Dodaj do ulubionych

OT Dla niedowiarków dwa wykresy pokazujące "siłę"

09.07.19, 14:06
naszej gospodarki.

stooq.pl/q/?s=plneur&c=20y&t=l&a=ln&b=1
i drugi bardziej bliski:

stooq.pl/q/?s=plneur&c=10y&t=l&a=ln&b=1

Jakieś wnioski? Ile mamy politycznej propagandy? A może jakiś wpływ rynku pracy na te wykresy? To co nam dało te 30 lat rozwoju i gonienia zachodu?
Obserwuj wątek
Edytor zaawansowany
  • hukers Re: OT Dla niedowiarków dwa wykresy pokazujące "s 10.07.19, 12:23
   Wrzuć wykres pary złoty rubel, albo innej hrywny, to zobaczysz co nam dało 30 lat gonienia zachodu. Faktem jest jednak, że biorąc pod uwagę wzrost naszego pkb w stosunku do rozwiniętych krajów UE, to złotówka wydaje się być niedoszacowana. Na pewno nie pomaga jej to, że jesteśmy w koszyku rynków wschodzących, czyli obarczonych większym ryzykiem inwestycyjnym. Z drugiej strony gdyby złotówka zaczęła się długotrwale umacniać, to rpp też ma instrumenty, żeby zachować balans export import.
    • galtomone Nie stawiałbym znaku rownosci.... 12.07.19, 10:31
     gzesiolek napisał:

     > Przecież wzmocnieniem złotówki nikt tak naprawdę nie jest zainteresowany... no
     > może poza posiadającymi kredyty walutowe...
     > Cała nasza gospodarka jest oparta na niskich kosztach pracy i niskich cenach,
     > a to łatwiej wspomóc słabą walutą wewnętrzną niż mocną...

     Zgadzam sie ale nie co do meritum.
     Tzn. waluta o niskiej wartosci a slaba waluta to nie to samo...

     Wartosc to jedno... i nam faktycznie sie oplaca, zeby zlotowka nie byla zbyt mocna.
     Ale slaba waluta to chwiejna i niestabilna... a tu az tak zle nie jest. Zlotowka wcale - w tym znaczeniu - nie jest slaba waluta, porownujac do podobnych walut lokalnych z roznych czesci swiata.
     --
     Pozdrawiam,
     galtom

     "If everything seems under control, you're not going fast enough." - Mario Andretti
   • 1realista Re: OT Dla niedowiarków dwa wykresy pokazujące &# 10.07.19, 14:14
    Taaaa Hukers porównaj się z trapezfikiem albo narnią.
    Kraje które wymieniasz nie są członkiem ( i gospodarki) UE od 15 lat.
    Pytanie brzmi dlaczego wartość naszej gospodarki (tej goniącej i rozwijającej się) powolutku schodzi na dół w choćby ostatniej dekadzie. Tak na marginesie widać też (na krótszym wykresie) kiedy nam się skończył kryzys z 2008 roku.
    Ryzyko inwestycyjne?... Sprawdź jakie procent "inwestycji" w nieruchomości jest zagraniczny...
  • bwv1080 Re: OT Dla niedowiarków dwa wykresy pokazujące "s 10.07.19, 20:27
   1realista napisał:
   > naszej gospodarki.

   Brednie. Nie ma bezpośredniego związku kursu danej waluty z jakkolwiek pojętą "siłą" danej gospodarki. Co więcej, gospodarki oparte o eksport starają się ograniczać wzrost kursu własnej waluty, bo to pogarsza eksport. Patrz najsilniejszą gospodarkę świata i sztuczne ograniczenie kursu juana do dolara. Gdyby nie te środki, juan już dawni miałby parytet z dolarem.

   de.m.wikipedia.org/wiki/Renminbi#/media/Datei%3AUSD_rate_to_CNY.svg
   > Jakieś wnioski?

   Takie, że nie mając pojęcia o temacie (makroekonomia) uprawiasz teorie spiskowe. I uprawiasz socjalistyczną propagandę i piewisz ekonomię PRL.

