Dodaj do ulubionych

parkowanie na ręcznym

04.06.19, 14:27
Od jakiegoś czasu jestem zmuszona parkować na pochyłej platformie, gdzie konieczne jest zaciągniecie ręcznego. Od początku mi się to nie podobało, ale wyczytałam, że to niby niczemu nie szkodzi. Jednak, gdy nie używam samochodu kilka dni, to potem czuję, że ten hamulec z trudem puszcza. A ostatnio po tygodniu parkowania nie mogłam w ogóle ruszyć dobrych kilka minut grzałam i paliłam hamulce, aż śmierdziało spalenizną. Czy muszę jeździć codziennie, żeby temu zapobiec, czy może jest na to jakieś inne rozwiązanie? Asia.
Obserwuj wątek
Edytor zaawansowany
    • nazimno Re: parkowanie na ręcznym 04.06.19, 14:45
      Rozwiazanie jest proste ----->>> do mechanika na kontrole.

I to koniecznie przed zima, bo bedzie jeszcze gorzej, jesli cos bardziej skoroduje, peknie linka, zapiecze sie,
      dopiero wtedy bedzie zabawa z samochodem.

• aaasiaaa Re: parkowanie na ręcznym 04.06.19, 14:52
        dziękuję, tak zrobię, ale myślałam, że może coś źle używam tego hamulca, bo samochód w miarę nowy (2,5) a na platformie parkowany 1,5 roku. Ponadto chciałabym do kontroli wytrzymać do sierpnia, żeby to w Polsce zrobić, bo taniej.
    • 1realista Re: parkowanie na ręcznym 04.06.19, 15:04
      Jak auto stoi kilka dni to klocki zawsze się "kleją" do tarcz. Dobrze jest przejrzeć ręczny czy ma swobodę ruchu - linki i czy tłoczki sa sprawne w normalnym hamulcu; dobrze jest też rozruszać tłoczki - jak stajesz do parkowania dobrze jest przed zaciągnięciem hamulca 2-4 razy szybko depnąć i puścić pedał hamulca - kopnij/puść, kopnij/puść. Jeśli masz hamulce bębnowe to one potrafią złapać przy postoju szczególnie po jeździe w mokrych warunkach.
    • toreon Re: parkowanie na ręcznym 04.06.19, 15:09
      Poza tym, że układ hamulcowy do kontroli to warto jeszcze przypomnieć, że przy parkowaniu na pochyłym podłożu warto dodatkowo wrzucić bieg oraz jeśli to możliwe skręcić koła w kierunku np. krawężnika, jeśli jest
      • nazimno Re: parkowanie na ręcznym 04.06.19, 15:15
        Precyzyjniej:

kola przednie nalezy ustawic tak, by samodzielnie obsuwajacy sie pojazd "wjezdzal na kraweznik",
        dzieki czemu sam sie na nim zatrzyma, gdyby w ogole do tej "samodzielnosci" doszlo

PS
        Sformulowanie "skręcić koła w kierunku np. krawężnika" moze byc mylnie zinterpretowane i spowodowac
        zupelnie nieprzewidziany (odwrotny) skutek.

• liczbynieklamia Re: parkowanie na ręcznym 04.06.19, 21:14
      1. Najlepszym sposobem na sprawny hamulec ręczny jest jego regularne używanie. Niekoniecznie codziennie, ale na każdym postoju.
      2. Jeżeli zapuścisz hamulec ręczny, to zwykle bez remontu kapitalnego (linki, szczęki, czyszczenie i smarowanie) się nie obędzie.
        • qqbek Re: parkowanie na ręcznym 05.06.19, 00:35
          Rzeczywiście dziwny.
          Zwłaszcza od czasu pojawienia się funkcji "Auto-Hold".

Jak X5 kupiłem, to zacząłem remonty od generalki ręcznego (tyle, że linki nie było - za to wnętrze tarczobębnów było na chwilę przed kompletną dezintegracją) i mam dziwny nawyk zaciągania ręcznego przy automatycznej skrzyni biegów (i to zanim z D czy R zrzucę na P).

--
          Jestem Lubelakiem, to podobno nieuleczalne. Może dlatego, że nikt się z tego leczyć nie chce.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.