Dodaj do ulubionych

OT: Dluzszy Urlop to cos zlego?

02.06.19, 01:35
Musze przyznac ze to mnie zaskoczylo:

"Pracodawcy nie chcą dawać pracownikom długich, nawet bezpłatnych urlopów. "Bardzo wiele osób z takich urlopów już nie wraca"

Więcej: weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,24808066,pracodawcy-nie-chca-dawac-pracownikom-dlugich-nawet-bezplatnych.html

Zgadzacie ze to jest prawda?
Jesli tak to jest to cos z czym ja sie w zyciu nie spotkalem. Raczej tendencje byly odwrotne - przez jakis czas popularne byly w Stanach tzw "Sabbtical" gdzie np po 10 latach pracy dostwalo sie 2 - czy 3 miesiace urlopy na to aby naprawde odpoczac i wylaczyc sie do pracy..

Z opisu wyglada ze ludzi najczescije nie lubi pracy - czyzby to byl Polski fenmen? Moze dlatego ze malo ludzi robi to co lubi a czesciej po prostu musi pracowac i znosic szefa?

U nas bylo i sa popularne krotkie urlopy ale to dla tego ze nie bylo urlopow "planowanych" i nie mial mnie kto zastapic jak bylem na urlopie....wiec to trzeb bylo jakos doraznie "latac"..
Ale zeby zaklad sie bal ze po dluzszym urlopie ludzi nie worca to z tym sie spotkalem tylko w Chinach... ale tam ludzmi tak orali ze po prostu mieli dosc i urlop byl okazja aby to przerwac.
Obserwuj wątek
Edytor zaawansowany
    • bywalec.hoteli Re: OT: Dluzszy Urlop to cos zlego? 02.06.19, 02:45
      Myślałem, ze ten sabbatical to rok

--
      Pięknie napisała Aqua48: "Kocham lato, słońce, zapach nagrzanej ziemi, letnie owoce tryskające sokiem, możliwość biegania w sandałach na bose nogi, atmosferę wyjazdów wakacyjnych, letnie śniadania na powietrzu, zimne piwo wieczorami i dni spędzane nad ciepłym morzem."
      • engine8 Re: OT: Dluzszy Urlop to cos zlego? 02.06.19, 18:54
        Moze na uczelniach - skad wlasciwie ta idea wyszla, ale w przemysle 3 mi3c to bylo max o jakim slyszalem - czasami krocej. A teraz to najlepiej jak ludzi biora urlop w piatki po 15:00. Na szczescie to juz nie moj problem
        • bywalec.hoteli Re: OT: Dluzszy Urlop to cos zlego? 02.06.19, 20:00
          W mojej firmie znam 3 osoby, które wzięły urlop bezpłatny na rok (2 na podróż dookoła świata) a jedna na pół roku (podróż na południowa półkule)

--
          Pięknie napisała Aqua48: "Kocham lato, słońce, zapach nagrzanej ziemi, letnie owoce tryskające sokiem, możliwość biegania w sandałach na bose nogi, atmosferę wyjazdów wakacyjnych, letnie śniadania na powietrzu, zimne piwo wieczorami i dni spędzane nad ciepłym morzem."
    • 1realista Re: OT: Dluzszy Urlop to cos zlego? 02.06.19, 09:50
      U nas się nie pracuje tylko tyra. Ludzie chodzą nie do pracy tylko do roboty. Wyjeżdżając do pracy gdzieś na zachód obciążenie pracą podobne ale zarobki wyższe. Po pewnym czasie taki pracownik pomyśli, przekalkuje i przestanie pracować w lokalnym zakładzie pracy. Dla pracodawcy to jeden jeleń mniej do wyzyskiwania. No i nie można takim pomiatać bo się wkurzy i rzuci robotę czyli same kłopoty.
    • toreon Re: OT: Dluzszy Urlop to cos zlego? 03.06.19, 09:34
      Na 2-3 miesiące to faktycznie rzadkie zjawisko ale miesięczny urlop robi się coraz popularniejszy. Co chwila się słyszy, że ktoś na miesiąc a to właśnie do was, za ocean, a to do Azji, a to do Australii.
      Nawiasem mówiąc jeszcze w latach 90-tych kojarzę mgliście takie modne zjawisko, głównie wśród pracowników państwowych molochów (np. PKP), że brało się 3-6 miesięcy bezpłatnego urlopu i śmigało najczęściej do Stanów trochę dorobić. Niektórzy zresztą pozwolili sobie już tam pozostać.
      • trypel Re: OT: Dluzszy Urlop to cos zlego? 03.06.19, 09:43
        znam 2 firmy, niestety z branży IT, które po 4-5 latach nienagannej pracy dają pracownikowi opcję 3 msc w pełni płatnego urlopu. Biznesowo bardzo prosty model - 3 msc urlop kosztuje firme mniej niż proces poszukiwania i wdrazania nowego pracownika. A stary po tych 3 msc jest nowym człowiekiem :)
        co do reszty - nigdy nie wiem czy Endżin pytając jak jest u was ma na mysli Europe czy Polske, bo on pisze jak jest w Kaliforni a nie w stanach :)
        póki co jeszcze pracuje w wielkiej amerykańskiej korporacji (poki co bo decyzja o opuszczeniu już podjeta) i wiekszosc ludzi stamtąd pracująca tu własnie najbardziej docenia długość urlopów. To że tam mieli 2 tyg po 15 latach pracy a tu mają 5 tyg. To że tu zmusza sie pracownika żeby wypoczął przez 2 tyg a tam zle widziane było pojscie na dłuzej niz tydzień. Mowa o Michigan.
        Wiec akurat urlopowo stoim nieco lepiej niz US, nie mówiąc o takiej Norwegii i w pełni płatnych zwolnieniach lekarskich z uwagi na wypalenie zawodowe :)