   Równie dobrze mógłbyś na podstawie populacji bocianów szerzyć teorie o przyroście naturalnym.
   • 1realista Re: OT Dla niedowiarków dwa wykresy pokazujące "s 10.07.19, 21:12
    No właśnie tego nie rozumiesz. Jesteśmy wewnątrz gospodarki Ue ale z odrębną walutą. Swobodny przepływ osób, sprawdź ile firm w kraju ma niepolski kapitał, ilości wymiany handlowej dlatego nie możemy naszej gospodarki rozpatrywać jako odrębnego bytu. Jesteśmy porównywalni do Rumunii która niedługo dogoni nas poziomami wynagrodzeń i też ma duży ubytek ludności pracującej i znikomą ilość własnej gospodarki. Te opowieści o rośnięciu naszej gospodarki są kłamstwem serwowanym nam od kilkunastu lat. Wzrost wynagrodzeń spowodowany jest tylko i wyłącznie zmianą kursu walutowego i skumulowaną inflacją. Nasze pensje stanęły w 2008 i praktycznie nie urosły... owszem urosła pensja minimalna w proporcji do średniej ( od 0,35 do 0,45); mediana wynagrodzeń to 2/3 pensji średniej.
   • jestklawo Re: OT Dla niedowiarków dwa wykresy pokazujące "s 12.07.19, 18:00
    la(cran)mer "nie mając pojęcia o temacie (makroekonomia)" bredzi:

    > Nie ma bezpośredniego związku kursu danej waluty z jakkolwiek pojętą "siłą" danej gospodarki.

    ale

    > Patrz najsilniejszą gospodarkę świata i sztuczne ograniczenie kursu juana do dolara

    :))) czyli silna gospodarka nie powoduje wzrostu kursu jej waluty, ale powoduje wzrost kursu jej waluty, który trzeba sztucznie ograniczać.
    Całe szczęście, że la(cran)mer dobrze się zna na ekonomii i potrafi ślicznie to wyjaśnić. Zapomniał tylko, że dewaluacja to zabieg księgowy niemożliwy w gospodarce rynkowej. Chyba że po la(cran)mersku "piewi się ekonomię PRL".
    Obecnie państwo może jedynie w małym stopniu próbować wpływać na kurs swojej waluty, chociaż kiedyś Kazik Marcinkiewicz, jako doradca inwestycyjnym banku Goldman Sachs jednoosobowo (pewnie nawet tego nie chciał, tylko tak mu jakoś wyszło) bardziej osłabił złotego niż wszystkie polskie instytucje finansowe razem wzięte. 

    Głąbie, jeśli parametry makroekonomiczne danego kraju są złe, to światowy rynek natychmiast zdewaluuje twoją walutę. Żaden bank centralny, narodowy czy ponadnarodowy za tym nie stoi.

  • samspade Re: OT Dla niedowiarków dwa wykresy pokazujące "s 10.07.19, 22:59
   1realista napisał:

   > Jakieś wnioski?

   Wnioski są takie że lubisz dużo pisać, myślisz że piszesz z sensem.
   Tymczasem na podstawie wykresu kursu walut stwierdzasz że pomimo mniejszego bezrobocia pomimo wyższych zarobków sytuacja w kraju nie zmieniła się przez 10 lat.
   Ile mamy politycznej propagandy? A może jakiś wpływ rynku pracy
   > na te wykresy? To co nam dało te 30 lat rozwoju i gonienia zachodu?
   • 1realista Re: OT Dla niedowiarków dwa wykresy pokazujące "s 12.07.19, 08:25
    Waluta jest wskaźnikiem rozwoju gospodarki. Największe gospodarki sterują kurem by mieć odpowiednie proporcje eksport-import. Tymczasem u nas zamiast rozwój wyrazić wzrostem kursu złotówki ( jest w rozsądnych wartościach niezagrażających gospodarce) podnosimy cyferki "wskazujące na rozwój" poprzez generowanie inflacji. A wartość złotówki jest jak w czasach trzykrotnie większego bezrobocia. To ja bym chciał wiedzieć kto nas robi w balona bo kurs systematycznie się osłabia. I dlaczego. Bo systematyczne umocnienie w kierunku wartości 0,3 byłoby korzystne - trzymamy inflację w ryzach... nawet wywołamy deflację, osłabiamy potencjał bąbli spekulacyjnych, siłą nabywcza ludzi zacznie rosnąć. Nie ma rozsądnej debaty o gospodarce - jest tylko przedstawianie stanowisk grup lobbingowych..
    • samspade Re: OT Dla niedowiarków dwa wykresy pokazujące &# 12.07.19, 09:09
     1realista napisał:

     > Waluta jest wskaźnikiem rozwoju gospodarki.

