.18, 09:57
    Tymniemiej jednak nim do tego dojdzie, fajnie by bylo, zeby bylo troche bezpieczniej. A rower na buspasie jest bezpieczniejszy niz jadacy obok buspasu, miedzy autami.

--
    Pozdrawiam,
    galtom

• klemens1 15.09.18, 16:42
    galtomone napisał:

> Można też zdelegalizować auta - masz więcej pomysłów, które są kompromisem dla
    > wszystkich?

Znowu pierniczysz jak obrażony dzidziuś.
    Tam jest i tak w praktyce JEDEN pas. Drugi to buspas obowiązujący akurat w godzinach szczytu.
    Wystarczy skierować autobusy na torowisko - jak to już zrobiono w innym miejscu i to się sprawdziło.

A jeżeli już chciałbyś pokazywać, gdzie rowerzyści mają jeździć, to najlepiej, gdyby jeździli przy lewej krawędzi, a samochody wyprzedzały ich zahaczając o buspas.

--
    www.sprawdzpodatki.pl
  • galtomone 16.09.18, 09:58
    Nie wiem jak jest TAM, nie wszedzie taka opcja wchodzi w gre.
    Ale jesli buspas ma byc wolny a rower ma sie gniesc z autami, to uwazam ze to bez sensu.
    W Londynie rowery i taksowki jezdza buspasami i sie to sprawdza.

--
    Pozdrawiam,
    galtom

• samspade 16.09.18, 10:10
    Nic nie stoi na przeszkodzie prócz zarządcy drogi że rowery nie mogą jechać bus pasem. Organizacje rowerowe mówią o tym od dawna. Od dawna mówią jak bezsensowne i niebezpieczne to rozwiązanie.
  • bimota 17.09.18, 10:56
    Wystarczy skierować autobusy na torowisko

U... TO WTEDE BEDA SPOWALNIAC TRAMWAJE ! TERAZ DOPIERO ZAJARZYLEM, ZE TAM JESZCZE TORY SA... NIECH JESZCZE DODADZA PASY DLA TROLEJBUSOW, RIKSZ...

--
    NAJLEPSZY KODEKS DROGOWY
  • waga170 15.09.18, 13:49
    Paszol won z tego forum. Do garow babo.
  • eg.olsen 17.09.18, 17:30
    Nie wiem jak w calej Belgii, ale z tego co widzialem w Brukseli to buspasy byly udostepnione dla rowerow. Notabene wydawalo sie ze to bardziej autobus spowalnia rowery niz rowery blokuja autobus.
  • samspade 15.09.18, 12:24
    Ale to nie jest wina przepisów.
  • galtomone 15.09.18, 13:29
    Jesli rowerzystom nie wolno jezdzic po buspasie... to czyja?

--
    Pozdrawiam,
    galtom

"Speed has never killed anyone, suddenly becoming stationary - that's what gets you." - Jeremy Clarkson
  • samspade 15.09.18, 15:26
    W tym przypadku zarządy ruchu. Bo czy pomysł o odgórnym dopuszczeniu rowerów na buspasy jest dobry? Mam wątpliwości.
  • klemens1 15.09.18, 16:44
    samspade napisał:

> W tym przypadku zarządy ruchu. Bo czy pomysł o odgórnym dopuszczeniu rowerów na
    > buspasy jest dobry? Mam wątpliwości.

Ten pomysł wynikł oficjalnie z tego, żeby autobus nie przejeżdżał zbyt blisko rowerzysty.
    Tylko nikt nie pomyślał o tym, że jak rowerzysta będzie jechał prawie po linii oddzielającej jego pas od buspasa, to autobus będzie MUSIAŁ przejechać blisko rowerzysty. Na forum obok kilka lat temu jeden gostek wskazał to zarządcom - nie uzyskał żadnej odpowiedzi.

--
    www.sprawdzpodatki.pl
  • galtomone 16.09.18, 09:59
    Ja jestem, bo wiem z autopsji, ze to działa

--
    Pozdrawiam,
    galtom

"Speed has never killed anyone, suddenly becoming stationary - that's what gets you." - Jeremy Clarkson
  • samspade 16.09.18, 10:30
    Można odgórnie wpuszczać a wyjatkowych sytuacjach zakazywać. I tak wszystko będzie zależeć od osób podejmujących decyzje. A ci cóż ... Sa jacy są. Ich decyzje też. Jeżeli chodzi o podejście do rowerzystów dróg itp. to masakra. Żeby odkręcić buble które zrobiono do tej pory potrzeba dużo czasu pieniędzy i chęci. A w sumie wszystkiego brak.
  • waga170 15.09.18, 13:18
    > A przecież wystarczy pozwolić rowerom korzystać z buspasów, bo uciążliwość tego
    > dla wszystkich mała, efekt w postaci bezpieczeństwa na drodze natychmiastowy i
    > koszt wprowadzenia prawie zerowy.