--
        Kobieto! Nigdy nie stawaj pomiędzy twoim mężczyzną, a jego kolegami. Pamiętaj, że on nie zastąpi swoich kolegów masturbacją. Ale ciebie tak.
        • bywalec.hoteli Re: OT: Dluzszy Urlop to cos zlego? 03.06.19, 11:52
          Właśnie, amerykańcy mają pi..dolca na punkcie roboty.

--
          Aqua48: "Kocham lato, słońce, zapach nagrzanej ziemi, letnie owoce tryskające sokiem, możliwość biegania w sandałach na bose nogi, atmosferę wyjazdów wakacyjnych, letnie śniadania na powietrzu, zimne piwo wieczorami i dni spędzane nad ciepłym morzem."
          • trypel Re: OT: Dluzszy Urlop to cos zlego? 03.06.19, 13:17
            nie
            im wypada mieć :)

dostałem już takiego maila od bossa w US wysłanego do całego działu w EU - jest niedziela, 17.00, czy czujesz już ekscytację zblizajacym sie tygodniem pracy. To już jutro.

I po tym złożyłem wypowiedzenie :D

--
            Kobieto! Nigdy nie stawaj pomiędzy twoim mężczyzną, a jego kolegami. Pamiętaj, że on nie zastąpi swoich kolegów masturbacją. Ale ciebie tak.
            • bywalec.hoteli Re: OT: Dluzszy Urlop to cos zlego? 03.06.19, 13:34
              3ba było mu odpowiedzieć : jeśli jutro dzień wypłaty to tak. Oczywiście odpowiedzieć w poniedziałek.

--
              Aqua48: "Kocham lato, słońce, zapach nagrzanej ziemi, letnie owoce tryskające sokiem, możliwość biegania w sandałach na bose nogi, atmosferę wyjazdów wakacyjnych, letnie śniadania na powietrzu, zimne piwo wieczorami i dni spędzane nad ciepłym morzem."
          • engine8 Re: OT: Dluzszy Urlop to cos zlego? 03.06.19, 18:51
            No maja i dlatego nikt sie nie boi ze nie wroca.... Najowekszym oroblemem bylo to ze ludzie nie wykorzystywali urlopow i to "siedzilao" jako niewyplacony pieniadz na kontach wiec od czasu do czasu do czasy formy po prostu wyplacaly za niewykorzystany urlop.. Dlatego zrobili ulropy bez ograniczen - ludzi i tak ich nie biora i nie ma problemu..
            Ja bylem ogramnym wujatkiem bo nie dosc ze wykorzystwalem caly to jeszcze "pozyczalem" z nastpengo roku albo dodawalem bezplatny.... No i jak mnie nie bylo 1.5 miesiaca to szrfowie byli nipocieszenia bo albo robota czekala albo "pracowalem" z doskoku na urlopie... A pare razy to newet skonczylo sie rozwodem... no ofocjalnie to nie za dlugie urlopy ale podejrzewam ze to byl powod...
            • bywalec.hoteli Re: OT: Dluzszy Urlop to cos zlego? 03.06.19, 20:17
              Zwalniali Cie za długi urlop ?

