Dodaj do ulubionych

no i nie posłuchali galtomone'a

18.01.19, 09:34
Z dzisiejszej prasy: Przy okazji rozpoczynającego się salonu samochodowego w Brukseli poinformowano dziennikarzy, że "Europa" (nie podano konkretnie o jaką instancję chodzi) zobowiązała producentów samochodów, by najpóźniej za 2 lata wszystkie nowe auta były wyposażone w odbiornik DAB+.
I dobrze.

--
"War does not determine who is right- only who is left." Bertrand Russell
Edytor zaawansowany
  • galtomone 18.01.19, 10:19
    Nad uwazam, ze bez sensu. Ale skoro podatnicy chca placic za DAB+ czy Free View w XXI wieku... trudno.

--
    Pozdrawiam,
    galtom

"Speed has never killed anyone, suddenly becoming stationary - that's what gets you." - Jeremy Clarkson
  • do.ki 18.01.19, 10:33
    Nie jesteś odosobniony w swojej opinii. Ale musi być jakiś powód dlaczego waadza upiera się przy radiodyfuzji. Ja tam obserwuję to z sympatią, bo wiem, że nie masz racji twierdząc, że streaming załatwia sprawę. Owszem, jest lepiej niż parę lat temu, ale nadal nie wszędzie jest zasięg. No i siedzenie w samochodzie obok smartfona aktywnie i stale zasysającego dane z netu nie może być zdrowe. Może nie aż tak niezdrowe jak palenie w aucie, ale jednak.

--
    "Everyone appreciates your honesty, until you're honest with them. Then you're an asshole." - George Carlin
  • pies_w_studni 18.01.19, 10:46
    Nie wierzę w szkodliwość promieniowania elektromagnetycznego ze smartfona czy WiFi, nie przy tej mocy i czestotliwości. Prędzej ci światło z latarki zaszkodzi.
  • galtomone 18.01.19, 10:50
    Nie rozumiem czemu sie opiera. Przychodzi mi do glowy jedynie to, ze sporo kasy juz na to poszlo i glupio byloby teraz gdyby to samo zdechlo... A skoro trzeba nakazac od gornie to widac zdycha i ludzie o to specjalnie nie zabiegaja.

Smartfon nie ma tu nic do rzeczy. Fale i tak do ciebie dochodza i tak.. a czy odbiornikiem jest radio czy smarfon to osobna sprawa. Ta forma transmisji i komunikacji jest po po prostu przestazala.

Zauwaz ze do wdrazania Android Auto, odpowiedniaka iOS czy generalnie roznych funkcji "connect" nie trzeba nakazow od gory. Przyjmuje sie samo, coraz szerzej.

DAB+ przy wszystkich swoich zaletach w porownaniu do FM w stosunku do transmisji internetowej juz zadnych zalet nie ma.

TOK FM w drodze do Wloch rok temu sluchalem sobie bez wiekszych problemow na calej trasie i w hotelu tez. DAB+... jak FM tresci, ktore mnie interesuja mi nie dostarczy.

Zreszta zobacz jak wiele stacji radiowych mozesz sluchac przez FM i przez net a jak nie wiele z nich (przynajmniej w PL) zdecydowalo sie na wydanie pieniedzy na DAB+.

Przeciez aplikacja czy transmisja internetowa tez nie jest za darmo.

Sam fakt, ze trzeba tego nakazac juz dowodzi, ze cos z calym pomyslem jest nie tak.

--
    Pozdrawiam,
    galtom

"When agriculture and industry came along people could increasingly rely on the skills of others for survival, and new "niches for imbeciles" were opened up. You could survive and pass your unremarkable genes to next generation [...]"
  • duze_a_male_d_duze_m 18.01.19, 12:38
    Jest zapewne plan wyłączenia FM, tak jak było z tel.analogową. Szkoda pasma, cyfrowo się da więcej upchnąć.

--
    .
    -Z TDCI NA ST, a teraz italia z bananami-
  • galtomone 18.01.19, 12:48
    Pewnie, ze cyfrowo da sie wiecej upchnac.
    I DAB pewnie bedzie, tym niemniej jednak sadze, ze ludzie i tak (nawet o tym nie wiedzac) beda robic pstryk a transmisja poleci "internetowo".