PUSCIC AUTOBUSY PO SCIEZKACH ROWEROWYCH!!!!!
  • galtomone 15.09.18, 13:30
    Nie mieszcza sie i sciezek malo..

--
    Pozdrawiam,
    galtom

"When agriculture and industry came along people could increasingly rely on the skills of others for survival, and new "niches for imbeciles" were opened up. You could survive and pass your unremarkable genes to next generation [...]"
  • waga170 15.09.18, 13:37
    > Nie mieszcza sie i sciezek malo..

Zmiescisz sie smialo..
  • galtomone 15.09.18, 13:48
    Poza tym chodniki/ścieżki nie są wystarczająco utwardzone... autobusy sie beda zaraz psuć na dziurach.

--
    Pozdrawiam,
    galtom

• waga170 15.09.18, 14:03
    No nie, autobusy te sciezki ubija na twardo GRATIS.
  • galtomone 16.09.18, 10:00
    Raczej wyżłobią koleiny na ich krawędzich. Poza tym autobus na chodniku wygląda głupi, gdy blokuje go latarnia :-)

--
    Pozdrawiam,
    galtom

• engine8 15.09.18, 17:05
    EU da kase...poszerzyc
  • galtomone 16.09.18, 10:01
    Nie bierzemy wyimaginowanej kasy od wyimaginowanej wspólnoty. Od Włodzimierza lepiej pożyczyć!

--
    Pozdrawiam,
    galtom

• engine8 15.09.18, 17:03
    Nie moga bo kierowcy busow czesta napici albo rozproszenie i nie widza rowerzystow.
  • tbernard 16.09.18, 02:17
    Najpierw należy zacząć egzekwować przepis który nakazuje wyprzedzanie rowerzysty w odstępie nie większym niż jeden metr. Należy puścić na ulice policję po cywilnemu na rowerach z czujnikiem przy kierownicy i natychmiast odbierać prawa jazdy kierowcom wyprzedzającym ich z mniejszym odstępem niż przepis nakazuje.
  • tbernard 16.09.18, 02:19
    nie mniejszym
  • do.ki 16.09.18, 08:03
    Nie przyszło ci do głowy, że kara musi być proporcjonalna do wykroczenia? Odbierać prawo jazdy za jedno wykroczenie, w dodatku niezbyt ciężkie? To co zrobić kierowcy gadającemu przez telefon podczas jazdy? Rozwałka na poboczu?

--
  • tbernard 16.09.18, 12:16
    do.ki napisał:

> Nie przyszło ci do głowy, że kara musi być proporcjonalna do wykroczenia?

Masz rację. Usiłowanie zabójstwa powinno skutkować zamykaniem w więzieniu.

> To co zrobić kierowcy gadającemu przez telefon podczas jazdy? Rozwałka na poboczu?

Jeśli utrudnia jazdę innym snując się z komórą przy uchu, to kara chłosty była by najwłaściwsza.
  • samspade 16.09.18, 08:13
    Mam wątpliwości co do takich pomysłów. I mówię to jako osoba która na rowerze dojeżdżała do pracy. Nie zawsze wyprzedzenie z odległością mniejszą niż metr jest niebezpieczne. Jeżeli różnica prędkości jest niewielka nie miałem problemu gdy ktoś mnie wyprzedzał jadąc pol metra obok.
  • galtomone 16.09.18, 10:03
    Za to jak cie Tir mija z prędkością 90km/h nawet jadąc całkiem drugim pasem to uczucie nie jest fajne.

--
    Pozdrawiam,
    galtom

• tbernard 16.09.18, 12:25
    Ktoś może nie mieć problemu, gdy mu ktoś inny będzie nożem przy szyi wymachiwał ale starając się nie dotknąć. Też można by powiedzieć, że jak nie ma dotknięcia nożem do szyi to nic się nie stało. Może ja jakiś strachliwy jestem ale bym nie chciał aby mi ktoś nożem wymachiwał przy szyi.
  • samspade 16.09.18, 17:05
    Mowa była o zachowaniach wobec rowerzystów. Może wolisz gdy tir cię wyprzedzi jadac 90 w odległości 1.01. Ja wolę gdy w korku osobowka z mała różnicą prędkości. Ale co kto woli.
  • bimota 17.09.18, 10:53
    DZIWNYM TRAFEM TEZ JEZDZE ROWEREM I TEZ JESTEM PRZECIW KARANIU JESLI WYPRZEDZA OSTROZNIE NAWET BEZ TEGO METRA...

SPORY POSTEP JUZ BY BYL, KDYBY KARALI CHOCBY TYCH, KTORZY ROBIA TO CELOWO MAJAC MIEJSCA POD DOSTATKIEM..