--
                • bywalec.hoteli Re: OT: Dluzszy Urlop to cos zlego? 04.06.19, 10:44
                  No to nie potrafili zorganizować pracy działu tak, żeby była podczas twojej nieobecności. Za to odpowiedzialny jest menedżer. Czyli sami powinni byli zostać zwolnieni.

--
                  • engine8 Re: OT: Dluzszy Urlop to cos zlego? 04.06.19, 18:52
                    Problem w tym ze w Stanach genralnie no ma planowania urlopow i nie ma wiec planow na wypdaek kiedy ktos pojdzie na urlop tu dla mnie nie ma sensu ale dla innych ma...
                    Zacheca sie ludzi do brania po 2-3 dni albo tydzien i wtedy jakos sie zalata. Dlatego ja ciagle zartowalem ze najlepiej brac urlopy co tydzien w piatki po 15:00.. a wracac w poniedzialek do pracy.
                    Ja kiedys zefowi probowalem tlumaczyc ze urlop ma miec co najmniej 3 tygodnie bo w pierwszym to ciagle myslimy o pracy w drugim mamy w wszytko w D i odpoczywamy jakby nie bylo konca swoata w ostatnim to juz myslimy co nas czeka jak wrocimy wiec na dobre mamy tydzien prawdziwego odprezenia. I wcale mu sie to nie podobalo. :)
                    Tygodniowe urloy sa OK jesli sie wypoczywa lokalnie......
    • dr.hayd Re: OT: Dluzszy Urlop to cos zlego? 03.06.19, 13:08
      Kluczem jest odpowiedź na pytanie "Po co ludzie biorą dłuższe urlopu?"
      W Polsce niestety, nie po to, aby odpocząć, bo na to nikogo nie stać.
      Ludzie biorą dłuższe urlopy żeby:
      1. Podjąć pracę gdzieś indziej. Często na zachodzie. I z takich urlopów często nie wracają. Bo przekonali się, że gdzie indziej im lepiej i nie warto wracać. A ten długi urlop był tylko zabezpieczeniem na wypadek, gdyby nie wyszło.
      2. Urlopy wychowawcze. Kobiety zachodzą w ciążę i rodzą dzieci (ha, ha, Ameryki nie odkryłem). Jeśli są zatrudnione legalnie to przysługuje im płatny urlop macierzyński (jeszcze niedawno to było 3 miesięce, teraz jest do wyboru 6 lub 12). Potem Polka idzie na bezpłatny urlop wychowawczy. A w tym czasie coś się często w jej życiu zmienia: rodzi kolejne dziecko, zrobi jakiś kurs i chce robić w pracy coś innego gdzie indziej. W efekcie nie wraca. Nie oszukujmy się, to nie jest dla pracodawcy komfortowa sytuacja.
      3. Urlopy dla poratowania zdrowia. Często to zdrowie nie wraca i pracownik też do pracy nie wraca.
      Niestety często wśród zakładów (czyli kierownictwa , nieważne czy to międzynarodowa duża firma, czy mała rodzinna) wciąż pokutuje przekonanie "za bramą 100 czeka na twoje miejsce". Więc świadomość, że pracownika może przez dłuższy czas nie być, a potem wróci jakoś jest obca folwarcznemu stylowi zarządzania.
      • trypel Re: OT: Dluzszy Urlop to cos zlego? 03.06.19, 13:15
        dr.hayd napisał:

>
        > Niestety często wśród zakładów (czyli kierownictwa , nieważne czy to międzynaro
        > dowa duża firma, czy mała rodzinna) wciąż pokutuje przekonanie "za bramą 100 cz
        > eka na twoje miejsce". Więc świadomość, że pracownika może przez dłuższy czas n
        > ie być, a potem wróci jakoś jest obca folwarcznemu stylowi zarządzania.

chyba nie do końca
        coraz wiecej firm szuka pracowników płacąc aktualnym za rekomendacje. Firma we Wrocławiu (sprzątająca) płaci chyba 1000 pln za każde polecenie osoby która przyjdzie do pracy i zostanie w niej dłuzej niz msc.
        Moja poprzednia firma płaci 4000 za polecenie kandydata który zechce zostac dłużej niz 3 msc
        aktualna płaci 3 tys za to samo
        nie wygląda to na zachowanie firm które uważają że za bramą czeka 100 chętnych, raczej na desperację w poszukiwaniu chętnych do pracy

--
          • trypel Re: OT: Dluzszy Urlop to cos zlego? 04.06.19, 12:23
            Done.
            Wypowiedzenie złożone.
            Zaczynam od września chyba ze puszcza wcześniej
            I wracam do sprzedaży&marketingu

--
            • bywalec.hoteli Re: OT: Dluzszy Urlop to cos zlego? 04.06.19, 12:43
              Fajnie! A teraz co robisz? Menago?