--
    Pozdrawiam,
    galtom

"Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac?" - George Carlin
  • nazimno 18.01.19, 13:21

fmdx.pl/2017/01/czy-nadchodzi-poczatek-konca-radiofonii-w-pasmie-fm-ccir/
  • klemens1 18.01.19, 11:45
    do.ki napisał:

> No i siedzenie w samochodzie o
    > bok smartfona aktywnie i stale zasysającego dane z netu nie może być zdrowe. Mo
    > że nie aż tak niezdrowe jak palenie w aucie, ale jednak.

Niedawno robiłem z córką eksperyment z fizyki - badaliśmy, jak zmienia się indukcja pola magnetycznego w zależności od natężenia prądu płynącego przez przewodnik.
    Z grubsza było tak, że przewodnik już parzył, a pole było niewiele wyższe niż pole tła.
    Więc bym się nie przejmował.

--
    www.sprawdzpodatki.pl
  • bimota 18.01.19, 11:14
    DRUGA SPRAWA TO CENA... PEWNIE BEDA LOIC KASE NA TYM, A TRADYCYJNE RADIA SA TANIE, PRZY WYSTARCZAJACEJ JAKOSCI...

WIELKI BRAT BEDZIE DYKTOWAL CO DLA NAS DOBRE. W HOLANDII PODOBNO DIETE JUZ LUDZIOM UKLADAJA...

--
    NAJLEPSZY KODEKS DROGOWY
  • nazimno 18.01.19, 13:53
    Anglicy wprowadza podatek cukrowy.
  • nazimno 18.01.19, 10:31
    To jest niezwykle prosta konsekwencja rozwoju technologii cyfrowej w ostatnich latach.

Produkcja radia analogowego jest po prostu w rzeczywistosci znacznie drozsza niz radia, gdzie
    obrobka sygnalow odbywa sie przez procesor typu DSP na drodze cyfrowej, czyli radia DAB/DAB+.

Podobnie - nadajniki w systemi emisji DAB/DAB+ sa o wiele tansze i potrzebuja nizszej mocy niz klasyczne nadajniki FM.

Ostatnia przyczyna jest koniecznosc zwolnienia pasma FM do innych celow zgodnie z porozumieniami miedzynarodowymi.

Dlatego programy TV emituje sie teraz wylacznie w technologii cyfrowej.
    To bardzo sensowny plan wykorzystania pasm czestotliwosci emisyjnych.

• do.ki 18.01.19, 10:35
    Analogowe radio w samochodzie? Radio FM to dziś też cyfrowa obróbka sygnału.

--
    "Everyone appreciates your honesty, until you're honest with them. Then you're an asshole." - George Carlin
  • nazimno 18.01.19, 10:41
    Wymien, prosze, bloki sygnalowe klasycznego toru odbiorczego FM z zaznaczeniem obrobki cyfrowej.

• do.ki 18.01.19, 11:09
    Proszszsz: www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1279474&page_number=1

Jak widzisz, analogowy jest tylko wzmacniacz antenowy i stopień generujący sygnał pośredniej częstotliwości.

--
  • nazimno 18.01.19, 11:13
    SDR nie jest powszechnie stosowane w radioodbiornikach chocby ze wzgledu na licencje.
    Bylem ciekawy, czy siegniesz do szczegolow.

Tu masz chip z NXP:

www.nxp.com/docs/en/brochure/75017469.pdf

• do.ki 18.01.19, 12:45
    Dziękuję. Ale zaliczasz mi odpowiedź, czy nie?

--
    Of all the wonders that I yet have heard, it seems to me most strange that men should fear seeing that death, a necessary end, will come when it will come. W. Shakespeare "Julius Caesar"
  • duze_a_male_d_duze_m 18.01.19, 13:12
    Ode mnie minus. Cyfrowo powinny być zera i jedynki, a nie modulacja.