--
    NAJLEPSZY KODEKS DROGOWY
  • jureek 17.09.18, 14:04
    bimota napisał:

> DZIWNYM TRAFEM TEZ JEZDZE ROWEREM I TEZ JESTEM PRZECIW KARANIU JESLI WYPRZEDZA
    > OSTROZNIE NAWET BEZ TEGO METRA...
    >
    > SPORY POSTEP JUZ BY BYL, KDYBY KARALI CHOCBY TYCH, KTORZY ROBIA TO CELOWO MAJAC
    > MIEJSCA POD DOSTATKIEM..

Zgadzam się.
  • klemens1 19.09.18, 13:43
    samspade napisał:

> Mam wątpliwości co do takich pomysłów. I mówię to jako osoba która na rowerze d
    > ojeżdżała do pracy. Nie zawsze wyprzedzenie z odległością mniejszą niż metr jes
    > t niebezpieczne. Jeżeli różnica prędkości jest niewielka nie miałem problemu gd
    > y ktoś mnie wyprzedzał jadąc pol metra obok.

Co więcej, rowerzyści sam podjeżdżają bliżej niż metr, gdy np. jest korek i samochody jadą bardzo powoli.
    Ostatnio dosyć dużo jeżdżę właśnie po jezdni i trudno mi coś złego o kierowcach powiedzieć, za wyjątkiem jednego wąsacza, który wskazywał wyjeżdżającemu z bocznej uliczki, że może jechać, podczas gdy ja wyprzedzałem korek.

--
    www.sprawdzpodatki.pl
  • jureek 17.09.18, 10:39
    galtomone napisał:

> Jak jest z buspasami i rowerami na zachodzie?

W Niemczech nie ma generalnego dopuszczenia rowerów na buspasy, ale na 90% buspasów rowery są dopuszczone znakami i działa to całkiem nieźle.
  • galtomone 17.09.18, 11:34
    Bo czy na pasie z autami czy na buspasie autobus rower i tak musi omiac... a jednak (nie liczyac tej sytuacji) aut jest wiecej niz autobusow i oddzielenie aut od rowerow jest suma sumarrum bezpieczniejsze (i wygodniejsze da wszystkich) niz nie...

--
    Pozdrawiam,
    galtom

• bimota 17.09.18, 10:58
    WIDZE, ZE DZIS DZIEN ODGRZEWANYCH KOTLETOW...

ALE FAKT, ZE W SASIEDNIM WATKU NIKT MI NIE ODPOWIEDZIAL DLACZEGO NIE MOZNA DOPUSCIC ROWEROW NA BUSPASY I JAK MOZNA SPOWOLNIC COS, CO STOI...

TYLE ZE W TYM TEZ NIKT NIE ODPOWIE...

--
    NAJLEPSZY KODEKS DROGOWY
  • galtomone 17.09.18, 11:40
    katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,23929986,buspas-na-ul-mikolowskiej-w-pierwszy-dzien-roboczy-co-sie.html#BoxLokKatImg
    Jasno widac, że rower (droga leci z górki i rowerem można tam całkiem szybko jechać - sprawdzałem) nie przeszkadzałby nikomu, podobnie jak motocykl czy skuter.

Inna sprawa - po drodze jest lewoskręt, ze wsadzanie jednego takiego pasa w miasto, bez przygotowania całego systemu (nawet nie wiem czy i co jest sprawdzane?) jest lekko bez sensu.

--
    Pozdrawiam,
    galtom

• kos52 19.09.18, 10:43
    Jest przepis art.33
    "3. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:
    1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, ..."
    A uczestnik ruchu to: pieszy, kierujący tj kierowca pojazdu silnikowego, rowerzysta, motorowerzysta, kolumny pieszych, jadący wierzchem, pędzący bydło ....:)

i co? może rower poruszać się jezdnią między pojazdami, obok pojazdów ?!

Jest "art.3.1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub
    porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie. "

To nie ja pisałem przepisy, to nie ja nie wykonuję stosownej infrastruktury.
    Terroryzm spraw nie załatwia - giną coraz częściej rowerzyści.

• tbernard 19.09.18, 11:45
    To jakiś wielki absurd. Z tego by wynikało, że rowerzysta nie dość, że wyprzedzać nie może ale nawet omijać pojazdy, które stoją na drodze publicznej jeśli w pojeździe znajduje się ktokolwiek. Czyli powiedzmy, że ktoś zaparkował przy krawędzi jezdni i sobie jeszcze siedzi w pojeździe rozmawiając z pasażerem lub przez telefon i nagle chce obok rowerzysta przejechać, to nie może. Zgodnie z prawem musi zejść z roweru i przeprowadzić.
  • bimota 19.09.18, 11:59
    NIE MOZE TEZ DAC SIE WYPRZEDZIC, CZY WYMINAC. MOZE JEZDZIC TYLKO PUSTA DROGA. JUZ DAWNO O TYM GADALEM...

--
    NAJLEPSZY KODEKS DROGOWY

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.