--
              • trypel Re: OT: Dluzszy Urlop to cos zlego? 04.06.19, 13:03
                Teraz tylko marketing.
                Menago :)
                Koniec z amerykańskim praniem mózgu

--
                • bywalec.hoteli Re: OT: Dluzszy Urlop to cos zlego? 04.06.19, 13:56
                  Widzisz Engine8, nikt nie chce pracowac w amerykańskich firmach :)
                  Teraz polska firma czy również zagramaniczna ?

--
                  • trypel Re: OT: Dluzszy Urlop to cos zlego? 04.06.19, 14:07
                    Polska
                    Spółka giełdowa
                    Ale będę odpowiedzialny tylko za rynki poza Polska

--
                  • engine8 Re: OT: Dluzszy Urlop to cos zlego? 04.06.19, 19:22
                    Mnie sie pracowalo dobrze... a cczy wszytkie firmy sa takie same - oczywiscie ze nie...
                    Dolina Krzemowa ma specyficzny charkter i pracy i ukladow - zobaczylem to kiedy zmienilme prace - w tym samych zakladzie ale polozonym 500 km dalej na pludnie.... Zupelnie inny swiat...
                    W SV ludzi sie szanuje i ludzi maja o wiele weksza wartosc - chyba glownie dlatego ze zawsze jes 3 zaklady konkurencyjne gotow cie przyjac od jutea i za wiecej....
                    Poza tym w SV kieorwnictwo wyrslo na kulurze relaksowej "startupow" a w poludniowej kieorwnictwo zdobywalo ostrogi w zakladach militarnych gdzie byla duscyplina, hierwrchi i przpepisy
                    Nikt za bardzo nie ukrywa ze ludziom sie placi tylko tyle ile sie musi i daje tylko tyle swobody ile sie musi a cisnie sie ile sie moze... Jak wiadomo ze nie ma konkurencji i pracownik sie 3x zatanowi zanim sie zwolni....to zupelnie inna gadka. Ale z drugiej strony jedna z rzeczy waznych jest zdolnosc rozpoznania srodowiska, dopasowanie sie od niego i umiejetnosci pokazanie swojej wartosci oraz wynegocjowanie dla siebie najlepiej co mozna
                    Ja pracowalem w chyba 8 zakladach i w kazdym na wileu stanowiskach wiec przeszedlem cale spektrum szefow i ukladow ale genralniemailem super ukalady.. Genralna zasada na sukces to WZAJMENE ZAUFANIE
                    W jednym to szef zawsze bral karteczke urlopowa i mowil - "ja ja bedze trzyma w biurku na wszelki wypadek al jak worcisz to ja podre" ( wiec urlop sie nie liczyl)... a ja za to mowilem ze jak bedzie czegos potrzebowal to moze dzwonic 24/7 czyli "you cover my butt and I will cover yours". Czyli ja bylem gotow pracowac w czasie urlopu a on tego ulropu nie liczyl....
                    Gdybym mial prtzejsc swoja kariere ta samo droga - to nie wahalbym sie ani na chwile....
        • engine8 Re: OT: Dluzszy Urlop to cos zlego? 04.06.19, 19:27
          A ze swojej praktyki wiem ze pracuje sie najwiecej i przemcza wtedy kiedy precuje sie domu, szefostwo jest daleko i ma sie za duzo roboty na swoje glowie a nie ma sie komu poskarzyc.. Do tego z szefostewm ma sie jedynie formalne uklady i nie mozna miec ich jako kolegow oraz nie ma sie ba biezaca "feedback" wiec sie haruje od switu do nocy.
          Ja w takim ukladzie wytrzymalem jedybie 2 lata...i wolalem miec biuro w korpo... Bo praca ot nie tylko "robota" ale i polityka i relaks i znajomosci ....

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.