Dodaj do ulubionych

My tu pitupitu o Kubicy, a tymczasem urząd skarbow

18.03.19, 10:48
Zatrudnia D Z I E W I Ę C I U kapelanów

wyborcza.pl/7,155287,24552744,krajowa-administracja-skarbowa-zatrudnia-9-kapelanow-widzialam.html

--
YCDSOYA
Edytor zaawansowany
 • jeepwdyzlu 18.03.19, 10:55
  Krajowa Administracja Skarbowa zatrudnia dziewięciu kapelanów. "Widziałam go ostatnio w Wigilię. Może ma ważne czynności operacyjne w terenie?"


  Kapelanów do pracy wskazuje biskup. Dlaczego są potrzebni w skarbówce? Ministerstwo Finansów wyjaśnia: do opieki duszpasterskiej, współorganizowania uroczystości patriotyczno-religijnych z udziałem pracowników i funkcjonariuszy.
  REKLAMA

  – Tak naprawdę kapelan jest nam zupełnie niepotrzebny – mówi rozbrajająco szczerze urzędniczka wysokiego szczebla jednej z izb administracji skarbowej.

  I wyjaśnia dalej:

  – U nas się on nie pojawia. Fizycznie go nie ma, nie "odklikuje" się, przychodząc do pracy, bo nie przychodzi do izby. Od czasu do czasu wysyła jakieś maile. Ostatnio widziałam go na Wigilii. Mamy kapelana, a jakbyśmy go nie mieli - relacjonuje. - Może on ma bardzo ważne czynności operacyjne w terenie? Mamy duże województwo, dużo urzędów – zastanawia się urzędniczka.

  A przydałby się? – pytamy.

  – Żartujemy, że powinniśmy go sadzać, przy rozmowach z podatnikami. Przy kapelanie mówiliby wszystko jak na spowiedzi, prawdę i tylko prawdę – uśmiecha się pracownica skarbówki. – Poszłam nawet do swojego szefa zapytać, co ten nasz kapelan ma robić.

  I co odpowiedział?

  – Że kapelan może odprawiać msze, może udzielać, ślubów, chrztów – mówi.

  Kapelani to jedno. Izby powinny też w miarę możliwości utworzyć miejsce do modlitwy dla pracowników oraz interesantów - to jeden z punktów porozumienia między KAS a Kościołem.

  Związki zawodowe unikają zajmowania w tej sprawie stanowiska. Z kolei pracownicy skarbówki do kapelanów podchodzą trojako. Części w ogóle oni nie przeszkadzają. Część uważa, że co jak co, ale służby skarbowe są apolityczne. Jest jeszcze trzecia grupa, która twierdzi, że sprawa ich drażni, bo na kapelanów pieniądze są, a na zatrudnianie wysokiej klasy specjalistów już nie.  Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy służby celno-skarbowej z dnia 20 lutego 2019 r. kapelan to stanowisko eksperckie. Zarabiać więc powinien tyle samo co ekspert służby celno-skarbowej, więcej niż specjalista czy starszy specjalista, a nawet więcej niż dostaje się tu na niektórych stanowiskach kierowniczych (kierownik zmiany może mieć mniej niż kapelan).

  Rozporządzenie określa, że wynagrodzenie kapelana wynosi określoną wielokrotność kwoty bazowej (obecnie to 1701,09 zł). A ta wielokrotność to nie mniej niż 2,321 i nie więcej niż 3,4. Oznacza to, że kapelan zarabia od 3948 zł do 5783 zł brutto miesięcznie. Do tego dochodzą dodatki stażowe, dodatki za stopień etc. Uposażenia kapelanów – tak jak pozostałych funkcjonariuszy służby celno-skarbowej – finansowane są z budżetu państwa.

  Resort finansów w odpowiedzi przesłanej do "Wyborczej" twierdzi jednak, że kapelani mają niższy mnożnik - od 2,321 do 2,721.
  To ile oni w końcu zarabiają? Dopytaliśmy resort finansów jeszcze raz. Odpowiedź?

  „Na dzień sporządzenia i wysyłania do Pana poprzedniej odpowiedzi obowiązywały zapisy rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 28 lutego 2017 r. (...) Na stanowisku kapelana mnożnik kwoty bazowej był ustalony od 2,321 do 2,721 (...).12 marca br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej (Dziennik Ustaw, rok 2019 poz. 360), w którym mnożnik kapelana został określony na 2,321–3,400” – wyjaśnia resort.


  Zapytaliśmy również resort finansów, jakie obowiązki mają kapelani oraz czy muszą codziennie zjawiać się w pracy i "odklikiwać" na bramkach?

  Odpowiedź?