     Dla ciebie może jest. Może nawet głównym wskaźnikiem.
     Nie zwracasz uwagi na stopę bezrobocia, średnią pensję, medianę.
     Stopa życia ludzi uległa poprawie. Dla ciebie to nieistotne bo kurs złotówki jest taki jak x lat temu
     • 1realista Re: OT Dla niedowiarków dwa wykresy pokazujące &# 12.07.19, 11:50
      Nie jest głównym wskaźnikiem. Jest pobocznym i całkowicie pomijanym w dyskusji. Korzystna dla rolnictwa bo nadal dostają dużo złotówek. Jak masz w kieszeni 5100zł zamiast 3300zł to lepiej. Tylko nie pamiętasz że dekadę temu to tysiak € i teraz też tysiak € skorygowany o nastoletnią 20% inflację. Czyli zarabiasz tyle co przed dekadą. A wzrost wydajności etc którym argumentowany jest wzrost do tego 5100zł jak wpłynął na tę kwotę? Można uzasadniać, że mieliśmy spadek wartości waluty o 30% i teraz to odrobiliśmy. To dlaczego kurs nie powrócił na poprzednią wartość? Tylko zaczynamy generować inflację. Po co?
      Uważam, że stopa większości ludzi nie uległa poprawie co przełożyło się choćby na wyniki wyborów. Stopa bezrobocia spadła o 40% w stosunku do 2008r i a nie widać tego we wzroście pensji. Owszem proporcje ustawowej pensji minimalnej wzrosły z 35% do 45% ale to nadal za mało. To jest pytanie o siłę naszej gospodarki i podstawy na czym my bazujemy i jaki model gospodarki mamy.
       • 1realista Re: OT Dla niedowiarków dwa wykresy pokazujące &# 12.07.19, 13:16
        Twierdze że mamy stagnację przez rządy Po. Tak się zachwycili zieloną wyspą, że olali gospodarkę.
        Łopatologicznie:
        wkładasz 1000zł do banku. po 11 latach wyciągasz 1000zł. Jeśli masz skumulowaną inflację 20% to masz stratę. Jeśli wyciągniesz 1200zł to zarobiłeś okrąglutkie 0. Wkładasz odpowiednik 1000€ czyli 3300zł. Po 11 latach wyciągasz 1000€ czyli 4300zł. Inflacja wyniosła 20%. Aby nie stracić powinieneś wyciągnąć 5100zł.
        Propaganda: gospodarka ma się świetnie, rozwija się bo w ciągu 11 lat średnia pensja urosła z 3300zł na 5100zł czyli o 55%. Mamy rozwój, jest świetnie, do tego spadło nam bezrobocie o 40%. Koniec propagandy.

        Jak spada bezrobocie to rosną pensje. A tu nie urosły. Dlaczego?
        Wzrost można realizować poprzez "zmianę cyferek" lub umocnienie waluty co jest korzystniejsze ( w przypadku naszej gospodarki). Tak wiem że wybudowano w tym czasie milion km dróg i autostrad. I 0,6 mln mieszkań w których teraz mogą mieszkać 2 mln imigrantów i zapewniać siłę roboczą (będąc zatrudnieni przez agencje pracy) dla zachodnich fabryk wybudowanych na naszych ziemiach i zwolnionych z naszych podatków.
        • samspade Re: OT Dla niedowiarków dwa wykresy pokazujące &# 12.07.19, 13:39
         1realista napisał:

         > Twierdze że mamy stagnację przez rządy Po. Tak się zachwycili zieloną wyspą, ż
         > e olali gospodarkę.