--
    .
    -Z TDCI NA ST, a teraz italia z bananami-
  • nazimno 18.01.19, 13:18
    Realny sygnal w czasoprzestrzeni jest zawsze fala elektromagnetyczna.
    Zera i jedynki sa tworami abstrakcyjnymi i jako takie sztucznymi obiektami do spekulacji.
  • nazimno 18.01.19, 13:15
    Tak - bardzo dobry/celujacy
  • nazimno 18.01.19, 13:51
    Jezeli interesujesz sie tymi zagadnieniemi, to wg mnie nie ma na ten temat lepszej ksiazki, niz ta:

www.analog.com/media/en/training-seminars/design-handbooks/Software-Defined-Radio-for-Engineers-2018/SDR4Engineers.pdf
    pzdr

PS
    Technologia SDR zostala "uwolniona" dla sektora cywilnego, poniewaz przemysl
    postanowil "zarobic troche grosza" nie tylko na zamowieniach wojskowych.
    To jest podobnie jak z technologia GSM i jej nastepcami/mutacjami.
  • do.ki 18.01.19, 16:15
    na pewno poczytam sobie
    --
  • bimota 18.01.19, 11:02
    CZYLI JAK KTOS BEDZIE CHCIAL MIEC INNE RADIO, TO ALBO MOZE SIE W D. POCAOWAC, ALBO FABRYCZNE WYWALIC NA SMIETNIK...

NIE MA TO JAK EKOLOGIA...

--
    NAJLEPSZY KODEKS DROGOWY
  • nazimno 18.01.19, 11:10

www.lalettre.pro/photo/art/grande/11561315-19282544.jpg?v=1491231163
  • jeepwdyzlu 18.01.19, 11:22
    Mam dab w obu autach ale nie użyłem ani razu..
    Bo używam spotify a tam mam wszystkie stacje radiowe...

--
    YCDSOYA
  • jeepwdyzlu 18.01.19, 11:27
    No i aplikację TuneIn do audycji on line - rzecz jasna.....

--
    YCDSOYA
  • galtomone 18.01.19, 11:33
    Tez wolalbym radio ze slotem na sim/opcja wifi (zeby z telefonu net dawac) i wygodnym interfejsem dla spotify i stacji radioych. Nie widze tu zadnej przewagi dla DAB+

Tu byl fajny pomysl dawno temu jako nastepca FM. Dzis szkoda topic w to kase.
    FM predzej czy pozniej tez przejdzie do lamusa jak kasety, dvd czy plyty analogowe.

--
    Pozdrawiam,
    galtom

"Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac?" - George Carlin
  • waga170 18.01.19, 11:54
    W dupach sie poprzewracalo. Za wczesnego i sredniego PRL mogles miec Wesoly Autobus, Matysiakow albo kwartet akordeonistow, albo to byl duet, dla mojego ucha to samo, jezeli w ogole miales auto, a co dopiero auto z radiem. Pod kazdym mostem radio cichlo, przy drzewach trzeszczalo. W epoce poznego Gierka bylo juz duzo lepiej. Z wlasnej kasety lecial Stevie Wonder albo Bee Gees, nie musze dodawac ze w kolko. Ale najciekawsze ze w Mercedesie sprowadzonym z NRF i oryginalnym radiem, bylo chyba ze trzy klawsze "ultrakrotkich". Kiedys czekajac na kogos bawilem sie klawiszami i pokretlami, az nagle uslyszalem… Ludowe Lotnictwo Polskie na manewrach, piloci Migow robili sobie walki powietrzne. Strasznie mnie to zaciekawilo, ale po chwili sluchania dotarla do mnie zupelnie prawdopodobna rzecz: Gdyby ktos to uslyszal i podkablowal, to mnie by zamkneli za szpiegostwo a samochod skonfiskowali.
  • galtomone 18.01.19, 12:26
    Ja to sie ostatno zdziwilem, ze nawet Warszawa miala przygotowana wneke na radio samochodowe...

--
    Pozdrawiam,
    galtom

"Speed has never killed anyone, suddenly becoming stationary - that's what gets you." - Jeremy Clarkson
  • waga170 18.01.19, 12:34
    Fakt, radio mozna se bylo dokupic ale wneka byla gotowa, nie tylko Watszawa ale chociazby VW Garbus.
    A moze w przypadku Warszawy nie wiedzieli do czego to jest w kopiowanym Ramblerze, wiec zrobili takie samo?
  • do.ki 18.01.19, 12:49
    A ja nie potrzebuję "wszystkich". Potrzebuję góra kilku. A radio łatwiej włączyć niż odpalać appkę.