  „Działalność duszpasterska kapelanów KAS prowadzona jest na terenie całego kraju. Kapelani z Duszpasterstwa KAS pełnią służbę w rożnych miejscach, często na terenie działania kilku izb administracji skarbowej, pełnią posługę również poza standardowymi godzinami pracy”.

  Resort wymienia, że do obowiązków kapelanów należy m.in.: „organizowanie opieki duszpasterskiej dla pracowników i funkcjonariuszy KAS oraz ich rodzin, a także emerytów i rencistów KAS; organizowanie nabożeństw (np. z okazji Dnia KAS czy uroczystości państwowych); współorganizowanie uroczystości patriotyczno-religijnych z udziałem pracowników i funkcjonariuszy KAS”.


  Kapelani będą więc zaangażowani w najbliższym czasie w takie wydarzenia jak: uroczystości święta 3 maja, 25 lipca - w Dzień Bezpiecznego Kierowcy - przewidziana jest akcja z grupami mobilnymi służby celno-skarbowej, wezmą również udział w sierpniu oraz we wrześniu w pieszej pielgrzymce służb mundurowych na Jasną Górę.

  Na liście jest też 21 września - święto Krajowej Administracji Skarbowej przypadające na dzień św. Mateusza, patrona KAS.


  Skąd w ogóle wzięli się kapelani w skarbówce?
  Według resortu kapelanów jest bardzo mało, bo w liczącej ponad 61 tys. pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) jest ośmiu rzymskokatolickich oraz jeden prawosławny.

  Ich obecność reguluje art. 10 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, zgodnie z którym działalność duszpasterska w KAS jest prowadzona na podstawie porozumienia szefa Krajowej Administracji Skarbowej z przedstawicielami Kościoła lub związku wyznaniowego.

  I takie porozumienie w 2017 roku szef skarbówki Marianem Banaś podpisał z delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa KAS – arcybiskupem Andrzejem Dzięgą. Nowi kapelani zatrudniani są na podstawie dekretu wspomnianego arcybiskupa. Formalnie są funkcjonariuszami mają status mundurowy.


  Według resortu finansów cała sprawa to nic nowego, bo księża byli już wcześniej u celników.

  – Porozumienie o działalności kapelanów zostało podpisane jeszcze w 2007 roku dla potrzeb duszpasterstwa służby celnej popisał je bp Tadeusz Płoski – biskup polowy z ordynariatu polowego – ucina ministerstwo.

  Resort bardziej wylewny był w odpowiedzi na interpelację posłanki Mirosławy Nykiel (PO), która chciała poznać genezę działalności duszpasterskiej w KAS.

  Resort pisze tam o kontynuowaniu rozpoczętej w służbie celnej tradycji sformalizowanej działalności duszpasterskiej, „która w obecnym stanie prawnym objęła całą wyspecjalizowaną administrację rządową, jaką jest Krajowa Administracja Skarbowa”.

  – Objęcie opieką duszpasterską KAS niewątpliwie wpływa pozytywnie na utrzymanie właściwej postawy moralnej pracowników i funkcjonariuszy KAS oraz na kształtowanie pozytywnych postaw społecznych, w tym także szacunku do prawa i wykonywanego przez pracowników i funkcjonariuszy KAS zawodu – konkluduje podpisany pod odpowiedzią na interpelację Marian Banaś.

  Przystanek PKS

  Zgodnie z podpisanym przez niego porozumieniem w skarbówce powinien być jeden kapelan na każde województwo.

  A jak to wygląda w innych służbach?

  W policji zdecydowana większość kapelanów pełni posługę społecznie. Na pełen etat pracuje tam 11 osób, a społecznie 170 (wyznanie rzymskokatolickie, dane za 2017 rok).
  W armii na etacie w 2017 roku było 132 kapelanów, a w więzieniach i aresztach śledczych 190 (ale przysługuje im 86,75 etatu, co oznacza, że pracują w niepełnym wymiarze).

  W straży granicznej (najbardziej ekumenicznej, jak wynika z tego wyliczenia) na etacie jest 11 kapelanów rzymskokatolickich, czterech prawosławnych i po dwóch greckokatolickich oraz ewangelicko-augsburskich. Docelowo 70 kapelanów mają mieć wojska obrony terytorialnej.

