Dodaj do ulubionych

O/T misiaczek i armia USA w Polsce

23.07.19, 12:24
a tu cos takiego MON podpisało kontrakt na modernizację czołgów T-72 za 1,75 mld złotych. To pudrowanie g**na

Misiaczku, ja wiem ze Sermany za stare, ale jednak, placic ruskim??? jak to wytlumaczyc? Kreml i Antoni?
Obserwuj wątek
Edytor zaawansowany
  • galtomone Re: O/T misiaczek i armia USA w Polsce 23.07.19, 17:12
   W sumie to nawet propagandowo bez sensu...
   Wartosc bojowa tych czolgow jest żadna.
   Na papiereze ważne, że suwerenowo mozna powiedzieć "Mamy sine wosjka pancerne i XX czolgow" - przeciez nikt z "wiernych" nie zapyta czy jezdza, itd... Skoro "wadza" mowi, ze sa.. to sa i sa OK. Inaczej by przeciez nie mowila.

   A 1,75 mld mozna rozdac nieprzekonanym na jakis program PLUS.

   --
   Pozdrawiam,
   galtom

   "When agriculture and industry came along people could increasingly rely on the skills of others for survival, and new "niches for imbeciles" were opened up. You could survive and pass your unremarkable genes to next generation [...]"
    • fabiedak Re: O/T misiaczek i armia USA w Polsce 25.07.19, 09:35
     Nam nie grozi konflikt a la Donbas. Nie ma w Polsce regionów, które mogłyby zechcieć inspirowanej i wspieranej z zewnątrz secesji. Nam grozi "normalna" wojna. A dla potencjalnego przeciwnika takie zmodernizowane polskie T-72 nie stanowiłyby żadnego wyzwania. Planowana modernizacja jest bardzo płytka i nie obejmuje najważniejszych słabości (przede wszystkim stabilizacji armaty, która jest goowniana i nie pozwala na oddanie celnego strzału w ruchu). W efekcie wydania tych prawie 2 mld powstaną pojazdy, które i tak nie będą prezentowały sensownego potencjału bojowego. Pozostanie słaba celność, słaba przeżywalność, słaba mobilność. Nadal brak naprawdę dobrej amunicji ppanc, zdolnej do przebicia pancerzy współczesnych rosyjskich czołgów.
     Dość sensowne modernizacje T-72 przeprowadzili Rosjanie (T-72 B3 i B3M), jednakże były one droższe, a co najważniejsze, ich podstawa była inna, niż produkowana swego czasu w Polsce, wersja tego czołgu. No i stał za nimi nieporównanie większy potencjał badawczo-rozwojowy. W efekcie jednakże Rosjanie mają czołgi o lepszej trakcji, odporniejsze na ostrzał i zdolne do celnego rażenia w ruchu. Są gorsze od swoich odpowiedników nowszych generacji, jednakże górują zdecydowanie nad polskimi wozami z tej samej rodziny.

     W całym tym bałaganie najgorsze jest to, że tak naprawdę od upadku komuny nikt nie pokusił się o sporządzenie sensownego planu modernizacji naszej armii. A jeżeli już ktoś coś przedsięwziął, to polityczni następcy za punkt honoru przyjmowali sobie uwalenie tego przedsięwzięcia, bez jakiejkolwiek refleksji (od strony czysto militarnej, nie politycznej), czy taki krok ma sens, czy też nie (vide kontrakt na Caracale uwalony przez dream-team Macierewicz- Berczyński; mogliśmy mieć nowoczesne śmigłowce o szerokiej możliwości konfiguracji + transfer know-how i produkcję w Polsce, mamy kilka rożnych maszyn, wyprodukowanych za granicą, bez jakiegokolwiek transferu technologii).
     • galtomone Re: O/T misiaczek i armia USA w Polsce 25.07.19, 10:16
      fabiedak napisał(a):

      > Nam nie grozi konflikt a la Donbas. Nie ma w Polsce regionów, które mogłyby zec
      > hcieć inspirowanej i wspieranej z zewnątrz secesji.

      No nie wiem. U nas na Śląsku coraz czesciej sie o tym mowi. Mam nadzieje, ze Niemcy nas przed Warszawa obronia jak przyjdzie do decydowania.