--
    "If we want a wealthy society, we'll have to tolerate wealthy men." Winston Churchill
  • galtomone 18.01.19, 14:56
    do.ki napisał:

> A ja nie potrzebuję "wszystkich". Potrzebuję góra kilku. A radio łatwiej włączy
    > ć niż odpalać appkę.
    >

Apka do tego nic nie ma.
    Kiedys radio FM tez trzeba bylo stroic a dzis wciskasz przycisk i gra.
    Strumieniowanie audycji przez net nie wymusza uzycia telefonu i aplikacji w "telefonowym" znaczeniu.

Mozesz miec odpowiednie radio takie jak dzis, tylko z inaczej dochodzacym "sygnalem".
    Wlaczysz i grac ci bedzie praktycznie wszedzie.

--
    Pozdrawiam,
    galtom

"When agriculture and industry came along people could increasingly rely on the skills of others for survival, and new "niches for imbeciles" were opened up. You could survive and pass your unremarkable genes to next generation [...]"
  • do.ki 18.01.19, 16:15
    OK, ale tak już poza wszystkim to przerasta moje pojęcie kutwiarstwo producentów samochodów. Nawet w matkach tzw premium firmowe radio jest marniutkie, a za trochę lepsze płacisz jak za zboże. Podobnie z nawigacją, drogo i byle jak. A przecież temat strumieniowania ogarnia najprostszy smartfon. Przecież wystarczyłoby zabudować w samochodzie coś na poziomie arduino czy raspberry pi, a software sam by się pojawił w necie. Skoro można to było zrobić dla Androida, to i tu by się dało. Nawet nie potrzeba instalować systemu operacyjnego (choć życzącym sobie tego klientom firma chętnie sprzeda gotowy pakiet). A potem tylko kasować za apdejty. Czemu tego nie zrobiono? Niechby nawet było drożej, przykładem niech będzie tu dekoder platformy satelitarnej vs. Dreambox.

--
    Proletariusze wszystkich krajów, walcie się.
  • galtomone 18.01.19, 17:37
    A tu sie zgadzam w całej rozciagłości.
    Sam nawigacje dla siebie olalem, bo korzystanie z tego co pronuja producenci aut i tak jest ograniczone, niewygodne i drogie.
    W zasadzie chyba wiekszosci ludzi pasuje i z tego korzystaja to co proponuje Apple i Google. Masz wygodny interfejs telefonu na desce i wszystko gra.
    Co do jakosci, to inna sprawa.
    Ale w markach premium chyba nie jest tak zle z nowymi systemami naglosnienia...?

--
    Pozdrawiam,
    galtom

• do.ki 18.01.19, 19:01
    Zależy. Są fanatycy, którzy przepłacają za Burmeistera w mercedesie. Albo za B&O w Audi. Jak dla mnie oferta podstawowa wystarczy aż nadto, bo i tak szum z otoczenia się przebija. Poza tym słuchanie muzyki w samochodzie??? Bez sensu.

--
    "The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average voter." Winston Churchill
  • pies_w_studni 18.01.19, 22:19
    A gdzie? W domu? "Ścisz to do cholery", "Tatusiu włącz Maszę" itp.
  • do.ki 19.01.19, 15:35
    Scisz do cholery? Jak masz słuchawki?

--
    "Tussen droom en daad staan wetten in de weg en praktische bezwaren." Willem Elsschot
  • jeepwdyzlu 19.01.19, 14:01
    Poza tym słuchanie muzyki w samochodzie??? Bez sensu.
    ----
    O nie...
    Kocham słuchać w samochodzie, czy wsiadam na 5 minut czy na 5h

--
    YCDSOYA
  • jeepwdyzlu 18.01.19, 17:43
    Skoro można to było zrobić dla Androida, to i tu by się dało. Nawet nie potrzeba instalować systemu operacyjnego
    ----
    W Polsce jest kilka firm informatycznych, zatrudniających każda po kilkaset osób - piszących soft dla koncernów motoryzacyjnych.
    Zapewbiam Cię do ki, że różne "niedoróbki" są świadome i przemyślane.
    I zgadzam się - nuekorzystne dla klientów ..

--
    YCDSOYA

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.