  --
  YCDSOYA
 • nazimno 18.03.19, 11:11
  ...choc w zasadzie juz sa...
 • j_malec 18.03.19, 11:47
  Chciałbym tylko zauważyć, że jak GW zatrudni kapelanów, to jest to ich prywatna sprawa i nikt poza Agorą nie będzie na tym stratny. A za tych panów w czarnych sukienkach będziemy płacić wszyscy. Chyba ze jesteś w stanie wytłumaczyć, jaka jest realna przydatność duchownych w skarbówce.
 • nazimno 18.03.19, 11:53
  oranyboskie, coz za blyskotliwy tok wnioskowania...
 • j_malec 18.03.19, 11:57
  Skoro to dla ciebie takie błyskotliwe, to może wytłumacz swój tok 'rozumowania' ?
 • nazimno 18.03.19, 11:59
  ja kpilem, idioto..., a ty wytwarzasz jakies swoje "konstrukcje myslowe"
 • j_malec 18.03.19, 12:08
  Czyli standard w twoim wykonaniu. Napisać kretynizm, a następnie zwymyślać każdego kto raczy się z tobą nie zgodzić, czy zapytać o co ci chodziło.
  Swoją drogą, strasznie komicznie to wygląda, jak takie chamidło jak ty próbuje kogoś obrazić.
 • samspade 18.03.19, 12:14
  Wyciszenie naziego ma jeden minus. Rozwala drzewko dyskusji.
  Z drugiej strony pojawienie się naziego rozwala dyskusję.
  Po bardzo krótkim zastanowieniu nazi zostaje tam gdzie jego miejsce.
 • galtomone 18.03.19, 12:17
  Coz, jeszcze nie widzialem jego wypowiedzi ktora by cos do jakiekolwiek dyskusji realnie wniosla, cos argumentowala czy tlumaczyla.
  Pitoli takie niby "mondre" i blyskowtile rzeczy, z ktorych absolutnie w zadna stronie nic nie wynika.

  --
  Pozdrawiam,
  galtom

  "Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac?" - George Carlin
 • nazimno 18.03.19, 12:32
  Twoja bystrosc radomska jest na poziomie j_malca, wiec i tak tego nie skumasz, podobnie jak
  nie jest w stanie tego zrobic krasnoludek katowicki.
 • nazimno 18.03.19, 12:15
  Ten tekst, ktory napisales, jest potwierdzeniem rozpoznania - idiota jestes i nawet tego nie masz szansy
  zrozumiec.
 • j_malec 18.03.19, 13:02
  nazimno napiszę ci jedno. Tacy kretyni jak ty, nie są w stanie nikogo obrazić. Nawet gdybyś się zesrał ( twój ulubiony wyraz ), dalej będziesz kretynem. Ale jak co kto lubi.
 • vogon.jeltz 18.03.19, 13:06
  > Nawet gdybyś się zesrał ( twój ulubiony wyraz )

  Swoją drogą, wszyscy już zauważyli i wiedzą doskonale, że zainteresowania naziego obracają się wokół srania. Czy on nadal to z całą siłą wypiera?
 • nazimno 18.03.19, 13:10
  Ty, vogon, jestes przypadkiem klinicznym, drugim po wadze170, a masz szanse zdobyc prowadzenie. • galtomone 18.03.19, 13:33
  vogon.jeltz napisał:

  > Czy on nadal to z całą siłą wypiera?

  Może za dużo czekolady? :-)

  --
  Pozdrawiam,
  galtom

  "Speed has never killed anyone, suddenly becoming stationary - that's what gets you." - Jeremy Clarkson
 • nazimno 18.03.19, 13:07
  Jestes tak rozbrajajaco glupi i tepy, ze wszelkie twoje wysilki koncza sie ta wlasnie czynnoscia,
  ktora na wlasne ryzyko tu przypomniales, a ktora rutynowo wykonuje katowicki krasnoludek.

 • galtomone 18.03.19, 12:15
  Obawiam sie, ze sie nie doczekasz.
  Musialby najpierw sam wiedziec o co mu wlasciwie chodzi...

  O ile sie domyslam z kim dyskutujesz...

  --
  Pozdrawiam,
  galtom

  "Speed has never killed anyone, suddenly becoming stationary - that's what gets you." - Jeremy Clarkson
 • j_malec 18.03.19, 13:18
  Wiem. Czasami zastanawiam się, czy nazimno jest w stanie nie przekroczyć jakieś granicy żenady i stwierdzam ze zdumieniem, że zawsze jest gotów ją przekroczyć z bluzgami na palcach.
 • nazimno 18.03.19, 13:29
  Nie ma granic zenady dla twojej tepoty, ktora usilujesz przedstawiac tu jako swoja blyskotliwosc.
  Dowodem na to sa twoje "produkcje intelektualne".
  Podobnie rzecz sie ma z samspade i galtomonkiem.
  To ten sam przypadek mentalnosci i ograniczenia umyslowego.
  Wiec walcie sie dalej sami, tak blyskotliwie jak potraficie.