      :-)

      > W całym tym bałaganie najgorsze jest to, że tak naprawdę od upadku komuny nikt
      > nie pokusił się o sporządzenie sensownego planu modernizacji naszej armii. A je
      > żeli już ktoś coś przedsięwziął, to polityczni następcy za punkt honoru przyjmo
      > wali sobie uwalenie tego przedsięwzięcia,

      O, to... to! I nie tyczy to tylko armii.
      Edukacja, sluzba zdrowia, wymiar sprawiedliwosci, itd...
      Nie da sie reformowac tak waznych rzeczy bez duzego, politycznego porozumienia i kompromisu.
      Nowe pomysly i zmiana co 4 lata sprawiaja, ze nawet najlepsza reforma jest do dupy i nie zdarzy zadzialac.


      --
      Pozdrawiam,
      galtom

      "When agriculture and industry came along people could increasingly rely on the skills of others for survival, and new "niches for imbeciles" were opened up. You could survive and pass your unremarkable genes to next generation [...]"
      • only_the_godfather Re: O/T misiaczek i armia USA w Polsce 25.07.19, 10:32
       Nawet najlepsza reforma nie zadziała odrazu, potrzeba na to czasu. U nas jest tak, że jak coś zaczyna działać, to zmienia się władza, która nie kontynuuje tego co zaczęli poprzednicy tylko odrazu wywraca do góry nogami. Tak to my nigdy niczego nie osiągniemy w tym kraju.
     • gzesiolek Re: O/T misiaczek i armia USA w Polsce 25.07.19, 13:09
      Z tym pierwszym bym się nie upierał... służbom rosyjskim ładnie idzie dzielenie naszego kraju wewnątrz i UE w całości... Jeszcze 5-10lat i nie będzie takiej błogości w tym zakresie...
      Co do T-72 to przyznaje nie doczytałem co w tych 1,75MLD jest przewidziane i myślałem, że jak już robią gruntowny remont złomu i szpikują go elektroniką dot. łączności, nawigacji i systemów celowania to poprawa stabilizacji to będzie oczywista/oczywistość... jak widać się myliłem...
      Tak samo brak pancerza reaktywnego w tej modernizacji to jakiś sabotaż... Toż to wygląda na to, że Twardy jest prawie 2x lepszym czołgiem niż te T-72 modernizowane 20lat później... Twardy który nowy kosztował dla naszej armii ok 20M PLN... To nie wiem czy nie lepiej było 100 nowych Twardych czy 50 Leopardów A6 z demobilu z remontem... niż te 300 czołgów sprawnych inaczej...
      • only_the_godfather Re: O/T misiaczek i armia USA w Polsce 25.07.19, 14:01
       Ale kumasz o co chodzi?To tylko polityka chodzi by przed wyborami powiedzieć jacy jesteśmy fajni, modernizujemy, dajemy zarobić polskiej firmie i w ogóle. Taki misiaczek to kupi a to jest adresowane do wyborców jedynie słusznej partii. Mieliby kupić Leopardy z demobilu?jakby to wyglądało w oczach prawdziwych wolaków?Prosty przykład, umnie w mieście kupili używane tramwaje z Niemiec produkcja lata 90 dużo lepsze od polskich z lat 80. Mam sąsiadkę wyznawczyni jedynie słusznej partii która ostatnio stwierdziła, że ona woli stare lumpy, do których trzeba się wspinać po schodach niż używane niskopodłogowe z Niemiec bo tamte są Polskie.
       • gzesiolek Re: O/T misiaczek i armia USA w Polsce 25.07.19, 14:45
        No to mogli kupić te Twarde, albo wyremontować i zmodernizować 100-200 czołgów ale jak należy, a nie 300 przemalować i włożyć do środka komputer z navi i nowa optykę... co nadal nie robi z nich współczesnych czołgów...
        Skoro mogą robić propagandę z zakupu 4 helikopterów to by zrobili i zakupu 100 czolgow...

        Czasami rzeczywiście mam wrażenie, ze Rosjanie maja wpływ na nasze decyzje...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się