         I dobrze zrobili. Bo gdyby zaczęli naprawiać to cóż...
         Raczej by to nie wyszło nam na dobre

         > Łopatologicznie:

         Wiem że masz podejście bardzo łopatologiczne. Wiem że masz bardzo łopatologiczne rozwiązania typu podnieśmy płace minimalną 4 razy. Czy zmniejszmy czas pracy ludzi w rolnictwie do 4 godzin wtedy rolnicy będą potrzebować do pracy 2 razy tyle osób.
         Dekretami nie załatwisz tego. Nie w tych czasach.
         • 1realista Re: OT Dla niedowiarków dwa wykresy pokazujące &# 13.07.19, 10:09
          Ja się poruszam w przedziale wzrostu o 20-30%. Ale polscy ekonomiści pajacują używając właśnie tej argumentacji której użyłeś "podnieśmy najlepiej do niemieckich płac" w powiązaniu do "mamy wysoką siłę nabywczą bo mamy niskie ceny" Realia są nieco inne bo każdy może sprawdzić naocznie te niższe ceny i nie zawsze bywa tak różowo. Uważam, że polityka utrzymywanie niskiej wartości złotówki jest błędna i szkodliwa. Co widać na wykresie bo powoli opadamy.
    • klemens1 Re: OT Dla niedowiarków dwa wykresy pokazujące &# 12.07.19, 10:30
     1realista napisał:

     > Waluta jest wskaźnikiem rozwoju gospodarki.

     Jednym z wielu i wcale nie takim, że im silniejsza waluta, tym lepiej.
     O złej kondycji gospodarki może świadczyć galopująca inflacja a nie fakt, że waluta utrzymuje swoją wartość. Tym bardziej, że gdy więcej eksportujemy (co jest dobre dla gospodarki), to lepiej jest, gdy waluta nie jest za silna.
     Waluta ma mieć wartość OPTYMALNĄ, a nie jak najwyższą. Twój wykres niczego nie stwierdza.

     --
     www.sprawdzpodatki.pl
     • 1realista Re: OT Dla niedowiarków dwa wykresy pokazujące &# 12.07.19, 11:59
      Tylko pytanie brzmi jak słaba ma być nasza waluta. Przy tym modelu gospodarczym pensje rumuńskie zaczną być porównywalne z naszymi w ciągu dekady. Waluta słaba jest przy wskaźniku 0,23 ( kurs 4,3)ale nadal jest słaba przy wskaźniku 0,28( kurs 3,6) lub 0,30 ( kurs 3,3). To nadal nie jest konkurencja ale obywatelom żyje się lepiej, utrzymujemy inflację w ryzach a przy okazji ograniczamy tworzenie się baniek spekulacyjnych. Na niskiej wartości ( 4 z i więcej) zarabiają banki, zagraniczni inwestorzy i zagraniczni właściciele firm, zyskują politycy ( jest lepiej bo wartości w złotówkach rosną. Tracą robotnicy, traci państwo.
      • klemens1 Re: OT Dla niedowiarków dwa wykresy pokazujące &# 12.07.19, 12:38
       Nie wiem, jaka wartość jest optymalna. Pytanie oczywiście - dla kogo optymalna, czy dla jakiego wskaźnika gospodarki.
       Pewne jest natomiast to, że z samego wykresu siły waluty - o ile nie ma tam jakichś ogromnych zmian - nie wynika nic nt. gospodarki. Wiele banków centralnych swoją walutę celowo osłabia - np. CHF.

       --
       www.sprawdzpodatki.pl
  • trypel ostatnie 30 lat z innej perspektywy 12.07.19, 09:41
   Moze mniej wykresów ale więcej humoru
   joemonster.org/art/40222/Uwielbiam_zycie_w_dzisiejszych_czasach
   Podpisuje sie rękami i nogami


   --
   Kobieto! Nigdy nie stawaj pomiędzy twoim mężczyzną, a jego kolegami. Pamiętaj, że on nie zastąpi swoich kolegów masturbacją. Ale ciebie tak.
   • klemens1 Re: ostatnie 30 lat z innej perspektywy 12.07.19, 10:36
    Dobrze gostek zdiagnozował.
    Ostatni fragment mi się podoba - faktycznie jesteśmy Europejczykami, a gdy pojadę na Zachód / Południe, to wcale nie widzę nic, co by mnie wpędzało w kompleksy. Pod wieloma względami jest wręcz u nas lepiej i jesteśmy technologicznie bardziej do przodu. Lepsza woda, lepsza czystość, więcej płatności bezgotówkowych. Nawet te słynne polskie drogi odbiły się od dna i są lepsze.


    --
    www.sprawdzpodatki.pl

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.