 • j_malec 18.03.19, 13:49
  Idź nazimno zrzucić z krzyża, to może ci pomoże. A jak już nie możesz, to idź do najbliższego psychiatry. Chociaż nie wiem czy na twój przypadek, poza zakładem zamkniętym, jest jakieś lekarstwo.
 • galtomone 18.03.19, 13:55
  Optymista z Ciebie :-), ze w ogóle jest ;-)

  --
  Pozdrawiam,
  galtom

  "If everything seems under control, you're not going fast enough." - Mario Andretti
 • nazimno 18.03.19, 13:57
  W twoim stylu, idioto:

  "Jesteś w stanie wytłumaczyć, jaka jest realna przydatność twoich bredni?"
 • j_malec 18.03.19, 14:14
  Powiedziałbym ci nazimno - pies cię jebał. Ale obawiam się że byłby to mezalians na psa.
 • nazimno 18.03.19, 14:46
  Widzisz - nareszcie wyszla z ciebie ta przegnila sloma, prosto ze lba "yntligenta", za ktorego sie masz.
  Latwe bylo.

  Nie ukrywam, ze byl to moj cel.
  Teraz wiesz, kim jestes.
 • j_malec 18.03.19, 16:45
  To i tak jestem lepszy od ciebie. Tobie wystarczy jedno pytanie, żeby wyszła nie tylko słoma, ale od razu wylała się cała gnojownica.
  Co do celu, to muszę ci przyznać rację. Zawsze go bez problemu osiągasz. Mało jest już ludzi na tym forum, którzy nie uważają cię za kretyna.
 • jeepwdyzlu 18.03.19, 16:51
  Ja lubię nazimno. Nie zawsze się zgadzam ale cenię. Nie jest kretynem to pewne 😀

  --
  YCDSOYA
 • nazimno 18.03.19, 17:00
  Ten gostek ma zrabane ego, ale stara sie jak moze,
  a ze niewiele moze, to jego problem

 • galtomone 19.03.19, 07:55
  jeepwdyzlu napisał:

  > Ja lubię nazimno. Nie zawsze się zgadzam ale cenię. Nie jest kretynem to pewne
  > 😀
  >

  Tu mozesz miec racje, byc może to co on ma ma w medycynie jakies inne określenie..... Nie znam sie. Na moje potrzeby charakterystyki ww. w zupelnosci wystarcza.  --
  Pozdrawiam,
  galtom

  "Speed has never killed anyone, suddenly becoming stationary - that's what gets you." - Jeremy Clarkson
 • nazimno 19.03.19, 08:39
  Krasnoludki maja z reguly niewielkie rozumki.
  Im wystarczy cokolwiek.
  A te katowickie w szczegolnosci.
 • nazimno 18.03.19, 16:56
  Pamietaj, twoje pytania identyfikuja cie jednoznacznie jako idiote, choc tego nie wyczuwasz,
  nie jestets w stanie tego wyczuc, bo IQ masz zbyt niskie.

  To, co jakis idiota sadzi na moj temat, jest z definicji bez znaczenia.
  Ciesz sie, ze ktos ci powiedzial, ze jestes idiota, bo w koncu to do ciebie dotarlo jako fakt.

  PS
  To, co mysli stado glupoli,
  do ktorego sam nalezysz,
  jest rowniez bez jakiegokolwiek znaczenia.
  I tyle, pajacu.


 • jeepwdyzlu 18.03.19, 14:55
  Powiedziałbym ci nazimno - pies cię jebał. Ale obawiam się że byłby to mezalians na psa.
  ----
  Jak cytujesz to prawidłowo.
  DLApsa
  DLA  --
  YCDSOYA
 • j_malec 18.03.19, 16:35
  Masz rację. Miało być dla.
 • vogon.jeltz 18.03.19, 12:03
  > jaka jest realna przydatność duchownych w skarbówce.

  Ależ panie, co pan...? Nikt przecież nie ma takiego doświadczenia w ściąganiu kasy od ludzi, jak Kościół Katolicki!
 • j_malec 18.03.19, 12:09
  Coś w tym jest. Nawet nie ma określonej stawki, a ludzie i tak płacą.
 • nazimno 18.03.19, 12:26
  "Chyba ze jesteś w stanie wytłumaczyć, jaka jest realna przydatność duchownych w skarbówce."

  PS
  Nawet dla osoby postronnej jasne jest, ze zadal je IDIOTA.
 • cheng2 18.03.19, 12:32
  Popieram!!!!!!
 • nazimno 18.03.19, 12:35
  Jestes jedynym czlowiekiem, ktory skumal kpine.
  Cala reszat to zwykle tluki.
 • galtomone 18.03.19, 11:24
  ja pier... nawet nie wiadomo jak to komentować...

  --
  Pozdrawiam,
  galtom

  "Speed has never killed anyone, suddenly becoming stationary - that's what gets you." - Jeremy Clarkson
 • vogon.jeltz 18.03.19, 11:37
  Mnie się najbardziej podobają "stanowiska eksperckie", hehehe... Mam nadzieję, że ten kraj zrobi wkrótce to, co potrafi robić najlepiej: szybko i z hukiem upadnie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.